Brand

Recenze objektivu Canon EF 17-40mm f/4L USM

Canon EF 17-40mm f/4.0L USM

Canon EF 17-40mm f/4.0L USM je zoomový objektiv vhodný pro digitální i filmové zrcadlovky. Náleží do kategorie objektivů L a tudíž lze očekávat určitou kvalitu. Jaký je ale tento objektiv v praxi na malém i full-frame snímači?

To se dozvíte v následující recenzi, které jsme pro vás objektiv Canon 17-40L kompletně otestovali.

Canon EF 17-40mm f/4.0L USM: základní vlastnosti

Canon EF 17-40mm f/4.0L USM, který jsme měli půjčený z obchodu Digihit.cz, patří mezi objektivy s proměnnou ohniskovou vzdáleností (takzvané zoomové objektivy). Jedná se o objektiv typu EF, takže jej lze použít jak na digitálních, tak na filmových zrcadlovkách. V dnešní době by se spíše slušelo říci, jak na DSLR s menším snímačem, tak na full-frame zrcadlovkách. Více v článku o značení objektivů Canon.

Rozsah ohnisek tohoto "elkového" Canonu je 17-40mm, takže na snímači s crop faktorem je z něj solidní základní objektiv (při 1.6x faktoru dává 27-64mm, při 1.3x dává 22-52mm). Na full-frame snímači (např. Canon EOS 5D Mark II) se chová jako širokoúhlý objektiv.

Canon EF 17-40mm f/4.0L USM

Světelnost tohoto objektivu je f/4 v celém rozsahu, což je výhodné, protože se při zoomování nemění expoziční údaje.

Opticky se Canon EF 17-40L skládá z 12 elementů v 9 skupinách. Závit pro filtry má průměr 77mm, takže případné filtry pro tento objektiv budou mírně dražší (větší průměr = větší cena filtru).

Minimální vzdálenost zaostřování je 28 cm od roviny snímače, takže výsledný poměr zvětšení je 0.24. Z toho vyplývá, že s Canonem 17-40/L nelze fotit nějaké velké detaily.

Rychlost ostření je na výborné dobré úrovni. Jelikož Canon EF 17-40L USM používá rychlé USM (ultrazvukové) ostření, je autofokus tichý a rychlý.

Canon EF 17-40mm f/4.0L USM Canon EF 17-40mm f/4.0L USM

Canon EF 17-40mm f/4.0L USM: tovární zpracování a ovládání

Canon EF 17-40mm f/4.0L USM poskytuje bytelnost a materiálové zpracování na výborné úrovni - jedná se o objektiv z řady "L", a tak se není čemu divit. Objektiv je již na první ohmat velmi bytelný a odolný. Při zoomování objektiv nemění svou velikost a při zoomování se přední člen neotáčí. To přispívá k celkovému dojmu nedobytnosti tohoto objektivu. Bajonet je samozřejmě kovový a je na jeho okrajích gumové těsnění proti vlhkosti.

Ovládání objektivu Canon EF 17-40mm f/4.0L USM je pohodové a příjemné. Na těle objektivu jsou prakticky tři hlavní ovládací prvky:

  • Přepínač mezi AF a MF (autofokus a manuální ostření) - ten ale není často potřeba používat, protože lze kdykoliv manuálně přeostřit i při zapnutém AF.
  • Kroužek pro manuální ostření, který je dostatečně široký a pohodlně se ovládá.
  • Kroužek pro zoomování.
Canon EF 17-40mm f/4.0L USM Canon EF 17-40mm f/4.0L USM

Canon EF 17-40L se dodává s měkkým pouzdrem, oběma krytkami a velkou sluneční clonou. Ta je opravdu dost rozměrná, takže při jejím nasazení nemusí být možné vložit fotoaparát s objektivem klasicky do brašny nebo batohu. Prostě se může stát, že je potřeba clonu sundat, aby se to celé vůbec vešlo.

Celkově zhodnoceno se jedná o objektiv, který poskytuje velmi dobré parametry a bytelné materiálové zpracování. Jaká je ale obrazová kvalita? .

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa