Brand

Recenze objektivu Sigma 20mm f/1.4 ART

Delší dobu jsem měl možnost fotit se zajímavým širokoúhlým objektivem Sigma 20mm f/1.4 ART. A tak vám dnes přináším výsledky svého testování. Mám pro vás praktické zkušenosti s tímto objektivem, ukázkové fotky v plném rozlišení a výsledné doporučení - tedy zda-li se Sigma 20mm f/1.4 ART vyplatí či nikoliv.

sigma-20mm-art.jpg

Sigma 20mm f/1.4 ART je vcelku zajímavý objektiv - a to zejména kombinací širokoúhlého záběru s vynikající světelností. Jinak řečeno 20mm ohnisko (vhodné na full-frame zrcadlovky) se světelností f/1.4 není běžnou záležitostí. A tak jsem jej v praxi velmi rád otestoval. A byl jsem osobně velmi zvědavý, jestli i takto konstrukčně náročný širokáč bude pokračovat v trendu, který dosavadní objektivy Sigma ART nastavily. Tedy jestli bude obrazově tak kvalitní, jako i ostatní ARTové objektivy. Výsledek najdete v této recenzi.

Sigma 20mm f/1.4 ART: focení v praxi

První dojmy z testovaného objektivu jsou asi následující: je to opravdu pořádný kus materiálu a skla. Není to žádný drobeček, váží bezmála 1kg. Prostě když Sigmu 20/1.4 ART vezmete do ruky, tak víte, za co jste zaplatili. Poctivý kus materiálu, který je dílensky prémiově zpracovaný s optikou, která "je vidět". Přední čočka je totiž vcelku dost vypouklá, což vás možná překvapí. I proto:

  • není možné na Sigmu 20/1.4 nasadit klasický šroubovací filtr,
  • má napevno přidělanou sluneční clonu,
  • má speciální krytku ve tvaru mělké misky (nasune se na sluneční clonu).

sigma-20mm-art2.jpg

Focení se Sigmou 20mm f/1.4 ART odpovídá focení s jakýmkoliv dalším "ARTovým" objektivem. Tzn. ovládání je naprosto pohodové - ostřící kroužek má příjemný chod a ergonomie je výborná. Žádná negativa při používání objektivu v praxi jsem nezaznamenal. Jen musíte počítat s hmotností tohoto objektivu - prostě to není pancake objektiv do kapsy :)

sigma-20mm-art3.jpg

Jediné specifikum je ostření. Jak už jsem zmínil v prvních zkušenostech se Sigmou 20mm f/1.4 ART, kombinace širokého ohniska s malou hloubkou ostrosti klade velké požadavky na přesnost AF modulu v těle fotoaparátu. Zejména při ostření na vzdálenosti cca 5m a víc. Prostě při cloně f/1.4 je hloubka ostrosti tak malá, že i minimální pokyn AF modulu může znamenat posun roviny zaostření třeba o 1m. A tak je potřeba ostřit pečlivě a zodpovědně.

 

Sigma 20mm f/1.4 ART: obrazová kvalita

Několik poznatků jsem již shrnul v prvních zkušenostech se Sigmou 20mm f/1.4 ART. A to zejména fakt, že při širokém ohnisku a cloně f/1.4 se leckdy těžko hodnotí obrazová ostrost v okrajových částech fotky.

Souhrnně řečeno - Sigma 20mm f/1.4 ART poskytuje profesionální obrazovou kvalitu - tak, jak jsme zvyklí u ARTové řady. Viz ukázkové snímky níže, které si můžete zobrazit v plném rozlišení.

FJ0A5806.JPG FJ0A5816.JPG

FJ0A5821.JPGFJ0A5824.JPG

IMG_0256.jpgIMG_0272.jpg

IMG_0388.jpgIMG_0403.jpg

IMG_0414.jpgIMG_0473.jpg

IMG_0541.jpgIMG_0556.jpg

IMG_0809.jpgIMG_0828.jpg

IMG_0863.jpgIMG_0929.jpg

IMG_1019.jpgIMG_1036.jpg

FJ0A5805.JPG

Tam, kde je zaostřeno, je kresba krásně ostrá, bez barevných vad. Až se tomu nechce věřit (u tak širokého skla). Záměrně píšu "tam, kde je zaostřeno". Protože zkuste si v praxi s tak širokoúhlým objektivem udělat fotku, kde budete mít při f/1.4 správně zaostřeno na střed i v rozích. To je téměř nemožné, protože vždycky budete mít v záběru něco blíž, něco dál. A fotit ploché zdi - to není testování objektivu.

Takže abych to nějak shrnul - rohové části se těžko hodnotí kvůli malé hloubce ostrosti, nicméně pokud uděláte fotku takovou, aby i roh byl v rámci hloubky ostrosti, tak bude i na f/1.4 pěkně ostrý. Barevná vada je minimální (ne-li vůbec nějaká, viz okna v kostele). Při nízkých clonách je tam vinětace, ale s tím se u tak širokého skla při f/1.4 prostě musí počítat. Z hlediska obrazové kvality zatím nemám, co bych vytknul a objektiv mi přijde dle dosavadních testů obrazově jako prvotřídní. No a bokeh je na tak široké sklo řekl bych obstojný (ale tohle asi není to, co vás bude nejvíc zajímat).

Sigma 20mm f/1.4 ART: celkové hodnocení

Sigma 20mm f/1.4 ART je objektiv bez kompromisů. Poskytuje vynikající obrazovou kvalitu a dobře se s ním fotí. Jen musíte zodpovědně používat AF svého fotoaparátu a počítat s tím, že objektiv váží zhruba 1kg. Odměnou vám bude vysoký potenciál, který vám objektiv poskytne. Není to zrovna portrétní objektiv, ale dost dobře si jej dovedu představit na krajinu, architekturu, interiéry, reportáže, svatby, společenské akce a třeba i noční oblohu.

Testovanou Sigmu 20mm f/1.4 ART mohu bez váhání doporučit všem zájemcům o kvalitní světelný širokáč. Jestli vám nevadí poctivý kus materiálu, budete spokojení.

Štítky: recenze

Diskuse

peter

19.4.2016 17:44

tiez som najskor uvazoval nad 20mm ale myslim ze sigma 24mm bude rozumnejsia volba (rohova ostrost, vaha, zavit na filter, bocne skreslenie, panoramy a portrety na a-psc ...)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie: Jak "nevyrobit" foto-batoh do hor

Před několika lety jsem publikoval článek "Jak „vyrobit“ foto-batoh do hor". Nápad funguje za předpokladu, že vám foto-komora,…

15.3.2018

Václav