Brand

Recenze: Fujifilm X-A2

Klady:
+ malý a lehký cestovní přístroj, který se „nepronese“
+ dobrá výdrž akumulátoru
+ velký jemný displej
+ výklopný displej


Zápory:
- nemá fázové detektory AF na čipu
- nespolehlivý autofokus
- vysoký šum senzoru a agresivní odšumování
- ergonomie
- chod ovládacích koleček

Ohlídejte si:
* absence hledáčku
* absence dotykového displeje
* rozšířené režimy dynamického rozsahu

Z X-A2 jsem trochu rozpačitý. Na přístroj jsem se těšil, při vybalování se mi na první pohled líbil, ale při používání jsem narážel na další a další zápory, které jsem vypsal v článku. Asi největším zádrhelem je vysoký šum čipu a z toho vyplývající obrazová kvalita. Když uvážíme, že jde o moderní APS-C senzor, tak nevím co si myslet. Zvažte, jestli vám šum bude nebo nebude vadit. JPEGy jsou ve výchozím nastavení odšumeny skutečně agresivně, RAWy na tom jsou líp. Má to ale jedno pozitivum, případné zklamání z JPEGů vás rychle donutí přepnout si na RAW a začít si s fotografiemi víc hrát ;) (a taky vás to naučí mazat :), protože RAW je už z principu datově náročnější).

Autofokus mě taky moc neoslovil, ani po stránce rychlosti, ani po stránce přesnosti. Snad to napraví další verze firmwaru.

Ergonomie je dost kompromisní. Malé rozměry jsou věc, kvůli které si lidé systémové kompakty kupují – nemusí tahat velkou zrcadlovku. Jenže ona ta velká těžká zrcadlovka funguje trochu jako „stabilizace“ a při focení se tak moc neklepe – focení se systémovým kompaktem chce cvik a pevnou ruku.

Velkým ergonomickým prohřeškem zůstává malý počet ovládacích prvků a nemožnost upravit si quick menu. Stejně tak se mi vůbec nelíbí tlačítka, která jsou na pravé straně natěsnaná k okraji. Asi největším průšvihem je chybějící tlačítko zamčení expozice/autofokusu AEL/AFL. Sice si ho můžete nastavit na tlačítko FN, ale tím se připravíte o jiné volby. Tlačítek je prostě na můj vkus šíleně málo a to i v kategorii začátečnických přístrojů. Tady to chtělo udělat tělo trochu větší.

Kvůli chodu ovládacích koleček jsem už taky nadával. Jejich otáčení by nemělo být tak snadné.

Recenzi ale prosím neberte jako dogma – je založena na názoru člověka zvyklého na zrcadlovku. Ideální bude, když si přístroj osobně odzkoušíte a uděláte si vlastní obrázek.

Na závěr bych chtěl poděkovat české pobočce společnosti Fujifilm za zapůjčení techniky k testům.

Štítky: recenze, Fujifilm

Diskuse

vladimír314

18.11.2015 14:37

Dobrý, ovšem chybí to nejpodstatnější, kvalita obrazu... ale to asi bude předmětem další recenze. Těším se! :-)

Martin

18.11.2015 16:59

Vladimíre, obrazové kvalitě je věnovaná celá jedna kapitola ;)

Tomáš

18.11.2015 18:30

Přesně tak, zcela nahoře na začátku článku je rozcestník na další kapitoly recenze.

Stanislav Lepič

18.11.2015 20:40

Martinovi díky za práci a článek. Vladimírovi díky za názornou demonstraci, že současná podoba byť fungujícího rozcestníku nebude zcela ideální řešení. Navrhuji umístit odkazy na jednotlivé listy do samostatného rámečku a třeba ještě slovně naznačit, že se jedná o více stran (a ne odkazy v rámci jedné stránky). ; )  S tím šumem těžko soudit. Můj předpoklad je, že u X-Trans RAWů bude stále hrát -zásadní- roli použitý RAW editor, protože tento speciální RAW "je problém". Zběžně jsem skouknul pár RAWů z postarší X-E1 focených na ISO 1000 a po (výchozím) "přechroupání" RAW editorem tam nevidím nic co by mne chytalo za oko (tzn. že "šum" jako takový si ve fotce prostě neuvědomuji). Přiznám se, že co jsem se dokopal pořídit si dražší RAW editor než původní Zoner Photo Studio, přestal jsem šum v RAWu zcela řešit, výsledek i na výchozí nastavení je úplně jinde a neměl jsem ani potřebu v tomto směru experimentovat a měnit nastavení.

Martin

19.11.2015 09:33

Stando, X-A2 nemá senzor X-Trans, ale normální senzor s Bayerovou maskou.

Tomáš

19.11.2015 09:45

Tak jsem trochu upravil rozcestník nahoře v recenzi, aby to bylo viditelnější.

vladimír314

19.11.2015 11:17

Vidím, že ještě by bylo potřeba upravit mně, abych si víc všímal!! :-)

Stanislav Lepič

19.11.2015 17:04

Díky za upřesnění. Fuji už moc nesleduju, takže mi uniklo, že "X"kem označují i "normální" senzory (respektive Bayerovu masku). Ale vzpomínám si, že po tom lidé dost volali ... "chceme normální Fuji...", tak asi mají co chtěli. A rozcestník už vypadá mnohem lépe. : )
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa