Brand
Blog

Prolnutí dvou fotografií - Photoshop

V tomto návodu se můžete naučit jednoduchý postup, jak ve Photoshopu spojit (prolnout) dvě vhodné fotografie s využitím vrstev a masky vrstvy. Základem úspěchu je výběr dvou fotek, které se k sobě tematicky hodí a společně vytvoří jeden obraz. Někdy tímto spojením vzniknou moc pěkné koláže.

Výsledek popsaného postupu

Vybral jsem pro tenhle tutoriál jednu svoji fotku a jednu ze Stockvault.net. Obě fotky si otevřeme v editoru. Pokud máte aktuálně zobrazenou fotku západu slunce, pomocí Ctrl+Tab se přepněte do fotky obličeje ženy. Tu teď vložíme do obrázku se západem slunce. Pravým tlačítkem klikneme na vrstvu a zvolíme Duplikovat vrstvu:

Prolnuti obr.01

V následujícím okénku v oddílu Cíl rozbalíme políčko Dokument a zvolíme druhou otevřenou fotku, potvrdíme OK:

Prolnuti obr.02

Tím jsme duplikovali vrstvu s fotkou obličeje do fotky se západem. Fotku obličeje můžeme teď zavřít. Zůstane otevřený obrázek západu slunce, který teď překrývá ona nová vrstva s obličejem:

Prolnuti obr.03

Fotka ženy je moc velká, bude potřeba ji zmenšit. Její vrstva by měla být aktivní, takže stiskneme Ctrl+T pro transformaci. Objeví se rámeček s kontrolními body. Je vidět, jak fotka sahá za okraje plátna. Klikneme např. na pravý dolní bod a tažením fotku zmenšíme na vyhovující velikost. Při tažení stiskneme Shift - fotka se bude zmenšovat proporcionálně.

Prolnuti obr.04

Po skončení tažení uvolníme tlačítko myši a stiskneme Enter pro potvrzení transformace. Tato velikost mi vyhovovala. Pokud by byla příliš velká fotka západu slunce, museli bychom ji zmenšit ještě před vložením druhé fotky. Nedoporučuji fotky příliš zvětšovat, rychle se snižuje jejich obrazová kvalita.

Máme stále vybranou vrstvu s obličejem, který teď zakrývá slunce. Myslím, že lépe mu bude nalevo od slunce, tak ho tam přesuneme. Pokud nemáte zvolený nástroj pro přesun, stiskem klávesy V ho zvolíte. Teď klikneme na obličej a přetáhneme ho více doleva, asi nějak takto:

Prolnuti obr.05

Konečně se dostáváme k propojení obou vrstev. K tomu potřebujeme masku vrstvy - asi tušíte, že to nebude nějaká plynová maska :-) Masku přidáme na vrstvu s obličejem, kterou máme stále vybranou. Klikneme na tuto ikonku dole v paletce Vrstvy:

Prolnuti obr.06

Ve vrstvě se objevil bílý obdélníček, symbolizující masku vrstvy. Kolem něj je navíc úzký bílý rámeček - označení, že je maska aktivní, vybraná. Stiskem klávesy G vybereme nástroj Přechod. Nahoře pod hlavním menu se objevil pruh s nastaveními pro přechod. Tam zvolíme přechod z černé do průhledné. Pokud nevíte, jak na to, podívejte se na tento návod, kde jsem přesně takový postup popisoval a měli byste ho už tedy umět :-)

Vytvoříme prolnutí jedné fotky do druhé tažením přechodu. Maska vrstvy totiž bere černou jako zcela průhlednou (a bílou jako neprůhlednou) - vyzkoušíme to v praxi. Klikneme před pravý okraj fotky s obličejem a táhneme přechod zhruba doprostřed oka:

Prolnuti obr.07

Od okraje jsme vytvořili pěkný nenápadný přechod z jedné fotky do druhé. Teď ještě trochu ubereme skleničku s vínem; uděláme další přechod, a to tímhle směrem:

Prolnuti obr.08

Do třetice ještě odstraníme tmavý stín těsně vedle tváře:

Prolnuti obr.08a

Když se teď podíváme na miniaturu masky, jsou tam vidět i vyznačené přechody. Černá část je průhledná, bílá neprůhledná (původně byla maska celá bílá, tedy neprůhledná, vše bylo vidět, vytvořením přechodů z černé jsme části zprůhlednili):

Prolnuti obr.09

Náš obrázek by měl teď vypadat takto:

Prolnuti obr.10

I s tímto prolnutím to však ještě není ono. Fotky do sebe málo zapadají, neladí, takže s tím něco uděláme. Provedeme "menší" barevnou úpravu. Potřebujeme ale obě fotky, které jsou teď v samostatných vrstvách, dostat do jedné vrstvy. To provedeme stiskem kláves Ctrl+Shift+Alt+E. Doporučuji klást prsty na klávesy postupně a postupně je držet stisknuté. Jakmile stisknete poslední klávesu (E), operace se provede a můžete všechny klávesy pustit. Objevila se nová vrstva, která obsahuje celou scénu:

Prolnuti obr.11

Obraz v nové vrstvě odbarvíme - stiskem kláves Ctrl+Shift+U, jiná cesta je Obraz - Přizpůsobení - Odbarvit. Tak teď máme fotky sice sladěné, ale je to poněkud ponuré. Dodáme tomu nějakou lepší náladu. V paletce Vrstvy dole klikneme na ikonku pro přidání nové vrstvy výplně nebo úprav (je hned napravo od ikonky masky vrstvy, také viz minulý tutoriál Křivky 2). Ze seznamu zvolíme Plná barva a tím vytvoříme novou vrstvu s barvou. Nelekněte se, objeví se okno pro výběr barvy a obrázek zmizí (jen dočasně). Já jsem si vybral takovouto barvu, ta se posléze projeví na fotce (barvu budete moci upravit, není teď potřeba dlouho vybírat):

Prolnuti obr.12

Po odkliknutí barvy nám zůstala místo fotky vybarvená plocha. Změníme režim prolnutí vrstvy s barvou. V paletce Vrstvy rozbalíme seznam s režimy prolnutí a skoro úplně dole zvolíme režim Barva:

Prolnuti obr.13

Výsledek našeho snažení je konečně vidět :-) Pokud nejste s odstínem spokojeni, ve vrstvě s barvou 2x poklikejte na barevné políčko a znovu se vám otevře výběr barvy, kde můžete zvolit jiný odstín:

Prolnuti obr.14

Teď budete mít i tu výhodu, že po kliknutí na nějaký odstín ve výběru barvy ihned na obrázku uvidíte změnu.

Ještě dodám, že určitě najdete vhodnější fotografie ke spojení. Tyto dvě jsem vybral jen pro ilustraci tohoto návodu, myslím, že posloužily dobře.

Prolnuti obr.15

 

Štítky:

Diskuse

popi

28.8.2009 23:26

To se nemůžu nikdy naučit

popi

28.8.2009 23:26

to měl být brečící smajlík

ivas45

14.9.2009 11:14

Mám dotaz, lze něco takového udělat v ZONERU 11

marty

14.9.2009 23:27

V Zoneru je možnost vložit do fotky jinou fotku nebo obrázek, nastavit rozmazání okrajů, krytí a režim prolnutí. Je to pod Vrstva - Vložit obrázek. Ale nějaké detailnější operace s vrstvami tam nepůjdou provést.

Hana

11.10.2009 13:55

program

Dobrý den je dobře že pomahate s ukazkamy na internetu jak dělat v pogramu s fotkami v phoho studiu i já těd navštevují kurz kde se to právě učíme.

Dana Langrová

11.10.2009 17:29

Poděkování...

Martine pořád v těch vrstvách "plavu"...pořád mi to nejde.Po přečtení tvého článku si myslím, že bych to mohla zvládnout.Děkuji ti za srozumitelný výklad...jsi moc šikovný.Zdravím Dana...:))

tomm

14.11.2009 21:04

prolnutí dvou fotek s odlišnou expozicí , ale i pro jiné aplikace.

Ve Photoshopu otevřít oba (nebo více) souborů, například : 1. fotku +1ev a 2.fotku -1ev . Malá oprava v textu!!!! Kliknout na 2.fotku -1ev a Ctrl+A , Ctrl+C Kliknout na 1.fotku +1ev a Ctrl+V Tím máme oba soubory vložené do vrstev tak, že tmavší 2.fotka-1ev je nad 1.fotkou+1ev. Dále : vybrat - Lasem (nebo jinak) oblast která má být z 2.fotky -1 ev odstaněna. přepnout do režimu -Rychlá maska,v paletce nástoje je to obdélníček s kroužkem uvnitř ( oblast, která bude zachována se zbarví červeně) potom udělat přechod- Filtr / Rozostření / Gausovské rozostřit dle potřeby a OK přepnout zpět z Rychlé masky do Normálního režimu , objeví se čárkovaně hranice výběru a danou oblast vymazat klávesou Delete

Petr_CZ

10.8.2012 13:10

Nejde mi prolnuti

Dobry den,Ja mam udelat to nové prolnuti me de udelat jen první a když chcu udelat dalši tak se ten orvní smaže díky za odpověd!!

ifina

11.8.2012 11:20

prolnutí dvou fotek

dobrý den, prosím o radu, nejde mi vytvořit prolnutí,když nastavím přímkou - tažením, jeden přechod a jdu na další tak to původní se mi smaže:((. ja na to? děkuji ivet

karel562

9.6.2013 20:36

Prolnutí fotek

Dobrý den Vše mi chodí dobře až do doby než chci způhlednit okraje vložené fotky. Když dle návodu zadam G a tahnu od okraje do středu (třeba jen nepatrný kousek) vložený obrázek se zprůhlední natolik že skoro žádný není. Může mi někdo poradit kde je chyba . Začalo mi to dělat až ted ....někde jsem nejspíš něco přenastavil :(

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin