Brand

Ráj na Raja Ampat, 1. část

Obří hejno kranasů plave okolo nás, bleskurychle mění směr a tvar. Velké barakudy se pohybují v modré a občas se objeví menší útesový žralok. Ryby, ryby, ryby - jsou všude. A korály také. Obrovský, neskutečně pestrý a bohatý útes, táhnoucí se kilometry daleko.
Tropické barevné rybičky, houby, lilijice, klaunící, manty, straškové, chrochtalové, netopýrníci, bodloci, vějířníci, trnuchy, wobegongové, murény, želvy.. Během hodiny pod vodou vidíte všechno. Je to jako listovat encyklopedií podvodních živočichů.

Korálové útesy jsou neskutečně pestré.

Souostroví Raja Ampat najdete na konci Indonésie v provincii Západní Papua. Oblast ležící v Korálovém trojúhelníků se skládá z cca 1500 ostrovů a je známá největším množstvím podvodních živočichů a korálů na světě.
Vyskytuje se zde přes 1600 druhů ryb, přes 600 druhů korálů a přes 690 druhů měkkýšů. Oblasti se říká také podvodní Amazonie nebo srdce Korálového trojúhelníku.

Vstupní branou na souostroví je mezinárodní letiště Domine Edward Osok v Sorongu. Dostanete se sem za cca 4-6 hodin letu z Jakarty, hlavního města Indonésie. Lety jsou z Jakarty buď přímé a nebo s krátkou zastávkou v Makassaru.

Ze Sorongu pak na rozličné ostrovy a ostrůvky pokračujete lodí. Výběr letu je potřeba dobře rozmyslet, většina lodí má pevně dané doby odjezdu ze Sorongu.
Pokud se zdržíte a minete domluvenou dobu odjezdu, může to znamenat nutnost přespání a nebo velmi drahé (přes 500 dolarů za osobu) svezení s jinou lodí. Papuánci jsou velmi milí lidé, ale domluva angličtinou s nimi nemusí být jednoduchá. Vyplatí se proto plánovat.
Nebuďte také překvapeni vyššími cenami. Potraviny i voda se komplikovaně ručně nakládají a vozí lodí, na Raje Ampat je vše daleko.

V Indonésii bohužel nefunguje systém kotvících bójí, takže potápěčské safari lodě vyhazují kotvy přímo do útesů. Proto jsme se rozhodli nejet na loď, ale zvolit pobyt na souši v resortu na ostrově Kri. Útesy okolo tohoto ostrova drží stále platný rekord v počtu mořských organismů - Dr. G. Allen během jednoho ponoru na útesu Cape Kri napočítal celkem 374 druhů.

Pohled na ostrov Kri z moře.Pohled na ostrov Kri z moře.

Kri představuje místo jako ze snu. Sněhobílá pláž, neskutečně hustá a sytě zelená ostrovní vegetace, která se přes písek sklání až téměř nad vodu. A na pláži a nad mořem dřevěné domečky v papuánském stylu.

Kri je pokryté tropickým pralesem.

Kri a Papua Diving resortV Kri Eco resortu je vše podřízeno kvalitnímu tropickému zážitku, vašemu odpočinku a skvělému potápění. Po příjezdu jsme se zuli a obuv pak nazuli až při odjezdu. Nádrž s vodou slouží k namáčení chodidel, jinak se přes rozpálené molo chodí naboso špatně.

Tropická zeleň a pláž na Kri.Vše je obklopeno přírodou.

Medvídek kuskus v pralese.Ze zeleně se ozývají zvuky tropického ptactva a po stromech se pohybují varani a medvídek kuskus.

Pohled přes molo na ubytování nad mořem.Bydlení v papuánském stylu je skvělé a k tomu nádherné výhledy na zátoku a na západy slunce.

V pokoji je věšák a sušák na prádlo, velké police, elektrické zásuvky a stolek na notebook, velký ventilátor a každé ráno personál doplňuje čistou pitnou vodu. Díky moři a přírodnímu materiálu stavby je uvnitř příjemně, krásně se obejdete bez klimatizace.

Pohodlná postel s moskytiérou.Postel je velmi pohodlná, s velikou kvalitní moskytiérou.

Jídelna v podvečer.Jídelna přichystaná k večeři.

Výběr jídel.Výběr jídel se skládá z masa i vegetariánských chodů, rýže, zeleniny, salátů a ovoce. Střídá se evropská a papuánská kuchyně, jídla jsou pestrá a vynikající.

Jídelna slouží během dne jako odpočinkový prostor, s možností uvařit si čaj nebo kávu, dát si k ní zákusek a přečíst si potápěčský časopis nebo některou z nádherných encyklopedií o Raja Ampat nebo tropickém ptactvu.

Jediné boty, které během pobytu potřebujete, jsou neoprenové do ploutví a jediný počítač, na který během dne koukáte, je ten potápěčský :-) Internetové připojení v pokoji je pomalé a k dispozici máte omezená data na týden, ale pro poslání e-mailu to stačí. Nic vás tedy neruší.

Potápěčské molo slouží ke koupání a sušení věcí.Potápěčské molo slouží pro přístup do vody, nakládání do lodí, k oplachování a sušení potápěčského materiálu. Díky stále foukajícímu větru schnou věci dobře. Molo se hodí i pro fotografování - západy slunce jsou neskutečné. Klidná rovná hladina moře, příjemné večerní teplo, nádherné barvy oblohy.

Tropický ráj nad hladinou se pak při ponoření změní na podvodní verzi. Stejně neskutečnou, bohatou a barevnou jako krajina na souši. Potápění na Raje je na některých lokalitách vhodné i pro začátečníky, ale ty nejlepší útesy a ponory probíhají v proudu a v hloubce.
Zkušení potápěči s Advanced a Nitrox licencí si proto ponory vychutnají mnohem lépe. Potápění s Nitroxem je v Kri Eco resortu bez příplatku a rozhodně jej doporučujeme. Spousta nádherného života je hluboko a ponory často začínají v 25 metrech. Díky Nitroxu jsme se mohli potápět 13 dní v kuse a užívat si krásu pod hladinou bez omezení.

Potápěčská loď.Hladina moře je klidná, místo vahadlových lodí se tak na potápění používají rychlé čluny. Potápěčská výstroj je spolu s náhradními láhvemi připoutaná k boku lodi, pod sedačkou pak máte místo na fotoaparát a pití. Teplota vody je přibližně 28 °C. Potápěčské láhve mají univerzální ventily DIN/INT, obejdete se tedy bez redukce. Průvodci i lodní posádky jsou zkušené a perfektně znají místní podmínky, což je nutností pro bezpečné potápění v proudech.

Ponory v proudu vyžadují trochu praxe, dobré vyvážení a plavání je nezbytností. Během pořizování fotografií a videa jste jen pár centimetrů od korálu. Díky hustotě korálů rostoucích těsně vedle se není čeho chytit. Vše musíte zvládnout fotografovat v pohybujícím se vodním živlu.
Je třeba opatrně manévrovat pomocí ploutví a podle po dokončení záběru od útesu v proudu vycouvat.
Na některých místech na vrchu útesu se můžete zachytit útesovým hákem na skálu mimo korál a kochat se životem vířícím okolo vás.

Útesový hák se hodí.

Útesový hák v akci v silném proudu.

Katka a lilijice.Chcete mít skvělé fotografie a nejlepší zážitky pod hladinou? Recept je jednoduchý - na potápění cestujte jen ve dvojici, bez velkých skupin a cestovních kanceláří. Potápějte se s přístrojem a foťte kompaktem (malý fotoaparát můžete snadno vzít kdykoli kamkoli).

Kobercový žralok - wobegongKobercový žralok neboli Wobegong. Na útesech jich najdete spoustu. Zde se schovává spolu s malými rybičkami pod útesem, jindy jej potkáte jak volně plave.

Bezpečnostní zastávka na bójce.Signální bójku a útesový hák si určitě zabalte s sebou.

VějířníkNa své si přijdou i milovníci makra. Vějířník na útesu.

Chrochtalové na útesu.Chrochtalové jsou na útesech často. Patří mezi naše nejoblíbenější ryby. Pořídit snímek výše ale bylo velmi náročné. V hloubce a v silném proudu se musíte opatrně přiblížit na pár centimetrů k útesu a k rybám, v kalu unášeném proudem je nasvítit a vyčkat na správný moment.

Kdy na Raju? Sezóna s větším množství ryb a také větším množstvím planktonu ve vodě trvá cca od října do května. Od června do září je voda čistější a potkáte zde méně turistů.

Kudy? Nejlepší je doletět do Jakarty a odpočinout si v letištním hotelu. Poté buď přímo nebo s přestupem pokračujete na letiště v Sorongu. Předem si v Sorongu domluvte vyzvednutí na letišti a dopravu věcí k lodi. Většina resortů to pro vás zařídí, někde je to již v ceně.

Kam a který resort? Máte na výběr od malých levných míst typu homestay až po větší a dražší resorty s lepším jídlem a pohodlnějším ubytováním. Cesta lodí na vzdálené ostrovy ale trvá více hodin.
Myslete také na to, že při intenzivním potápění se hodí komfortnější ubytování s teplou sprchou
na opláchnutí soli z vás i z fotografické techniky a pestřejší strava.

Chtěli byste se naučit fotografovat pod hladinou?  Přečtěte si náš článek Úvod do fotografování pod vodou. Nebo se již potápíte, pořizujete snímky a chcete mít lepší potápěčské zážitky a fotografie? Rady, jak se v potápění a fotografování zlepšit.

Pokračování textu o Raja Ampat zde.

Štítky:

Petr Peterka

Petr Peterka se věnuje cestovatelské a podvodní fotografii a také videu. Používá pouze kompaktní fotoaparáty, neomezují jej v cestování a pod hladinou. Jeho největším koníčkem je přístrojové potápění, volný pohyb ve stavu beztíže s úžasnými barvami a životem.

Více o něm a o jeho tvorbě naleznete na jeho webu www.blue-sea.cz.

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Cestopisy

Všechny články kategorie

Monsanto a Sortelha - klenoty Portugalska

Portugalský venkov je plný malých a útulných vesniček. Každá z nich má svoje specifické kouzlo. Dnes vám představím ty, které mě…

29.7.2020

Miroslav

Z Cabo da Roca do hor

Když se na svých cestách neohlížíte na čas, máte možnost poznat místa známá, ale i ta, o kterých se v tištěných průvodcích…

24.6.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (II. díl)

Už jen dny dělí Mirka od příjezdu na nejzápadnější mys Evropy. Přečtěte si, co zajímavého lze vidět v okolí Lisabonu.

13.5.2020

Miroslav

Z Algarve na Cabo da Roca (I. díl)

Cabo da Roca je nejzápadnějším pevninským mysem Evropy. Z portugalského Algarve se na něj můžete dostat nejrůznějšími cestami.…

1.4.2020

Miroslav

Potápění na Raja Ampat, 2. část

Obří hejno kranasů plave okolo nás, bleskurychle mění směr a tvar. Velké barakudy se pohybují v modré a občas se objeví menší…

31.1.2020

Petr Peterka

Grónsko - krajina půlnočního slunce

Je druhá polovina července a já s radostí dávám vale vyprahlému a rozpálenému Česku a přes Kodaň letím na území, které je z 85%…

20.1.2020

Michal Balada