Brand

Recenze: Canon EF 100mm f/2.8 Macro

V první polovině roku 2000 uvedla společnost Canon na trh nástupce poměrně úspěšného makroobjektivu Canon EF 100 Macro, kterému byla pozměněna optika, včetně použítí USM. Název inovovaného typu objektivu tehdy dostal přídomek USM. Rok 2009 se opět nesl ve znamení makra a na trh byla uvedena „L“ varianta tohoto objektivu, včetně inkorporace stabilizátoru obrazu.

V dnešní recenzi se zaměříme na zlatou střední cestu v podobě Canonu EF 100mm macro USM, který je v současné době možné zakoupit jak nový, tak i použitý, za vcelku vstřícnou cenu.

Základní vlastnosti

Canon EF 100mm f/2.8 Macro patří do rodiny makroobjektivů s maximálním zvětšením o hodnotě 1:1. Optická soustava se sestává z 12 členů, které jsou uspořádány do osmi skupin. Objektiv disponuje osmilamelovou clonou. Minimální zaostřitelná vzdálenost je rovna hodnotě 31 cm.

Nejedná se relativně o žádného drobečka, objektiv je dlouhý bezmála 120 mm a jeho hmotnost je necelých 590 gramů. Průměr závitu pro filtry je 58 mm. Poměr zvětšení 1:1 je dostupný při zaostřovací vzdálenosti 31 cm. Součástí balení není sluneční clona (jak je tomu u všech neeLkových objektivů zvykem). Objektiv je možné používat na tělech jak s FF tak i APS-C senzorem.

dsc_0350.jpgdsc_0358.jpgdsc_0356.jpg

Materiály a ovládání

Tělo objektivu je vyrobeno z tvrzeného plastu s velmi dobrou povrchovou úpravou, která se na rozdíl od objektivů jiných značek (zejména Sigma) neupatlá a neohmatá. Bajonet objektivu je kovový. Slícování veškerých dílů je perfektní. Ostřící prstenec má hladký chod a pro makro přiměřený rozsah, je dostatečně široký, takže se nemusíte obávat, že se při pohledu do hledáčku na něj netrefíte „naslepo“ .

Ostřící mechanismus je na rozdíl od svého předchůdce obdařen USM motorem, který zajišťuje bleskově rychlé zaostřování v celém rozsahu. Objektiv navíc disponuje dvěma zaostřovacími módy: 0.31m - nekonečno a 0.48m - nekonečno. Díky těmto vymoženostem jej lze použít i na fotografování akčních dějů.

dsc_0352.jpgdsc_0351.jpgdsc_0353.jpg

 

Štítky: objektiv, recenze

Michal Šofer

Michal Šofer je fotograf, specializující se na svatební a krajinářskou fotografii. Hlavním motivem jeho fotografií krajiny jsou Beskydy a Hlučínsko, kde se snaží co nejpřirozeněji zachytit jedinečnou krásu těchto míst.

Více o něm a jeho tvorbě naleznete na webu www.michalsofer.cz.

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa