Brand

Recenze FUJI X-T1 a objektivů Fujinon 60mm f/2.4 + Fujinon XC 50-230mm

Hlavní specifikace Fuji X-T1

  • 16 MPX APS-C snímač (CMOS X-Trans II)
  • výklopný 3.0“ LCD z tvrzeného skla a rozlíšením 1 040 000 bodů
  • bajonet FUJI X
  • OLED hledáček s rozlišením 2.36 mil. bodů se zpožděním 0,005 s
  • vodotěsné a hořčíkové tělo
  • full HD 60fps video
  • intervalometr
  • Wi-Fi
  • max. ISO 51200

Cena (únor 2014): od 32990,-

Tělo a kvalita provedení

Fuji X-T1 je jeden z nejhezčích foťáků, který jsem
kdy měl v ruce. Po jeho vybalení z krabice jsem se
absolutně zamiloval (promiň Petro :)). Vše je téměř
perfektní - od provedení ovládacích prvků až po
očnici hledáčku. X-T1 v ruce působí jako kus kovu.
Tělo je kompletně hořčíkové a zároveň utěsněné proti
vodě a prachu. Váha foťáku (440g) je prostě tak
akorát (naštěstí už nepůsobí "dutě" jako X-Pro1 nebo
X-E1). Všude po těle jsou rozmístěny ovládací prvky,
kterým se dá nastavit volitelná funkce. Rozhodně
nejzajímavější částí X-T1 je jeho horní strana, která
je hledáčkem rozdělena na dvě poloviny. Na té levé je
otočný volič pro nastavení hodnoty ISO (dokonce s
možností aretace). Na trhu neni moc foťáků, které
mají podobný ovládací prvek (snad jen Nikon DF).
Pod kolečkem pro ISO je navíc další přepínač pro
volbu sériového snímání. Pravá strana horní části
foťáku je ještě zajímavější. Na palec a ukazováček
fotografa zde připadá 7 dalších voličů. Z nich mě
zaujala především páčka pro nastavení měření
expozice. Nemá moc význam popisovat do podrobna
možnosti ovládání X-T1, protože jsou tak široké, že
by nezbyl prostor pro další text. Osobně jsem byl z
ovládání nadšen. Především se mi líbí, že Fuji jde
svou vlastní cestou a nikoho nekopíruje. Hlavní
tlačítka jsou navíc kovová a ty menší mají příjemný
stisk. Tedy až na směrový volič na zadní straně vedle
LCD. Ten se kompletně odlišuje od ostatních foťáků
řady Fuji X a podle mě je to mírný krok zpět (i když
pravděpodobně nebylo možné použít kruhové tlačítko
kvůli utěsnění foťáku proti vodě).

Fuji X-T1 je jeden z nejhezčích foťáků, který jsem  kdy měl v ruce. Po jeho vybalení z krabice jsem se absolutně zamiloval (promiň Petro :)). Vše je téměř perfektní - od provedení ovládacích prvků až po očnici hledáčku.

_mg_6631.jpg

dscf9827.jpg

(60mm f2,4 - emulace Astia)

Tělo je kompletně hořčíkové a zároveň utěsněné proti vodě a prachu.

Váha foťáku (440g) je prostě tak akorát (naštěstí už nepůsobí "dutě" jako X-Pro1 nebo X-E1). Všude po těle jsou rozmístěny ovládací prvky, kterými se dá nastavit volitelná funkce.

Rozhodně nejzajímavější částí X-T1 je jeho horní strana, která  je hledáčkem rozdělena na dvě poloviny. Na té levé je  otočný volič pro nastavení hodnoty ISO (dokonce s  možností aretace). Na trhu neni moc foťáků, které mají podobný ovládací prvek (snad jen Nikon DF).
Pod kolečkem pro ISO je navíc další přepínač pro volbu sériového snímání.

dscf9238.jpg

_mg_6641.jpg

Pravá strana horní části foťáku je ještě zajímavější. Na palec a ukazováček fotografa zde připadá sedm dalších voličů. Z nich mě zaujala především páčka pro nastavení měření  expozice.

Nemá moc význam popisovat do podrobna možnosti ovládání X-T1, protože jsou tak široké, že  by nezbyl prostor pro další text.

_mg_6633.jpg

Osobně jsem byl z ovládání nadšen. Především se mi líbí, že Fuji jde  svou vlastní cestou a nikoho nekopíruje.

Hlavní tlačítka jsou navíc kovová a ta menší mají příjemný  stisk. Tedy až na směrový volič na zadní straně vedle  LCD. Ten se kompletně odlišuje od ostatních foťáků  řady Fuji X a podle mě je to mírný krok zpět (i když  pravděpodobně nebylo možné použít charakteristické kruhové tlačítko kvůli utěsnění foťáku proti vodě).

_mg_6634.jpg

Zadní stranu X-T1 tvoří především výklopný LCD o  velikosti 7,5cm a rozlišení milion pixelů, který je velmi povedený. Ve srovnání s Fuji X-Pro1 je dokonale  podsvícený po celé své ploše. Navíc možnost vyklopení  je velmi vítaná - umožňuje fotit od pasu nebo nad  hlavou, což se občas hodí. Displej není dotykový.

Nad  LCD vévodí obrovský elektronický hledáček (EVF), který je  podle všeho absolutně nejlepší na trhu (o chlup lepší  než u full frame Sony A7, který jsme nedávno  testovali). Více se k hledáčku vrátím dále v recenzi.

Nad EVF byste těžko hledali nějaký zabudovaný blesk,  což je možná i dobře. Pro případné remcaly přibalil  výrobce do krabice malý externí blesk, který se  rychle nasadí a zajistí stiskem jednoho tlačítka. V případě připojení externího blesku lze fotit  na 1/180s.

_mg_6636.jpg

dscf9727.jpg

(60mm f2,4- upraveno z RAW)

Na  spodní straně X-T1 jsou jen dvířka pro baterii (uvítal bych lehce asymetrickou baterii) a závit pro  stativ. Ten je opět umístěn tak nešikovně, že se k  baterce člověk těžko dostává při focení ze stativu nebo při použití "gun-shot popruhů".  Naštěstí ale neni slot pro SD kartu společně s  baterií - má totiž svá vlastní plastová dvířka na pravém boku těla, která se po uchopení foťáku mírně prohýbají pod stiskem dlaně. Žádná hrůza to ale není - stejnou vadu na kráse má také Canon 5D II a celá řada kvalitních foťáků.

To samé  platí pro kryt USB a HDMI konektorů. Ty jsou chráněny  jen gumou, která se dá až příliš snadno odklopit. Všechny výše zmíněné zápory jsou ale opravdové maličkosti, kterých si člověk téměř nevšimne.

_mg_6586_2.jpg

dscf0175.jpg

(upraveno z RAW)

Většina povrchu X-T1 je překryta imitací kůže, která výrazně napomáhá při držení foťáku. Navíc je na  přední straně ještě menší grip, takže ergonomie je i  s větším objektivem překvapivě dobrá. Fuji také  nabízí možnost připojení battery gripu. Ten jsem  bohužel k testu zapůjčený neměl, ale podle  specifikací vypadá dobře.

Ostatní kovové plochy mají hrubší povrchovou úpravu,  která se jen tak nepoškrábe.

_mg_6592_2.jpg

Celkově je tělo téměř perfektní. Jsem opravdu rád, že  ve Fuji zavedli tento "retro SLR" vzhled, který je  diametrálně odlišný od starých dálkoměrů a původní řady Fuji X. X-T1 je nutno vidět někde na vlastní  oči, protože na živo vypadá a působí opravdu mnohem  lépe než z fotek na webu.

stazenysoubor.jpg

vlevo Sony A7, vpravo Fuji X-T1

dscf9128.jpg

Pojďme se teď podívat na EVF a jak se s X-T1 fotí

Focení s X-T1

Foťák se zapíná pootočením páčky vedle spouště. Dojde prakticky k okamžitému naskočení LCD nebo EVF (zapnutí foťáku rozhodně nelimituje fotografa v situacích, kdy je potřeba "něco rychle cvaknout" -  přesná doba zapnutí se ale těžko měří).

Na LCD se  dají nastavit nebo odmazat všechny potřebné a  nepotřebné informace. To samé platí pro hledáček. Ten se buď aktivuje přiblížením oka nebo může být zapnut  stále. Záleži na nastavení.

Musim říct, že po nakouknutí do organického hledáčku X-T1 se mi už  nechtělo oddalovat oko zpět. EVF X-T1 je tak gigantický (zvětšení 0,77X), že hravě strčí do kapsy  full frame zrcadlovky (dokonce i Canon 1DX!). Navíc  je nádherně jemný (2,4 MPX, které plně využívá) a  prost nějakých vad optiky - neviděl jsem žádnou  aberaci nebo soudkovitost. Prostě paráda. Samozřejmě  při sledování nějakých jemných detailů přes EVF je  mírně patrné moaré, ale to je zatím problém všech  elektronických hledáčků.

_mg_6596.jpg

Pohled do EVF X-T1 - ve skutečnosti je mnooohem větší

Barevné podání je perfektní a absolutně se shoduje s  podáním barev na LCD (velký krok vpřed oproti Fuji X-Pro1). Obnovovací frekvence je velmi vysoká a obraz vždy absolutně plynulý (má měřitelné opoždění oproti  skutečnosti v řádech tisícín vteřiny)!

Při focení za zhoršených světelných podmínek ale dochází k nárůstu šumu a poklesu fps - obraz se trhá  (stejně jako u všech ostatních EVF). Mně to příliš nevadilo, protože při focení přes optický hledáček  zrcadlovky za stejných světelných podmínek jsem viděl  jen tmu :).

dscf9458.jpg

(ISO 3200 - a kde je šum??)

X-T1 nabízí několik náhledů v hledáčku. Mimo jiné je  možnost nastavit vedle sebe dva hledáčky v jednom,  kdy větší z nich zobrazuje celou fotografovanou scénu  a ten druhý výřez pro precizní manuální ostření. Dále  je možnost použít peaking funkci (zvýraznění  zaostřených hran fotky určitou barvou) pro přesné  manuální ostření. Jednou z dalších vychytávek je  manuální ostření při použití imitace ostřícího klínu.  X-T1 nabízí pro manuální ostřené nepřeberné možnosti  a je opravdu radost fotit s tak perfektním hledáčkem.

Očnice je poměrně pohodlná a snadno vyměnitelná.  Samozřejmostí je možnost nastavení korekce dioptrií  (rozptyl -4 až +2).

dscf9730.jpg

Těžko hledat výraznější chyby na tak povedeném EVF.  Musim řict, že jsem byl z hledáčku nadšen. Je až s  podivem, jaký obrovský pokrok je znát např. mezi EVF  oblíbeného FUJI X100 a X-T1.  Elektronický hledáček  ale nemusí sedět každému. Je určitě lepší vyzkoušet  si vše v klidu někde v obchodě. Např. mně na EVF obecně vadí, že jsou hůře viditelné  za denního světla (např. u NEX 7, Alpha 7, X100, X- E1, X-Pro1 a X-T1). Proto doporučuju nějakou větší  očnici.

Ostření

X-T1 má na svém snímači mřížku 49 ostřících bodů, které jsou rozloženy v sedmi řadách a sedmi  sloupcích. Konkrétnímu bodu se dá vždy nastavit jeho velikost.

Rychlost ostření velmi závisí na použitém objektivu. Při použití dodávaného setového zoomu (18-55mm) ostří  X-T1 bleskově. Výrobce udává hodnotu 0,08s. Foťák navíc dokáže predikovat pohyb např. projíždějícího auta a stíhá doostřovat při sériovém snímání.

Po nasazení macro objektivu s pevným ohniskem 60mm a světelností f2,4 je z X-T1 úplně jiný foťák. Pokud nedokáže hned zaostřit, stále přeostřuje od  nejkratší po nejdelší rovinu ostrosti. V případě  dobrých světelných podmínek nejsou s ostřenim prakticky žádné problémy. Při poklesu kontrastu  fotografované scény (např. focení portrétu v  protisvětle) se prostě foťák nechytá - můj 5D II  neměl při focení stejného portrétu žádné problémy i když má prehistorický systém ostření. Nechci tim říct, že by X-T1 ostřil pomalu nebo španě. Jeho  rychlost je výrazně lepší než u všech předchozích  Fuji a pravděpodobně nejlepší ze všech mirrorless (kromě olympusu OM-D nebo možná i nejnovějšího SONY Alpha 6000). Technologie ale zatím nepokročila tak daleko, aby se bezzrcadlovky dokázaly vyrovnat  rychlosti ostření u profesionálnějších DSLR.

dscf9333.jpg

(60mm f2,4 - všechny uvedené fotky jsou ke stažení v plném rozlišení pod odkazem v závěru recenze!)

Menu

Menu je poměrně přehledně členěno do dvou samostatných oddílů, které se dále rozdělují na několik karet. Stejně jako u většiny foťáků si  rychlost ovládání menu vyžaduje delší dobu používání.

dscf0075.jpg

(upraveno z RAW)

Z jednotlivých funkcí u Fuji miluju především možnost  nastavení míry stínů a přepalů a také určení dynamického rozsahu. Jsou to funkce, které prostě z  Canonu neznám a které jsem si v průběhu testování  opravdu oblíbil. Oproti předchozím modelům Fuji  přibylo i několik dalších emulací klasických filmů.  Kromě filmu Provia, Velvia a Astia je tu nově také  profil pro jemnou gradaci odstínů pleti.

Barevné  emulace Fuji jsou tak povedené, že jsem téměř vždy  fotil do jpeg, protože barvy z foťáku se prakticky  nedají napodobit z RAW v počítači. Jen jsem si všiml,  že Provia je ve skutečnosti Astia a naopak :). Na  film Astia jsem na klasické zrcadlovce fotil a vypadá opravdu přesně jako Provia u všech mirrorless Fuji.  Už jsem si toho všiml u starších Fuji, ale těžko  říct...

dscf9717.jpg

Kvalita fotek

Uvnitř těla je umístěna druhá generace X-Trans snímače o velikosti APSC. Stený snímač byl použit u  Fuji X100S nebo X-E2. Princip X-Trans jsem zmiňoval  již několikrát v předchozích recenzích, proto  doporučuji pročíst článek o Fuji X-Pro1 nebo X-E1.

_mg_6638.jpg

Ve zkratce se jedná asi o nejlepší APSC snímač na  trhu. Mezi jeho hlavní přednosti patří absence low pass filtru a minimální šum při vyšším ISO. Snadno  překoná všechny zastaralé snímače od Canonu a úrovní  šumu se vyrovná i novějším plnoformátovým snímačům.

V průběhu focení jsem se nebál nastavit i ISO 6400.  Jen škoda, že se opět nedá úplně vypnout redukce šumu.

Celkově jsou fotky z X-T1 úžasné - barevná signatura Fuji, neagresivní redukce šumu a nepřeostřené fotky s širokým dynamickým rozsahem.  Těžko říct, jestli se z APSC snímače dá vyždímat  ještě lepší kvalita.

dscf9933.jpg

Kvalita videa

Často slyším a čtu argumenty typu: Foťák je především  na focení a kamery na natáčení. Podle mě je to  nesmysl. Téměř všechny NEXy a SONY RX jsou důkazem  toho, že i foťák dokáže nátáčet perfektní video.  Navíc s možností plně manuálního nastavení.

X-T1 nabízí možnost natáčet do full HD při 60fps nebo případně full HD 30fps. V nabídce je také 720p. Z  boku foťáku lze připojit externí mikrofon přes 2,5mm  jack (tedy nutno dokoupit redukci za pár korun na  3,5mm).

Kvalita videa neni vyloženě špatná. Kreativní  filmař by se zhrozil aliasingu a vyšší komprese, ale  v případě použití X-T1 na natáčení krátkých klipů z  výletů a dovolené je výsledná kvalita dostatečná. Na  metrové TV nevypadá obraz tak hrozně, jako u starších Fuji X. Bohužel foťák nenabízí možnost nastavit ISO, čas, zamknout expozici atd. Výsledné video pak vypadá  opravdu amatérsky. Je škoda, že ve Fuji možnosti  videa tak bojkotují. Možná by stačilo vydat jen nový  firmware a X-T1 by působil tak nějak kompletně.

dscf0068.jpg

(Tereza s Gasem - foceno na 60mm f2,4 - upraveno z RAW)

Možnosti Wi-Fi a beterie

X-T1 má zabudovaný wi-fi modul, který dokáže  spolupracovat s chytrým mobilem. Stačí si stáhnout jednoduchou apliakci do androidu nebo iOS a spárovat  oba přístroje. Připojení funguje velmi dobře i na  delší vzdálenost. Po otevření aplikace se zobrazí  živý náhled na mobilu s možností širokého nastavení  foťáku - od kompenzace expozice přes změnu ISO,  zaostření dotykem na LCD a také zahájení natáčení  videa. Pořízené fotky se pak dají rovnou odeslat na  nějaké uložiště na webu.

Majitele starších verzí andoridu bych jen chtěl  upozornit, že živý náhled se zobrazuje až od verze 4 a novější.

Nutno také počítat s tím, že při častém používání wi-fi rapidně klesá životnost akumulátoru. Bez wi-fi  a při používání EVF se mi podařilo nacvakat 317 fotek.

Objektivy

Systém Fuji X má poměrně širokou nabídku objektivů.  Navíc ve většině případů se nejedná o nudné zoomy.  Zatím není v nabídce žádné vodotěsné sklo, takže se  nedají plně využít utěsněné vlastnosti těla. Několik takových objektivů by ale mělo vyjít v následujících  měsících. K nám do redakce dorazil X-T1 společně s  pevným macro objektivem 60mm f2,4 , poté s výborným  setovým zoomem 18-55 f2,8-4 a novým teleobjektivem  Fujinon s rozsahem 55-230 a světelností f4,5-6,7.

Setový zoom jsme více testovali v recenzi na X-Pro1,  kde je i přímé porovnání ostrosti s pevnou Sigmou  35mm f1,4.

- Fujinon 60mm f2,4 macro

Pod kovovým plášťem objektivu je uspořádáno deset optických členů do osmi skupin, které umožňují  maximální zvětšení 1:2. Ostrost objektivu je naprosto  vynikající. Už bez přiclonění jsou středy ostré, extrémní rohy se středům vyrovnají při cloně f5,6.  Mezi clonou f8-f11 nastupuje difrakce. Každopádně  fotka zůstane použitelná až do clony f16. Žádné  zkreslení objektivu jsem při focení do jpeg neviděl,  protože foťák si podobné optické vady koriguje sám. V  případě RAWu je zkreslení mírně patrné. Vinětace je u  fotek do f4 vidět, ale není nijak výrazná. Objektiv  má navíc nádherně krémový bokeh.

Celkově je kvalita optiky výborná. Dojem ale kazí  velmi hlučné a pomalé ostření. Manuální ostření je  stejně jako u ostatních objektivů Fuji jen  elektronické.

dscf9362.jpg

(maximální macro s 60mm f2,4)

- Fujifilm XC 50-230mm F4.5-6.7 OIS

Druhý ze zapůjčených objektivů byl zoom se širokým  rozsahem ohniska 50-230mm, který je po přepočtu na  35mm formát 76 až 350mm. Uvnitř objektivu je 13  optických členů (opravdu jsou ze skla) s jednou  asférickou čočkou. Kvalita optiky mě velmi mile  překvapila. Už bez příclonění je ostorst na f4,5 při  50mm ohnisku velmi dobrá. Na ohnisku 230mm jsou  extrémní rohy měkčí, ale nic hrozného to není.  Objektiv má navíc tak výbornou stabilizaci, že jsem  udržel i 1/25s na ohnisko 100mm! Posuďte sami z  přiložených fotek, jak kvalitní výstup z tohoto  teleobjektivu je. Vzhledem k ceně (okolo 11 tisíc)  nemam k optice absolutně žádné výhrady.

_mg_6461.jpg

Co mi na objektivu vadilo? Šetřilo se především na  bajonetu, který je kompletně plastový. Těžko říct,  jaké známky používání by nesl za několik let. Bohužel  neseděl tak pevně na těle X-T1 jako ostatní dvě skla  s kovovým bajonetem. Dále chybí prstenec pro ovládání  clony. Tu lze nastavit jen přes tělo foťáku, což  vůbec nevadí.

Při hledání specifikací jsem se dočetl, že do konce března dává Fuji tento objektiv zdarma při koupi Fuji X-A1  nebo X-M1 se seťákem. Pokud jsem akci dobře pochopil,  tělo Fuji X-A1, seťák 16-50mm a výše popsaný  teleobjektiv jsou za cenu méně než 15 tisíc. Pokud už máte nějaké tělo od Fuji a plánujete tento telezoom, je mnohem výhodnější koupit set s tělem a dvěma objektivy.

_mg_6460.jpg

dscf9659.jpg

(teleobjektiv - ohnisko 50mm)

dscf9678.jpg

(ohnisko 230mm a ISO 6400!! - perfektní detaily a minimální šum - foceno s teleobjektivem)

zaznamceleobrazovky3.3.2014182653.jpg

(100% výřez z předchozí fotky)

dscf9667.jpg dscf9668.jpg

Bokeh (230mm telezoom)

Závěr

Fuji X-T1 mi za dva týdny testování opravdu přirostl  k srdci. Tělo nemá žádné výrazné chyby. Hledáček je  nejlepší na trhu. Ostření pravděpodobně nejrychlejší  ze všech APSC mirrorless (nevím, jak je to v porovnání s novým SONY Alpha 6000). Nabídka objektivů je široká a  optika ve valné většině případů velmi kvalitní. Fuji  navíc každý vydaný foťák dlouhodobě vylepšuje četnou aktualizací firmware. Umístění každého tlačítka dává  smysl. Kvalita fotek je nepopsatelně dobrá... Mohl  bych foťák chválit do nekonečna.

Mezi hlavní zápory patří snad jen možnosti nastavení videa, absence utěsněných objektivů (brzy vyjdou) proti vodě a ve  srovnání s DSLR horší ostření za špatných světelných  podnímek.

Pokud plánujete přestoupit z DSLR na mirrorless a nechcete natáčet video, systém Fuji je v současné době pravděpodobně nejlepší  volba.

Ukázkové fotky

Přesně 50 fotek z X-T1 je v plném rozlišení ke stažení pod tímto odkazem (soubor má 180 MB):

http://uloz.to/xi6tQVKw/fuji-uloz-to-zip

Na mé webové stránce je také několik dalších fotek pořízených X-T1 - WWW.KKFOTO.CZ

dscf0070.jpg

dscf0472.jpg

dscf9369.jpg

dscf9478.jpg

dscf9748.jpg

Michal Kroupa

Michal Kroupa je milovník fototechniky, buněčný fyziolog, optimista a nejmladší z trojice členů KK FOTO www.facebook.com/fotokaka. Věnuje se převážně portrétní, svatební a glamour fotografii. Má slabost pro Leicu, Carl Zeiss, plnoformátové zrcadlovky, mirrorless fotoaparáty a světelné objektivy. Ve volném čase rád testuje vše, co slouží k zachycení okamžiku.

Diskuse

ovecka

9.3.2014 17:19

dík za recenzi

podle testu vychází tohle fuji opravdu dobře,fotím s xz-2 a čím dál víc toužim po objektivech, pouze zvažuji mezi tímto a e-m1.

Michal Kroupa

9.3.2014 17:43

Dobry den, E-M1 a X-T1 jsou oba vyborne fotaky. Podivejte se spise na konkretni objektivy, porovnejte ceny a vyberte podle Vasich pozadavku. Jen pocitejte s tim, ze E-M1 ma mensi snimac (crop 2) oproti 1,5 APSC X-T1. Podle me se pro Olympus daji sehnat svetelne a pevne objektivy za nizsi cenu a nabidka je o neco sirsi. Na druhou stranu bude kvalita fotek mirne horsi (vice sumu, mene detailu a horsi dynamicky rozsah). Kazdopadne vyberem jednoho z nich urcite neudelate chybu. MK

petpaz

5.6.2014 17:21

Video - neoprávněná kritika

Michale, nesouhlasím s kritikou videa. Povídačky o tom, že s Fuji X-T1 se nedá natočit kvalitní video, vyvrací tyto záběry z lezení.... a otevřete si to na celou obrazovku. Já si myslím, že kvalita není dostatečná (4), ale skvělá :D http://vimeo.com/94451232

Michal Kroupa

18.3.2015 08:17

kvalita videa

Dobry den, kvalita videa je podle me tragicka. Pro bezneho uzivatele mozna staci, ale pro cloveka, ktery se chce videu vice venovat je XT1 nepouzitelny. Vsechny Fuji jsou obecne na video spatne. Kupte si radsi Panasonic GH4 nebo Sony a7s.

Jo

5.10.2015 13:22

Dobrý den,

v recenzi u modelu X-T10 jste zmiňoval extremně velké soubory RAW - až 60 mb. Platí to i pro model X-T1?

Díky J. Hartl

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie: Jak "nevyrobit" foto-batoh do hor

Před několika lety jsem publikoval článek "Jak „vyrobit“ foto-batoh do hor". Nápad funguje za předpokladu, že vám foto-komora,…

15.3.2018

Václav

Recenze: Panasonic GH5

Před několika týdny jsme měli možnost krátkého testu Panasonicu GH-5, který obecně představuje jeden z nejlepších poměrů cena…

12.3.2018

Michal Kroupa

Recenze Sigma 14mm f/1.8 ART

Vcelku unikátní objektiv Sigma 14mm f/1.8 ART je na trhu již nějaký ten měsíc (od představení na veletrhu CIPA 2017). A jelikož…

29.11.2017

Tomáš