Brand

Recenze Olympus E-620

Olympus E-620

Olympus E-620 je digitální zrcadlovka, která při nedávném oficiálním představení potěšila mnohé příznivce 4/3 systému. Má vylepšený hledáček, 7 bodový autofokus s jemným doladěním, výklopný displej s Live View, vestavěný stabilizátor, sekvenční snímání 4fps, kreativní režimy,... to vše ukryté ve velmi malém těle.

Jaký je Olympus E-620 v praxi? To se dozvíte v naší recenzi. Olympus E-620 jsme podrobně otestovali a dnes vám přinášíme výsledky testů. Dozvíte se, jak se E-620 ovládá, jakou obrazovou kvalitu poskytuje, jak je rychlý a mnohé další.

Olympus E-620: základní vlastnosti

Olympus E-620 byl oficiálně představen veřejnosti koncem února tohoto roku, a tak se jedná o relativně novou zrcadlovku. Svým výkonem by měl nahrazovat současně prodávaný model E-520, ale když si tyto modely porovnáme, tak zjistíme, že E-620 je spíše na pomezí mezi Olympusem E-30 a E-520.

Již při oficiálním oznámení bylo jasné, že Olympus E-620 bude zajímavá digitální zrcadlovka nabízející celou řadu funkcí, možností a nastavení. A to všechno při zachování malého a lehkého těla. Pojďme se nyní podívat na základní vlastnosti, které Olympus E-620 nabízí.

Snímač a fotografie

Olympus E-620 náleží do tradičního 4/3 standardu, z čehož vyplývá i daná velikost snímače 17.3 x 13mm. Konkrétně se jedná o Live MOS snímač o efektivním rozlišení 12.3MPix. Přirozený poměr stran je 4:3, jak tomu bývá u Olympusu zvykem. Ovšem podobně jako u E-30, i E-620 umožňuje měnit formát fotografií, a to hned ve velmi širokém rozmezí: 4:3 / 3:2 / 16:9 / 6:6. Ačkoliv se jedná o "pouhé" ořezy, je tato možnost velmi výhodná a mnohé uživatele to výrazně potěší.

Olympus E-620

Rozlišení 12.3Mpix je dost na tisk plakátů a zvětšenin, takže z hlediska rozlišení není uživatel nijak omezován. Fotografie lze kromě různých velikostí ukládat i při různých kompresích: Fine nebo Normal. Taktéž lze snímky ukládat do souborů RAW, které uživatel dále zpracovává v editoru.

Jak už tomu u takto výkonných zrcadlovek bývá, k dispozici je i simultánní ukládání JPEGu a RAWu zároveň.

Když už je řeč o snímači, je nutné zmínit ještě optickou stabilizaci obrazu, která je na Live MOS snímači aplikována. Optická stabilizace je tudíž dostupná a účinná u všech objektivů. Olympus E-620 navíc umožňuje manuálně nastavit ohnisko použitého objektivu pro lepší funkčnost stabilizátoru.

Olympus E-620

Hledáček a LCD displej

Hledáček Olympusu E-620 je optický a umožňuje dioptrickou korekci pomocí malého kolečka, a to v rozmezí -3 až +1 dioptrie. Rozměr hledáčku je 18mm a zvětšení je 0.96x. To představuje solidní krok kupředu například oproti hledáčku Olympusu E-520.

Olympus E-620

V praxi je hledáček Olympusu E-620 dobře čitelný, jasný a zobrazuje celou řadu důležitých informací. Dobrým krokem bylo i přesunutí zobrazovaných údajů do spodní části hledáčku (pod obraz). Údaje jsou díky tomu lépe čitelné a rozmístění je logičtější.

Výklopný LCD displej představuje další silnou stránku Olympusu E-620. Při rozměru 6.75 cm a rozlišení 230 000 zobrazovacích bodů poskytuje dostatečný komfort při prohlížení fotografií i fotografování s funkcí Live View (živý náhled). Jedná se prakticky o stejný LCD displej, jaký je použit u modelu E-30, který jsme nedávno testovali.

Displej je velmi dobře čitelný i z úhlu, navíc je pohodlně čitelný i pod přímým slunečním osvětlením. Je výklopný, takže při živém náhledu lze fotit třeba i nad hlavou nebo velmi nízko nad zemí. Výhodou je i možnost sklopit displej dovnitř, takže vůbec není vidět (je chráněný).

Olympus E-620

Ostření a měření expozice

Z hlediska autofokusu zaznamenal Olympus E-620 další slibný krok kupředu oproti nižším modelům (E-520, E-420 a podobně). Má totiž sedmibodový autofokus, což je oproti tříbodovému opravdu znát. Ostřící body jsou rozmístěny poctivě po velké části zorného pole, a tak není potřeba často překomponovávat kvůli ostření.

Z hlediska uživatelského nastavení autofokusu nabízí Olympus E-620 zcela nadstandardní výbavu (jako E-30). Lze nastavit režim AF v živém náhledu, lampu AF, zámek AF, plochu AF, volič zóny AF, citlivost autofokusu, reset nastavení objektivu, možnost MF v režimu Bulb, směr otáčení ostřícího kroužku a jemné doladění AF.

K dispozici je samozřejmě několik režimů ostření:

 • S-AF Single AF(jednotlivý autofokus).
 • C-AF: Continuous-servo AF (kontinuální autofokus).
 • S-AF+MF: Single AF + MF (jednotlivý autofokus s možností manuálního doostření).
 • C-AF+MF: Continuous-servo AF + MF (kontinuální autofokus s možností průběžného manuálního doostřování).

Měření expozice probíhá u Olympusu E-620 pomocí 49 zónového systému, přičemž rozsah fungování je 1 - 20 EV (50mm, f/2, ISO 100).

Měření expozice je možné realizovat v několika režimech:

 • ESP integrální měření.
 • Integrální měření se zdůrazněným středem.
 • Bodové měření (zhruba 2% plochy hledáčku).
 • Bodové měření s přeexpozicí (HI) - původně světlé plochy budou exponovány jako světlé a ne šedé.
 • Bodové měření s podexpozicí (SH) - původně tmavé plochy budou exponovány jako tmavé a ne šedé.
Olympus E-620

Funkční výbava

Olympus E-620 se vyššímu modelu E-30 podobá nejen svými technickými parametry, ale i funkční výbavou.

E-620 je vybaven kreativními režimy, které v praxi dobře fungují a přinášejí zajímavé výsledky - bez nutnosti fotografie pracně upravovat v editoru. Konkrétně se jedná o tyto režimy: Pop Art, Jemná kresba, Bledé a světlé barvy, Jemné světlo, Zrnitý film, Kamera obskura. Jak tyto režimy fungují v praxi si ukážeme v šesté části této recenze nazvané Kreativní režimy.

Další novou funkcí je možnost vícenásobné expozice zaznamenané do jednoho záběru. Tato nová funkce umožňuje zaznamenat dvě různé fotografie a smontovat je dohromady.

Olympus E-620

E-620 umí i takové věci, jako například přiřazení barevné teploty a odchylky v osách červená / zelená k jednotlivým přednastaveným režimům vyvážení bílé. To v praxi znamená, že si v menu nastavíte, že "mráček" má mít 6000K a že odchylka v červené je +2 body. Také si lze k jednotlivým názvům rozlišení nastavit velkost a kompresi.

Olympus E-620 je samozřejmě vybaven celou řadou dalších zajímavých funkcí (jako např. Live View, Detekce tváře, Shadow Adjustment...).

Další podstatné vlastnosti a funkce Olympusu E-620:

Mezi další podstatné (ještě nezmíněné) funkce a vlastnosti Olympusu E-620 patří:

 • Funkce Live View (živý náhled na LCD displeji při fotografování).
 • Protiprachový ultrazvukový systém.
 • Zápis fotografií na xd i CF paměťové karty (duální slot - lze v průběhu focení si vybrat a měnit, což je výborné).
 • Rozsah závěrky 1/4000 - 60 sekund + režim Bulb.
 • Sériové snímání do JPEGu rychlostí 4 snímky za sekundu.
 • Citlivost ISO v rozmezí 100 - 3200, přičemž si lze nastavit míru redukce šumu (vypnutá, nízká, standardní, vysoká).
 • Kreativní režimy: Pop Art, Jemná kresba, Bledé a světlé barvy, Jemné světlo, Zrnitý film, Kamera obskura.
 • České menu.
 • Tělo z plastu vyztuženého skelnými vlákny o hmotnosti 475 gramů.

Nemáte jasno, jestli je lepší E-520, E-620 nebo E-30? Prohlédněte si porovnání těchto tří modelů, tj. porovnání parametrů Olympus E-520, E-620 a E-30.

Štítky: fotoaparát, recenze

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa