Brand

Recenze Fuji XQ1

Kombinací toho nejlepšího z Fuji XF1 a X20 vznikl koncem minulého roku Fuji XQ1.  Jedná se o kompaktnější a ochuzenou verzi výborného retro kompaktu Fuji X20. Mezi hlavní přednosti této novinky patří především světelný objektiv (f1,8 na nejširším ohnisku), stejný snímač  jako má X20 (2/3 X-Trans CMOS II), částečně hořčíkové  tělo, výborný LCD a integrované Wi-Fi.
V recenzi se dočtete, jestli je rozumné ušetřit necelé 2000Kč oproti X20 (případně který pokročilejší kompakt je lepší volbou).

Hlavní specifikace Fuji XQ1

  • 2/3" 12 Mpx snímač X-Trans CMOS II (totožný s Fuji X20)
  • světelný objektiv s 4x optickým zoomem
  • částečně hořčíkové tělo
  • 3" LCD s 920 000 pixely
  • Wi-Fi
  • Full HD video (60 snímků za sekundu)
  • velmi rychlé ostření (prý nejrychlejší na světě)
  • možnost plně manuální expozice
  • ostřící prstenec

Cena (únor 2014): 9990 Kč

Kvalita provedení a ovládací prvky

I když má Fuji XQ1 jen částečně hořčíkové tělo, rozhodně nepůsobí jako nějaký levný plastový kompakt. Je k dostání ve stříbrné a černé barvě.

K nám do redakce dorazilo stříbrné  provedení, které je poměrně náchylné na poškrábání. Černá verze  by měla být o něco odolnější, protože má hrubší povrchovou  úpravu.

img_5510.jpg

Na obou stranách foťáku se nacházejí úchyty pro popruh. Vrchní část XQ1 nabízí jen několik ovládacích prvků. Kromě spouště a zoomovací páčky je tu také otočný volič pro klasické režimy PASM.

Přesně na opačné straně je umístěn pop-up blesk s  chytrou funkcí měření míry záblesku vzhledem ke vzdálenosti  zaostřeného předmětu.

img_5521.jpg

dscf7063.jpg

Téměř většinu zadní části foťáku zabírá jemný LCD (920 tisíc bodů- vzhledem k ceně by ale mohl být dotykový nebo výklopný) a několik dalších ovládacích prvků, které se nijak výrazně neliší od většiny kompaktů.

Je tu např. charakteristický otočný volič, který hojně používají NEXy a všechny dražší Fuji.

Všechna tlačítka mají jistý stisk.

Celkově na mě X-Q1 působil jako kvalitní kovový přístroj, i když je z větší části plastový.

img_5517.jpg

Po zapnutí se objektiv vysune přibližně o 3 cm. Při použití  zoomu na nejdelší ohnisko se délka objektivu prodlouží ještě asi o centimentr. V takovém případě ale celkem dost klesá ergonomie.

dscf7021.jpg

img_5518.jpg

Snímač a kvalita fotek

Snímač je založen na stejné technologii, která byla použita u  Fuji X100S nebo X-E2. Jedná se o X-Trans CMOS II senzor, který by měl díky specifickému uspořádání barevných filtrů vytvářet ostřejší fotky s nízkým šumem.

Bohužel je jeho velikost jen 2/3" (přibižně 9 x 7 mm - tj. přesně polovina plochy palcového čipu SONY RX100). Větší snímač má i Nokia 808. Navíc z uvedené velikosti vyplývá, že XQ1 používá poměr stran fotek 4:3 - tedy výstup charakteristický pro M4/3 a drtivou většinu kompaktů, který nevypadá tak dobře jako klasický 3:2. Každopádně v menu je možnost fotit do jpeg v poměu stran 3:2. V takovém případě ale není využita celá plocha snímače.

dscf7055.jpg

Kvalita fotek je na tak kompaktní čip výborná. Přibližuje se výstupu z  palcového čipu, ale rozhodně nemůže konkurovat větším snímačům. JPEG z XQ1 je úžasný, jak je u Fuji zvykem.  Fotky nesou barevnou signaturu Fuji (na výběr jsou dobře známé emulace filmů Provia, Velvia a Astia - jedná se o klasické  filmy, které zrovna nepatří mezi ty nejlevnější).

dscf7023.jpg

Je také možnost fotit do RAW a fotky si "vyvolat" přímo ve foťáku nebo v nějakém softwarovém programu. S X-Trans snímačem jsou ale v tomto ohledu stále tak trochu problémy a zatím se mi nikdy  nepodařilo dosáhnout takové kvality fotek z RAW jako při focení  přímo do JPEG.

Dynamický rozsah a šum

Fuji u většiny svých foťáků používá zajímavou možnost rozšížení  dynamického rozsahu za použití vyšších ISO. Při focení na ISO  800 tak lze z foťáku vyždímat vyšší dynamický rozsah než při  focení na ISO 100. Nebál bych se proto fotit za denního světla  na ISO400 nebo i ISO800, protože šum je do ISO1600 na výborné  úrovni. Je monochromatický, takže nijak výrazně neruší i při vyšších hodnotách ISO.

dscf7106.jpg

100% výřezy z výše uvedené fotky (při různých citlivostech ISO)

zaznamobrazovky.jpg

Objektiv

Objektiv má rozsah 25-100mm se světelností f1,8-4,9. Světelnost je na nejširším ohnisku perfektní. Při zoomování rapidně klesá až na nehezkých f4,9, což je daň za tak miniaturní tělo.

img_5511.jpg

Optika bez přiclonění (na f1,8) ale nedokáže úplně dobře prokreslit i extrémní rohy snímku. Ostrost se výrazně zlepší po přiclonění na f2,8 a už znatelně nenarůstá do f5,6. Od vyšší clony (f8) dochází k difrakci.

U objektivu XQ1 se mi líbilo, že zvládá slušné macro záběry. Kombinace světelného objektivu, dobrého macra a chytrého blesku dělá z X-Q1 vhodný foťák pro focení detailů.

U objektivu je umístěn prstenec, kterému se dá  v menu nastavit různá funkce (od manuálního ostření až po nastavení clony). Oblíbil jsem si především možnost manuálního  ostření, které funguje stejně dobře jako u běžných manuálních objektivů.

V průběhu manuálního ostření se dá také automaticky doostřovat při namáčknutí otočného voliče, což je paráda. Člověk nemusí neustále přepínat mezi manuálem a automatikou když fotí něco akčnějšího.

img_5520.jpg

Kvalita videa

Manuální ostření se dá navíc využít i při natáčení videa. Bohužel ostření je mírně hlučnější - při otáčení s prstencem vydává objektiv cvakání, které působí jeho motorek.  Je to škoda, protože bez možnosti připojení externího mikrofonu bude vždy zvuk ve videu narušen motorkem objektivu.

Jinak X-Q1 natáčí poměrně slušné video ve full HD při 60fps. Kvalitou patří do lepšího průměru (na natáčení momentek např. z dovolené bohatě stačí). Pokud plánujete s foťákem především natáčet, je SONY RX100 vhodnější.

Další funkce

Wi-Fi

Příliš mě nenadchla funkce Wi-Fi, která nabízí jen základní možnosti. Čekal jsem živý náhled na chytrém mobilu nebo alespoň  možnost nastavení expozice. Po stažení Fujifilm Camera App do mobilu a spárování s X-Q1 se mi dostalo jen možnosti přeposlat  fotku do telefonu a tu pak nasdílet někam na web nebo do mailu.

Nezkoušel jsem posílání fotek do SMART TV přes Wi-Fi, ale  pravděpodobně to je možné.

Seriové snímání

Fuji X-Q1 rozhodně nepostrádá svižnost. Ostří velmi rychle a  snímá více než 12 snímků za sekundu v plném rozlišení do jpeg  (v případě focení fo RAW i JPEG zároveň "pouze" 9 snímků).

dscf7036.jpgdscf7004.jpg

dscf7014.jpg

Fuji X-Q1 vs X20 vs SONY RX100

S koupí jednoho z výše uvedených foťáků nelze vyloženě uělat chybu. Pokud bych si ale měl vybrat jen jeden z nich, byl by to SONY RX100, protože je nejuniverzánější a má jasně nejlepší kvalitu fotek a videa. Pokud ale hledáte více stylové tělo s hledáčkem, je X20 jasná volba. Z X-Q1 dostanete stejně kvalitní fotky jako z X20. Ve všem ostatním ale za oběma přístroji pokulhává. Navíc nemá ani moc lákavou cenu.

Závěr

Fuji X-Q1 je celkově povedený foťák. Mezi jeho hlavní přednosti  patří výborný jpeg, nízký šum, rychlost ostření a celková  nastavitelnost ovládacích prvků. Dále pak velmi ostrý objektiv  (po mírném přiclonění na f2,8 prokreslí i extrémní rohy), výborné macro a chytrý blesk. Podle mě  je ale v současné době stále nejlepší kompakt SONY RX100 nebo Fuji X20. Cena za X-Q1 navíc není moc lákavá v porovnání s konkurencí. Pokud ale hledáte foťák do kapsy s kvalním výstupem, je X-Q1 ideální volba.

 

FOTKY V PLNÉM ROZLIŠENÍ JSOU KE STAŽENÍ ZDE: http://uloz.to/xkcdXGrC/xq1-uloz-to-rar

dscf7030.jpgdscf7127.jpgdscf7100.jpg

Zkřížením Fuji XF1 s X20 vznikl koncem minulého roku Fuji X-Q1.
Je to vlastně kompaktní a ochuzená verze výborného retro
kompaktu Fuji X20. Mezi hlavní přednosti této novinky patří
světelný objektiv (f1,8 na nejširším ohnisku), stejný snímač
jako má X20 (2/3 X-Trans CMOS II), částečně hořčíkové
tělo, výborný LCD a integrované Wi-Fi.
I když má Fuji X-Q1 jen částečně hořčíkové tělo, rozhodně
nepůsobí jako nějaký levný plastový kompakt. Je k dostání ve
stříbrné a černé barvě. K nám do redakce dorazilo stříbrné
provedení, které je poměrně náchylné na poškrábání. Černá verze
by měla být o něco odolnější, protože má hrubší povrchovou
úpravu. Na obou stranách foťáku se nacházejí úchyty pro popruh.
Vrchní část X-Q1 nabízí jen několik ovládacích prvků. Kromě
spouště a zoomovací páčky je tu také otočný volič pro klasické
režimy PASM. Přesně na opačné straně je umístěn pop-up blesk s
chytrou funkcí měření míry záblesku vzhledem ke vzdálenosti
zaostřeného předmětu.
Téměř většinu zadní části foťáku zabírá jemný LCD (920 tisíc
pixelů - vzhledem k ceně by ale mohl být dotykový nebo
výklopný) a několik dalších ovládacích prvků, které se nijak
výrazně neliší od většiny kompaktů. Je tu např.
charakteristický otočný volič, který hojně používají NEXy a
všechny dražší Fuji. V pravém horním rohu je miniautrní grip na
palec. Všechna tlačítka mají jistý stisk. Celkově na mě X-Q1
působil jako kvalitní kovový přístroj, i když je z větší části
plastový.
Po zapnutí se objektiv vysune přibližně o 3 cm. Při použití
zoomu na nejdelší ohnisko se délka objektivu prodlouží ještě
asi o centimentr. V takovém případě ale celkem dost klesá
ergonomie.
Menu je člěneno na několik karet a je prakticky stejné jako u
nejvyšších modelů X-E1(2), X-T1 nebo X-Pro1.
Snímač a kvalita fotek
Snímač je založen na stejné technologii, která byla použita u
Fuji X100S nebo X-E2. Jedná se o X-Trans CMOS II senzor, který
by měl díky specifickému uspořádání barevných filtrů vytvářet
ostřejší fotky s nízkým šumem. Bohužel je jeho velikost jen
2/3" (přibižně 9 x 7 mm - tj. přesně polovina plochy palcového
čipu SONY RX100). Větší snímač má i Nokia 808. Navíc z uvedené
velikosti vyplývá, že X-Q1 používá poměr stran fotek 4:3 - tedy
výstup charakteristický pro M4/3, který nevypadá tak dobře jako
klasický 3:2.
Kvalita fotek je na kompakt výborná. Přibližuje se výstupu z
palcového čipu, ale rozhodně nemůže konkurovat větším snímačům
u zrcadlovek. JPEG z X-Q1 je opět úžasný, jak je u Fuji zvykem.
Fotky nesou barevnou signaturu Fuji (na výběr jsou dobře známé
emulace filmů Provia, Velvia a Astia - jedná se o klasické
filmy, které zrovna nepatří mezi nejlevnější).
Je také možnost fotit přímo do RAW a fotky si "vyvolat" v
nějakém softwarovém programu. S X-Trans snímačem jsou ale v
tomto ohledu stále tak trochu problémy a zatím se mi nikdy
nepodařilo dosáhnout takové kvality fotek z RAW jako při focení
přímo do JPEG.
Objektiv má rozsah 25-100mm se světelností f1,8-4,9. Světelnost
je na nejširším ohnisku perfektní. Při zoomování rapidně klesá
až na nehezkých f4,9, což je daň za tak miniaturní tělo.
Optika bez přiclonění (na f1,8) ale nedokáže úplně dobře
prokreslit i extrémní rohy snímku. Ostrot se výrazně zlepší po
přiclonění na f2,8 a už výrazně nenarůstá do f5,6. Od vyšší
clony (f8) už dochází k difrakci. Na druhou stranu zvládá
perfektní macro záběry. Kombinace světelného objektivu,
výborného macra a chytrého blesku dělá z X-Q1 ideální foťák pro
focení detailů. U objektivu je umístěn prstenec, kterému se dá
v menu nastavit různá funkce (od manuálního ostření až po
nastavení clony). Oblíbil jsem si především možnost manuálního
ostření, které funguje stejně dobře jako u běžných manuálních
objektivů (mnohonásobně lépe než u Fuji X100 se starým
firmwarem). V průběhu manuálního ostření se dá také automaticky
doostřovat při namáčknutí otočného voliče, což je paráda.
Člověk nemusí neustále přepínat mezi manuálem a automatikou
když fotí něco akčnějšího. Manuální ostření se dá navíc
používat i ve videu. Bohužel je mírně hlučnější - při otáčení s
prstencem vydává objektiv cvakání, které působí jeho motorek.
Je to škoda, protože bez možnosti připojení externího mikrofonu
bude vždy zvuk ve videu narušen motorkem objektivu. Mrzí mě to
tím spíše, že X-Q1 natáčí poměrně slušné video ve full HD při
60fps. Kvalitou patří sice do průměru, ale na natáčení momentek
např. z dovolené bohatě stačí.
Fuji u většiny svých foťáků používá zajímavou možnost rozšížení
dynamického rozsahu za použití vyšších ISO. Při focení na ISO
800 tak lze z foťáku vyždímat vyšší dynamický rozsah než při
focení na ISO 100. Nebál bych se proto fotit za denního světla
na ISO400 nebo i ISO800, protože šum je do ISO800 na výborné
úrovni. Je monochromatický, takže nijak výrazně neruší i při
vyšších hodnotách ISO.
Wi-Fi
Příliš mě nenadchla funkce Wi-Fi, která nabízí jen základní
možnosti. Čekal jsem živý náhled na chytrém mobilu nebo alespoň
možnost nastavení expozice. Po stažení Fujifilm Camera App do
mobilu a spárování s X-Q1 se mi dostalo jen možnosti přeposlat
fotku do telefonu a tu pak nasdílet někam na web nebo do mailu.
Nezkoušel jsem posílání fotek do SMART TV přes Wi-Fi, ale
pravděpodobně to je možné.
Další funkce
Fuji X-Q1 rozhodně nepostrádá svižnost. Ostří velmi rychle a
snímá více než 12 snímků za sekundu v plném rozlišení do jpeg
(v případě focení fo RAW i JPEG zároveň "pouze" 9 snímků).
Fuji X-Q1 vs X20 vs SONY RX100
S koupí jednoho z výše uvedených foťáků nelze vyloženě uělat
chybu. Pokud bych si ale měl jeden z nich vybrat, určitě by to
byl SONY RX100, protože je z nich nejuniverzánější a má jasně
nejlepší kvalitu fotek a videa. Pokud ale hledáte více stylové
tělo s hledáčkem, je X20 jasná volba. Z X-Q1 dostanete stejně
kvalitní fotky jako z X20. Ve všem ostatním ale za oběma
přístroji pokulhává. Navíc nemá ani moc lákavou cenu.
Závěr
Fuji X-Q1 je celkově povedený foťák. Mezi jeho hlavní přednosti
patří výborný jpeg, nízký šum, rychlost ostření a celková
nastavitelnost ovládacích prvků. Dále pak velmi ostrý objektiv
(po mírném přiclonění), výborné macro a chytrý blesk. Podle mě
je ale v současné době stále nejlepší kompakt SONY RX100 nebo
Fuji X20. Cena za X-Q1 navíc není moc lákavá v porovnání s
konkurencí. Pokud ale hledáte foťák do kapsy s kvalním
výstupem, je X-Q1 ideální volba

Michal Kroupa

Michal Kroupa je milovník fototechniky, buněčný fyziolog, optimista a nejmladší z trojice členů KK FOTO www.facebook.com/fotokaka. Věnuje se převážně portrétní, svatební a glamour fotografii. Má slabost pro Leicu, Carl Zeiss, plnoformátové zrcadlovky, mirrorless fotoaparáty a světelné objektivy. Ve volném čase rád testuje vše, co slouží k zachycení okamžiku.

Diskuse

zdenda77

19.2.2014 18:11

Škoda, že nepřišel o půlroku dřív, hledal jsem kompakt do kapsy a uvažoval o o x20, ale ta moc kapesní není. Sony určitě kvalitu má, ale cena je, jak je u Sony zvykem vyšší než by musela být. A tak jsem nakonec vzal Canon S100. Další daní u těchto malých kompaktů je kapacita baterky. Proto jsem rovnou vzal náhradní druhou.

Michal Kroupa

19.2.2014 21:01

Dobry den, mate pravdu, ze SONY RX100 stal jeste pred pul rokem okolo 15 tisic. Dnes se da koupit za 11000, takze Fuji XQ1 nedava moc v porovnani s RX100 smysl. Jinak kapacita baterky je obecne problem vsech kompaktu a take mirrorless. Se svoji 5D mark II dokazu nafotit na jednu baterku pres 1000 fotek. S kompaktem se dostanu mezi 200 az 300 snimku - po dokoupeni nekolika baterek uz kompakty nejsou tak kompaktni :D! kazdopadne maji stale sve misto na trhu - predevsim ty pokrocile.

Tomáš

20.2.2014 08:36

V redakci momentálně RX100 II testujeme a za sebe musím říct, že mi přijde velká škoda, že objektiv je až od 28mm. Těch pár milimetrů méně na začátku ohniska je pro Fuji velká výhoda a dovedu si představit situaci, že to může být i důležitý faktor při rozhodování.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa