Brand

Recenze objektivu Canon EF 50mm f/1.4 USM

Canon EF 50mm f/1.4 USM

Canon EF 50mm f/1.4 USM je často používán jako základní i portrétní objektiv. Dnes vám přinášíme jeho detailní recenzi, ve které se dozvíte, jak kvalitní tento objektiv je. Dozvíte se, jak ostrý obraz poskytuje a jakou má kresbu. Také si ukážeme, jak rychle ostří a jestli trpí barevnými vadami.

Jak prošel objektiv Canon EF 50mm f/1.4 USM naším redakčním testem? Vyplatí se do něj investovat? To se dozvíte v následující recenzi.

Canon EF 50mm f/1.4 USM: základní vlastnosti

Canon EF 50mm f/1.4 USM, který jsme měli zapůjčený z obchodu Digihit.cz, patří mezi objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností. Konkrétně se jedná o "pevnou padesátku", což v praxi znamená objektiv s pevným ohniskem 50mm. Jedná se o objektiv typu EF, takže jej lze použít jak na fotoaparátech s aps-c velikostí snímače, tak na full-frame zrcadlovkách. Více v článku o značení objektivů Canon.

Při použití na zrcadlovce s full-frame snímačem (velikost 35mm kinofilmu) se ohnisková vzdálenost objektivu nemění, zůstává na 50mm. To znamená, že např. na Canonu 5D Mark II bude ohnisko v praxi 50mm. Ovšem po nasazení na tělo s APS-C velikostí snímače se ohnisko přepočte crop faktorem 1.6x (resp. 1.3x u Canon EOS-1D Mark III).

To v praxi znamená, že na aps-c těle bude Canon EF 50mm/1.4 dávat ohnisko 80mm (1.6 x 50), což je tak akorát na portréty. Navíc díky výborné světelnosti f/1.4 je tento objektiv na portréty jako dělaný.

Canon EF 50mm f/1.4 USM

Světelnost tohoto 50mm objektivu je f/1.4, což z něj činí velmi světelný objektiv. Vysoká světelnost s sebou přináší hned tři výhody:

  • Kratší časy závěrky, tzn. dobrá použitelnost i v horším osvětlení.
  • Atraktivní rozostřené pozadí díky velmi malé hloubce ostrosti (především pro portréty).
  • Příjemný pohled do hledáčku - díky vysoké světelnosti je obraz v něm příjemně světlý.

Canon EF 50mm f/1.4 USM není zoomový objektiv, tudíž nejsou takové nároky na vnitřní stavbu objektivu, která může být speciálně přizpůsobena pro jednu jedinou ohniskovou vzdálenost. Opticky se tak Canon EF 50/1.4 skládá z 7 optických elementů uspořádaných do 6 skupin.

Jelikož má tato pevná padesátka od Canonu dost kompaktní rozměry, je i závit na filtry docela malý. Závit pro filtry má průměr 58mm, takže filtry pro tento objektiv nebudou příliš drahé.

Canon EF 50mm f/1.4 USM

Minimální vzdálenost zaostřování je 45cm od roviny snímače, takže od tohoto objektivu nelze očekávat nějaké extra makro-schopnosti. Maximální poměr zvětšení je 0.15x.

Clona se skládá z osmi lamel, maximální clonové číslo je pouze f/22.

Rychlost ostření je velmi vysoká. Canon 50mm f/1.4 USM používá ultrazvukový mechanismus ostření (USM), takže ostření je rychlé a tiché. Navíc lze manuálně přeostřovat i při zapnutém autofokusu. Kroužek ostření je "nekonečný", tj. lze s ním otáčet dokola.

Při zběžném porovnání s objektivem Sigma 50mm f/1.4 EX DG HSM ostřil Canon EF 50mm f/1.4 USM srovnatelně rychle. V některých situacích se zdálo, že Sigma je o trochu rychlejší (rychleji reagovala), ale je to rozdíl takřka neznatelný.

Canon EF 50mm f/1.4 USM: tovární zpracování a ovládání

Canon EF 50mm f/1.4 USM

Canon EF 50mm f/1.4 USM je objektiv, který je na tom velmi dobře nejen opticky (více v následující části recenze), ale i bytelností a zpracováním. Objektiv je již na první ohmat bytelný a odolný. Příjemně překvapí i svou velikostí a hmotností - jedná se o objektiv velmi kompaktní a lehký, což je pro pevné padesátimilimetrové objektivy typické.

Z hlediska použitých materiálů je objektiv z vnějšku plastový, bajonet je ale poctivě kovový. Bytelností jej lze přirovnat např. k Sigmě 50/1.4, ovšem ta poskytuje bytelnější pocit už vzhledem ke své větší hmotnosti a velikosti.

Ovládání objektivu Canon EF 50mm f/1.4 USM je zcela pohodové a na dobré úrovni. Na těle objektivu jsou prakticky dva hlavní ovládací prvky:

  • Přepínač mezi AF a MF (autofokus a manuální ostření).
  • Kroužek pro manuální ostření, který je dostatečně široký, pohodlně se ovládá a lze jej používat i při zapnutém autofokusu.

Přední člen se při ostření neotáčí, takže použití polarizačních a přechodových filtrů je pohodové.

V základním balení se Canon 50/1.4 dodává bez jakéhokoliv příslušenství (pouze včetně dvou krytek). To znamená i bez sluneční clony.

Celkově zhodnoceno se jedná o objektiv, který poskytuje vynikající parametry a velmi dobře se ovládá. Bytelnost objektivu je někde mezi Canonem EF 50mm 1.8 II a Sigmou 50mm f/1.4. Ale spíše se blíží k Sigmě 50/1.4.

Štítky: objektiv, recenze

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa