Brand

Recenze makro objektivu Sigma 105mm f2.8 DG OS HSM

sigma_105mm_macro_os_hsm_7.jpgSigma 105mm f/2.8 OS HSM je poměrně nový makro objektiv. Má optický stabilizátor obrazu, tiché ultrazvukové ostření, kovový bajonet, omezovač rozsahu autofokusu a samozřejmě poměr zvětšení 1x. Jak tento makro objektiv prošel naším redakční testem? Vyplatí se do něj investovat? Jaké má přednosti a nedostatky? Více v naší recenzi objektivu Sigma 105mm f/2.8 OS HSM.

Celé označení testovaného objektivu zní Sigma 105 mm F2.8 APO EX DG OS HSM Macro. Jak už z tohoto názvu vyplývá, jedná se o makro objektiv s pevnou ohniskovou 105mm. Testu byly podrobena nová verze 105mm makro objektivu od Sigmy, ta předchozí neměla stabilizátor obrazu a ultrazvukové ostření. Nová verze má i zcela přepracovanou vnitřní optiku a zvenku je od té původní podle vzhledu také rozeznatelná.

Sigma 105mm f/2.8 OS HSM: základní vlastnosti

Tento makro objektiv má pevné ohnisko 105mm a světelnost f/2.8. V praxi se stejně často musí výrazně clonit kvůli příliš malé hloubce ostrosti, třeba i na f/8, a tak je clonové číslo f/2.8 zcela vyhovující a snad i nadstandardní. Velkou výhodou je ale optický stabilizátor obrazu, který hodně pomáhá právě v takových situacích, kdy je potřeba přiclonit a vychází příliš dlouhé časy závěrky.

Stabilizátor má tři režimy: v prvním dochází ke stabilizaci obrazu v obou osách (vertikální i horizontální). Ve druhém režimu je stabilizace aktivní jen pro vertikální posun. To se hodí například při fotografování jedoucího cyklisty kdy stabilizátor pokryje jen klepání rukou ve svislém směru. No a třetí poloha stabilizátoru jej zcela vypne. V praxi stabilizátor funguje velmi dobře a osvědčil se na výbornou.

sigma_105mm_macro_os_hsm_8.jpgsigma_105mm_macro_os_hsm_2.jpg

Autofokus je velmi tichý, ovšem nepatří zrovna k nejrychlejším (což u makro objektivů někdy bývá). Výhodou je ale omezovač rozsahu autofokusu. Lze si vybrat, jestli chci ostřit v rozmezí:

  • Plný rozsah (31cm - nekonečno).
  • 45cm - nekonečno.
  • 31cm - 45cm.

Ptáte se, proč to? Například pokud vím, že nechci fotit detaily a použiju makro objektiv například na portrét nebo krajinu, nastavím si druhou variantu a objektiv nebude zbytečně zajíždět (a tím zdržovat zaostření) do malých vzdáleností. A naopak, pokud fotím detaily, nebudu zbytečně objektiv při přeostřování nutit jezdit do velkých vzdáleností. Tím se celý proces ostření urychlí.

Třetí přepínač na objektivu je již klasicky určen pro výběr mezi automatickým a manuálním ostřením.

sigma_105mm_macro_os_hsm_5.jpgsigma_105mm_macro_os_hsm_4.jpg

Ovládání, materiály

Ovládání objektivu Sigma 105mm f/2.8 Macro OS HSM je celkově pohodové a bez problémů. Ono taky co u makro objektivu řešit z hlediska ovládání. Ovšem jedna muška tu je. U obou trojcestných přepínačů (omezovač rozsahu autofokusu a stabilizátor) je trochu problém napoprvé nastavit prostřední hodnotu. Když na přepínač zatlačím pro jeho posun, většinou se překlapne do opačné krajní pozice a prostřední poloha se přeskočí. Vyžaduje to trochu zvyku a tréninku umět nastavit prostřední polohu obou těchto přepínačů. Jinak ostřící prstenec je radost ovládat, jde tak akorát ztuha.

sigma_105mm_macro_os_hsm_3.jpgsigma_105mm_macro_os_hsm_6.jpg

Minimální zaostřovací vzdálenosti je zhruba 31cm. Pozor na to, že je to vzdálenost mezi foceným objektem a snímačem fotoaparátu (a ne okrajem objektivu). V praxi je pak vzdálenost mezi foceným objektem a okrajem objektivu zhruba 13cm. S nasazenou sluneční clonou je to pouhých 9cm. Takže pokud chcete fotit při zvětšení 1:1, na plachý hmyz to nebude.

Materiály použité při výrobě objektivu vypadají velmi odolně a působí bytelným dojmem. Bajonet objektivu je poctivě kovový. V balení je i sluneční clona, polstrovaný obal a při nákupu v ČR je záruka 4 roky.

 

Štítky: objektiv, recenze

Diskuse

yanoya

21.3.2012 10:26

Chromatická aberace

Dobrý den, jak hodnotíte chromatickou aberaci objektivu?

Tomáš

21.3.2012 10:29

Dobrý den, při plném odclonění je barevná vada znát, je to dobře vidět na testovacích fotkách textu z krabice (viz druhá část recenze). Ale při zaclonění je pryč. Ono v dnešní době lze barevnou vadu velmi úspěšně a snadno odstranit v editoru, třeba i při samotné konverzi RAWu...

JakubS

2.4.2012 16:38

Dobrý den, článek mne potěšil, protože o tomto skle uvažuji. Mám starší typ SIGMY 105mm a rozšření o systém OS je velice zajímavý. sám jsem si tento objektiv testoval na D700 a na Macro snímcích se mi vinětace neprojevila. Když jsem porovnal konkurenci, tak je tento objektiv jasnou volbou!

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa