Recenze Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM
Objektiv Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM je velmi oblíbený teleobjektiv poskytující solidní výkon za rozumnou cenu. Měli jsme tento objektiv na testování, a tak Vám přinášíme jeho důkladnou recenzi.
Jak prošel Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM redakčním testem? Jak kvalitní obraz poskytuje, jak rychle ostří a jak se s ním v praxi fotí? Jaký je v porovnání s objektivem 70-200 L? Více se dozvíte v naší recenzi.
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM: základní vlastnosti
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM, který jsme měli půjčený z obchodu Digihit.cz, je velmi oblíbeným teleobjektivem u majitelů digitálních zrcadlovek Canon. Poskytuje totiž vše, co lze od teleobjektivu očekávat - velký rozsah, optickou stabilizaci, rychlé ultrazvukové ostření a kompaktní rozměry. Ovšem ani tento teleobjektiv není bez chyb, ale ty si ukážeme v průběhu recenze.
Jak z názvu vyplývá, jedná se o teleobjektiv s ultrazvukovým ostřením (USM) a optickým stabilizátorem obrazu (IS). Ultrazvukové ostření s sebou přináší hned několik výhod - ostření je rychlejší, tišší a v praxi přesnější. Optický stabilizátor pomáhá minimalizovat riziko rozmazání fotografií.
Jedná se o objektiv typu EF, takže je možné jej použít jak na těle s APS-C velikostí snímače (např.EOS 50D ), tak na full-frame zrcadlovce (např. nový EOS 5D Mark II).
Při použití na zrcadlovce s full-frame snímačem (velikost 35mm kinofilmu) se ohnisková vzdálenost objektivu nemění, zůstává na rozsahu 70-300mm. Ovšem po nasazení na tělo s APS-C velikostí snímače se ohnisko přepočte crop faktorem 1.6x, takže se ohnisko mění na 112-480mm.
Světelnost tohoto teleobjektivu je f/4-5.6, což je na tuto kategorii teleobjektivů běžná hodnota. Průběh změny světelnosti vzhledem k ohnisku je následující:
- 70-90mm f/4
- 90-135mm f/4.5
- 135-240mm f/5
- 240-300mm f/5.6
Jelikož je Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM opticky propracovaný objektiv, vyznačuje se vcelku obsáhlou vnitřní strukturou: 18 optických elementů ve 12 skupinách. Závit pro filtry má standardní průměr 58mm.
Clona se skládá z 6 lamel, přičemž maximální nastavitelné clonové číslo je při maximálním ohnisku f/45, což je požehnaně vysoká hodnota.
Více detailů naleznete ve specifikaci objektivu Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM.
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM: tovární zpracování
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM je objektiv, který se svým materiálovým zpracováním pohybuje někde mezi základními setovými a elkovými "L" objektivy od Canonu. Z hlediska bytelnosti a použitých materiálů není takový, jako objektivy třídy L.
Vnější opláštění objektivu je plastové, takže jej lze bytelností zařadit do střední třídy. Bajonet je ale poctivě kovový, takže nehrozí opotřebování materiálu.
Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM: ovládání
Canon EF 70-300 IS USM je teleobjektiv, který se velmi dobře ovládá. Jeho hmotnost není příliš vysoká (720 gramů), takže se s ním dobře zachází. Délka je při minimálním zoomu 16cm, při maximálním zoomu je to 21cm (obojí platí při zaostření na nejbližší vzdálenost). Při zaostření na nekonečno se přední člen zatáhne zhruba o 2cm.
Škoda je, že přední člen při ostření rotuje - použití optických filtrů je tak trošku složitější. Na druhou stranu u teleobjektivů se velmi málo používají polarizační a přechodové filtry, takže ta rotace tolik nevadí, jako třeba u základního objektivu.
Autofokus je ultrazvukový (USM), a tak je ostření velmi rychlé a tiché. Ostřící kroužek se ale při ostření protáčí a není možné manuálně doostřovat při nastaveném autofokusu.
Na těle objektivu se nachází několik ovládacích prvků:
- Přepínač mezi AF a MF (autofokus a manuální ostření).
- Přepínač pro stabilizátor ON / OFF.
- Mód stabilizátoru 1 / 2.
- Prstenec pro změnu ohniska (zoomování).
- Prstenec pro manuální ostření.
- Přepínač pro zámek polohy zoomu (lze jej použít jen při minimálním ohnisku) - objektiv ale samovolně nevyjíždí, a tak není nutné jej používat.
Oba ovládací prstence (zoomování a ostření) se používají pohodlně a bezproblémově. Prstenec pro změnu ohniska je dostatečně široký, totéž platí i o prstenci pro ostření.
Změna jednoho ohniska na druhé zabere zhruba čtvrt jedné otáčky, tj. odhadem 90°.
Ovládání objektivu Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM je souhrnně řečeno na dobré úrovni.
Diskuse
Další články z kategorie Recenze a testy
Všechny články kategorie
Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe
Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…
8.9.2020

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze
Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…
11.1.2020

Rode Stereo VideoMic X - recenze
Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…
4.1.2020

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor
Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…
13.5.2019

Recenze ND filtrů VFFOTO
Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o ND64x Gold series,…
10.12.2018

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor
V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.
25.8.2018
Oblíbené články
Kategorie článků
Pište vlastní články
Vyznáte se ve fotografii? Máte ostatním co říci? Pomáhejte nám vytvářet zajímavý obsah Fotorádce.