Brand

Recenze makro blesku Marumi DRF14

Marumi DRF14

Systémové makro blesky nepatří obvykle mezi levné příslušenství digitálních zrcadlovek. My jsme ale pro vás připravili test výjimečně levného makro blesku Marumi DRF14.

Je to kruhový makro blesk, jehož prodejní cena je zhruba tři tisíce korun. A tomu odpovídá i jeho funkční výbava. Přesto ale poskytuje velmi solidní výkon. Jak prošel tento makro blesk redakčním testem? Vyplatí se jej koupit?

Provedení a funkční výbava

Marumi DRF14 je kruhový systémový makro blesk se směrným číslem 14 (50mm, ISO 100). Celá sestava se skládá ze dvou částí:

 • Záblesková hlava, která se nasazuje do sáněk na vrchní straně fotoaparátu.
 • Kruhové zábleskové světlo, které se nasazuje na přední část objektivu (konkrétně do závitu na filtry).

Obě tyto části jsou spojeny kabelem o délce 43cm, takže je makro blesk Marumi DRF14 možné použít i na delší objektivy. Blesk je napájen čtyřmi tužkovými AA akumulátory, které se dávají do zábleskové hlavy. Ta se po zasunutí do sáněk fotoaparátu zajistí otočným ozubeným kolečkem.

Marumi DRF14

Makro blesk Marumi DRF14 jako takový nenabízí příliš mnoho funkcí. Záblesková hlava není vybavena displejem, ale pouze přepínačem ON/OFF, ukazatelem připravenosti blesku (ready) a zelenou LED diodou potvrzující správnou expozici. Nad jisticím kolečkem se ještě nachází tlačítko pro testovací záblesk.

Vrchní část zábleskové hlavy lze naklopit, a to z pozice 0° (míří nahoru) až do pozice 90° (míří vpřed).

Zábleskové světlo se skládá z kruhové trubice obalené osmiúhelníkovým pouzdrem. Toto pouzdro se na filtrový závit objektivu našroubuje pomocí protáčejícího se velkého ozubeného kola na zadní straně zábleskového světla. Závit na zábleskové hlavě má průměr pouze 52mm, ale v balení jsou redukční kroužky o průměrech 55mm, 58mm, 62mm a 67mm. Takže pokud chcete mít Marumi DRF14 nasazený na objektivu, tak maximální použitelný průměr je 67mm.

Marumi DRF14

Výrobní provedení celého blesku Marumi DRF14 je plastové (až na pár detailů jako např. kontakty). Působí tak vcelku křehkým a lehkým dojmem.

Makro blesk Marumi DRF14 nabízí prakticky jedinou uživatelskou funkci, a tou je kompenzace zábleskové síly. Tu lze zvolit pomocí kompenzace síly blesku na těle fotoaparátu. Takže pokud chcete kompenzovat blesk a máte tuto funkci pohřbenou někde hluboko v menu fotoaparátu, pak z toho asi radost mít nebudete.

Takové funkce, jako stroboskopický záblesk, synchronizaci na krátké časy, regulace levé a pravé části trubice, modelové světlo a podobně na makro blesku Marumi DRF14 nenalezneme. Jedná se opravdu o velmi levný a funkčně chudý makro blesk.

Technická specifikace

Technická specifikace makro blesku Marumi DRF14 je následující:

 • Směrné číslo 14 (50mm, ISO 100).
 • Režimy E-TTL a E-TTL II (canon), iTTL (nikon).
 • Vyrábí se pro zrcadlovky Canon a Nikon.
 • Rozsah Auto TTL: 0.9-7 metrů.
 • Délka záblesku: 1/700 sekundy.
 • Barevná teplota záblesku: 5600 K.
 • Doba nabití: 4-6 sekundy (v praxi s plně nabitými bateriemi daleko méně).
 • Napájení: 4 AA tužkové akumulátory.
 • Rozměry hlavy: 14.5 x 7 x 4.5cm. Rozměry zábleskového světla: 9 x 9 x 11.5cm.
 • Hmotnost 254 gramů (bez baterií).

Ukázkové snímky a závěrečné zhodnocení

Veškeré následující ukázkové fotografie byly pořízeny sestavou Canon EOS 30D, objektiv Sigma 17-70 Macro, makro blesk Marumi DRF14. Níže uvedené náhledy si lze kliknutím zvětšit do původní velikosti (většinou soubory o velikosti kolem 2MB).

Závěrečné zhodnocení: Jak je vidět na výše uvedených ukázkových fotografiích, makro blesk Marumi DRF14 ačkoliv je funkčně chudý, tak dokáže poskytnout výkon srovnatelný s běžnými makro blesky. Ty bývají ale zpravidla třikrát až pětkrát dražší.

Pořizovací cena makro blesku Marumi DRF14 je oproti konkurenci výrazně nižší (něco málo přes tři tisíce Kč), čemuž odpovídá i funkční výbava. Ta je ve srovnání s konkurencí velmi omezená, protože je k dispozici pouze kompenzace záblesku.

I přes nic moc funkční výbavu a lehké plastové zpracování však dokáže Marumi DRF14 poskytnout solidní výkon převyšující jeho cenovou kategorii. Potenciální zájemce o tento blesk si tak musí sám zvážit, kvůli čemu makro blesk kupuje. Pokud kvůli širokým možnostem a funkcím, pak by bylo lepší poohlédnout se např. po Sigmě EM-140 DG. Pokud ale stačí solidní výkon za velmi málo peněz, pak by mohl být makro blesk Marumi DRF14 horkým kandidátem na novou součást fotografické výbavy.

Makro blesk Marumi DRF14 nám zapůjčila firma Photon Europe, prodejce zábleskových světel.


Štítky: makro, blesk, recenze

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie: Jak "nevyrobit" foto-batoh do hor

Před několika lety jsem publikoval článek "Jak „vyrobit“ foto-batoh do hor". Nápad funguje za předpokladu, že vám foto-komora,…

15.3.2018

Václav