Brand

Recenze: Fujifilm Instax Mini

instax_mini_25.jpgSpolečnost FujiFilm již nějakou dobu jde zcela proti proudu, a to svou výrobkovou řadou polaroidních fotoaparátů Instax. V době digitálního věku je to vcelku malý zázrak, ale je tomu tak - ještě dnes si můžete koupit fotoaparát, který vám ihned po zmáčknutí spouště udělá analogovou fotografii.

A my jsme pro vás hned dva fotoaparáty z řady Instax otestovali: Fujifilm Instax Mini 25 a Mini 50s.

Osobně jsem věděl, že společnost FujiFilm vyrábí "instantní" fotoaparáty, tedy přístroje typu polaroid. Moc jsem tomu nevěnoval pozornost, jelikož jsem to považoval za specialitu pro pár nadšenců. Nicméně pak se mi naskytla možnost si hned dva Instaxy vyzkoušet v praxi. Neváhal jsem a oba fotoaparáty jsem v praxi vyzkoušel - a čekalo mě příjemné překvapení. Předem říkám, že pokud jste si již zvykli na ryze digitální fotografii, buďte připraveni na opravdové retro :)

Na testování jsme měli dva modely:

  • FujiFilm Instax Mini 25,
  • FujiFilm Instax Mini 50s.

Oba modely jsou si velmi podobné a liší se jen drobnostmi. Instax 50s navíc nabízí samospoušť a lehce odlišný design. Jinak jsou oba přístroje totožné.

instax_mini_50sb.jpginstax_mini_25c.jpg

Objektiv má ohnisko 60mm a clonu f/12.7. Ano, nejedná se překlep, opravdu tak vysoké clonové číslo. Je to proto, aby fotoaparát nemusel mít autofokus. Při takto vysokém clonovém číslu je hloubka ostrosti v podstatě zhruba od 0.5m až do nekonečna.Instaxy mají vestavěný blesk - bez něj by to při tak vysokém clonovém čísle ani moc nešlo. Lze jej sice vypnout, ale stejně blýská skoro pořád. Pomocí tlačítek lze nastavit kompenzaci expozice + nebo - 2/3EV, zapnutí / vypnutí blesku a zaostření (na blíž nebo v případě krajiny na dál). Instax 50s pak ještě umožňuje nastavit samospoušť. Oproti tomu Instax 25s má nad objektivem miniaturní zrcátko, takže při autoportrétu veeeeelmi zhruba vidíte, co fotíte.

Oba Instaxy mají asi ten nejmenší optický hledáček na světě :) Ale ono to v podstatě pro ten typ fotek, které s Instaxem asi budete dělat, prostě stačí.

Napájení je bohužel řešeno dvěma CR2 bateriemi, což je škoda. Tyto akumulátory jsou totiž docela dost drahé. Přitom by stačilo vyměnit je za dvě klasické tužkovky (nebo alespoň AAA mikro tužkovky).

instax_mini_50s.jpginstax_mini_25b.jpg

Jak Instax funguje?

Je to prosté. Žádný snímač a vestavěná tiskárna :)  Vše je plně analogové. Do fotoaparátu se založí kazetka s 10 filmy uvnitř. Po prvním zmáčknutí spouště nevyjede fotka, ale přední kryt kazetky. Tím je fotoaparát připraven k akci. Po dalším zmáčknutí spouště už dojde k expozici na film v zásobníku - ten se osvítí a vyjede ven z boku Instaxu. Fotka není hned viditelná. První obrysy se začnou objevovat až po pár sekundách a finální podobu fotky můžete očekávat za pár minut (obvykle 3-4 minuty).

Takto vypadá Instax zevnitř (vlevo) a takto vypadá kazeta s filmy (vpravo):

instax_zevnitr2.jpginstax_kazeta2.jpg

A takovéto z Instaxu "lezou" fotky (vpravo výřez fotky přefocené fotoaparátem s 21MPix rozlišením):

instax_fotka.jpginstax_fotka_vyrez.jpg

Jaké z toho "lezou" fotky?

Malé a drahé :)  Každý film v zásobníku má rozměr 54 x 86mm, přičemž ale fotka samotná má rozměry 46 x 62mm. Takže opravdu neočekávejte nějaké velké fotky. Jestli nemáte po ruce pravítko, tak věřte, že výsledná fotka je vysoká asi jako běžná vizitka, ale o trochu kratší.

 

A co to stojí? To je ta nejvíce palčivá otázka, na kterou se můžete v případě Instaxu ptát. Kazetka obsahující 10 filmů stojí kolem 200kč. Takže každá miniaturní fotečka, která z Instaxu vyleze, vás vyjde na 20kč. Což tedy není vůbec málo. Je potřeba to prostě brát jako daň za okamžitou fotku. A ať si říká kdo chce co chce, polaroid má své kouzlo :)  Takže ano, náklady jsou opravdu vysoké, ale nadšence to jistě neodradí.

instax_fotka_karta.jpg

 

Celkové hodnocení

Co se mi na Instaxu líbí:

  • Okamžitá fotka (jako Polaroid).
  • Velmi snadné ovládání.
  • Prodejní cena přístroje samotného (kolem 2000kč).

Co se mi na Instaxu nelíbí:

  • Pořizovací cena jedné fotky 20Kč.
  • Napájení drahými CR2 bateriemi.

Fotoaparáty Instax od Fujifilmu jsou velmi zajímavou alternativou, a to doslova. Ve věku digitálních technologií přináší něco neobvyklého a ojedinělého. Ten pocit, kdy z fotoaparátu vyjede bílý papírek a na něm se začíná objevovat fotka, je úžasný. Navíc při focení si předem dobře rozmyslíte, co jak vyfotografujete - protože výsledkem bude reálná fotka (a ne digitální snímek smazaný do koše). Mám za sebou hodně recenzí a testování a musím říct, že focení s Instaxy mě velmi bavilo :)

Shrnul bych to asi takto: pro fotografické nadšence je to úžasná "hračka". Ten pocit hotové fotky po zmáčknutí spouště se nedá ničím nahradit a náklady 20kč na miniaturní snímeček se dají překousnout. Ovšem pro běžné lidi, kteří používají fotoaparát spíše k dokumentaci, to jistě není. Těm bych doporučil alternativu v podobě digitálního fotoaparátu bezdrátově propojeného s přenosnou termosublimační tiskárnou.

FujiFilm Instax Mini 50s a Mini 25 jsou na dnešní poměry výjimečné fotoaparáty. Jsou určeny pro fotografické nadšence a příznivce polaroidů. Osobně se mi oba Instaxy i přes vysokou cenu filmů vcelku zalíbily.

Štítky: fotoaparát

Diskuse

Standa

6.2.2014 21:05

super

vzhledem k tomu, ze jsem se rozhodl rozprodat digivybavu je to jeden z adeptu na foceni. Fakt se mi to hrozne libi.

lukasP

28.10.2018 13:12

Díky za skvělé představení, sbíráme podklady pro aktualizaci našeho článku na https://www.smartmag.cz/nejlepsi-kompaktni-fotoaparaty/ kde vybíráme nejlepší fotoaparáty, tento nám padl do oka i díky vaší recenzi. Díky za něj

Karel

14.4.2019 18:59

Ahoj, dobrý výběr klasického fotoaparátu. V tomto článku jsou dobře srovnané všechny klasické fotoaparáty a polaroidy. Musím říct, že FujiFilm Instax Mini je fakt dobrej a i v tomto srovnání dopadl dobře: https://www.testino.cz/polaroidy

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa