Brand

Recenze objektivu Sigma 17-70mm f/2.8-4 Macro OS HSM C

865e.jpgSigma začátkem tohoto roku představila již třetí verzi oblíbeného objektivu Sigma 17-70. Oproti předchozím má tato nová verze již nové moderní tělo ze zcela odlišných materiálů, přepracované ovládání i optiku.

A dnes vám přinášíme jako první v ČR recenzi tohoto zajímavého základního objektivu od Sigmy.

Sigma 17-70mm byl a dosud je velmi oblíbený základní zoomový objektiv. A to zejména díky užitečnému rozsahu ohnisek, jistým makro schopnostem a rozumné obrazové kvalitě. Není proto divu, že společnost Sigma začátkem roku 2013 představila již třetí verzi tohoto typu objektivu: Sigma 17-70mm f/2.8-4 Macro DC OS HSM C. Naneštěstí se názvem od verze předchozí téměř neliší, takže mohou nastat lehké zmatky. A jelikož má nejnovější verze na těle označení C jako Contemporary (z angl. moderní), budeme i nadále označovat tuto novou verzi jako verzi C.

Sigma 17-70mm OS HSM C: hlavní vlastnosti

Jedná se o základní zoomový objektiv. To znamená, že se hodí na všemožné focení od krajinek, přes focení lidí až po focení dovolených i menších detailů.

865c.jpg865b.jpg

Hlavní vlastnosti jsou:

  • HSM tiché a rychlé ostření.
  • Stabilizátor obrazu.
  • Bajonet (kovový) pro Canon, Nikon, pro Pentax, Sigma a Sony.
  • Kruhová clona ze 7 lamel.
  • Minimální zaostřovací vzdálenost 22cm, poměr zvětšení max. 0.36.
  • Hmotnost 465g.
  • Průměr závitu na filtry 72mm, přední člen se neotáčí.
  • Sluneční clona v balení.
  • Záruka 4 roky (platí pouze v ČR).

865d.jpg865.jpg

Sigma 17-70mm OS HSM C: materiály a ovládání

Nová Sigma 17-70 se z hlediska použitých materiálů a venkovního provedení výrazně odlišuje od předchozích objektivů Sigma. Matné provedení objektivů Sigma, na které jsme byli doposud zvyklí a které se postupně ošoupalo a vytvářelo nepěkný vzhled, je historií. Vnější provedení odpovídá dnešním trendům a působí vcelku bytelným dojmem. Nejedná se o kov, ale dle technické specifikace o plast, který je stabilní i při výkyvu venkovních teplot. Jinak řečeno, v létě se tolik neroztahuje a v zimě nesmršťuje, čímž přispívá k lepšímu lícování všech dílů a větší životnosti těla objektivů. Co je na tom pravdy samozřejmě zjistit během krátké recenze nelze - mohu však zodpovědně říci, že materiál působí kvalitním dojmem.

design_body.jpgdesign_tube.jpg

design_prepinace.jpgdesign_lens.jpg

Objektiv se ovládá velmi dobře, ostřící kroužek i zoomovací prstenec mají příjemný chod. Objektiv sám o sobě při namíření dolů nevyjíždí. Naopak při namíření nahoru nezajíždí, což je velmi dobře (některé objektivy to vlivem vlastní hmotnosti dělají).

Štítky: objektiv, recenze

Diskuse

Aleš Ječmeň

25.4.2013 06:18

Neostrost

Neostrost byla jeden z důvodů, proč jsem se před lety zbavil II. generace tohoto objektivu. Očekával bych, že se Sigma poučí. Nestalo se.

mirpav

25.7.2013 21:31

Podle čeho ho poznat při koupi?

Dobrý den, jak prosím na internetových či v kamenných obchodech poznám, že se jedná o tuto třetí verzi prosím? Hledal jsem to podle položky "min. zaostřovací vzdálenost:", kde jsem čekal místo 22 cm hodnotu 2 cm, ale všude mají jen 22. Dá se to poznat i jinak prosím? Moc děkuji, zdraví Mira P.

Tomáš

25.7.2013 22:31

Dobrý den, dá se to poznat podle označení "C" v názvu objektivu. Ty 2 cm byl překlep, který jsem již opravil na správných 22cm (omlouvám se za omyl).

Junidlo

18.1.2016 12:41

Dobrý den,

jsem týdenní majitel tohoto skla a zatím si ho nemůžu vynachválit. Ostrost mi přijde úžasná. Určitě oproti zaákladnímu setovému objektivu :)

Jiří

18.2.2016 22:39

Dobrý den,

mohu se zeptat co znamená u popisu objektivu druhé řady označení MINT či NEAR MINT. Jedná se o popisy z eBay u prodejců z Japonska.

 

 

Martin

23.3.2016 08:38

odpovím trochu s křížkem po funuse :)

Mint je úplně nový nebo jako nový bez stop používání, Near Mint je skoro jako nový s jemnými stopami používání :)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie: Jak "nevyrobit" foto-batoh do hor

Před několika lety jsem publikoval článek "Jak „vyrobit“ foto-batoh do hor". Nápad funguje za předpokladu, že vám foto-komora,…

15.3.2018

Václav

Recenze: Panasonic GH5

Před několika týdny jsme měli možnost krátkého testu Panasonicu GH-5, který obecně představuje jeden z nejlepších poměrů cena…

12.3.2018

Michal Kroupa

Recenze Sigma 14mm f/1.8 ART

Vcelku unikátní objektiv Sigma 14mm f/1.8 ART je na trhu již nějaký ten měsíc (od představení na veletrhu CIPA 2017). A jelikož…

29.11.2017

Tomáš