Brand

Recenze objektivu Canon EF 50 mm f/1.8 II

Canon EF 50 mm f/1.8 II

Objektiv Canon EF 50 mm f/1.8 II je tak trochu rozporuplný objektiv. Patří mezi nejlevnější a nejlehčí na trhu, ale přesto je často používán pro náročné fotografování portrétů. Má průměrnou plastovou konstrukci, ale díky velmi kvalitní světelné optice podává víc než dobré výsledky.

Jak prošla tato pevná padesátka naším redakčním testem? Jak kvalitní obraz poskytuje a vyplatí se Canon EF 50mm f/1.8 II koupit? Více v následující recenzi.

Canon EF 50mm f/1.8 II: základní vlastnosti

Canon EF 50 mm f/1.8 II patří mezi objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností. Konkrétně se jedná o "pevnou padesátku", což je ve fotografické mluvě objektiv s pevným ohniskem 50mm. Jedná se o objektiv typu EF, takže je možné jej použít jak na těle s APS-C velikostí snímače (např. EOS 40D nebo EOS 50D ), tak na full-frame zrcadlovce (např. nový EOS 5D Mark II).

Canon EF 50 mm f/1.8 II

Při použití na zrcadlovce s full-frame snímačem (velikost 35mm kinofilmu) se ohnisková vzdálenost objektivu nemění, zůstává na 50mm. Ovšem po nasazení na tělo s APS-C velikostí snímače se ohnisko přepočte crop faktorem 1.6x, takže se z této "pevné padesátky" stává 80mm objektiv (ekvivalentně po přepočtu).

Z toho vyplývá praktické využití objektivu EF 50mm f/1.8 II - na full-frame těle se jedná o základní 50mm objektiv použitelný dobře na všeobecné focení i na portréty. Na ostatních tělech Canon lze tento objektiv využívat jako prvotřídní portrétní objektiv díky ohnisku 80mm a výborné světelnosti.

Světelnost tohoto 50mm objektivu je f/1.8, což z něj činí velmi světelný objektiv. Vysoká světelnost s sebou přináší hned tři výhody:

  • Kratší časy závěrky, tzn. dobrá použitelnost i v horším osvětlení.
  • Atraktivní rozostřené pozadí díky velmi malé hloubce ostrosti (především pro portréty).
  • Příjemný pohled do hledáčku - díky vysoké světelnosti je obraz v něm příjemně světlý.

Canon EF 50mm f/1.8 II není zoomový objektiv, tudíž nejsou takové nároky na vnitřní stavbu objektivu, která může být speciálně přizpůsobena pro jednu jedinou ohniskovou vzdálenost. Opticky se tak Canon EF 50mm f/1.8 II skládá z 6 optických elementů uspořádaných do 5 skupin (tak to říká výrobce, já to netestoval :).

Závit pro filtry má průměr 52mm, takže filtry pro tento objektiv nebudou příliš drahé (menší průměr filtru znamená i jeho nižší cenu).

Canon EF 50 mm f/1.8 II

Minimální vzdálenost zaostřování je 45cm od roviny snímače, takže od tohoto objektivu nelze očekávat nějaké extra makro-schopnosti. Maximální poměr zvětšení je 0.15x.

Clona se skládá pouze z pěti lamel, ale i tak je bokeh dobře měkký a příjemný (více v sekci Optická kvalita). Maximální clonové číslo je f/22.

Rychlost ostření je vcelku rychlá - rozhodně rychlejší, než běžné zoomové objektivy. Přeostření z jednoho konce na druhý zabere necelou sekundu, takže ačkoliv je ostření běžné (ne ultrazvukové), tak je příjemně rychlé.

Když jsem výše uváděl, že Canon EF 50mm f/1.8 II je jeden z nejlehčích a nejlevnějších objektivů od Canonu, ale i celkově, tak jsem tom myslel vážně a doslova. Canon EF 50mm f/1.8 II totiž váží bez krytek pouhých 125 gramů (výrobce uvádí 180g) a jeho délka činí jen 41mm. Vejde se tak pohodlně i do kapsy nebo malé komory v brašně či batohu.

Tato malá hmotnost s sebou ale nese daň v podobě plastového provedení těla...

Canon EF 50 mm f/1.8 II

Canon EF 50mm f/1.8 II: tovární zpracování a ovládání

Canon EF 50mm f/1.8 II je objektiv, který je na tom velmi dobře opticky (více v následující části recenze), ale nijak neoslní svým zpracováním. Tělo objektivu je vyrobeno z plastu, totéž platí i o bajonetu.

Ne, že by plastové provedení působilo nějak vyloženě neodolně, ale rozhodně nebudí nějaký bytelný dojem. Materiálově lze Canon EF 50mm f/1.8 II přirovnat například k setovému objektivu Canon EF-S 18-55mm.

Ovládání objektivu Canon EF 50mm f/1.8 II je vcelku běžné. Na těle nalezneme prakticky pouze dva ovládací prvky:

  • Přepínač mezi AF a MF (autofokus a manuální ostření).
  • Kroužek pro manuální ostření, který by mohl být širší a navíc s ním lze otáčet až příliš snadno a lehce (snadno se o něj zavadí a nechtěně přeostří při MF).

Přední člen se při ostření neotáčí (pouze vysouvá), takže použití polarizačních a přechodových filtrů je pohodové.

Canon EF 50 mm f/1.8 II

Objektiv se dodává bez jakéhokoliv příslušenství (kromě přední a zadní krytky - ty jsou v balení). Za cenu, za kterou se prodává, nic jiného ani čekat nelze.

Postřeh z praxe: Canon EF 50mm f/1.8 II ostří vcelku dost rychle, ale při ostření na větší vzdálenosti občas nezaostří přesně tam, kam by měl. Nejedná se o front/back focus - spíš mi přišlo, že autofokus na větší vzdálenosti prostě občas proostří. Možná se jedná jen o záležitost jednoho kusu, neměl jsem možnost tuto dysfunkci zatím jinde ověřit.

Štítky: objektiv, recenze

Diskuse

Freemantle

9.6.2010 08:27

Spokojenost

Vlastním tento objektiv spolu s tělem Canon EOS 50D. Zatím spokojenost, světelnost výborná, zmiňované tělo z plastu, pokud se k němu člověk nechová hrubě, postačuje. Perfektní pro potrétovou fotografii.

FlashBoy

4.1.2013 09:33

Mam kupit Canon 50 mm f/1.8 II alebo Canon 50mm f/1.4 USM

Co odporucite kupit ? Optati sa dat 3x viac za Canon 50mm f/1.4 USM ? Mam CANON EOS 650D

Tomáš

4.1.2013 09:55

Na oba objektiy jsou tu recenze a je spíš na Vás, čemu dáte přednost. Lepší poměr cena/výkon má 50/1.8, obrazově a hlavně i materiálově je výrazně lepší Canon 50/1.4. Záleží čistě na tom, jaké výsledky očekáváte...

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa