Brand

Recenze blesku Canon Speedlite 430EX II

Canon Speedlite 430EX II

Externí systémové blesky patří mezi příslušenství, se kterým se dá kreativně pracovat. K tomu je ale potřeba, aby blesk měl nejen určitou výkonnost, ale i funkční výbavu. Jak je na tom externí blesk Canon Speedlite 430 EX II? To se dozvíte v následující recenzi.

Ukážeme, zda-li je blesk 430EX II vhodný i pro náročnější fotografování, jak se s ním zachází a fotografuje a jestli se vyplatí do něj investovat.

Na první pohled nemusí být zcela zřejmé, co vlastně na takovém externím blesku testovat. Přeci stačí, že plní hlavní funkci (poskytuje krátké záblesky světla).

Jenže to není tak docela pravda - aby se dalo s externím bleskem opravdu efektivně fotografovat, musí takový blesk nabídnout nejen určitou úroveň výkonu, ale hlavně spoustu důležitějších vlastností. Především záleží na tom, jak lze natáčet a vyklápět hlavu, jak rychle se blesk nabíjí, jaké režimy nabízí, jak pohotově lze měnit nastavení a tak dále. Vše důležité si rozebereme v následujícím testu.

Základní vlastnosti blesku Speedlite430 EX II

Externí systémový blesk 430EX II patří do výrobkové řady Canon Speedlite, tudíž je použitelný pouze na fotoaparátech Canon. Z jeho názvu lze vytušit směrné číslo, které je 43. Toto číslo udává, na jakou vzdálenost v metrech je blesk teoreticky schopen nasvítit předměty pro správnou expozici při použití clonového čísla f/1 a citlivosti ISO 100. V praxi je tudíž dosah blesku podstatně menší.

Blesk Speedlite 430EX II je novější verzí blesku Speedlite 430EX. Tato "dvojková" novější verze (vzhledem ke svému předchůdci):

  • Je rychlejší při dobíjení.
  • Je tišší (prakticky neslyšitelná).
  • Má novou kovovou patici (oproti předchozí plastové).
  • Může fungovat nově jako bezdrátový podřízený (slave) blesk.
Canon Speedlite 430EX II

Blesk Canon Speedlite 430EX II dokáže pracovat v režimech TTL Auto, Manual a FP TTL Auto. Lze se tudíž spolehnout na automatiku, která funguje většinou spolehlivě nebo je možné nastavit výkon blesku manuálně. Případně lze ještě použít režim synchronizace blesku s krátkými časy závěrky (FP TTL, kratší než 1/250 sec.). V tom případě blesk emituje sérii krátkých záblesků ve velmi vysoké frekvenci, což má ale za následek pokles výkonu.

Poznámka: režim FP TTL je něco jiného, než režim stroboskop, který tento externí blesk ve výbavě nemá.

Záblesková hlava zoomuje dle použité ohniskové vzdálenosti objektivu, a to v rozsahu 24-105mm (po přepočtu na 35mm film). Při použití vestavěné rozptylky lze použít i 14mm objektiv (po přepočtu). Blesk 430EX II navíc bere v úvahu i velikost snímače fotoaparátu, takže pracuje se správnými ohniskovými vzdálenostmi.

Manipulace s bleskem Speedlite 430EX II

Systémový blesk Speedlite 430EX II disponuje snad tou nejdůležitější vlastností externích blesků - má výklopnou a otočnou hlavou. V horizontální (vodorovné) rovině lze zábleskovou hlavu otáčet ze základní pozice doleva o 180° a doprava o 90°. Z toho vyplývá, že hlavu nelze otáčet v celé 360° rovině, ale pouze v 270°.

Canon Speedlite 430EX II

Může se to zdát na první pohled jako detail, ale pokud chceme s bleskem dosáhnout dobrých výsledků a fotíme tudíž odrazem od zdí a stropů, potom je to vcelku významná vlastnost. Nemožnost otočit hlavu v celém 360° rozsahu tak může chybět v situaci, kdy fotíme portrét na výšku a chceme světlo blesku odrazit za sebe šikmo nahoru (tak aby se na osobu odrazilo z pozice mírně nad námi).

Canon Speedlite 430EX II

Jediným řešením takové situace je buďto otočit orientaci fotoaparátu (což je často ale dost nepohodlné) a nebo světlo odrážet pouze z pozice za námi.

Zábleskovou hlavu lze též vyklápět ve vertikální (svislé) rovině, a to v rozmezí 0-90°. To je rozsah naprosto postačující, více není potřeba.

Ovládání blesku je velmi jednoduché a intuitivní. Na těle blesku nalezneme vcelku 9 ovládacích tlačítek (zleva doprava a shora dolů):

  • Osvětlovací / C.Fn tlačítko: při stisknutí se na několik sekund podsvítí displej; při podržení se zpřístupní uživatelské nastavení funkcí blesku.
  • Mode: slouží pro nastavení TTL nebo Manuálního režimu blesku (od 1/64 výkonu až po plný výkon).
  • Třetím tlačítkem zleva se nastavuje vysokorychlostní synchronizace, resp. synchronizace na druhou lamelu závěrky.
  • Zoom tlačítko slouží pro případné manuální nastavení úrovně ohniskové vzdálenosti (zoomu hlavy blesku); podržením tlačítka se nastavuje bezdrátový (tzv. slave) podřízený režim.
  • LED dioda s nápisem PILOT indikuje připravenost blesku a zároveň se jeho stisknutím emituje zkušební záblesk.
  • Dvojice tlačítek s kulatým potvrzovacím tlačítkem slouží pro celkové ovládání parametrů blesku; při krátkém podržení tlačítka OK lze nastavovat postranními tlačítky úroveň kompenzace záblesku v rozmezí +/-3 v 1/3 nebo 1/2 krocích.
  • Posledním ovládacím prvkem je přepínač on - off pro zapínání a vypínání blesku.
Canon Speedlite 430EX II

Tlačítka se mačkají příjemně, jen polokulatá dvojice s potvrzovacím OK uprostřed potřebuje trochu hlubší stisknutí, ale je to otázkou zvyku. Blesk se celkově ovládá velmi pohodlně a změna parametrů je otázkou okamžiku.

Upevnění blesku do patice (sáněk) těla fotoaparátu je velmi jednoduché a rychlé. Speedlite 430EX II totiž nemá tradiční otáčení kolečko pro zajištění blesku v sáňkách, ale páčku, kterou stačí pootočit a blesk drží na svém místě.

Blesk sám při nečinnosti přechází do úsporného režimu, čímž šetří energii. Pro aktivaci blesku stačí namáčknout spoušť fotoaparátu.

Výkon a rychlost blesku Speedlite 430 EX II

Výkonnost blesku Speedlite 430EX II je jednoduše řečeno dost vysoká i na náročnější fotografování. Při manuálně nastaveném výkonu 1/32 výkonu dokáže spolehlivě držet krok i při sériovém snímání rychlostí 5 snímků za sekundu (testováno v sérii 15 snímků).

Při manuálně nastaveném maximálním výkonu (1/1) zabere dobití blesku zhruba 3 sekundy.

Základem je mít dobře nabité AA akumulátory a blesk Speedlite 430EX II poskytne nejen vysokou úroveň výkonu (při fotografování na větší vzdálenosti např. odrazem) ale i velmi dobrou rychlost.

Závěrečné zhodnocení

Většina "canonistů" se při koupi systémového externího blesku rozhoduje, jestli koupit Speedlite 430EX II nebo dražší a výkonnější variantu 580EX II (případně starší 580EX). Rozdílů je hned několik (580EX II lze použít jako řídicí "master" blesk, má vyšší výkon, má hlavu otočnou o 180° v obou směrech, má režim stroboskop a změna parametrů je příjemnější díky rolovacímu kolečku). Jenže je tu nezanedbatelný rozdíl v pořizovací ceně obou blesků.

Pro lepší rozhodování nyní uvedu silné a slabé stránky blesku Speedlite 430EX II:

Silné stránky:

  • Nadprůměrná výkonnost i rychlost dobíjení.
  • Prakticky naprostá neslyšitelnost blesku (nepíská při dobíjení), zoomovací hlava při posunu mírně vrčí.
  • Široké možnosti nastavení i kustomizace (uživatelské funkce).
  • Díky pomocnému paprsku autofokusu dokáže fotoaparát ostřit i v naprosté tmě.
  • Dokáže pracovat jako podřízený (slave) blesk při bezdrátovém odpalování.
  • Kovová patice s velmi rychlým systémem upevnění blesku pomocí páčky.
  • Dodává se s bytelným pouzdrem a stojánkem.

Slabé stránky:

  • V horizontální (vodorovné) rovině lze hlavu otáčet v rozmezí pouze 270° (lepší by bylo v celém 360° rozsahu).
  • Používání polokruhových tlačítek vyžaduje trochu zvyku (je nutné je trochu víc zmáčknout, takže by mohla být širší).

Blesk Canon Speedlite 430EX II poskytuje vzhledem k pořizovací ceně velmi dobrý výkon. Sice nedosahuje takového výkonu a funkčnosti (např. master režim) jako 580EX II, ale s přehledem stačí i na náročnější fotografování (svatby, reportáž,...). Pokud nemáte vyloženě velmi vysoké požadavky na funkčnost a výkon (nebo nepotřebujete řídit další blesky), pak lze blesk Speedlite 430EX II vřele doporučit.


Štítky: blesk, recenze

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa