Brand

Recenze objektivu Tamron 17-50mm f/2.8 VC

Měli jsme možnost mít v redakci delší dobu objektiv Tamron 17-50 f/2.8 VC, a tak vám dnes přinášíme výsledky jeho testování.

V naší recenzi se dozvíte, jak Tamron 17-50 f/2.8 VC rychle ostří, je-li efektivní jeho stabilizace, jak je na tom z hlediska obrazové kvality a jak se s ním v praxi fotí. To vše včetně ukázkových fotografií.

tamron_17_50_vc.jpg

Tamron AF SP 17-50mm f/2.8 XR Di-II VC LD Aspherical (IF) - to je celý název testovaného objektivu. Označení je to pekelně dlouhé, takže jej v praxi samozřejmě nikdo nepoužívá. I proto budeme v této recenzi používat zkrácené označení.

Pokud by vás přesto zajímalo, co všechny ty zkratky znamenají, naleznete to v článku Rozumíme pojmům a značení objektivů Tamron.

Tamron 17-50mm f/2.8 VC - základní vlastnosti

Tamron 17-50mm f/2.8 VC je všeobecně oblíbený základní objektiv, a to hned ze dvou důvodů. Jednak má konstantní světelnost f/2.8 v celém rozsahu ohnisek a navíc poskytuje velice solidní obrazovou kvalitu. Oproti předchozí verzi (Tamron 17-50mm f/2.8) přináší tato nová verze navíc stabilizátor obrazu.

Tamron 17-50mm f/2.8 VC je zoomový objektiv, který lze použít na zrcadlovkách se snímačem menším než full-frame, tj. na aps-c zrcadlovkách. Vyrábí se zatím s bajonety pro Canon a Nikon.

Rozsah ohnisek tohoto nového objektivu je 17-50mm, takže po přepočtu crop faktorem je z něj zajímavý základní objektiv o rozsahu 27-80mm (1.6 crop) nebo 25.5-75mm (1.5 crop).

tamron_17_50_vc_2.jpg

Světelnost tohoto objektivu je f/2.8 v celém rozsahu, což je jedna ze silných stránek Tamronu 17-50mm.

Opticky se Tamron 17-50mm f/2.8 VC skládá ze 19 elementů ve 14 skupinách, což je docela dost optiky na tak kompaktní objektiv. Závit pro filtry má průměr 72mm, takže filtry pro tento objektiv budou lehce k sehnání.

Minimální vzdálenost zaostřování je 29cm od roviny snímače, takže výsledný poměr zvětšení je zhruba 0.21x. Z toho vyplývá, že s Tamronem 17-50mm f/2.8 VC lze fotit nějaké ty detaily, ale na opravdové makro to není. Tam je potřeba poměr zvětšení 1x. Jaké konkrétní detaily lze s tímto objektivem fotit? Mrkněte se na ukázkové snímky v poslední části této recenze.

Rychlost ostření je v případě Tamronu 17-50mm f/2.8 VC spíše podprůměrná. Oproti ultrazvukovým motorkům autofokusu je klasický systém znatelně pomalejší. Takže na nějaké akční focení, kdy je potřeba hodně rychle přeostřovat, Tamron 17-50mm f/2.8 VC moc vhodný není. Přeostření z minimální vzdálenosti na nekonečno trvá 0.7 sekundy. Není to moc, jenže když vezmu v úvahu to, že po namáčknutí spouště je také pauza (než AF zareaguje), není to na rychlé focení.

tamron_17_50_vc_3.jpg

Tamron 17-50mm f/2.8 VC - materiály a ovládání

Tovární zpracování testovaného objektivu je specificky dobré, jako u ostatních objektivů Tamron. Opláštění je sice plastové, ale působí vcelku bytelným dojmem. Bajonet je poctivě kovový. Samozřejmě bylo by fajn vidět na objektivu lepší materiály, ale není to alespoň takový ten "levný plast", který známe např. ze setových objektivů Canon.

Tamron 17-50mm f/2.8 VC má standardní ovládání:

  • Přepínač mezi AF a MF (autofokus a manuální ostření).
  • Přepínač pro aktivaci a deaktivaci stabilizátoru obrazu.
  • Přepínač (zámek) pro zamezení vyjíždění objektivu (nelze zoomovat).
  • Zoomovací prstenec (dostatečně široký).
  • Ostřící prstenec (pohodově ovladatelný).

Stabilizátor

tamron_17_50_vc_4.jpgObjektiv Tamron 17-50mm f/2.8 VC je vybavený mechanickým stabilizátorem obrazu (naznačuje to i zkratka VC v názvu, Vibration Compensation = kompenzace vibrací).

V praxi se stabilizátor velmi osvědčil, zejména pak na 50mm ohnisku. Stabilizátor při focení v terénu velmi příjemně překvapil a s čistým svědomím můžu říct, že je srovnatelný s originálními stabilizátory Nikonu, Canonu a dalších značek. Takže za stabilizátor dávám velké plus.

Štítky:

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa