Brand

Recenze objektivu Sigma 50mm f/1.4 EX DG HSM

Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM

Objektiv Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM je velmi oblíbený jako základní a především portrétní objektiv. Nyní vám přinášíme detailní recenzi, ve které si ukážeme, jak kvalitní je tato pevná padesátka od Sigmy. Dozvíte se, jak je ostrá a jakou obrazovou kvalitu poskytuje. Také se dozvíte, jak rychle ostří a jestli trpí barevnými vadami.

Jak prošel objektiv Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM naším redakčním testem? Vyplatí se do něj investovat? To se dozvíte v následující recenzi.

Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM: základní vlastnosti

Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM patří mezi objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností. Konkrétně se jedná o "pevnou padesátku", což znamená objektiv s pevným ohniskem 50mm. Jedná se o objektiv typu DG, takže jej lze použít jak na fotoaparátech s aps-c velikostí snímače, tak na full-frame zrcadlovkách. Více v článku o značení objektivů Sigma.

Při použití na zrcadlovce s full-frame snímačem (velikost 35mm kinofilmu) se ohnisková vzdálenost objektivu nemění, zůstává na 50mm. Ovšem po nasazení na tělo s APS-C velikostí snímače se ohnisko přepočte crop faktorem 1.6x u Canonu, 1.5x u Nikonu a 2x u 4/3 systému (Olympus, Panasonic,...).

Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM

To v praxi znamená, že na aps-c těle Canon bude dávat ohnisko 80mm a u Nikonu to bude 75mm. V případě použití na 4/3 systému se z tohoto objektivu stává 100mm objektiv. Všechny hodnoty jsou perfektně vhodné na portrétní fotografování (u Olympusu je to trochu delší sklo, ale stále dobře použitelné).

Z toho vyplývá praktické využití objektivu Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM - na full-frame těle se jedná o základní 50mm objektiv použitelný dobře na všeobecné focení i na portréty. Na ostatních tělech s menším snímačem lze tento objektiv využívat jako prvotřídní portrétní objektiv díky delšímu ohnisku a výborné světelnosti.

Světelnost tohoto 50mm objektivu je f/1.4, což z něj činí velmi světelný objektiv. Vysoká světelnost s sebou přináší hned tři výhody:

  • Kratší časy závěrky, tzn. dobrá použitelnost i v horším osvětlení.
  • Atraktivní rozostřené pozadí díky velmi malé hloubce ostrosti (především pro portréty).
  • Příjemný pohled do hledáčku - díky vysoké světelnosti je obraz v něm příjemně světlý.
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM

Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM není zoomový objektiv, tudíž nejsou takové nároky na vnitřní stavbu objektivu, která může být speciálně přizpůsobena pro jednu jedinou ohniskovou vzdálenost. Opticky se tak Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM skládá z 8 optických elementů uspořádaných do 6 skupin.

Jelikož má tato pevná padesátka od Sigmy daleko větší přední čočku, než například padesátka 1.4 od Canonu, je i průměr pro filtry větší. Závit pro filtry má 77mm, takže filtry pro tento objektiv nebudou zrovna levné.

Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM

Zajímavostí je, že Sigma 50mm f/1.4 má mezi ostatními padesátkami největší průměr závitu na filtry na trhu (má největší průměr přední čočky).

Minimální vzdálenost zaostřování je 45cm od roviny snímače, takže od tohoto objektivu nelze očekávat nějaké extra makro-schopnosti. Maximální poměr zvětšení je 0.135x.

Clona se skládá z devíti lamel, takže kresba i bokeh jsou opravdu luxusní Optická kvalita). Maximální clonové číslo je pouze f/16 (větší clonu nastavit nelze).

Rychlost ostření je velmi vysoká. Sigma 50mm f/1.4 používá ultrazvukový mechanismus ostření (HSM), takže ostření je rychlé a tiché. Navíc lze manuálně přeostřovat i při zapnutém autofokusu. Kroužek ostření je "nekonečný", tj. lze s ním otáčet dokola.

Při zběžném porovnání s objektivem Canon EF 50mm f/1.4 USM ostřila Sigma 50mm f/1.4 EX DG HSM srovnatelně rychle. V některých situacích se zdálo, že dokonce rychlostí autofokusu předčila svého konkurenta od Canonu. Rozhodně tedy nelze říci, že by tato padesátka od Sigmy ostřila pomaleji, než konkurence.

Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM: tovární zpracování a ovládání

Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM

Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM je objektiv, který je na tom velmi dobře nejen opticky (více v následující části recenze), ale i bytelností a zpracováním. Objektiv je již na první ohmat velmi bytelný a odolný. Tak trochu překvapí i svou velikostí a hmotností, protože pevné padesátky bývají vcelku kompaktní nenápadné. To ale o Sigmě s hmotností 0.5kg a průměrem 8cm neplatí.

Povrchové zpracování je zcela typicky "semišově matné", stejně jako i u ostatních objektivů Sigma. Bajonet je poctivě kovový.

Ovládání objektivu Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM je zcela pohodové a na vysoké úrovni. Na těle objektivu jsou prakticky dva hlavní ovládací prvky:

  • Přepínač mezi AF a MF (autofokus a manuální ostření).
  • Kroužek pro manuální ostření, který je dostatečně široký, pohodlně se ovládá a lze jej používat i při zapnutém autofokusu.
Sigma 50mm F1.4 EX DG HSM

Přední člen se při ostření neotáčí, takže použití polarizačních a přechodových filtrů je pohodové. Objektiv při ostření nijak nemění svou velikost.

Velkou výhodou Sigmy 50mm f/1.4 EX DG HSM je to, že se dodává se sluneční clonou a ochrannou brašnou. Jedná se prakticky o vyztužené pouzdro na objektiv. Navíc je na objektivy Sigma poskytována záruka 4 roky (oproti standardním dvěma).

Celkově zhodnoceno se jedná o objektiv, který poskytuje vynikající parametry a velmi dobře se ovládá. Jedinou nevýhodou je z tohoto hlediska trochu nadstandardní rozměr a hmotnost. Oproti ostatním pevným 50mm objektivům je Sigma trochu méně nenápadná. Ale někomu se může větší "kus skla" líbit :)

Štítky: objektiv, recenze

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa