Brand

Recenze fotoaparátu Kodak EasyShare C663

Kodak EasyShare C663

Dnes Vám přinášíme výjimečnou recenzi, která je příkladem toho, že i běžný uživatel digitálního fotoaparátu může vyjádřit názor na svůj digitální fotoaparát. Čím je tedy tato recenze zvláštní a nevšední? Tím, že ji napsala naše čtenářka Monika Šindelková a poté nám ji zaslala k zveřejnění.

Můžete se sami přesvědčit, že není vůbec složité napsat uživatelskou recenzi na svůj fotoaparát. Není vůbec nutné vypracovávat složité redakční testy. Vždyť není nic jednoduššího, než napsat svůj vlastní názor. A zde je jeden na zmíněný Kodak EasyShare C663.

Začátkem roku představil americký výrobce několik novinek. Mezi nimi byl i 6 MPix poloautomat C663. A v červnu se tento stříbrný krasavec dostal i na náš trh.

Céčková řada je určena pro ty, kdo chtějí jen zamířit a fotit. Ještě minulý měsíc byl C663 nejvyšší model ve své řadě. Začátkem srpna ale společnost Eastman Kodak Company představila novinky, o kterých jste se mohli dočíst v článku Nové fotoaparáty Kodak EasyShare V705, C875, C743 a C433 obrazem.

Pokud Vás zajímají pouze vlastnosti, zde naleznete technickou specifikaci fotoaparátu Kodak EasyShare C663.

Konstrukce a design

Designéři Kodaku se nepustili do žádných velkých inovací, takže si digitál zachoval zaoblené hrany s vystouplou částí pro snadnější držení v pravé ruce. Tělo fotoaparátu je celé z plastu hliníkové barvy. Jediný kovový pásek se táhne přes pravý bok a vrch až ke nastavovacímu kolečku.

Přední díl z větší části zabírá celoskleněný 3x optický objektiv Schneider - Kreuznach s rozsahem 34 - 102 mm, což není nic moc pro širší záběry. Jako u všech Kodaků, je schován umělohmotnou dvoudílnou krytkou, která se po vysunutí objektivu otevře. Uvnitř se pak ukrývá 1/2,5 palcový CCD snímač s poměrem stran 4:3.

Kodak EasyShare C663

Clona je k dispozici ve dvou možnostech: F2,7 a F5,1 při širokoúhlém objektivu a F4,6 a F8,7 při teleobjektivu, což není moc voleb, jak to trefně vystihl O. Neff: "Malá díra - velká díra". Díky 6 MPix rozlišení lze dělat snímky až o velikosti 2832x2128 pixelů.

Kodak EasyShare C663

Nad objektivem vlevo umístil výrobce optický hledáček, který při zoomování zobrazuje skutečné přiblížení. Vpravo je blesk nabízející několik režimů - automat, vždy zapnutý, červené oči a nebo úplně vypnutý. Jeho rozsah je 60 až 370 cm při širokoúhlém objektivu a 60 až 210 cm při teleobjektivu.

Pod objektivem je ještě celkem velký mikrofon, který ale můžeme nechtěně zakrýt při držení fotoaparátu.

Nalevo jsou dva otvory pro snímač světla a kontrolku samospouště. Úplně vlevo je logo výrobce a samolepka s upozorněním, že je uvnitř "Color science chip". Někdo uvádí, že se jedná o scénický čip vylepšující kvalitu obrazu, ale nebylo by tam pak "scenic"?

Kodak EasyShare C663

Pravý bok zdobí již zmíněný kovový pásek s vytlačeným označením 6,1 MPix a konektorem pro 3 V adaptér. Vlevo najdeme očko pro šňůru a krytku, která ukrývá slot pro MMC/SD karty a USB (2.0) konektor, který zároveň slouží jako výstup pro propojení s televizí. Velikost karty doporučená výrobcem je 1 GB. U dřívějších modelů se USB slot skrýval pod samostatnou gumovou krytkou. Takhle se musí při každém připojení k počítači obnažit i paměťová karta, což mi nepřipadne moc praktické.

Dole je závit pro stativ, konektor pro dockovací stanici a úložiště baterií. Pro otevření krytu je zapotřebí vyvolat jistou sílu, takže nehrozí, že by se baterky nechtěně vysypaly. Vrchní části vévodí kolečko pro nastavování režimů a zapnutí digitálu. Vedle něj je modrá kontrolka napájení a ještě dál dvě tlačítka, jedno pro režimy blesku a druhé aktivující samospoušť a/nebo "řadu snímků". A úplně vpravo (při pohledu zepředu, samozřejmě) reproduktor.

Ovládání a menu

Zadní, druhou nejdůležitější částí pro fotografa, kraluje 2,5 palcový hybridní LCD displej zobrazující 115.000 pixelů. V menu lze nastavit sytější barvy při sluníčku, takže je dobře viditelný i venku. Nad ním je "systémová" kontrolka, světélko share pro snadné sdílení, pomocí kterého lze označit snímky uložené ve fotoaparátu pro jednodušší manipulaci.

Kodak EasyShare C663 A nemůže chybět dvojtlačítko pro zoomování (optický zoom je 3 násobný a digitální pak 3,6 násobný) pro fotografování a prohlížení uložených snímků (zoomovací dvojtlačítko umožňuje při prohlížení maximálně 8 násobné zvětšení).

Kodak EasyShare C663

Dole pod sebou jsou pak 4 tlačítka pro smazání snímků, zobrazení informací na displeji či jeho "zhasnutí", pro vstup do menu a pro režim prohlížení snímků. Uprostřed nich je joystick, který využijete při fotografování, a to pro změnu nastavení povolených funkcí, které se mění pro každý režim zvlášť.

Ovládání digitálu je celkem jednoduché. Kromě režimu Auto, Krajina a Blízký záběr máme na výběr ze 14 režimů od Autoportrétu až po focení dokumentů. Pokud by ani to nestačilo, je tu ještě možnost volby Program/Manuál, které povolují nastavit clonu, rychlost závěrky či ISO (60-400, pro blesk pak 160).

Kodak EasyShare C663

Funkce a nastavení

V menu se dá nastavit velikost snímku, krokování a kompenzace expozice, ostření, režimy barev a kam se má snímek ukládat. Pokud nemáte kartu, fotoaparát nabídne 32 MB vnitřní paměti. V P/M režimu je navíc ještě volba pro oblast ostření a způsob ostření - jednoduché nebo nepřetržité, kdy se objektiv ostří kontinuálně (neustále).

Makro režim (květina či blízký záběr) umožňuje zaostřit od 5 cm a v režimu teleobjektiv 22 cm.

No, a nakonec je tu volba Video, kde si můžeme zvolit ze dvou rozlišení: 640 x 480 a 320 x 240, oboje zvládá 24 snímků za sekundu, což je už použitelné pro prohlížení přes televizi. Video se ukládá do standardního kodak formátu MOV s MPEG4 úpravou. Velikost videa je omezena jen velikostí karty.

Fotoaparát je softwarově obohacen o tři funkce již uložených snímků:

  • výřez,
  • úpravu tmavých záběrů,
  • upozornění na neostré snímky neboli červená ruka, která se zobrazuje na displeji.

A ještě je tu velmi užitečná pomůcka, kterou ocení i pokročilí fotografové - reálný histogram.

Provozní časy

A jak je rychlý? Pro amatéry celkem dobrý. Po namáčknutí se první snímek uloží do 0,6 sekundy, další snímek pak za 1,2 sekundy. Bez namáčknutí, takříkajíc "od boku" je to téměř okamžitě.

Kodak EasyShare C663 Kodak EasyShare C663

Co obsahuje balení

Pokud si jej koupíte (od cca 4.900,- Kč do 5.600,- Kč, liší se dle jednotlivých prodejců), dostanete jej v tzv. "Východním balení" s ruským, polským, českým a tureckým textem. Uvnitř balení najdeme dvě malé krabice, jednu s fotoaparátem a druhou s rychlonabíječkou K4500-C včetně Ni-HM článku 2100 mAh. Jeho výdrž jsem zatím moc nezkoušela. Ale na jedno nabití zvládl kolem 160 fotek včetně prohlížení v průběhu 14 dnů. Na jeden zátah by jich měl zvládnout víc.

Dále jsou uvnitř dva USB kabely, jeden pro propojení s počítačem a druhý pro propojení televizí. A jak už to u Kodaků bývá, nesmí chybět krabice se dvěma CD, na prvním je manuál a na druhém program EasyShare, manuálem v dalších jazycích, záručním listem a letáčkem s dalším příslušenstvím.

Jak fotí?

Pro nenáročné uživatele bude stačit. Fajnšmekři zabrousí do řady "Zetek". Co jsem zatím zjistila je velká náročnost na světlo a dost často se budete setkávat s tzv. "červenou rukou". Samotné zhodnocení kvality fotografií nechám na vás, naleznete je na adrese http://monikash.rajce.net/suchy/


Štítky: fotoaparát, recenze

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa