Brand

Recenze objektivu Nikon AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR

Nikon AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR

Nikon AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR je všeobecně oblíbený objektiv hlavně díky jeho cenové dostupnosti a solidnímu výkonu. Nyní vám přinášíme jeho recenzi.

Jak kvalitní obraz z hlediska ostrosti a kresby poskytuje? Jak rychlý je autofokus a jak se projevují optické vady? Stojí za to do Nikonu 18-105 investovat? Veškeré otázky zodpovíme v následující recenzi, jejíž součástí je i video.

Nikon AF-S DX 18-105mm: základní vlastnosti

Nikon AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR má sám o sobě tak trochu komplikovaný název. Pokud si nejste jisti, co jednotlivé zkratky v názvu vyjadřují, přečtěte si článek vysvětlující zkratky vyskytující se v názvech objektivů Nikon.

Nikon 18-105, který jsme na testování měli půjčený z obchodu Digihit.cz, patří do skupiny takzvaných zoomových objektivů. Nabízí totiž možnost změny ohniskových vzdáleností, a to v rozmezí 18-105mm. Jedná se ale o objektiv typu DX, a tak jej není možné použít na full-frame zrcadlovkách (např. Nikon D3).

Tento objektiv je tak určen pro digitální zrcadlovky Nikon s menší velikostí snímače, takzvaný DX formát. Proto bude vždy docházet k přepočtu ohniska crop-faktorem 1.5x. Ve výsledku tak tento objektiv bude vždy dávat ohniskové vzdálenosti 27-158mm. A to je vcelku zajímavý rozsah, protože s tím se dá fotit prakticky vše od širokoúhlých krajinek, až po tele-portréty.

Nikon AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR

Nikon 18-105 je tudíž vcelku univerzální objektiv. Když si k tomu připočteme jeho nízkou pořizovací cenu, tak je hned jasné, proč je všeobecně oblíbený.

Světelnost objektivu Nikon 18-105 je vcelku průměrná, dosahuje hodnot f/3.5-5.6. Nejedná se tak o žádný zázrak, ale to v této cenové kategorii nelze očekávat.

Velkou výhodou tohoto objektivu je ale vestavěná optická stabilizace obrazu. Tu lze aktivovat přepínačem přímo na těle objektivu a pořizovat tak ostré snímky i při delších časech expozice, než obvykle.

Závit pro filtry má průměr 67mm a přední člen vůbec nerotuje, což umožňuje bezstarostné používání polarizačních a přechodových filtrů.

Nikon AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR

Minimální vzdálenost zaostřování je 45cm od roviny snímače, takže od tohoto objektivu nelze očekávat nějaké extra makro-schopnosti. Tato vzdálenost 45cm je stejná pro všechny úrovně ohniskových vzdáleností. Maximální poměr zvětšení je 0.2 x.

Clona se skládá ze sedmi lamel, takže bokeh je vcelku příjemný a měkký (více v sekci Optická kvalita). Maximální nastavitelné clonové číslo je f/22 při ohnisku 18mm a f/36 při ohnisku 105mm.

Rychlost ostření je rychlá díky ultrazvukovému motorku, který autofokus "pohání". Tento systém ostření s sebou přináší hned několik výhod:

  • Ostření je rychlejší a tišší než s normálním motorkem ostření.
  • Ostření je také plynulejší a zdá se i přesnější.
  • Kdykoliv lze ostřit manuálně prstencem na objektivu (ten se totiž při ostření neotáčí).

Jedná se tak prakticky o systém vnitřního ostření, protože se nepohybuje ani přední člen, ani ostřící prstenec.

Nikon AF-S DX 18-105mm: zpracování a ovládání

Nikon AF-S DX 18-105mm je objektiv s celkově velmi dobrou výkonností, ale spíše průměrným zpracováním. Už hmotnost samotná (421g) tomu tak trochu napovídá. Objektiv je hmatatelně vyroben z plastu a totéž platí bohužel i o bajonetu, což je škoda. V průběhu testování se toto plastové provedení nijak negativně neprojevilo, ale člověk se lépe cítí, když drží v ruce něco bytelnějšího.

Nikon AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR

V I D E O : Prohlédněte si Nikon AF-S DX 18-105mm ze všech stran - máme pro vás krátké video (3MB), které zachycuje, jak v praxi vypadá objektiv Nikon 18-105mm VR.

Ovládání objektivu Nikon AF-S DX 18-105mm je vcelku běžné. Na těle nalezneme několik ovládacích prvků:

  • Přepínač mezi AF a MF (autofokus a manuální ostření).
  • Přepínač optické stabilizace obrazu (zapnuto / vypnuto).
  • Široký prstenec pro změnu ohniskové vzdálenosti (zoomování)
  • Kroužek pro manuální ostření.
Nikon AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR

Jak jsem již zmínil výše, velkou výhodou je ultrazvukové ostření autofokusu, díky němuž je manuální ostření prakticky kdykoliv k dispozici. Kroužek se při AF neotáčí, takže je možné jej kdykoliv použít a manuálně doostřit.

Celkově se tento objektiv ovládá snadno a pohodově, vše funguje jak má a na uživatele nečekají žádné nepříjemnosti.

Objektiv se s přední a zadní krytkou, se sluneční clonou (na bajonet) a s měkkým semišovým obalem (látkový obal s tuhým dnem).

Souhrn detailních údajů naleznete ve specifikaci objektivu Nikon AF-S DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR.

Štítky: objektiv, recenze

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa