Brand

První zkušenosti s Panasonicem GX8

V redakci máme na testování Panasonic GX8, nejnovější systémový fotoaparát od Panasonicu. Je to velmi pokročilý model s odolným tělem, nadstandardní funkční výbavou, samostatným hledáčkem, výklopným displejem, 4K videem a například také s duální stabilizací obrazu. V tomto článku vám přinášíme první praktické zkušenosti s tímto nadupaným systémovým kompaktem.

panasonic-gx8-4.JPG

První dojmy jsou zcela jasné: Panasonic GX8 je robustní, mohutný, odolný. A určitě nepatří mezi fotoaparáty kategorie "lehké pírko". Není to fotoaparát do kapsy nebo do situací, kdy potřebujete ušetřit každý centimetr místa a gram hmotnosti. Oproti ostatním systémovým kompaktům je znatelně větší. Již na první pohled je zřejmé, že držíte v ruce něco odolného.

panasonic-gx8-sony-nex-5n.jpgPanasonic GX8 a Sony NEX-5N.

panasonic-gx8-6.JPG

S výše uvedeným souvisí i ergonomie - ta je díky rozměrům na velmi dobré úrovni. Prostě to, co je velké a má dost solidní "hand grip", se i velmi dobře drží v ruce.

panasonic-gx8-7.JPG

Spousta tlačítek, ovládacích koleček a ještě víc možností v menu. Na těle Panasonicu GX8 naleznete nespočet ovládacích prvků. Třeba i samostatné kolečko pro nastavení kompenzace expozice. Takže jen málokdy budete muset opravdu do MENU. Troufnu si říct, že snad jen poté, co si GX8 koupíte. Jakmile si jej přizpůsobíte obrazu svému, vystačíte si s ovládacími prvky na těle. Navíc musím pochválit i velmi slušivý retro design.

panasonic-gx8-2.JPG

Neuvěřitelná míra uživatelského přizpůsobení. Podobně jako u Olympusu, tak i Panasonic u svého modelu GX8 nabízí možnost uživatelského naprogramování všech možných tlačítek. Takže na první pohled se můžete v MENU klidně i ztratit, nicméně jak jsem uvedl výše, v průběhu focení už do MENU nebudete muset chodit.

panasonic-gx8-8.JPG

Externí hledáček je příjemná věc, ale ani kvalitní hledáček Panasonicu GX8 nemůže nahradit klasický optický hledáček (na jaký můžete být zvyklí u zrcadlovek). Není tak plynulý, jak bych si představoval, aby pro mě mohl být náhradou hledáčku optického. V základním nastavení se hledáček automaticky zapíná se značným zpožděním, ovšem po nastavení (v MENU) na vyšší citlivost, se hledáček zapne již téměř okamžitě po přiložení oka k hledáčku. Osobně se mi u GX8 lépe fotilo přes displej - paradoxně možná proto, že jsem zvyklý používat optický hledáček u zrcadlovky.

panasonic-gx8.JPG

Displej je výklopný, dotykový a má vysoké rozlišení. Jen doporučuji nastavit si zobrazení ikon na displeji v obraze (a ne mimo obraz), abyste si uměle obraz na displeji nezmenšili. Tj. abyste využili co nejvíce plochy z displeje. Přes displej si lze zobrazit opravdu nepřeberné množství informací o aktuálním nastavení. Displej je kvalitní, čitelný a plynulý. Jen se musíte smířit s tím, že displej je širokoúhlý, takže pokud budete fotit v nativním formátu 4:3, tak jeho značnou část nevyužijete.

panasonic-gx8-3.JPG

Setový objektiv působí neekvivalentním dojmem. A to zejména kvůli jeho plastovému provedení. Na první pohled (na fotce) vypadá stejně bytelně jako tělo, ale v praxi tomu tak není. Tělo objektivu je spíše plastové než kovové. Stejně tak bajonet objektivu (ten je také plastový).

panasonic-gx8-9.JPG

Fotografování s Panasonicem GX8 je příjemně rychlé. Spuštění trvá jen chvilinku a první fotku pořídíte do jedné sekundy. Sekvenční snímání umí být pekelně rychlé: 10 snímků za sekundu v plném rozlišení nebo například 30 snímků za sekundu v rozlišení 8MPix. Autofokus (ačkoliv založený na "pouhé" detekci kontrastu) je příjemně rychlý a řekl bych, že se může měřit s rychlejším systémem fázové detekce.

panasonic-gx8-5.JPG

Jediné, co mě osobně u Panasonicu GX8 nechává klidným, jek paradoxně velikost snímače. Proč? Protože i přes veškeré super výhody, které GX8 přináší, tak stále uvnitř tohoto stroje nalezneme "pouhý" 4/3 snímač. Ten je znatelně menší než běžný APS-C snímač, který nalezneme v základních zrcadlovkách nebo jiných systémových kompaktech. Tak například Sony nabízí systémové kompakty znatelně menší s APS-C snímačem (např. Sony A6000). Ano, samozřejmě příjemná ergonomie a pocit, že "něco pořádného držím v ruce", je nenahraditelný. Nicméně v tomto relativně velkém těle je snímač ještě menší, než APS-C. A to je to, co mne v případě GX8 drží "nohama na zemi". Jinak bych byl asi vcelku unešen. A to jsem ani nezmínil cenovku, která se pohybuje přes 30 000kč. Za cenu dokonce nižší pořídíte např. Fujifilm X-T10 se základním objektivem. Nicméně je potřeba nezapomenout na video schopnosti Panasonicu GX8, které jej posunují do jiné kategorie. Můj závěr (zatím bez ohledu na obrazový výkon) by byl asi takový: pokud sháníte čistě fotoaparát, je pro vás GX8 zbytečný. Pokud vás ale láká video (nejen na amatérské úrovni), pak by mohl být GX8 tou správnou volbou.

Nicméně počkejte si ještě chvíli na opravdovou recenzi Michala Kroupy. Ten Panasonic GX8 nyní velmi podrobně testuje a přinese vám ještě odbornější hodnocení, a to včetně srovnání s ostatními systémovými kompakty na trhu.

Níže si můžete prohlédnout ještě pár fotek pořízených Panasonicem GX8 v kombinaci s objektivem Panasonic 14mm f/2.5.

 

P1050025.JPG

P1050020.JPG

P1050018.JPG

Štítky: recenze, panasonic

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa