Brand

Recenze blesku Canon Speedlite 580 EX II

canon_580_ex_ii.jpgCanon Speedlite 580 EX II je v současnosti nejvýkonnějším externím bleskem značky Canon. V naší recenzi tohoto blesku se dozvíte, jaké funkce a možnosti navíc oproti levnějším bleskům Canon 580 EX II přináší.

Stojí za to investovat hodně peněz do nejdražšího blesku Canonu (580 EX II) nebo stačí koupit nějaký ten levnější? To a ještě více se dozvíte v naší recenzi blesku Canon 580 EX II.

V případě systémových externích blesků se často hovoří pouze o jejich výkonu - ten je často považován za nejdůležitější vlastnost blesku. Jenže v praxi se často ukáže, že výkon je dostatečný, ale chybí některé funkce, blesk se hrozně pomalu dobíjí a záblesková hlava má omezený rozsah v otáčení.

Z toho důvodu je dobré se u externích blesků zaměřit ne pouze na výkon, ale i na celou řadu dalších vlastností, které v praxi mohou být nakonec daleko důležitější. A právě na to jsme se zaměřili v naší recenzi blesku Canon 580 EX II.

Základní vlastnosti blesku Canon 580 EX II

Canon Speedlite 580 EX II je v současnosti nejvýkonnějším externím bleskem společnosti Canon. Směrné číslo, jak už název napovídá, je 58. To znamená, že při cloně f/1 a citlivosti ISO 100 by byl blesk schopen nasvítit scénu na vzdálenost až 58 metrů. V praxi se však tato vzdálenost bude snižovat světelností aktuálně použitého objektivu. Více o směrném čísle se dozvíte v článku Začínáme s externím bleskem (2).

Oproti některým levnějším bleskům nižší kategorie umí Canon 580 EX II:

 • Fungovat jako Master blesk, tj. odpalovat bezdrátově podřízené blesky.
 • Vyprodukovat sérii záblesků v režimu Stroboskop.
 • Otáčet zábleskovou hlavu v 360° rozmezí.
 • Používat externí napájení (bateriové pouzdro CP-E3).

Canon 580 EX II umí pracovat v těchto zábleskových režimech: TTL Auto, Manual, FP TTL Auto, Stroboskop. V případě manuálního režimu lze výkon regulovat ve velkém rozsahu 1/1 až 1/128 výkonu. FP TTL je funkce vysokorychlostní synchronizace, která umožní fotit i při kratších časech závěrky, než je synchronizační čas dslr těla (obvykle 1/250 nebo 1/200 sekundy).

canon_580_ex_ii_b.jpgcanon_580_ex_ii_c.jpg

Záblesková hlava automaticky zoomuje podle ohniska objektivu. K dispozici je i průsvitná rozptylka, která umožní používat blesk i s širokoúhlým objektivem - udávaný rozsah je 14-105mm, což stačí na drtivou většinu objektivů, u kterých používáme blesk. Při zoomování hlavy bere Canon 580 EX II v úvahu i velikost snímače (full frame / aps-c), takže kalkuluje s hodnotami ekvivalentními k 35mm filmu.

Manipulace a zachází s bleskem Canon 580 EX II

Systémový blesk Canon Speedlite 580 EX II je současnou vlajkovou lodí blesků Canon, čemuž odpovídá i jeho ovládání a uživatelský komfort. Začněme rovnou u toho nejdůležitějšího - u zábleskové hlavy.

Jen některé systémové blesky umí vyklápět a otáčet hlavu v takovém rozmezí, které fotografa nijak neomezuje při práci, tedy focení. Častým neduhem blesků je, že neumí otáčet zábleskovou hlavu v celém 360° rozsahu, ale pouze v 270° rozmezí. Není to nijak extrémně omezující, ale je potřeba si na to zvyknout. Příkladem budiž nedávno testovaný blesk Canon 430 EX II.

Canon 580 EX II umožňuje otáčet zábleskovou hlavu právě v celém kruhovém rozsahu, tedy 360°. Co to v praxi znamená a proč je to tak důležité - pokud chceme světlo blesku odrážet (od zdí, stropů a podobně), potom je přímo klíčové, aby blesk umožňoval nasměrovat hlavu tam, kam má mířit - třeba za sebe nahoru.

Níže uvedený nákres znázorňuje rozmezí, ve kterém lze zábleskovou hlavu otáčet i naklápět. Oba dva rozsahy jsou pro fotografování naprosto postačující a v praxi neomezující.

canon_580_ex_ii_otaceni_580.jpg

Ovládání blesku Canon Speedlite 580 EX II je na velice dobré úrovni. Hlavním plusem je otočné kolečko (na které jsou všichni majitelé zrcadlovek zvyklí), kterým lze regulovat nastavení a výkon blesku. Oproti hodně zapuštěným tlačítkům například blesku 430 EX II je to velký krok kupředu v uživatelském komfortu. Prostě stačí zmáčknout kulaté tlačítko uprostřed a otáčet kolečkem, čímž se mění výkon a případně i jednotlivé nastavení blesku. To je v praxi jednak velice pohodlné a navíc i rychlé.

canon_580_ex_ii_d.jpgcanon_580_ex_ii_e.jpg

Patice blesku je kovová a má gumové těsnění proti stékající vodě. Uchycení blesku už je řešeno posuvnou páčkou, takže připnutí blesku do sáněk je otázkou tří sekund (kolečko se závitem je už naštěstí minulostí).

canon_580_ex_ii_f.jpgcanon_580_ex_ii_g.jpg

Výkon a rychlost blesku Canon 580 EX II

Když už dá někdo zhruba jedenáct tisíc korun za externí blesk (tolik teď zhruba stojí v českých e-shopech), tak očekává odpovídající výkon a rychlost. Canon 580 EX II v tomto ohledu nezklame - jeho výkon je opravdu vysoký (směrné číslo 58) a rychlost je na vysoké úrovni.

Pro představu - "pětsetosmdesátka" stíhá sekvenční snímání 5 snímků za sekundu, a to při manuálně nastaveném výkonu 1/32. A to je dost silný záblesk na většinu běžného použití.

Rychlost dobíjení primárně závisí na použitém napájení - tedy na stavu baterií. V žádném případě nemá smysl uvažovat o alkalických bateriích, takže jde jen o to, jak moc vybité jsou použité nabíjecí akumulátory (Ni-Mh, Ni-CD a podobně). Pokud nejsou vyloženě vybité a nemáme manuálně nastavený výkon na vysokou hodnotu (např. 1/2 nebo 1/4 výkonu), pak je dobití blesku prakticky okamžité (bez prodlevy).

canon_580_ex_ii_h.jpgcanon_580_ex_ii_i.jpg

Hodnocení blesku Canon 580 EX II

Silné stránky:

 • Vysoký výkon (směrné číslo 58).
 • Funkční výbava (prakticky nic nechybí).
 • Funguje i jako Master (odpaluje podřízené blesky).
 • Záblesková hlava otočná v 360° rozsahu.
 • Možnost napájet externím zdrojem.
 • Kovová patice s otočnou páčkou pro rychlé uchycení k fotoaparátu.
 • Krytí patice gumovým lemem proti stékající vodě.

Slabé stránky:

 • Především vysoká cena.
 • Velké rozměry a hmotnost.

Při hodnocení blesku Canon 580 EX II se nelze ubránit srovnání s Canonem 430 EX II. To je blesk o třídu níže, který je ale o dost levnější (a nic podstatné mu také nechybí). Když porovnám cenovky obou blesků, tak se nemohu ubránit pocitu, že v dílnách Canonu schválně u typu 430 znemožnili otáčet hlavou v celém 360° rozsahu jenom proto, aby mohli na model 580 (který to umí) dát vyšší cenovku. Nechci tu vést nepodložené polemiky, ale když porovnáte oba blesky (430 EX II a 580 EX II), tak zjistíte, že mezi nimi zase takové rozdíly nejsou. A umožnit zábleskové hlavě otáčení v celém rozsahu je přeci jen otázkou jednoho tahu tužkou na kreslicím prkně v kanceláři designérů.

Zpět k blesku 580 EX II - pokud hledáte vysoce výkonný externí blesk, který hodláte používat často a třeba i pro komerční focení, pak je to pro vás ta správná volba. Pokud ale nechcete hrát tu zajímavou hru s Canonem (viz odstavec výše), tak můžete zvážit i blesk 430 EX II, který sice neumí některé věci (master blesk, otáčení hlavy, ovládání), ale jinak je také velice dobrý.

Takže souhrnně řečeno - pokud vám nevadí cenovka (nebo si blesk dokážete sehnat levněji třeba přes ebay), potom je Canon 580 EX II tou nejlepší volbou v řadě systémových záblesků Canon.

Blesk Canon 580 EX II byl zapůjčený z partnerského obchodu Digihit.cz, kterému tímto děkujeme.

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa