Brand

Recenze Olympus E-620

Ergonomie a ovládací tlačítka

Ačkoliv výkonově řekněme nadstandardní, náleží Olympus E-620 spíše do kategorie základních digitálních zrcadlovek. Jak je na tom ale z hlediska pohodlnosti ovládání, rozložení tlačítek a vůbec samotné použitelnosti v praxi?

Pojďme se nejprve zaměřit na ovládací tlačítka a jejich rozvržení.

Olympus E-620

Začněme nejprve zadní stranou fotoaparátu, na které se nachází výklopný 6.75cm LCD displej. Ten je výklopný do všech možných poloh, lze jej například zcela vyklopit na stranu od fotoaparátu. Kvalita zobrazení na displeji je velmi dobrá, čitelnost pod slunečním osvětlením taktéž.

Jelikož je displej ukotven klasicky v levé části těla fotoaparátu, jsou veškerá ovládací tlačítka umístěna všude kolem displeje kromě levé strany. To je identické jako u modelu Olympus E-30.

V horní části fotoaparátu se nachází následující ovládací tlačítka:

 • Tlačítko pro aktivaci a volbu režimu blesku.
 • Tlačítko pro režim snímání (samospoušť, sériové snímání, dálkové ovládání). Totéž tlačítko slouží pro kopírování snímků mezi kartami a pro přímý tisk.
 • Klasické kolečko režimů.
 • Páčka ON OFF u klasického kolečka režimů (pro zapnutí a vypnutí fotoaparátu).
 • Ovládací kolečko (pro změnu parametrů, pohyb v menu,...).
 • Spoušť.
 • Tlačítko kompenzace expozice (slouží i změnu funkčnosti ovládacího kolečka a pro další funkce).

Na zadní straně těla Olympusu E-620 se pak nachází tato ovládací tlačítka:

 • MENU pro vstup do menu (výstup z menu).
 • INFO pro zapnutí / vypnutí simulovaného stavového displeje na hlavním LCD displeji (zároveň slouží pro změnu množství zobrazených údajů k prohlíženým fotografiím).
 • AEL / AFL pro zamknutí expozice nebo autofokusu (více možností použití).
 • FN - funkční tlačítko (například náhled hloubky ostrosti, testovací snímek, vyvážení bílé, face detection,...).
 • Tlačítko pro volbu ostřícího bodu.
 • Tlačítko pro prohlížení fotografií.
 • Tlačítko živého náhledu (Live View).
 • WB (vyvážení bílé).
 • Režim měření expozice.
 • Režim autofokusu.
 • Citlivost ISO.
 • OK pro potvrzení nastavených voleb.
 • Koš pro mazání snímků.
 • IS - tlačítko pro volbu optické stabilizace (vestavěná v těle).

Spoušť Olympusu E-620 se mačká pohodlně a má zcela běžný chod. Její umístění je z hlediska ergonomie a ovládání příjemné - jen by mohla být možná trochu víc našikmo (mačká se přímo shora a mohla by se mačkat trochu z úhlu).

Olympus E-620

Hand grip, tj. úchyt pro pravou ruku, je z důvodu úspor na rozměrech a hmotnosti menší, než u podobných zrcadlovek v této kategorii. Svou velikostí se hand grip podobá spíše E-420.

Proto případným zájemcům o Olympus E-620 vřele doporučuji fotoaparát si případně před koupí vyzkoušet, aby zjistili, že jim dobře padne do ruky. Olympus E-620 se všeobecně dobře drží a ovládá, jen může pro někoho být malý hand grip nezvyklý.

Na boku u hand gripu jsou dvířka chránící slot pro paměťovou kartu. Slot je duální, lze použít xd i CF karty zároveň. Pod křížovým voličem (šipky s tlačítkem OK) je USB výstup, který je chráněný gumovou výklopnou krytkou.

Spodní strana pak klasicky skýtá plochu se závitem na stativ a dvířka pro akumulátor. Ten je ve svém slotu jištěný, aby při náhodném otevření dvířek samovolně nevypadl. Dvířka akumulátoru se otevírají posunutím jistícího posuvníku.

Zhodnocení ergonomie a ovládání

Olympus E-620

Olympus E-620 je digitální zrcadlovka, která nabízí solidní výkon zabalený v malém těle. Z této koncepce vychází i vše ostatní týkající se ovládání. Rozmístění tlačítek je dobré a bezproblémové, totéž platí i o jejich používání. Fotoaparát na zmáčknutí tlačítek reaguje rychle.

Z hlediska celkového pohledu na ovládání a ergonomii je tu pouze jediný otazník týkající se velikosti hand gripu (úchytu na ruku).

Je jasné, že Olympus E-620 byl projektován tak, aby byl malý a lehký. Proto je diskutabilní, zda malý hand grip považovat za výhodu nebo nevýhodu. Zde ponechám na uživateli, ať si sám zhodnotí své preference a určí si, zda jsou pro něj malé rozměry výhodou či naopak.

Štítky: fotoaparát, recenze

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa