Brand

Recenze makro objektivu NANOHA x5

Oficiálních objektivů pro SONY NEX bylo všeho všudy představeno okolo deseti. Většinou se jedná o nudné zoomy s mizernou světelností. S  příchodem NEX-7 na trh se situace poněkud zlepšila. V nabídce je mimo zajímavého Zeissu i Sony 30 mm f3,5 macro s poměrem zvětšení 1:1. Já však měl tu možnost jako první v Evropě testovat ultra macro objektiv NANOHA x5 s maximálním poměrem zvětšení 5:1.

Tento objektiv je exkluzivně vyráběn pro systém NEX a  micro 4/3 firmou Yasuhara a za jeho vznikem stojí právě Shin Yasuhara - jeden z návrhářů fotoaparátů Contax. Předem bych chtěl říci, že jsem z objektivu nadšen. Vyplatí se však jeho koupě za cenu okolo 500 dolaru/400 euro? Není možné při použití macro kroužků a levnějšího objektivu dosáhnout podobného zvětšení? Vše se dozvíte v recenzi.

img_6889.jpgimg_6888.jpg

Srdce objektivu tvoří deset sférických skleněných čoček rozmístěných v sedmi skupinách.
Jednotlivé prvky jsou ošetřeny jednou či několika povrchovými vrstvami, které zabraňují odrazům a
mechanickému poškození. Lze ostřit v rozmezí vzdálenosti 11 – 19 mm s výsledným zvětšením 4x
až 5x.
Tělo objektivu je z větší části kovové (mimo světelného modulu) a materiál bajonetu se liší v
závislosti na použitém fotoaparátu. Pro Sony NEX (E - mount) je bajonet ocelový a pro micro 4/3 je
ze stejného materiálu jako samotné tělo objektivu – z hliníku. Odnímatelný světelný modul
obsahuje tři LED diody, jejichž životnost je výrobcem udávána v řádech tisiců hodin. Objektiv byl
navržen v Japonsku. Jeho výroba sice probíhá v Číně, ale před samotným prodejem ještě prochází
výstupní kontrolou v Japonsku.

Technické specifikace a obsah balení

Srdce objektivu tvoří deset sférických skleněných čoček rozmístěných v sedmi skupinách. Jednotlivé prvky jsou ošetřeny jednou či několika povrchovými vrstvami, které zabraňují odrazům a mechanickému poškození. Lze ostřit v rozmezí vzdálenosti 11 – 19 mm s výsledným zvětšením 4x až 5x. Tělo objektivu je z větší části kovové (mimo světelného modulu) a materiál bajonetu se liší v závislosti na použitém fotoaparátu. Pro Sony NEX (E - mount) je bajonet ocelový a pro micro 4/3 je ze stejného materiálu jako samotné tělo objektivu – z hliníku. Odnímatelný světelný modul obsahuje tři LED diody, jejichž životnost je výrobcem udávána v řádech tisiců hodin. Objektiv byl navržen v Japonsku. Jeho výroba sice probíhá v Číně, ale před samotným prodejem ještě prochází výstupní kontrolou v Japonsku.

img_6863.jpgimg_6905.jpg

Obsah balení:

 • objektiv
 • USB kabel
 • čtyři držáky na fotografování bez použití stativu
 • malý křížový šroubovák
 • návod

Samotné technické specifikace nám téměř nic neřeknou. Proto se pojďme podívat na optickou kvalitu a mechanické zpracování. Objektiv jsem testoval s tělem fotoaparátu SONY NEX-5.

img_6869.jpgimg_6886.jpgVpravo: Porovnání velikostí NANOHA x5 a SEL 1855

První dojmy

Je obecně známo, že objektivy pro Sony NEX (E - mount) jsou výborně zpracovány. S optickou kvalitou už ale mírně pokulhávají. NANOHA x5 je celý kovový a v ruce působí solidním dojmem. Jen ostřící prstenec vykazuje mírně horší technické zpracování, což výsledný pocit trochu kazí. Blíže k tělu fotoaparátu se nachází prstenec pro nastavení clony, kterou lze změnit ve čtyřech krocích od hodnoty f11 až po f32. Na konci objektivu je odnímatelný světelný modul se třemi diodami. Zvětšení lze nastavit od 4x do 5x, přičemž ostřící prstenec je dostatečně tuhý na to, aby bylo zaostřeno vždy přesně. Po technické stránce se jedná o precizní výrobek. Firma vhodně zvolila výrobu pro APS-C a micro4/3 senzory od Sony NEX a Olympusu/Panasonicu. Proto není na výsledných fotografiích znatelná vinětace a podobné optické vady.

img_6866.jpgimg_6876.jpg

Před samotným testem jsem se využitelnosti diod poměrně obával. Při pořízení prvních fotografií jsem ale okamžitě změnil názor. Dle mého názoru je světelný modul právě tou hlavní výhodou

oproti běžným macro objektivům. Po zapojení USB 2.0 např. do počítače ( funguje i při vypnutém

stavu) a USB 1.1 ze strany objektivu se rozzáří 3 světelné diody, které jsou kruhově umístěny.

Poslední optický člen má speciální povrchovou úpravu, která zamezuje odrazům od těchto světelných zdrojů.  Sice vás diody při fotografování omezuje na neustálou přítomnost USB konektoru. Rozhodně je ale doporučuji používat.Výsledné časy většiny pořízených snímků se po jejich rozsvícení při ISO 200 a cloně 16 pohybovaly v rozmezí 1/15- 1/100s. Proto můžete směle natáčet i macro videa při nízkém ISO. Bez používání modulu časy výrazně narostou - kolem jedné sekundy, kdy už hrozí případné rozmazání snímku i při umístění na stativ. Na druhou stranu je většina macro fotografií pořizována v místnostech, kde není problém zapojit kabel např. do vypnutého notebooku. USB kabel je součástí balení.

Samotný světelný modul lze snadno odebrat. V balení je mimo objektivu také malý křížový šroubovák, pro odstranění  tří šroubů po obvodu objektivu. Tuto možnost doporučuji především při fotografování na zvětšení 4x. Při menším zvětšení totiž zajíždí objektiv logicky směrem k tělu fotoaparátu. Pokud budete mít zároveň nainstalován světelný modul, jen poměrně obtížně umístíte fotografovaný objekt do takové roviny, která by zaostření umožnila.

img_6904.jpg

Větší problém jsem však měl se zpětnou instalací světelného modulu. Tři miniaturní šroubky se zpět umísťují celkem obtížně. Rozhodně nedoporučuji odnímat diody někde v terénu. Malý křížový šroubovák, který dostanete k objektivu, je sice magnetický, ale i tak hrozí ztráta některého šroubu. Celkově však není téměř žádný důvod modul sundavat. Získáte s ním jen samé benefity. Zároveň vám také chrání optiku objektivu, což je jeho další klad, jelikož v balení nedostanete žádnou koncovou krytku.

Můžete si sice říci, že není problém nasvítit si fotografovaný objekt použitím externího světla, ale oříšek je to poměrně veliký. Ostatní objektivy totiž většinou nemají takovou povchovou úpravu, která by umožnila použití přímého bodového osvětlení v oblasti posledního optického členu. Pokud tak uděláte, bude většina fotek s nízkým kontrastem a celkově bude jejich kvalita horší

img_6901.jpgimg_6902.jpg

Držáky a stativ

Dále bych rád upozornil na použití stativu. Otřesy okolí pro mě při fotografování představovaly veliký problém.

img_6872.jpgimg_6884.jpg

Stačí, aby vám před domem projelo auto a už výsledný snímek nebude stoprocentně ostrý. Jedinou možností je výrazně zvýšit ISO nebo fotit pouze na úplně klidném místě. Jelikož nemám dostatečně kvalitní stativ, bylo to na výsledných fotkách znát. Proto se předem omlouvám, že jsou některé mírně neostré - rozhodně to není vlastností objektivu. Objektiv je ostrý a vykazuje při nejvyšší cloně pouze mírnou difrakci.

Ani pokud nemáte kvalitní stativ, který se pohybuje v ceně tohoto objektivu, není problém fotografovat statické snímky. V balení totiž dostanete 4 držáky, které se umísťují před světelné diody. Do držáků následně umístíte fotografovaný objekt.

Správné nasazení předmětu do držáku sice vyžaduje mírnou šikovnost, ale když se vám to nakonec podaří, můžete s fotoaparátem snad i skákat a běhat - fotka bude vždy ostrá.

Název a optická kvalita

Celkově má objektiv pouze mírmé nedostaky. Nemohu si ale odpustit rýpnout do jeho samotného názvu, který je mírně zavádějící :). V překladu z japonštiny název NANOHA totiž znamená "brána do světa nanometrů". Úroveň zvětšení v hodnotách nanometrů se ale nekoná (toho lze dosáhnout s použitím elektronové mikroskopu). I tak ale dostanete na jeden pixel zvětšení přibližně 1000x větší než 1nm. Teoreticky to znamená, že jeden pixel představuje při maximálním zvětšení 1um (tedy 0,001mm) a tato hodnota je úctyhodná. V praxi o ní lze však mírně pochybovat, protože by bylo možno vyfotit dokonce i bakterie.

Jen hnidopich by ale hodnotil objektiv podle jeho názvu. Hlavní je přece optická kvalita, která je na výborné úrovni. Jak už jsem zmínil výše, objektiv nevykazuje téměř žádné zkreslení. Dále na výsledných fotkách nenajdete žádnou vinětaci a ani barevné vady. Výrobce proto zaslouží za optickou kvalitu objektivu velikou pochvalu.

img_6887.jpgimg_6890.jpg

Konkurence:

Pokud ještě vybíráte fotoaparát a přemýšlíte, jakou kombinaci s macro objektivem zvolit, je poměrně zřejmé, že NANOHA x5 společně s NEX/micro4/3 je nejlepší volbou při porovnání poměru cena/obrazová kvalita. Pojďme se ale podívat na případnou konkurenci jiných značek. Na systému NEX se jedná o první ultra macro objektiv, ale pro jiné systémy už se podobné objektivy vyrábí; např. Canon  nabízí macro mp-e 65mm f2,8 se zvětšením 1x až 5x. Objektiv od Canonu má sice lepší světelnost a variabilitu při zvětšování, ale jeho cena je dvojnásobná. Navíc není třeba se obávat poměrně nízké světelnosti objektivu NANOHA. Při zvětšení 5:1 dostanete i při světelnosti 11 nízkou hloubku ostrosti. Proto budete muset často použít vyšší clonová čísla.

Cena

V úvodu recenze jsem zmínil, že cena se pohybuje okolo 400 eur (tedy asi 10 000,-). Vyplatí se ale do  tohoto objektivu investovat, když např. velmi oblíbený Carl Zeiss Flektogon 35mm f2,4, který zvětšuje 2:1 (s použitím macro kroužků výrazně více), stojí asi třikrát méně ? Odpověď zní určitě ano. Ani s použitím macro kroužků nedosáhnete tak obrovského zvětšení jako s objektivem NANOHA.

Další věcí je, že macro kroužky např. na výše zmíněném objektivu Zeiss s jeho vysokou světelností světelností dají dohromady velmi názkou hloubku ostrosti, která není pro macro fotografii vhodná. Dalšími významnými klady, hrajícími ve prospěch NANOHA x5, jsou světelný modul a lepší možnost nastavení clony. Celkově lze tedy říci, že žádný jiný objektiv vám na systému NEX neposkytne tak obrovské zvětšení.

Závěrečné zhodnocení:

Fotografování s objektivem jsem si velmi užil. I přítelkyni nadchl (některé přiložené fotografie fotila ona). Abych vše shrnul, nelíbila se mi snad jen pětilamelová clona a horší zpracování ostřícího prstence. Pokud použijete clonu vyšší než 11, bude na většině fotografií výrazně hranatý bokeh. Není to marginální problém, ale u macro objektivvů, které mají obecně velmi nízkou hloubku ostrosti, by to někomu mohlo vadit.

Naopak bych chtěl výrobce pochválit za výbornou optickou kvalitu a zpracování těla objektivu. Dále mě nadchl světelný modul, bez kterého bych si fotografování s macro objektivem nedokázal už moc dobře představit. Ostrost objektivu je také výborná při všech nastavení clony.

Tímto bych rád za zapůjčení objektivu poděkoval firmě www.makrofoto.sk a také výrobci za exkluzivitu pro SONY NEX a Olympus/Panasonic micro 4/3.

V závěru testu mě ještě napadlo, že mechanická závěrka NEX-5 může zapříčiňovat případné neostrosti výsledných fotografii: je totiž možné, že vytváří mírné vibrace. Je to ale jen má osobní domněnka.

Klady a zápory

Silné stránky:

 • optická kvalita,
 • vysoká clonová čísla s minimální difrakcí,
 • kovové zpracování,
 • E - mount,
 • světelný modul,
 • držáky např. pro natáčení videa,
 • cena.

Slabé stránky:

 • pětilamelová clona,
 • ostřící prstenec,
 • poněkud obtížnější instalace světelného modulu.

Ukázkové fotografie

dsc04210.jpgdsc04213.jpg

dsc04216.jpgdsc04220.jpg

dsc04228.jpgdsc04229.jpg

dsc04244.jpgdsc04249.jpg

dsc04250.jpgdsc04293.jpg

dsc04253.jpgdsc04254.jpg

dsc04255.jpgdsc04257.jpg

dsc04264.jpgdsc04302.jpg

dsc04272.jpgdsc04260.jpg

Štítky: makro, objektiv, recenze

Michal Kroupa

Michal Kroupa je milovník fototechniky, buněčný fyziolog, optimista a nejmladší z trojice členů KK FOTO www.facebook.com/fotokaka. Věnuje se převážně portrétní, svatební a glamour fotografii. Má slabost pro Leicu, Carl Zeiss, plnoformátové zrcadlovky, mirrorless fotoaparáty a světelné objektivy. Ve volném čase rád testuje vše, co slouží k zachycení okamžiku.

Diskuse

Anonym

15.2.2012 18:41

Krásný objektiv, článek a supr fotky :)

Pár kousků jsem byl schopen identifikovat, ale tak dvě třetiny jsou pro mě tajemstvím.

Gabo

16.2.2012 16:20

K fotkám a recenzii...

Ja by som tipoval druhu a tretiu fotku na CD z boku. Štvrté foto je kmín. No a dvanáste foto je nôž. Páči sa mi recenzia a hlavne spôsob uverejnenia na stránke. V dubnu Yasuhara uvádza na trh nový objektív MADOKA 180. Teším sa na recenziu na FR.

Michal Kroupa

16.2.2012 20:45

:)

Díky za pochvalu! Jinak pro ujasnění: 2. a 3. je okraj CD, 4. kmín, 10. je kura citronu, 11. je kulicka pera Parker, 12. ostri noze, 13. nejaka latka - mozna koberec :).. uz presne nevim, 16. a 17. je paví pero, 18. fotka z novin, 19. je kurkuma (stred) a 20. naušnice :)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie: Jak "nevyrobit" foto-batoh do hor

Před několika lety jsem publikoval článek "Jak „vyrobit“ foto-batoh do hor". Nápad funguje za předpokladu, že vám foto-komora,…

15.3.2018

Václav