Brand

Recenze objektivu Sigma 17-70mm f2.8-4 DC Macro OS HSM

sigma_17_70_dc_os_hsm.jpg

Nový objektiv Sigma 17-70 Macro OS HSM byl oficiálně představen začátkem prosince loňského roku. Nyní vám přinášíme exkluzivní recenzi tohoto zajímavého skla.

V naší recenzi se dozvíte, jak je na tom obrazová kvalita, jak rychle objektiv ostří, jestli stabilizátor v praxi funguje či nikoliv a mnohé další. Také jsme pro vás porovnali nový objektiv Sigma 17-70 OS HSM s jeho předchozí verzí.

Sigma 17-70 DC Macro je dodnes pro svou univerzálnost všeobecně oblíbený objektiv. O to víc rozvířila vody trhu s objektivy nová verze této Sigmy, která byla vylepšena o ultrazvukové HSM ostření a stabilizátor obrazu (OS). Tato nová verze, označená jako Sigma 17-70 DC OS HSM, byla představena trhu 4.12.2009. A dnes vám jako vůbec první server, zaměřený na foto techniku, přinášíme recenzi tohoto nového objektivu. Tedy recenzi objektivu Sigma 17-70mm f2.8-4 DC Macro OS HSM.

Sigma 17-70mm f2.8-4 DC Macro OS HSM - základní vlastnosti

Sigma 17-70mm f2.8-4 DC Macro OS HSM je zoomový objektiv, který lze použít na zrcadlovkách se snímačem aps-c formátu nebo menším (ne na full-frame zrcadlovkách). Vyrábí se s bajonety pro Canon, Nikon, Pentax a Sony (zatím).

Rozsah ohnisek tohoto nového objektivu je 17-70mm, takže po přepočtu crop faktorem je z něj zajímavý základní objektiv o rozsahu 27-112mm (1.6 crop) nebo 25.5-105mm (1.5 crop).

Světelnost tohoto objektivu je f/2.8-4, což je vcelku solidní hodnota. Oproti předchozí verzi, označené Sigma 17-70mm F2.8-4.5 DC Macro, si tedy tato nová verze ve světelnosti o chlup polepšila. Na konci ohniska je světelnost ne f/4.5, ale f/4 - není to žádný velký posun, ale pomůže to mírně zkrátit expozici.

sigma_17_70_dc_os_hsm_2.jpg

Průběh světelnosti při změně ohniska je následující:

  • 17-20mm ... f/2.8
  • 21-27mm ... f/3.2
  • 28-49mm ... f/3.5
  • 50-70mm ... f/4

Opticky se Sigma 17-70 DC OS HSM skládá ze 17 elementů ve 13 skupinách, což je oproti předchozí verzi výrazně více. Závit pro filtry má průměr 72mm, takže filtry pro tento objektiv budou lehce k sehnání.

Minimální vzdálenost zaostřování je 22 cm od roviny snímače, takže výsledný poměr zvětšení je 0.37. Z toho vyplývá, že s tímto objektivem lze fotit zajímavé detaily, ale o chlup menší, než s předchozí verzí Sigma 17-70 DC Macro - ta umí poměr zvětšení 0.435. Je ale potřeba dodat, že to oproti předchozí verzi moc nevýhoda není - a to proto, že pro dosažení max. zvětšení se u předchozí verze muselo téměř nalepit fotografovaný detail na přední čočku objektivu. Takže pokud nechcete fotit nečistoty, co máte na předním skle, tak vám tento zhoršený poměr zvětšení vadit nebude :)

sigma_17_70_dc_os_hsm_3.jpgsigma_design.jpg

Rychlost ostření - to je otázka, která asi zajímá hodně fotografů. Bude nová Sigma s HSM ultrazvukovým ostřením ostřit rychleji, než předchozí verze s klasickým motorkem nebo ne? Odpověď nezklame, ani nepotěší - nová Sigma 17-70 DC OS HSM ostří stejně rychle, jako předchozí "non HSM" verze. Oba objektivy i v praxi ostří stejně rychle.

Nový HSM autofokus sice není rychlejší, ale dost výrazně tišší - nebzučí a je slyšet jen velmi slabě.

Sigma 17-70mm f2.8-4 DC Macro OS HSM - materiály a ovládání

Nová Sigma 17-70 Macro OS HSM je na tom z hlediska použitých materiálů stejně tak dobře, jako předchozí verze. Tovární zpracování je typicky dobrá pro objektivy Sigma. Samozřejmě většina vnějších materiálů je plast, ale i tak působí objektiv bytelným a odolným dojmem. Bajonet je poctivě kovový.

sigma_17_70_dc_os_hsm_4.jpg

Ovládací prvky jsou prakticky totožné, jako u předchozí verze tohoto objektivu. To v praxi znamená, že objektiv Sigma 17-70 Macro OS HSM se ovládá dobře a pohodlně. Kroužek pro zoomování je dostatečně silný a dobře se s ním manipuluje. Prstenec pro ostření se také ovládá velmi dobře.

Jenom je škoda, že když už má tento objektiv ultrazvukové HSM ostření, že neumožňuje manuální přeostření i při zapnutém autofokusu (to většinou objektivy s HSM ostření umí). Ostřící prstenec se při zaostřování otáčí v pevných mezích a nelze s ním manuálně ostřit kdykoliv.

Ovládání objektivu Sigma 17-70 Macro OS HSM je pohodové a příjemné. Na těle objektivu jsou prakticky tři další ovládací prvky:

  • Přepínač mezi AF a MF (autofokus a manuální ostření).
  • Přepínač pro aktivaci a deaktivaci stabilizátoru obrazu.
  • Přepínač (zámek) pro zamezení vyjíždění objektivu (nelze zoomovat).

Sigma 17-70 DC Macro OS HSM se dodává se sluneční clonou a čtyřletou zárukou od dovozce, což se rozhodně hodí.

sigma_srovnani.jpgsigma_srovnani_3.jpg

Tyto tři snímky ukazují srovnání současné verze Sigmy 17-70 s tou novější. Viditelné jsou rozdíly nejen v ovládacích prvcích, ale i mírně v rozměrech.

Celkově zhodnoceno se jedná o objektiv, který poskytuje velmi dobré parametry a dobré materiálové zpracování. Jaká je ale obrazová kvalita? To se dozvíte v další části recenze.

Štítky: objektiv, recenze

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie: Jak "nevyrobit" foto-batoh do hor

Před několika lety jsem publikoval článek "Jak „vyrobit“ foto-batoh do hor". Nápad funguje za předpokladu, že vám foto-komora,…

15.3.2018

Václav

Recenze: Panasonic GH5

Před několika týdny jsme měli možnost krátkého testu Panasonicu GH-5, který obecně představuje jeden z nejlepších poměrů cena…

12.3.2018

Michal Kroupa

Recenze Sigma 14mm f/1.8 ART

Vcelku unikátní objektiv Sigma 14mm f/1.8 ART je na trhu již nějaký ten měsíc (od představení na veletrhu CIPA 2017). A jelikož…

29.11.2017

Tomáš