Brand

Recenze kamery GoPro HERO 2

Úvod

Milovníkům adrenalinových sportů jistě není potřeba představovat kamery GoPro. Uplynulých 14 dnů jsem měl možnost testovat nejnovějši model GoPro HERO 2 outdoor edition. Celou recenzi bych mohl jednoduše shrnout do jediného souvětí- a sice že každý, kdo má v oblibě ten okamžik nejistoty, kdy jen zoufale doufá, že se mu otevře záložní padák nebo snad miluje pocit z vyplaveného adrenalinu navozujícího infarktové stavy, měl by si jít tuto kamerku bez váhání koupit, ALE... žádný z výrobků není dokonalý a stále je co zlepšovat. GoPro HERO 2 není v tomto ohledu výjimkou, i když do dokonalosti nemá příliš daleko.

Chtěl bych předeslat svou omluvu čtenářům. Osobně jsem totiž ještě padákem neskákal, ani na snowboardu se do skoku moc neženu, ve vodě jsem vždy pro jistotu s nafukovacím kruhem :) a sjížděl jsem tak maximálně Jizeru. Nedokáži tedy úplně docenit kvality této outdoorové kamery. Proto jsem poprosil o pomoc kamaráda, který s HERO 2 natočil téměř celý Singltrek pod Smrkem.

V následujících několika odstavcích popíši hlavní klady a nedostatky této miniaturní kamery, které by mohly případným zájemcům vytvořit vrásky na čele. Přiložím i názor sportovce, ale celkově budu kameru hodnotit především z technického hlediska.

První dojem

Co jako první upoutalo mou pozornost po rozbalení balíčku byla velikost kamery. Nečekal jsem, že bude tak malá.

Navíc je vše ve stylovém obalu. Pod plastovým boxem se skrývá kamerka upevněná na základním stojanu a pod ní je v několika patrech zabaleno příslušenství.

Oficiální distributor kamer GoPro pro ČR mi k testu poskytl verzi outdoor edition, která je dodávána s lepícími držáky, head strap čelenkou, páskem na cyklistickou helmu, 3-směrným otočným kloubem aUSB kabelem.

Na přední straně upoutá pozornost objektiv potažený MC vrstvami.

Při nasazování vodotěsného krytu jsem se objektivu jednou nerad dotkl a opravdu velmi obtížně jsem pomocí LensPenu odstraňoval otisk prstu. Proto vždy doporučuji používat kryt.

Hned vedle objektivu se nachází LED dioda, která indikuje průběh nahrávání blikáním. Na těle kamery jsou ještě další dva indikátory. Jeden na spodní a další na vrchní straně vedle tlačítka pro nahrávání. Diodu na horní straně jsem velmi ocenil při připevnění kamerky k hrudníku. Po stisknutí spouště je začátek nahrávání signalizován pípnutím, což je praktické, pokud máme kameru například na přilbě a nevidíme na diody.

Nejprve jsem byl opravdu překvapen, kolik vstupů a výstupů se na tak malé kamerce nachází. Celkově je ale tělo mírně nedomyšlené. Na jednu stranu je opravdu hezké, že výrobce zahrnul i jack pro externí mikrofon. Nedokáži si ale pořádně představit jeho použití, jelikož v takovém případě bych musel kameru vyjmout z vodotěsného krytu a následně jí celou dobu držet v ruce, protože na spodní straně se nenachází závit pro stativ. Proto je použití externího mikrofonu poněkud obtížnější, i když oceňuji přítomnost tohoto konektoru.

DODATEK: jeden z uživatelů mě právě upozornil, že na kameru lze dokoupit kryt s odkrytým bokem, takže neni problém externí mikrofon zapojit bez sundavání vodotěsného obalu!

Závit na stativ lze dokoupit pouze na vodotěsný obal, což sice neřeší výše zmíněný problém, ale umožňuje upevnění na monopod nebo tripod.

Kameru bych celkově vyjímal z vodotěsného krytu pouze za účelem připojení k HDMI nebo k USB či při výměně baterie, protože tělo působí poměrně plastovým a fragilním dojmem. Tento fakt ale nelze brát jako zápor, protože výrobce musel srazit celkovou váhu na minimum.

Váha kamery, baterie a SD karty je okolo 100g.

Při použití vodotěsného pouzdra naroste téměř na dvojnásobek. I tak je ale minimální.

Specifikace:

  • 1/2,3 palcový CMOS čip o rozlišení 11MPX
  • Nahrávání ve full HD 1080p 30fps (bitrate okolo 15mbps ve formátu MP4)
  • další možná rozlišení jsou 960p, 720p při 50fps a WVGA při 120fps

  • (WVGA rozlišení je 848x 480 a HERO 2 umožňuje v tomto režimu natáčet při úhlu záběru 120 stupńů
  • optika o světelnosti f2,8 s maximálním úhlem záběru 170 stuńů
  • vestavěný monomikrofon a možnost použití externího mikrofonu s 3,5mm jackem.
  • USB 2.0 a miniHDMI výstup (kabel není součástí balení)
  • nahrávání na SD karty do maximální velikosti 32 GB
  • rozměry: 60x40x31mm
  • váha: 100g bez pouzdra a SD karty (186 gramů s vodotěsným pouzdrem)

Konkurence:

GoPro mnoho konkurentů nemá. Jako přímého soupeře lze brát např. kameru Contour.

HERO 2 ji ale porazí v kvalitě pořízeného videa a množstvím nejrůznějšího volitelného příslušenství, které ji umožňují připevnit prakticky na cokoli a pořídit záznam v nejextrémnějších situacích.

Kvalita videa

Přístroj natáčí ve fullHD a 30 fps, ale jsou volitelné i režimy 960p, 720p a WVGA rozlišení při 30 - 120fps. (120 snímků při WVGA 848 x 480 a 120° úhlu záběru). Nejvyšší snímkovou frekvenci určitě využijí milovníci slow motion záběrů.

Nejdříve několik nedostatků:

Kvalita pořízeného záznamu v žádném případě nedosahuje úrovně současných fullHD kamer, ale to ani není účelem HERO 2. Občas ale zamrzí, když při natáčení v nejvyšší kvalitě a při rychlém pohybu dochází k pixelizaci, která je patrná při přehrávání na TV (z důvodu použití nízkého bitrate s hlavním účelem publikace především na youtube, vimeo ap.).

Další podstatný problém bych viděl v poměrně pomalé expozici. V nahrávce ze Singltrenku pod Smrkem je vidět špatné/pomalé fungování automatické expozice při přechodu z tmavého do světlého prostředí.

Vznikají tak výrazné přepaly, které jsou patrné ve videu uvedeném výše např. při 0:45 a 0:57.

Tuto nehezkou vlastnost kamery nelze připisovat použitému malému snímači. Často natáčím s kompaktním fotoaparátem SONY HX9V, který má stejně veliký čip a s takto viditelnými přepaly jsem se u něj nikdy nesetkal.

Kvalita obrazu by podle mého názoru výrazně narostla při použití jakéhokoliv stabilizatoru. Úhel záběru je sice 170 stupńů, ale ani tak jsem se na nahrávku ze Singltreku nemohl téměř dívat na metrovém LCD - rozklepaný obraz byl velmi rušivý. Pro pozdější plánované přehrávání na TV bych raději doporučil natáčet v 720p, protože 30fps při 1080p je pro rychlý pohyb opravdu málo a vzniká tak nepěkný motion blur a mírný jello efekt.

Klady kvality videa:

Kamera umožňuje nahrávání v různých nastaveních, kde lze zvolit rozlišení, snímkovou frekvenci a také úhel záběru. HERO 2 nabízí závratných 170° široký záběr, a tím dokáže plně zachytit vše, co se kolem nositele děje. Také lze zvolit šíři 120° a 90°. V menu je i možnost otočit obraz o 180°, takže s kamerou lze natáčet i „ vzhůru nohama“.

Musím také výrobce pochválit za použitou optiku. Je výrazně ostřejší než u předchozího modelu (snímek níže nedokládá ostrost, protože se jedná o jiné zvětšení - chtěl jsem poukázat na rozdíl v úhlu záběru).

Barvy ve videu jsou také výborné a velmi věrné. Automatické vyvážení bílé funguje na jedničku a s protisvětlem se kamera vyrovná dobře.

Menu je logicky uspořádáno do několika kategorií. Líbilo se mi použití pouze dvou tlačítek pro kompletní ovládání celé kamery. Snad jen při nastavení rozlišení videa mě neustále obtěžovalo proklikat se celým menu až na kolonku EXIT. Bylo by snažší např. podržet tlačítko spouště na dvě sekundy než se zdlouhavě promačkávat nastavením. Jinak k samotnému ovládání nemám žádné připomínky. Vše je intuitivní a za pár minut jsem se již v menu vyznal.

Nahrávání zvuku

Vlastnosti nahraného zvuku jsem lehce nakousl už v úvodu. Pro úplnost musím dodat, že v balení jsou zadní dvířka pro vodotěsný kryt s "proděravěním", díky kterému je pak nahrávaný zvuk přes vestavěný mikrofon kvalitnější. Vestavěný mikrofon je ale pouze mono, a proto ani tak není zvuk ideální. Na jednu stranu dojde ke zlepšení nahrávky, na stranu druhou je nutno počítat s tím, že vodotěsný obal přestane plnit svůj hlavní účel.

Drtivá většina natočených videí je ale ve výsledku doplněna jinou zvukovou stopou, takže tyto přípomínky jsou spíše okrajové/nepodstatné. Zvuk je u HERO 2 nutné brát pouze s rezervou a jako bonusem k poměrně kvalitnímu videu.

Pokud někdo počítá s tím, že zvuk chce při projekci použít, měl by myslet na to, zvuková stopa bude za deště rušivě poznamenána kapkami dopadajícími na vodotěsný kryt.

Fotografování

Kvalita fotek je velmi dobrá, pouze při focení v interiéru vzrůstá hladina šumu. To ale vzhledem k většinovému použití venku nemá význam. Lze také nastavit sekvenční snímání.

Líbila se mi i možnost "time lapse", kdy kamera snímá v určitém časovém intervalu, který lze pak snadno spojit do videa.

 

V závěru recenze je přiloženo několik ukázkových fotografií, které lze s HERO 2 pořídit.

Příslušenství

V čem HERO 2 opravdu vyniká je obrovské množství volitelného i dodávaného příslušenství. Mnoho firem vyrábí i všemožné neoriginální doplňky a tak není na místě obava z případného neumožnění uchycení kamery kamkoliv a na cokoliv. Velmi kladně hodnotím úchyt na přilbu a kvalitu příslušenství. Veškeré úchyty a kryty jsou robustní a nevykazují žádnou vůli.

Z volitelného příslušenství mě nepříliš zaujal např. obludně vyhlížející 3D systém pro dvě kamery :) (dodávané 3D brýle nejsou polarizační a ani vzniklý obraz nemá s 3D moc společného - podobného efektu lze dosáhnout sotwarově).

Naopak pro případné zájemce podle mého názoru stojí za zvážení externí LCD bacpac (pro úplnou kompletaci kamery).

 

Neměl jsem možnost jej testovat, ale podle všeho je menu a ovládání shodné jako při přehrávání na TV přes HDMI.

Další novinkou z příslušenství je WiFi ovládání.

Nerad bych zde ale podrobněji rozepisoval vlastnosti a charakteristiky volitelného příslušenství. Není ale pochyb o tom, že HERO 2 nemá v tomto ohledu konkurenci a jedná se tak o všestranný přístroj, který je možné sestavit podle konkrétních potřeb uživatele.


Lze zakoupit i battery bacpac, kterým se zdvojnásobí životnost nahrávání. Dodávaná baterie vydrží nabitá okolo dvou hodin. Jen jsem měl problém s prvním nabíjením, kdy se kamera vypnula již přibližně po půl hodině (což je normální a dále fungovala správně).

Závěr a celkové zhodnocení

HERO 2 nemá v současné době příliš mnoho konkurentů. Díky širokému výběru příslušenství se z ní stává velmi univerzální kamera, kterou si uživatel přizpůsobí podle vlastních potřeb a požadavků.

V celé recenzi jsem se snažil spíše poukázat na hlavní nedostatky HERO 2. Byl bych nerad, kdyby vznikl mylný dojem, že kamera nenatáčí dostatečně kvalitně. Musím opět zdůraznit, že jsem kameru hodnotil z technického hlediska a myslím si, že běžně si těchto malých chyb příliš mnoho uživatelů ani nevšimne.

Rozhodně ji doporučuju pro všechny sportovce. Kvalita videa i fotek je velmi dobrá. Pokud bych měl hodnotit nějakým číslem a pouze z technické stránky, dal bych 7/10 (za nedomyšlené tělo a několik připomínek ke kvalitě videa). Naopak pokud bych měl hodnotit kemeru z hlediska využití při sportu, zaslouží si určitě 9/10 za kvalitní příslušenství, celkový nápad a široké možnosti.

Na případné dotazy rád odpovím.

Názor kamaráda

Měl jsem možnost testovat GoPro Hero 2 na Singltreku pod Smrkem. S kamerou jsem byl velmi spokojen, zejména mě mile překvapila kvalita záznamu a mnoho možností jejího připevnění na kolo a helmu. Nejvíc jsem ocenil široký úhel záběru, díky kterému video dokáže plně zprostředkovat jízdu a líbilo se mi také, že díky malé hmotnosti a kompaktnosti kamery jsem o její přítomnosti na přilbě vůbec nevěděl. Dle mého názoru je GoPro Hero2 nejlepší sportovní kamerou na trhu, její testování jsem si užil a určitě bych si ji pro záznam mých cyklosjezdů zakoupil.


Rád bych poděkoval Petře Kuchaříkové za pomoc při psaní recenze :) a firmě GoPro ČR za zapůjčení kamery

www.gohd.cz

Ukázkové snímky (převzato)

 

Videa

 

nahrávky ze staršího modelu:

Štítky: recenze, videokamera

Michal Kroupa

Michal Kroupa je milovník fototechniky, buněčný fyziolog, optimista a nejmladší z trojice členů KK FOTO www.facebook.com/fotokaka. Věnuje se převážně portrétní, svatební a glamour fotografii. Má slabost pro Leicu, Carl Zeiss, plnoformátové zrcadlovky, mirrorless fotoaparáty a světelné objektivy. Ve volném čase rád testuje vše, co slouží k zachycení okamžiku.

Diskuse

Jan Strakoš

25.6.2012 09:40

Kamerka Drift HD

Zajímavá konkurence - ne že ne.

Nino

2.8.2012 19:56

Neoriginální příslušenství

Super recenze ;) nemáš nějaký odkazy na ty neoriginální příslušenství ke GoPro? nic nemůžu najít a je to rozhodně lepší neoriginální za polovinu ceny než origoš s cenou 2x vyšší.

Michal Kroupa

3.8.2012 09:08

díky :). toho neoriginalniho prislusenstvi je hodne. spis napis, co bys potreboval a ja ti na ne poslu odkazy

Nino

3.8.2012 12:12

Potřeboval bych držák na řidítka (případně aby byl i na rám kola), baterii a kdyby byly i nějaké teleskopické držáky nebo tyče bylo by to super. Můj mail je rc.scott@seznam.cz. Díky

Jonáš Hartl

7.8.2012 11:00

GoPro Hero2 vs. Drift HD

Dobrý den, četl jsem už řadu recenzí a při výběru kamery nemám stále jasno. Píšete, že GoPro nemá konkurenci, chtěl bych se zeptat, jestli jste se už setkal s kamerou HD DRIFT. Na první pohled se mi moc líbila, má v základním vybavení LCD display, otočný objektiv, dálkové ovládání atd. Za což si u GoPro asi slušně připlatím. Srovnání těchto kamer jsem v žádném testu neviděl, narozdíl od srovnání Contour vs. GoPro. GoPro má nejspíš nejlepší obraz v tomhle segmentu, ale dočetl jsem se, že nahrává jen ve formátu NTSC. Taky mi přijde, že všude moc trčí :D nepřekážela vám někdy?

Michal Kroupa

10.8.2012 18:40

s kamerou HD DRIFT jsem se nesetkal. Nejsem odbornik na podobne outdoorove kamery (jak jsem uvedl hned v uvodu clanku) - pro nataceni pouzivam mirrorless a full frame fotaky. GoPro je v teto oblasti nejoblibenejsi kamera - to zarucuje sirokou skalu volitelneho prislusenstvi. Kvalitou obrazu se mi kamera libila (necekejte ale super full HD kvalitu porizeneho zaznamu). Postradal jsem stabilizaci a vetsi bitrate - mam 107cm LCD, na ktere je znat kazdy nedostatek. Doporucuju proto vyzkouset kamery osobne a az potom si vybrat podle osobnich preferenci...

bobes113

13.8.2012 16:40

HD

zdravim.rozmyslam nad touto kamerou na motocykel.Ale tiež otec rozmyšla nad FullHD kamerou na rodinne akcie a pod.Potreboval by som poradiť či by sa dala GoPročka využiť na oboje.dik

jadra

26.8.2012 11:58

HD

No, tak nad tým moc neuvažuj, to si radšej na rodinné akcie zaobstaraj foťák, čo robí video.

jadra

26.8.2012 12:14

GoPro Hero 2 - Contour GPS

Robim akčné MTB videa s Contour GPS. Je tam jedna vec, čo ma extrémne irituje: Totálne nezvládnutý upínací systém kamery ako aj upínacích príslušenstiev. Archaické a nepresné upínanie generuje vôlu a následné klepanie kamery v drážkach. Obraz by inak bol OK, tvar kamerky dokonca úžasný. Pozerám teraz po inej kamerke, napr aj táto HERO 2, ale aj tú som už vylúčil. Dôvod - dúfal som, že do nej zamontujú režim 1080p / 50-60fps. Nestalo sa. Točiť na 25-30 fps akčné scény pokladám dnes už za diletantizmus. Počkám na HERO 3, alebo čosi iné...

Michal Kroupa

28.9.2012 08:07

jadra

souhlasim. je proste nesmysl natacet rychle sceny na 25p (navic bez moznosti regulovat rychlost zaverky ap) ..

PetrNovotny

10.11.2012 13:24

MagiCam

Narazil jsem ted na kameru MagiCam SD21..pry je to novinka a podle me pro GoPro i dustojny konkurent. Designove je hodne podobna, ale co se tyce prislusenstvi, obsahuje snad vsechno, co se u gopro dokupuje extra - displej, externi baterku...celkem o ni zacinam uvazovat, protoze 15k za kameru se vsim okolo se mi davat nechce.. Ty propagacni videjka vypadaji fakt dobre https://www.youtube.com/user/MagiCamEu

PetrNovotny

10.11.2012 13:26

Doplneni

A dava to pry 60fps i pri 1080i..

Tadeáš

11.11.2012 01:36

Mel jste uz nekdo tu Magiccam?

Dost teď zvažuju jestli tu gp 2ku anebo 3ku, tohle teda vůbec nevypadá špatně. Hlavně dobrý že je k tomu příslušenství jako je displej, ovladač a ta druhá baterka všechno v ceně, máte někdo z tou Magiccam zkušenosti? Jinak koukam na tom magiccam.cz a vypadá to dost zajímávě co se týče ceny, ale chtěl bych slyšet zpíš nějaký reálný zkušnosti.

CeBRušák

20.11.2012 17:09

HERO3 Black Edition

Že by GoPro HD HERO2 tu měla konkurenci? Kamera Aee MagiCam SD21 umí 1080i 50/60 FPS a v základním balení je TFT displej, externí baterie, vodotěsné pouzdro do 100 m s plochou čočkou, dálkový ovladač a spoustu držáků a montážních doplňků ... http://www.magicam.cz/ WVGA(240fps) a třeba náhled v mobilu s Androidem má trojka u Be,tak by mně zajímalo jestli je v téhle chvíli něco na kolo,lyže nebo motorku lepšího...

CeBRušák

20.11.2012 17:12

Aee Magicam SD21 vs. GoPro Hd HERO 2

NEZAPOMEŇTE PŘEPNOUT KVALITU DO 1080p http://www.youtube.com/watch?v=VkJP3TCbW-g

pellsi

2.12.2012 00:26

Rada go pro hero 3 white ed.

Zdravím, mám dotaz na kamerku go pro hero 3 ve white edici. Nejsem žádný profesionál, stačí mi nějaký lepší (kvalitní záběry z kola a lyžovačky. Nadchl mě tudíž tento model v této edici - ta cena se mi líbí, žádný dálkový ovladač nepotřebuji. Můžete mi poradit, je to dobrá investice? Co karta, jak velkou kartu mám koupit v jaké rychlosti? Jak dlouho kamerka vydrží natáčet, pouze 2 hodiny? Díky moc za rady!

pellsi

2.12.2012 20:48

Neoriginální příslušenství

Ahoj, ještě jsem se chtěl zeptat na nějaký odkaz na neoriginální příslušenství, je to opravdu velmi drahé. Našel jsem pouze neorigo baterku, ale co držák na rám na řiditka kola, držák na tělo, přísavka na sklo a hlavně na helmu??? Díky!

martinfuks

22.12.2015 14:11

Ahoj, pokud se nemůžete rozhodnout jakou kameru si vybrat, koukněte na srovnávací test kamer do 6000

http://snowboarders.cz/recenze/velky-test-recenze-akcnich-kamer-6000kc/

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie: Jak "nevyrobit" foto-batoh do hor

Před několika lety jsem publikoval článek "Jak „vyrobit“ foto-batoh do hor". Nápad funguje za předpokladu, že vám foto-komora,…

15.3.2018

Václav

Recenze: Panasonic GH5

Před několika týdny jsme měli možnost krátkého testu Panasonicu GH-5, který obecně představuje jeden z nejlepších poměrů cena…

12.3.2018

Michal Kroupa

Recenze Sigma 14mm f/1.8 ART

Vcelku unikátní objektiv Sigma 14mm f/1.8 ART je na trhu již nějaký ten měsíc (od představení na veletrhu CIPA 2017). A jelikož…

29.11.2017

Tomáš

Představení: Fujifilm X-E3

Dnes se v Czech Photo Centre v Praze konalo tiskové setkání u příležitosti uvedení nového fotoaparátu Fujifilm X-E3 na český trh…

10.10.2017

Michal Kroupa