Brand

Recenze Canon PowerShot D10

Obrazová kvalita

Pojďme se nyní podívat na Canon PowerShot D10 z hlediska obrazové kvality, tedy kvality fotografií.

Šum

Ze všeho nejdříve si uvedeme výsledky testu výskytu šumu na fotografiích při různých citlivostech ISO. Fotografováno bylo do rozlišení 12.1Mpix při kvalitě komprese Jemný (nejlepší kvalita).

















Jak je vidět na výše uvedených 100% výřezech, šum se začíná projevovat od citlivosti ISO 200, ale nijak výrazně. Vliv šumu, respektive jeho redukce, začíná být viditelný od ISO 400. Citlivost ISO 800 přináší ještě větší úbytek detailů a citlivost ISO 1600 již znamená značnou ztrátu detailní kresby.

Stejně jako u nedávno testovaného Canonu SX200, i u Canonu D10 lze pozorovat silnou redukci šumu, která nastupuje od citlivosti ISO 400 a výše.

Celkově zhodnoceno, Canon PowerShot D10 poskytuje dobrou kvalitu snímků bez šumu, ovšem při vyšších citlivostech je potřeba počítat s úbytkem detailů vlivem redukce šumu.

Celková ostrost fotografií

Přejíždějte myší po ukazatelích clonového čísla a sledujte, jak se mění ostrost fotografií při různých úrovních zoomu (vlevo). Kliknutím na příslušné clonové číslo si lze zvětšit původní fotografie do originální velikosti (rozlišení 12.1MPix).

F = 35mm:
f/8
F = 65,5mm:
f/4
F = 105mm:
f/4.9
Rohová částStřed

Z hlediska ostrosti fotografií je na tom Canon PowerShot D10 překvapivě velmi dobře. U vodotěsného automatu lze předpokládat kompromisy v konstrukci objektivu a tudíž i v obrazové kvalitě. Zde ale Canon PowerShot D10 opravdu příjemně překvapil. Obrazová ostrost je zejména při 35mm ohnisku na vynikající úrovni. V rozích dochází ke ztrátě ostrosti a projevují se barevné vady, ale i tak je na tuto kategorii fotoaparátů ostrost na skvělé úrovni.

Doporučuji podívat se i na ukázkové snímky v poslední části této recenze - je na nich velmi dobře vidět, že Canon D10 produkuje nadstandardně ostré snímky.

Barevná aberace, vinětace

Barevná aberace je vada objektivu, která se projevuje barevnými liniemi na okrajích kontrastních částí fotografií (typicky tmavý předmět s velmi světlým pozadím). Více o barevné aberaci v našem slovníku pojmů.

Jak je vidět na 100% výřezu, Canon D10 je na tom z hlediska barevných vad vcelku standardně. Viditelná je azurová linie na tmavém listí. Z hlediska barevné vady tak není Canon PowerShot D10 bez chyby, ale na tuto kategorii fotoaparátů je míra barevné vady naprosto standardní.

Nyní se můžete podívat, jak je na tom Canon PowerShot D10 z hlediska vinětace.

Jak je vidět na výše uvedených zmenšených fotografiích, vinětace nepředstavuje viditelný problém. Sice se vyskytuje, ale ve zcela minimální míře.

Štítky: fotoaparát, recenze

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa