Brand

Přehled zajímavých objektivů pro systémové kompakty

Máte systémový kompakt nebo jeho nákup zvažujete? Dnes jsme si pro vás připravili průvodce nejzajímavějšími objektivy, které byste měli mít nebo rozhodně alespoň zařadit do nákupního seznamu. Jedná se totiž ve většině případů o velmi levné, malé, lehké, ale výkonné objektivy, které svým výkonem i praktičností každého překvapí.

Systémové kompakty, tedy fotoaparáty s výměnnými objektivy, jsou výhodné nejen díky svým rozměrům a velmi dobrému výkonu. Další jejich výhodou je, že výrobci k nim nabízejí (kromě běžných setových) i velmi zajímavé objektivy. Ty jsou často malé, lehke, levné a přitom s nimi v praxi pořídíte perfektní fotky. Jsou vhodné na cesty, vejdou se často do kapsy, nezabírají moc místa a nezruinují peněženku. A přesně o takových objektivech bude nyní řeč. A vezmeme to pěkně popořadě, podle abecedy.

Canon EF-M 22mm f/2 STM

canon_22mm_stm.jpgCanon sice nemá tak silnou nabídku systémových kompaktů (spíše jen v době publikace tohoto článku "přicmrndává"), nicméně má v nabídce jeden velmi zajímavý objektiv:

Canon EF-M 22mm f/2 STM je vcelku levný objektiv (do šesti tisíc korun), který po nasazení na tělo poskytne velmi oblíbené ohnisko 35mm. Světelnost f/2 je výborná a umožní fotit s malou hloubkou ostrosti (rozostřené pozadí) a také za horšího světla. A hlavně - je malý a lehký. Je vhodný na výlety, rodinu, ale i portréty, děti.

 

Fujifilm Fujinon XF 27mm F2.8

fujinon_27mm.jpgFujifilm má v nabídce celou řadu systémových kompaktů, které zaujmou zejména obrazovým výkonem a retro designem. Sice nemají v nabídce tolik objektivů, které ani nejsou nikterak levné, ale do tohoto výběru jsme nakonec jeden zařadili:

Fujinon XF 27mm f/2.8 patří také do kategorie malých "palačinkových" objektivů. Po nasazení na tělo poskytne ohnisko 40mm. Světelnost f/2.8 není žádný zázrak, mohla by být lepší (alespoň f/2 vzhledem k ceně téměř dvanáct tisíc korun). Nicméně hodí se na reportáž, portréty, výlety.

Nikon 1 NIKKOR 18.5mm f/1.8

Nikon šel v případě systémových kompaktů svou cestou a v nabídce má také jeden zajímavý objektiv:

Nikkon 18,5mm f/1.8 je malý váleček, který se chová jako pevná "padesátka" a při světelnosti f/1.8 (která je výborná) je možné s ním fotit i v horším světle. Rozostřené pozadí pozadí bude, ale jen v menší míře, jelikož je stále potřeba pamatovat na původní ohnisko 18,5mm (Nikon má u svých systémových kompaktů crop faktor 2,7x). I přesto se dobře hodí zejména na portréty a reportážní focení.

841.jpg841c.jpg

Olympus

Olympus má nejen širokou nabídku systémových kompaktů, ale i objektivů. Oproti jiným výrobcům má v nabídce výrazně větší počet zajímavých objektivů, které zaujmou svými minimálními rozměry a vcelku často i cenou. Jedná se vždy o micro 4/3 systém, který je vhodný na všechny fotoaparáty tohoto typu (takže např. i Panasonic).

Olympus Body Cap Lens f/8: 9mm a 15mm

Je libo krytku těla fotoaparátu, se kterou můžete i fotit? Něco takového má v nabídce právě Olympus. Jedná se o dva velmi podobné objektivy, které mají hodně podobného:

  • Světelnost f/8,
  • Délka kolem 1cm.
  • Hmotnost do 30g.
  • Ostří se manuálně přepínačem.
  • Minimální cena.

olympus_9mm_body_cap.jpgolympus_15mm_body_cap.jpg

Verze s 9mm ohniskem se chová jako rybí oko a je s ním tudíž mnohem větší zábava, než s 15mm verzí, která se chová jako běžný 30mm objektiv. Nicméně cenovka 9mm verze je do tří tisíc korun, zatímco 15mm verze stojí necelé dva tisíce. I tak je ale s "rybím okem" 9mm mnohem více zábavy.

 

685.jpg

Olympus M.Zuiko 17mm f/2.8 Pancake

Dalším objektivem v našem výběru je opět "palačinkový" pevný objektiv, a to Olympus M.Zuiko 17mm f/2.8.

Po nasazení na tělo dává ohnisko 34mm, světelnost f/2.8 není žádný zázrak, ale ujde to. Velkou výhodou tohoto objektivu jsou minimální rozměry i hmotnost, cenovka se pohybuje do sedmi tisíc korun. Pokud byste toužili po lepší světelnosti, máme pro vás další tip.

 

Olympus M.Zuiko 17mm f/1.8

828.jpgOlympus M.Zuiko 17mm f/1.8 je velmi podobný objektiv tomu předchozímu, avšak s výrazným rozdílem ve světelnosti.

Hodnotu f/1.8 již lze označit za výbornou, bude to poznat i na více rozostřeném pozadí při focení na plně otevřenou clonu. Cenovka je ale pochopitelně vyšší, lehce přesahuje třináct tisíc korun.

Hodí se na všeobecné focení a bude vám zachraňovat krk v horším světle.

 

783.jpgOlympus M.Zuiko 45mm f/1.8

Ještě jeden objektiv od Olympusu jsme zařadili do našeho výběru, a to Olympus M.Zuiko 45mm f/1.8. Ten se chová jako 90mm objektiv a při výborné světelnosti f/1.8 je možné dosáhnout perfektně rozostřeného pozadí.

Hodí se zejména na portréty. Rozměry nejsou kapesní (délka 46mm), ale i tak se jedná o malý a lehký (116g) objektiv. Cenovka je nastavena na necelých osm tisíc korun.

Panasonic

Stejně tak, jako Olympus, tak i Panasonic vyrábí fotoaparáty a objektivy v micro 4/3 standardu. Díky tomu můžete níže uvedené objektivy Panasonic použít i na micro 4/3 fotoaparátech od Olympusu.

881c.jpgPanasonic Lumix G 20mm f/1.7 II ASPH

Lumix G 20mm f/1.7 II je velmi malý a lehký objektiv, který ale přitom nabízí vynikající světelnost f/1.7. V praxi poskytuje 40mm ohniskovou vzdálenost, je vhodný na portréty, reportáž, ale i dovolenou.

Umožňuje pěkně rozostřit pozadí a fotit v horším světle. Cena není zrovna nízká, ale vzhledem ke světelnosti vcelku očekávaná: deset tisíc korun.

 

765b.jpg

Panasonic Lumix G 14mm f/2.5 ASPH

Dalším zajímavým objektivem od Panasonicu je Lumix G 14mm f/2.5 ASPH. Ten je velmi malý a lehký (2cm délka a 55g hmotnost), světelnost f/2.5 vcelku ujde.

Po nasazení na tělo poskytuje ohnisko 28mm, takže se hodí téměř na vše (krajina, dovolená, výlety, interiéry,...). Cena ale na takový objektiv vcelku vysoká, téměř jedenáct tisíc korun.

pentax_fe.jpgRicoh (Pentax) 3,2mm f/5,6 Fish Eye

Pentax / Ricoh nemá příliš širokou nabídku v oblasti systémových kompaktů, nicméně jeden objektiv jsme do našeho výběru zařadili. A to Ricoh (Pentax) 3,2mm f/5.6 Fish Eye.

Tento "objektiv na hraní" se chová jako rybí oko, má totiž velmi široký úhel záběru (160°). Cena je vcelu malá, něco málo přes tři tisíce korun.

Samsung

Společnost Samsung má nejen silnou nabídku systémových kompaktů, ale zejména i objektivů. A to nejen těch klasických, ale i velmi zajímavých, které přesně zapadají do našeho výběru.

Samsung NX 30mm f/2

V současnosti nejlevnější objektiv z dílen firmy Samsung je NX 30mm f/2. Ten po nasazení na tělo poskytne 45mm ohnisko, světelnost f/2 je výborná. Co je ale ještě lepší je 2cm délka a hmotnost 85g. Cenovka je také vcelku příjemná, pět tisíc korun. Hodí se na portréty, výlety, rodinné focení.

858b.jpg

Samsung NX 16mm f/2.4 iFn

Dalším "placatým" objektivem od Samsungu je velmi zajímavý NX 16mm f/2.4 iFn. Ten zaujme zejména svým ohniskem (po přepočtu širokoúhlých 24mm) v kombinaci s velmi dobrou světelností f/2.4. Hodí se tak všude, kde se využije širší úhle záběru v kombinaci s dobrou světelností (focení v horším světle). To znamená dovolená, výlety, interiéry, architektura, ale i krajina, reportáž... Navíc má funkční tlačítko (iFn), pomocí kterého lze ovládat hlavní funkce fotoaparátu. Cena je solidní, něco málo přes osm tisíc korun.

861.jpg

Samsung NX 10mm f/3.5 iFn

Samsung NX 10mm f/3.5 by měl patřit do brašny každého majitele systémového kompaktu Samsung. Jedná se o téměř "rybí oko", to znamená velmi širokoúhlý objektiv, se kterým si užijete hodně legrace. Je vhodný na architekturu, krajinu, výlety, interiéry, tedy všude tam, kde je vhodný extra široký úhel záběru. Ačkoliv se jedná o typ objektivu "rybí oko", nemusíte se obávat - fotky nejsou vyloženě kulaté. Objektiv produkuje běžně vypadající snímky, které díky širokému úhlu záběru jsou jen trohchu zkreslené perspektivou. Hmotnost 72g a délka 26mm mluví samo za sebe. Cenovka dvanáct tisíc korun není malá, ale právě tento objektiv za to stojí.

877.jpg

Samsung NX 45mm f/1.8

Poslední z výběru od Samsungu je pevný světelný NX 45mm f/1.8. Ten v praxi poskytne ohnisko 68mm a díky perfektní světelnosti je vhodný na portréty. Hmotnost je pouhých 115g a délka 4,5cm. Prodává se za sedm tisíc korun.

samsung_45.jpg

808.jpgSigma

Výrobce objektivů, společnost Sigma, není asi potřeba představovat. Jen dodám, že v nabíce mají i objektivy pro systémové kompakty a věřím, že se tato nabídka bude rozšiřovat. My jsme do našeho výběru zařadili tento jeden objektiv:

Sigma 30mm f/2.8 EX DN

Jedná se o velmi sympatický objektiv kapesních rozměrů (4cm, 135g). Vyrábí se ve verzi jak pro Sony (výsledné ohnisko 45mm), tak pro micro 4/3 standard (tam dává ohnisko 60mm). Hodí se zejména na portréty, reportáž.

Sony

Poslední v našem přehledu je společnost Sony, která produkuje nejen úchvatné systémové kompakty, ale i objektivy. Do našeho přehledu jsme zařadili tyto:

742.jpgSony 16mm f/2.8 SEL

Vcelku často omílaným objektivem na diskuzních fórech je širokoúhlý Sony 16mm f/2.8 SEL. Je mu vytýkána průměrná obrazová kvalita, ovšem za ty peníze (sedm tisíc korun) je myslím velmi dobrý.

Rozměry a hmotnost jsou doslova kapesní (23mm, 67g). Po nasazení na tělo poskytuje ohnisko 24mm a při světelnosti f/2.8 se hodí všude, kde je potřeba širší úhel záběru (krajina, interiéry, architektura, ale i dovolená, výlety,...).

 

851.jpgSony 20mm f/2.8 SEL

Další "plackou" v nabídce firmy Sony je objektiv SEL 20mm f/2.8. Ten v praxi poskytuje ohnisko 30mm a při světelnosti f/2.8 se hodí na reportáž, ale i portréty (spíše skupinové než detailní), výlety, krajinu a všeobecné focení. Má opravdu kapesní rozměry i hmotnost (2cm, 69g). Cenovka je nastavena na něco málo přes devět tisíc korun.

Shrnutí

Výše uvedené objektivy mají jedno společné - jsou většinou malé, lehké a přitom v praxi velmi šikovné. Samozřejmě tento uvedený přehled není finální, jedná se spíš o inspiraci než přesně daný seznam. Věřím ale, že pokud o nějakém takovém objektivu uvažujete, pomůže vám tento článek v rozhodování.

Diskuse

Anonym

6.8.2014 10:14

Možná ještě

panasonic 15/1.7. Palačinka to tedy není, ale zajímavý je.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Vybíráme

Všechny články kategorie

Jak velkou vybrat odraznou desku?

Mezi fotografy se často řeší výběr odrazné desky. Pomineme nyní otázku zda-li odraznou desku pořídit a vrhneme se rovnou na téma:…

17.5.2016

Tomáš

Makro objektiv nebo mezikroužky?

Zvažujete nákup makro objektivu, protože potřebujete fotit malé detaily? Pak před nákupem popřemýšlejte o takzvaných…

24.9.2015

Tomáš

(Ne)výhody full frame fotoaparátů

Když se řekne "full frame" fotoaparát, tak se leckterému fotografovi rozšíří zorničky. Není se čemu divit, protože tato kategorie…

8.5.2015

Tomáš

Tipy na foto příslušenství pod vánoční stromeček

Vánoce se blíží nezadržitelným tempem, a tak vám dnes přinášíme velkou vánoční inspiraci. Tipy na zajímavé příslušenství, které…

12.12.2014

Tomáš

Vyplatí se extra rychlé paměťové karty?

Jak rychlou paměťovou kartu si do fotoaparátu koupit? Je potřeba investovat do těch nejrychlejších? To jsou otázky, které trápí…

9.10.2014

Tomáš

Jak vybrat ideální pevný objektiv

Výběr pevného objektivu trápí mnoho nadšených fotografů. Je lepší vybrat 35mm, 50mm nebo 85mm? Nebo snad raději úplně jiný?…

3.10.2014

Tomáš