Brand

Proč nejsem "eco-friendly" fotograf

V dnešní době se fotograf potkává s mnoha novými pohledy na věc. Je správné vstupovat do chráněných oblastí, které chceme fotografovat? Je správné pod vodou na delfíny, želvy, dugonga nebo jinou mořskou faunu používat blesk? Je správné stanovat tam, kde to úřady nedovolují? Je správné, když se fotograf ubytuje v hotelu, který není "eco-friendly"? Nic z toho se v tomto článku nedozvíte. Odpověď neznám. Mám jen svůj názor a zajímá mě ten váš.

 

eco-friendly.jpgKdyž jsem začínal fotografovat přírodu, ať už to byly hory nebo život pod hladinou moří, vnímal jsem fotografy jednoznačně jako vyznavače a ochránce přírody. Pokud se někdo dokáže plahočit týden horami, jen aby zachytil pár dokonalých okamžiků, které mu matka příroda zrežíruje, nemůže hory jinak než milovat. Pokud někdo dokáže uplavat kilometry a trávit 8 hodiny denně ve vodě jen proto, aby fotoaparátem zaznamenal setkání s vzácným mořským tvorem, nemůže mu na osudu tohoto tvora nezáležet.

Každý fotograf přírody, je se svým "pracovním prostředím" úzce spjatý už jen tím, že zachytit vzácný snímek, znamená přírodě především rozumět. Jak už jsem psal v dřívějším článku, zachycení dokonalého záběru nebývá otázkou náhody, ale spíše výsledkem plánování. Fotograf musí zmapovat terén, v případě zvířete zjistit jeho výskyt, způsob života, historii, atd. Provádí průzkum, díky kterému se z něj stává odborník na danou lokalitu nebo zvíře a výsledky jeho pozorování nebo samotné fotografie mohou přispět k ochraně konkrétního místa nebo tvora.  

Měl jsem za to, že na základě výše uvedeného se pak s fotografem zachází trochu jinak, než s běžným turistou. Dnes se však setkávám se skutečností, která vypovídá o něčem jiném. Pojďme se podívat na několik příkladů z praxe.

 

Hrubé porušování pravidel TANAPu?

 

Tatry jsou vzhledem k své dostupnosti a absenci jazykové bariéry asi první destinací, kam čeští fotografové hor zavítají. Po návratu z Anglie tomu tak bylo i u mě a do dnes Tatry pravidelně navštěvuji v rámci workshopů. Netušil jsem však a zřejmě to netuší ani většina z vás, že pokud budete chtít Tatry jako fotograf krajinář fotografovat, nelze se vyhnout porušení pravidel a nařízení TANAPu.

Všeobecně závazná vyhláška Krajského úřadu v Přešově č.1/1999 z 29. června 1999 o "Návštevnom poriadku Tatranského národného parku" totiž v paragrafu 4 říká: "V chránených územiach s piatym stupňom ochrany je pohyb po turistických a náučných chodníkoch dovolený v dennej dobe od hodiny po východe slnka do hodiny pred západom slnka."

Můžete namítnout, že se to týká jen území s pátým stupněm ochrany. Jenže téměř celé Tatry mají pátý stupeň ochrany. Znamená to tedy, že na turistický chodník nesmíte v Tatrách vyjít dříve než hodinu po východě slunce a hodinu před západem slunce už musíte sedět zavření v chatě. Tedy fotografování východů a západů slunce nepřipadá v úvahu.

workshop.jpg

No jo, ale doba během východů a západů slunce je pro nás fotografy jedinou dobou, kdy hory fotografujeme. V nekvalitním světle během dne cvakají snímky pouze turisté. Toto nařízení tedy fotografovi hor říká "Tatry nefoť anebo zákon porušuj".

Tatry.jpg

Samostatnou kapitolou jsou sezónní uzávěry, kterým nerozumím. V zimě je zem chráněná hromadou sněhu (fotograf nemůže nic pošlapat) a zvěř se stahuje do dolin (fotograf nemá nahoře co vyplašit). Naopak se pravidelně setkávám s tím, že když už je nahoře nějaká zvěř, sama fotografy následuje, ve vidině získání nějaké té svačiny (zažil jsem 30 kamzíků, kteří přišli na dosah ruky nebo lišku, která žebrala svačinu z cca půlmetrové vzdálenosti). Jinými slovy pošlapat nemám díky sněhu co a zvířata? Ty plaším takovým způsobem, že za mnou jdou, kam se pohnu.

Kamzici.jpg

Přes to všechno jsem se setkal s názorem, že my fotografové ničíme svou přítomností přírodu v Tatrách. Ano, souhlasím s tím, že by zákony měly platit pro všechny, ale vzhledem k tomu jaký mám k Tatrám vztah a jakým způsobem se v nich pohybuji, se nemůžu s výše uvedeným názorem nějak ztotožnit. Neměl by tady platit především zdravý rozum?

 

Nehumání použití blesků pod vodou?

 

To, že fotografové používají pod vodou blesk, je naprostou samozřejmostí. Ono toho (až na pár výjimek) pod vodou bez blesku totiž moc nevyfotíte. V hloubce dochází ke ztrátě barev, kontrastu a ostrosti a blesk je jediný způsob jak tuto situaci zvrátit a vynořit se s unikátními záběry.

Sea shepherd.jpgSvoje fotografie občas sdílím na mezinárodních fotografických serverech a v různých skupinách na Facebooku. Nedávno se do mě v jedné takové skupině pustili 2 Němci s tím, že použití blesku při fotografování mořských živočichů je nehumánní. Cituji jejich poselství: "Well-beeing of the animal has the highest priority, not the satisfaction of human vanity."

Opravdu mě to zarazilo. Po 12 letech potápění se totiž považuji za ochránce a propagátora mořského života. Od začátku podporuji organizaci Sea Shepherd nejen prostřednictvím svého webu, ale i příležitostným nákupem jejich produktů.

Loni jsem připravil kalendář pro rok 2017 s názvem "All About Sea Life" realizovaný společností Helma 365, s.r.o., jehož výtěžek půjde na ochranu mořského života na Borneu. Při každém potápění vysvětluji nováčkům, jak se ke zvířatům pod vodou správně chovat, podílel jsem se na úklidu některých lokalit, atd.

Pak mi pán z Německa napíše, že jsem v moři škůdce a já musím uznat, že  do jisté míry pravdu! Ono se to focené zvíře opravdu nemohlo předem rozhodnout, jestli chce být focené nebo ne. Připlavalo ke mě a bum bác, já na něj vypálil blesk. Ve své sbírce mám ale hromadu videí, na kterých je vidět, že dané zvíře (želvu, dugonga, delfína) zasypávám blesky a ono se dále přibližuje, jako by se nechumelilo. Zvlášť viditelné je to u želv, které uvidí svůj odraz v dome portu (přední čočka fotoaparátu) a chtějí se se svým odrazem "kamarádit".

Classic view.jpg

Proč se tedy ta zvířata přibližují? Proč se neotočí a neodplavou, když jim to tolik vadí? Netvrdím, že je blesk neruší, ale asi jim to nevadí dostatečně, když se i přesto přibližují. Připomínám, že potápěč je pod vodou mnohem pomalejší než jakýkoliv jiný tvor a pokud mu to zvíře samo neumožní, fotit ho jednoduše nedokáže.

Navíc, neutápí se dnešní moderní společnost v detailech, neschopná vidět tzv. "big picture"? Dejme tomu, že dugong není zrovna nadšený, když ho fotíme s bleskem. Nemělo by ale pána z Německa zajímat spíše to, že v roce 2012 kotvily v Marsa Mubarak (lokalita, kde se dugong vyskytuje) 2 lodě, zatímco v roce 2015 jsem jich tam napočítal 7?

7 lodí se rovná 100 až 140 většinou německých turistů ve vodě, přičemž zvířeti nad hlavou lítá a vrčí dalších cca 7 motorových člunů. Dugonga v Marsa Mubarak pozoruji od roku 2012 a můžu vzhledem k jeho chování s jistotou říct: "Ano, toto mu opravdu vadí." V téhle situaci se otočí a plave pryč na moře.

Dugong.jpg

Zároveň jsem si jist, že dugong neocení ani nový hotel, který se přímo uprostřed zátoky v rezervaci Marsa Mubarak staví. Stovky hotelových turistů na místech, kde se chodil pást a hromady vrčících člunů nad hlavou budou nejspíše znamenat jeho konec. Ale to nikdo nekomentuje. Sám netuším proč. Možná je jen pohodlnější obvinit fotografa, než bojovat proti komerci a mocným, kteří v lokalitě vládnou

 

Ubytování, které není dostatečně "eco-friendly"?

 

To mi připomíná, že ze strany německých turistů jsem se při jedné potápěčské foto-výpravě setkal i s upozorněním, že oni bydlí v "eco-friendly" hotelu, zatímco ostatní posádka lodi o prostředí očividně nedbá. Už i v Egyptě si vedení hotelů totiž všimlo, že dnes je v módě být "eco-friendly" a tak v evropském stylu upravují své hotely.

eco.jpgTedy ne úplně v evropském stylu, ale tak trochu pro turisty, jak se říká "na oko". Na hotelu sice najdete odpadkové koše pro třídění odpadu, ale už málokdo ví, že odpadky se následně vysypou na stejnou hromadu, na kterou vozí odpad i ostatní hotely.

Tyto hotely velmi dbají i o veřejné uvědomění. Viděl jsem kolem pláží rozmístěny cedule s nápisy "Save dugong!" Akorát to mělo tu chybičku, že pod nadpisem "Zachraňte dugonga!" byla fotka kapustňáka, což je úplně jiné zvíře, žijící v Karibiku. No nevadí, hlavně že je divadlo pro turisty a všichni se tváříme "eco-friendly" a uvědoměle.

 

Znečišťování lokalit svojí přítomností?

 

Před lety jsem tady zveřejnil reportáž o focení Matterhornu a pod článkem se objevil komentář poukazující na skutečnost, že svou přítomností oblast znečišťujeme. Navíc musím přiznat, že jsme stanováním porušovali místní legislativu, ačkoliv jsme stanovali na skále, takže nemohlo dojít k poškození vegetace.

Zajímavé je, že v případě fotografování hor v Norsku, je to samé stanování místními úřady vítáno. Jiný kraj, jiný mrav. Nám asi nepřísluší posuzovat, jestli je legislativa správná nebo ne. Je lokálními úřady nastavená tak, jak je a mi bychom ji měli jako návštěvníci respektovat.

Z racionálního hlediska ale opět soudím, že pokud přijde přírody znalý fotograf, postaví si stan na tomu vhodném místě, chová se patřičně s ohledem na okolí a nezanechá na místě žádné odpadky, má to na přírodu nulový negativní dopad.

Pro úřady je ale jednodušší plošně stanování zakázat, než řešit, jestli ten a nebo onen návštěvník je nebo není uvědomělý a chová se k přírodě korektně. Z pohledu legislativy tedy je stanující fotograf nežádoucím elementem, znečišťujícím prostředí svou přítomností. Z pohledu logiky věci, při dodržení výše uvedeného, tomu tak však není.

Heaven on Earth.jpg

 

Pozitivní dopad fotografie

 

Spousta kritiků vnímá pouze negativní stránku věci. Fotograf porušuje zákon, fotograf není dostatečně "eco-friendly", fotograf nerespektuje moderní pojetí "well-beeing" daného tvora, atd.  Ale co ta pozitivní? Pokud fotografuji například dugonga, fotografie následně prostřednictvím internetu a časopisů obletí svět, zvýší to pozornost veřejnosti směrem k tomuto zvířeti a snad jednou i zvýší šanci na přežití tohoto druhu. To samé platí v případě hor. Unikátní záběry mohou rychle oslovit velkou část veřejnosti, která si až po jejich prohlédnutí uvědomí, že toto je potřeba chránit. 

 

Je pravda že člověk je v přírodě do jisté míry vždy rušivým elementem, ať už je to turista, fotograf, vědec, strážce rezervace nebo ochranář přírody. Je pak věcí názoru, jestli je jeho přítomnost ospravedlnitelná, či nikoliv.

U fotografa může řada lidí namítnout, že jeho prioritním zájmem není ochrana přírody, ale následné honění si ega prostřednictvím dokonalých snímků. Tu samou otázku si ale můžeme položit v případě přírodovědce. Je jeho prioritou osud zvířat, které ve volné přírodě pozoruje nebo mu jde jen o jeho vlastní úspěch jako vědce a společenské zviditelnění? Dokonce i funkci strážce rezervace lze zpochybnit. Vykonává svou funkci proto, že mu jde o zachování přírody pro další generace nebo je v oblasti vysoká nezaměstnanost a v továrně u Číňana se mu na pásu pracovat nechtělo? Na tuhle otázku si asi bude muset odpovědět každý sám...

Reine.jpg

Štítky:

Václav

Václav Krpelík je fotograf, který se zaměřuje především na fotografování krajiny a to jak té na souši, tak té pod vodou. Jako jeden z mála fotografů na světě, se s těžkou foto-technikou vydává do mořských hlubin výhradně bez přístroje. Mnohaleté zkušenosti s fotografováním hor, pobřeží, mořského světa a dalších žánrů pak předává účastníkům svých workshopů a expedic pořádaných v zahraničí.

Více o něm a o jeho tvorbě naleznete na jeho webu www.vaclavkrpelik.com.

Diskuse

Michal

4.4.2016 08:55

Dobrý pohled a souhlasím. Jen možná víc respektuji, že lidé jsou .., tedy nechovají se většinou pěkně a rozumně, takže mě nijak omezení nepobuřují, naopak jsem běžně překvapen jak jsou benevolentní. O reálném setkání s osobou úřední nemluvě. :-)

Takový poskakující ochránce přírody, za to že jste dva metry vedle vyznačené cestičky je možná zábavný, ale pochopitelný a samozřejmě u něj nemůže fungovat "ta cesta vedle je vydupaná stokrát tolik něž stezka, protože samozřejmě vede po rovině, zatímco stezku jste natáhli přes kamení". Argument dělají to všichni, tak proč peskujete jen mě, by  v tomhle případě neměl ani padnout.

Ano hotely, v oblastech kde "vše ostatní trpí žízní a neexistuje odpadové hospodářství", které jsou plné eko vody a třídících kontejnerů, jsou k popukání, tedy spíš k pláči. Vysoké povědomí většiny turistů o přístupu k ochraně přírody je to samé.

Už jen za pouhou dopravu do svého cíle by jsme se všichni měli hluboce stydět a přírodě omlouvat. :-)

Jakub

4.4.2016 10:39

 

Samozrejme, ze kazdy ma na to svoj nazor, ale bol by som trochu opatnejsi pri tom vyjadrovani ohladom TANAPu a ochrany prirody. Zakony jednoducho musia platit pre vsetkych. Ich cielom je zachovat prirodu, ktoru mame a, zial, nedaju sa napisat tak, aby sa mohol uplatnit "zdravy rozum", teda - ked nic neposkodzujes tak mozes ist. Kto by rozhodol, ci nieco navstevnik poskodzuje? Dokaze to navstevnik posudit sam? Obavam sa, ze casto nie... 

 

Vela ludi sa sprava velmi neohladuplne voci prirode a prave preto musia mat strazcovia dostatocne silne nastroje, aby mohli zakrocit proti negativnym vplyvom a cinnostiam. Vsetko je to, smaozrejme o ludoch. Ked Vas teda stretne ochranar mimo chodnicka, alebo pri vychode slnka fotografovat krajinu, budete sa spravat ohladuplne a slusne tak silno pochybujem, ze Vam da pokutu... 

 

To ze ste mali blizke strenutia so zvieratami este neznamena, ze vsetci zvieraci obyvatelia Tatier su na ludi zvyknuti a ich pritomnost im vobec nevadi... Takze to, ze ste sa odfotili s kamzikom na meter neznamena, ze porusovanim pravidiel a chodenim mimo chodnikov namozete vyplasit napr. orla na hniezde a tym priamo ohorzit zivot mladat.

 

Dovodom uzavierok nie je len ochrana prirody, ale aj bezpecnost turistov... Kazdopadne, je to pravidlo. Pochybujem, ze porusujete zakazy vjazdu, alebo parkujete tam kde nemozete. Bez ohladu na to, ci tym, podla Vas, niekomu, alebo niecomu uskodite.

 

Respektujem pravo na nazor, ale myslim si, ze prave takyto postoj, moze prispiet k nazoru, ze "my fotografové ničíme svou přítomností přírodu v Tatrách"

 

Pekny den.

Petr Kotrlík

4.4.2016 13:10

Přijde mi, že tady v Evropě (pominuli sever) jsou obecně přehnaná pravidla. Zajímavé, že jsem mluvil už i s bývalým strážcem nebo s člověkem, kteří třeba v Nízkých tatrách doslova žije. A všichni byli paradoxně proti těm přehnaným pravidlům. Tu přírodu nedevastují fotografové či praví trekaři, ale obyčejní turisti, kteří si vyjedou na kopec lanovou, kde je hospoda. Pravda, rád si na kopci dám pivko, ale právě tohle je zlo. Nikoliv fotograf. 

Václav

4.4.2016 13:22

Pro Jakuba: V článku uvádím: "Nám asi nepřísluší posuzovat, jestli je legislativa správná nebo ne. Je lokálními úřady nastavená tak, jak je a mi bychom ji měli jako návštěvníci respektovat." Tzn. nehádám se s pravidly TANAPu. Ale poukazoval jsem na některé paradoxy. Například, že všechny fotografie západů a východů slunce, nad kterými se čtenáři často "rozplývají", porušují svou samotnou existencí pravidla TANAPu (respektive je musel porušit fotograf, který snímek zachytil).

 

Zároveň netvrdím, že jsou pravidla nastavena špatně, jen píši, že jim v některých případech nerozumím (viz zimní uzávěry nebo zákaz pohybu v době východu / západu slunce).

 

Co se zimních uzávěr týče, nepředpokládám, že orel bude v lednu sedět na hnízdě a vychovávat mladé. Že příroda v zimě spí, jsem věděl, ještě než jsem vystudoval lesnickou školu. Slyšel jsem zároveň, že uzávěry slouží především horské službě, která nemá prostředky na záchranu hromady bláznů v rizikovém zimním období (věřím, že je na tom něco pravdy). 

 

Celkově to chápu tak, že ochranáři přírody chtějí mít v rukách nástroj, který pak mohou použít v případě problémových návštěvníků. Nicméně je to pak jen a jen o lidech a v praxi jsem viděl i pokutování turisty, který sešel 20 metrů z chodníku, aby si odskočil na malou. Tzn. na zdravý rozum apeluji v souvislosti s interpretací pravidel v terénu.

Josef Plaček

4.4.2016 13:35

Ahoj, vemu to popořadě a beztak to bude dlouhé, tak si vem nějaké kafe, energetický nápoj a sirky do víček ať udržíš pozornost. I když u tohoto tématu ani nic jiného nečekej, tipuju, že to tu za chvíli bude zase pěkně ostré. Kdo ti zas co udělal laughing. Ale teď vážně.

- Situaci v TANAPu neznám, ale i na Malé Fatře je pohyb podobně omezen ráno a veřer. Myslím si, že když tam v tichosti projde fotograf, tak o něm nemusí ani nikdo vědět, tak budiž, toto bych taky nedodržel, ono to někdy ani nejde a to nemusíš být fotograf, ale grupa 30 turistů by už nadělala randálu až běda, a nejen to.

Navíc například omezení vstupu vázaná na určité měsíce z důvodů hnízdění dravců, jiných ptáků a podobně by se měla dodržovat, a je jedno jestli si fotograf nebo ne, pokud tu přírodu máš rád, tak toto dodržíš, jinak ti totiž o nic víc než fotku nejde, to promiň ale tak to vidím (vztaženo na fotografy a obecně).

Pokud je uzávěr v zimě někde, tak je to podle mě pro bezpečnost turistů, ne každý ví, co a jak a věř mi, že horská služba tu sice je pro to, aby ti i když tak zachránila krk, ale je nejraději, když nikomu krk zachraňovat nemusí, protože nikde neleží nějaký Franta, co šel, kde nemá a teď tam chcípá ve sněhu.

- S tím bleskem pod vodou nemohu soudit, dle tvého popisu souhlasím, že pokud by to zvířeti vadilo, tak uplave, svou logiku to má a rozhodně je to dle mě menší stres než grupa člunů na hladině. A souhlas s tebou popsanou situací ohledně člunů a hotelů, ovšem tady ten turistický boom a potažmo celou situaci svou návštěvou také nepřímo podporuješ, i kdybys nechtěl, úplně stejně jako německý děda, co si tam jen máchá nohy v moři a popíjí u toho nějaký koktejl. Kdyby tam lidi nejezdili, tak se to tam nestaví a takto bychom mohli pokračovat, ale to je bohužel takový začarovaný kruh. A ECO-Friendly na oko hotely a jiné… co dodat…

- Co se spaní v horách týče, tady je to opravdu velice individuální a každá situace se musí posuzovat jinak.

Je rozdíl tábořit/stanovat a bivakovat, hlavně u nás.

Spíš ve stanu, tarpu, pod celtou, máš bezpodlážkový stan, ve žďáráku, jen tak ve spacáku, rozděláváš oheň, jsou kolem tebe odpadky, vyvěšené prádlo, si na jednom místě více než jednu noc, to vše a všechny indicie z místa kde si se musí zohlednit a je to vždy na strážci aby to zhodnotil. No a taky záleží, jak pak s ním jednáš, on by měl jednat profesionálně. A taky v jakém státě zrovna jsi a jaká je i místní úprava zákona a kde přesně spíš.

Modelovka z české CHKO obecně:

Spíš pod celtou, nebo jen tak ve spacáku pod širákem, kolem tebe je čisto, žádné ohniště a strážce tě najde, jak se ráno balíš, spal si tam jednu noc, mile si s ním popovídáš, nejsi v NPR ani PR s dodatečnou cedulí o zákazu pohybu mimo stezky (pokud totiž neležíš přímo na stezce tak i bivakováním porušuješ v NPR a PR s dodatečnou cedulí o zákazu pohybu mimo stezky zákon), tak s největší pravděpodobností na 99% ti nic nehrozí a taky po tobě nejspíš na daném místě nezůstane ani památky.

Jakmile si ve stanu, je tam ohniště nebo ti tam visí šestery ponožky na šňůře, které se tam evidentně pár dní už suší, tak to neukecáš a máš pokutu jen to hvízdne.

Ale pokud zalezeš, kde tě nikdo nenajde, nedáváš o sobě vědět a neděláš bordel, nejlépe používáš „alternativní“ příbytky a ne klasický stan, nebo máš alespoň něco nenápadného, když už, tak tě nejspíš ani nikdo nevyhmátne. A taky nesmíš spát na profláklých místech, a když už to riskneš, tak pak raději sklopit oči uši, být slušný a nejspíš vyvázneš s domluvou, když máš štěstí.

Ale jak jsem řekl, těch aspektů je spousta. A nevím jak v zahraničí, i když v severských zemích je ta kultura pobytu v přírodě asi někde jinde, co tak slýchám, ale taky se u nás koukni na ty „turisty“.

- Ta fotografie může mít i negativní dopad, lidi uvidí, jak to tam je krásné a každý tam hned poletí se taky podívat, i ti, kdo neví, jak se mají v přírodě chovat a dané místo může vzít za své…

- A pozor!!! Strážci CHKO (u nás, nevím jak jinde) svou práci vykonávají v drtivé většině případů dobrovolně, ve svém volném čase a zadarmo, takže s poslední větou si trochu přestřelil.

Ale jak mezi fotografy, tak i strážci, tak i jinde najdeš různé lidi, nastávají různé situace a různá řešení.

Já osobně bych byl raději, kdyby se pravomoci strážců ještě rozšířily, protože proti motorářům a idiotům na čtyřkolkách a sněžných skútrech, ale i autům jsou takřka bezmocní a vedle nich je nějaký fotograf, či tramp spící pod bukem houby a ne problém.

A na kecy ECO-Pokrytců se vakašli, pokud se chováš slušně a v souladu s přírodou, tak po tvé přítomnosti v lese zůstane jen pár stop v blátě a chvíli slehlá tráva zpod karimatky (Já se o to taky snažím!), což se o většině "běžných návštěvníků hor a přírody obecně" říct nedá,  a to tam ani nemusí spát.

 

 

Václav

4.4.2016 15:27

Josefe se strážci rezervace jsem to určitě nepřestřelil... nečteš pozorně :) 1) Nepsal jsem, že to dělají pro peníze, ale že si u nich lze tuto otázku položit podobně jako u fotografa hor. Tedy jde jen o srovnání....přečti si to znovu :o) 2) V ČR nefotím a tak se tady opravdu neorientuji, ale v zahraničí jsou toto většinou placené funkce / profese.

Michal

4.4.2016 17:45

Ještě, každý běžný park může dát výjimku, stačí ji jen získat. Samozřejmě nedostane ji každej Pepík, který se zastaví na správě, ale rozhodně je tu možnost jak fotit "legálně".

K workšopu je to doufám samozřejmost, když tam ženu stádo lidí.

Václav

4.4.2016 18:34

Michale vtipné... odpověď sem snad ani nemůžu napsat :)

Josef Plaček

4.4.2016 19:56

Promiň Vašku, ale tohle si asi napsal nešikovně, protože já to chápu tak, že to dělají pro peníze:

 

"Dokonce i funkci strážce rezervace lze zpochybnit. Vykonává svou funkci proto, že mu jde o zachování přírody pro další generace nebo je v oblasti vysoká nezaměstnanost a v továrně u Číňana se mu na pásu pracovat nechtělo?"

 

Ale nešťourejme se v tom, navíc, jestli je ta funkce v zahraničí placená, tak se nedivím, že nejsou až tak benevolentní, ale extrém, který popisuješ o pár komentů výše, to je bohužel už jiné kafe, jak jsem psal vše by se mělo posuzovat individuálně, například (!!!) nevadilo by kdyby si někdo odskočil, ale pokud při návratu nepozorností zašlápne třeba vzácnou, vysoce chráněnou a třeba i endemickou rostlinu, které je na ploše několika stovek hektarů jen pár kusů, čímž je kytka kolikrát kaput, a strážce je zrovna velký fanda flóry a uvidí to, no asi tušíš, co by následovalo ... Ale to už se pouštíme do hypotéz velkého kalibru, ale pro příklad snad dobré.

 

Vašku, řekněme, že v detailech, způsobených rozličnými zkušenostmi z rozličných států, se zcela neshodneme, nebo spíše právě teď se zcela neshodneme v těch detailech, čímž není do budoucna vyloučen opak, avšak na čem se určitě shodneme je, že ke všemu by se mělo tak nějak přistupovat se zdravým rozumem, vždy podle dané situace a tak nějak přiměřeně od všech zúčastněných stran, protože ona ta "pravda" většinou bývá tak nějak někde mezi.

 

 

Michale:

Bez šance....obzvlášť za takovýmto účelem, spíše ty fotografy budou tiše tolerovat dokud se někde něco nestane, co by je přimnělo změnit názor, nebo občas hold nějaká skupinka dostane pokutu.

Lenka

5.4.2016 08:09

Ahojte, plně souhlasím s Václavem.V Koprové dolině se mi stalo, že jsem si odskočila za keříček ( nezanechám tam ani papírek, umím to bez něj...haha). Vyjdu z keříčku a potkám strážce...vytahoval bloček a chtěl mi dát pokutu...co k tomu říct? Kousek vedle stahovali klády  ( poškodili co se dalo) a ochranáři tam přijeli teréńákem( hluk, smrad).Jsem z Jeseníků a ty hory miluji a chodím si kam chci, nejčastěji sama a potichu.No a když tlupa nechá odpadky např. u posezení, tak to odnesu. ( včera půl tašky). Spaní v horách - jen bivak. Lenča

W

6.4.2016 10:31

Vašek: Pekne realisticky si to zhrnul. Na pohyb mimo chodníka existuje jeden trik - zakúp si ku fototechnike traktor a budeš mať istotu že ťa nikto v Tatrách nebude kontrolovať. Znie to komicky, ale naozaj takto je postavená slovenská legislatíva. Presne ako napísala Lenka nadomnou. Realita je taká, že počas toho ako ti budú vypisovať bloček za zídenie z turistického chodníka môže okolo prejsť tažný stroj - to však bude v pohode. A toto sa kludne môže stať aj v 5-iatom stupni ochrany! Takže argument že turista-fotograf je ničiteľ, je oproti tomu koľko lesov/pralesov sa v priebehu pár rokov zmenilo na pustiny je naozaj smiešny. S počtom stromov samozrejme miznú aj pôvodné biotopy zvierat!!! Posledný (mne známy) "útok" turistu na Tatranské zvieratá je zo Silvestra z r. 1971 kde skupinka turistov pri nočnom výstupe na Baranec splašila čriedu 12 kamzíkov. Kamzíky neberú človeka ako predátora. Ale títo turisti boli pripití a správali sa ako čuráci. Tak kamzíky skratovo vbehli do lavínového žľabu. V tomto prípade sezónnu uzáveru schvalujem. Zvieratá majú v zime tažký prístup ku potrave a častokrát sú s energiou na hranici života a smrti. Zaujímavé je však, keď sa začne ski-alpinistická sezóna a zacítia sa peniaze objavia sa výnimky. To že skialpinista strhne lavínu, ktorá odokryje a prakticky zabije celú svištiu kolóniu sa už akosi nekontroluje... Vo Vysokých Tatrách je 130 štítov z toho AŽ 9 má mimo uzáveru verejnosti prístupný turistický chodník! 9 dolín + Belianske Tatry majú úplný zákaz vstupu. Takže keď si to zoberieme toho "priestoru na ničenie" zasa nie je až tak veľa. Ja skôr vidím "chybu" v peniazoch. V podstate keď si fotíš (a nikomu neškodíš) z teba nikto nič nemá. Však fotiť bez obmedzení si predsa môžeš v tesnej blízkosti hotelov, rekreačných zariadení a chát. Tak čo sa sťažuješ? :) Taktiež tých pár "šialencov" (ktorí z lásky k prírode sú ochotí šlapať s 25kg batohom v hociakých podmienkách) je veľmi malá skupina ľudí ktorá je nezaujímavá. Väčšina zisku z turizmu je z autom prístupných oblastí. Jediné riešenie pre bežného človeka je asi len ostať doma. Alebo si ešte počkať chvílku, kým J&T dokončí proces skupovania Tatier od slovenskej vlády a dohodnúť sa s nimi :)

Aleš

6.4.2016 20:26

Já se k tomuto velmi košatému tématu nechci moc vyjadřovat. Pravdou je,že přírodu je 

třeba nějakým způsobem chránit, bo lidí je čím dál více a tak dostává co proto. Do Tater

jezdím coby horolezec, více než 35 let.Kdysi se dalo spát v několika desítkách bivaků,

po celých Tatrách.Nyní to nelze, jen v případě nouze.Klidně bych toho mohl zneužít, je 

strážce Tanapu kompetentní posoudit, že jsem se dostal do nouze a musel jsem nouzově 

bivakovat ? Ale nedělám to a raději přespím na předražených vysokohorských chatách.

A myslím si, že těch několik seriozních fotografů, co se ročně vyskytne ve Vysokých Tatrách,

má pramalý negativní dopad na přírodu.Tím opravdovým problémem jsou tisíce turistů a

v některých případech nezodpovědní horolezci. Nechci zde navádět k nepravostem, ale

kdo chcete opravdu vážně fotit v Tatrách, pohybovat se i mimo značené cesty třeba i v

zimním období, za rozbřesku i večer, tak pořiďte si individuální členství v Českém

horolezeckém svazu, kdy po zaplacení členského poplatku obdržíte průkaz horolezce,

který vám umožní, výše uvedené v rozumné míře konat.

Václav

6.4.2016 22:12

Ahoj Aleši, s tím ČHS členství to má ale háček. Já to třeba už roky mám, ale pohyb v terénu mimo vyznačené cesty je umožněn pouze při nástupu na lezení o obtížnosti 3 a výše. Jasně slyšel jsem ty rady, jak říct při kontrole "jdu na výstup a lezu free sólo" a pak se bez lezení vrátit s tím, že "jsem to vyhodnotil jako příliš obtížné a tak se vracím". Ale zase je to o tom, jestli to divadlo chce dotyčný hrát nebo raději řekne pravdu a nechá "tanapáka" jestli ho nechá na pokoji aspoň za tu upřímnost...

Aleš

7.4.2016 12:12

Václave dík za reakci na můj příspěvek. Samozřejmě to záleží na tom, zda se budu chtít pouštět

do nějakých diskuzí s tanapákem a asi také bude záležet, na jakého člověka narazíte. Já osobně

mám jen jednu zkušenost a to veskrze negativní a to z doby, kdy na Slovensku ještě neměli eura.

Pokutě 600 kaček jsem se nevyhnul. Dotyčný tanapák byl totálně arogantní a naprosto nepřístupný

jakékoliv diskuzi a měl jsem co dělat abych zabránil svému spolulezci aby ho neinzultoval :-). No to

jsme už mimo téma,zda jsme eco-friendly fotografové. Já osobně si myslím, že každý rozumně 

uvažující fotograf se bude ve volné přírodě, včetně národních parků chovat tak, aby ji neškodil a

nezanechával v ní po sobě stopy.

Václav

7.4.2016 23:49

Aleši na tom je super jedna věc... že v Lofotech, Dolomitech, Skotsku, Alpách a na většině jiných míst na světě může fotograf fotit kde chce, v jakou dobu chce a nikdo ho za to nepokutuje. A přitom jsou tyto lokality z fotografického hlediska nesrovnatelně zajímavější než Tatry...  :)

Aleš

8.4.2016 09:43

Zdravím tě Václave, já když jsem před časem pobýval v Kanadě a Americe a navštívil několik

tamních NP, tak mě taky nikdo neomezoval v pohybu kdekoliv na jejích území v jakoukoliv denní,

či noční hodinu. Jen při několikadenním pobytu v kempu ráno přijel ranger, vybral poplatek,

na pickup naložil pytel s odpadky, popřál hezký pobyt a odjel aniž by někoho poučoval co smí,

či nikoli. A nikdy jsem nezaregistroval, že by se tam někdo choval jako dobytek a nechával po 

sobě kdekoliv odpadky. Já už lozit do Tater také moc nejezdím z výše uvedených důvodů,

raději do Rakouska, je to vzdálenostně i cenově nastejno(někdy i levnější) a nikde nás tam                           neomezují v pohybu v horách či na skalách. Jen úplně s tebou nemohu souhlasit s tím, že

ty lokality, co jsi uvedl, jsou z foto hlediska zajímavější, než Tatry. Jen si myslím, že jsou jen 

jiné :-), teda ty Tatry. Každá lokalita, ať už je kdekoliv na světě, má svou jedinečnou a 

neopakovatelnou atmosféru. A je jedno či se jedná o rovinu někde na Hané, či prérii v 

Coloradu, nebo Yosemity, či Adršpach. Tož tak nějak :-). Měj se a dobré světlo.

 

Václav

8.4.2016 13:02

Aleši vím jak to myslíš s tou fotografickou zajímavostí... Tatry mají neopakovatelnou atmosféru. Ale jsou to podélné hřebeny, které fotografa obklopují většinou ze všech stran. A tak jedinou možností, jak tu krásu zaznamenat je panoramatická fotografie. Jinak to jsou jen z mého pohledu nezajímavé výseky skal / kamení / zeleně (fotografie jako celek nedává kompozičně smysl). Oproti tomu většina jiných hor (Dolomiti, Lofoty, atd.) jsou tvořeny jednotlivými monumenty. Tyto monumenty pak fotograf může fotit jak panoramaticky, tak klasicky a navíc z nejrůznějších úhlů. Diskutoval jsem to s mnoha fotografy hor a defakto všichni jsme se shodli na tom, že z tohoto pohledu jsou Tatry fotograficky méně zajímavé (ve srovnání s výše uvedenými).

honza286

15.4.2022 12:42

Vyjádřím se k těm údajně nesmyslným zákazům v Tatrách a argumentaci proti těm zákazům, že ve Skandinávii tyhle zákazy nejsou. Ty zákazy chození v noci a přespávání někde venku (a fakticky tedy nemožnost legálně fotit východy a západy slunce) jsou v Tatrách z jednoho prostého důvodu - národní park je primárně určený k ochraně přírody včetně zvěře. Naprostá většina zvířat i v Tatrách je i vzhledem k vysoké návštěvnosti přes den aktivní kolem svítání a soumraku, přes den jsou zalezlí (reálně se dá v Tatrách až na pár odlehlých oblastí potkat max. tak kamzík a při hodně velkém štěstí slyšet svišť), zbylá zvířata včetně medvědů jsou přes den davy turistů fakticky přinucených ke klidovému režimu (např. na Malé Fatře se z medvědů stala noční zvířata). A když si člověk srovná počet turistů na určitou plochu (km čtverečný) v Tatrách a někde v horách ve Skandinávii, tak ve Skandinávii to budou prakticky nulové hodnoty (ve srovnání s Tatrami). Napíšu to zjednodušeně - když někde projde 10 lidí za týden (Skandinávie), tak to zvířata nijak neomezí (pokud se ti lidi umí chovat), naopak když v Tatrách přejde za den v sezóně např. přes Priečne sedlo řádově stovky lidí denně, tak je to pro ta zvířata značné omezení. A jen na okraj k tomu, že prý v Alpách taky nejsou žádná omezení - např. v Tyrolsku a Korutanech se nesmí venku ani bivakovat, ve značné části Dolomit je zakázané stanování mimo ofciální kempy. A to jsou např. ty Dolomity plošně mnohem rozsáhlejší než Tatry.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Fotografujeme

Všechny články kategorie

Jak fotit, když venku mrzne

V návodu k fotoaparátu se dočtete, že je možno fotoaparát používat do teploty 0°C. Ale v mrazu se přesto běžně fotí. Kde je tedy…

1.1.2022

JaroslavJay

Fujifilm CLASSIC Neg. na starších foťácích Fuji

Pokud fotíte do RAF a používáte pro úpravu Capture One, zde je poměrně snadný trik jak využít nejnovější filmové simulace i na…

5.1.2021

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie - rok 2020

Máme za sebou trošku zvláštní rok, tak se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících…

3.1.2021

Michal Balada

Dvojí polarizační filtr aneb využití efektů

Určitě každý známe označení CPL tedy cirkulární polarizační filtr. Každý, kdo tento filtr zná ví také jaký efekt vytváří.…

14.11.2020

Lukáš

Měření expozice: kdy a proč chybuje? Jak na ideální expozici?

Ve fotoaparátu vestavěné měření expozice je velmi užitečné, avšak ne 100% spolehlivé. V jakých případech je potřeba expozimetr…

2.5.2020

Tomáš

Krajinářská fotografie: březen - srpen 2019

Po delší době se pojďme podívat na krajinářské fotografie, které jste na Fotorádce v uplynulých měsících nahráli.

16.9.2019

Michal Balada