Brand

Recenze Olympus mju: Tough 8000

Olympus mju: Tough 8000

Olympus mju: Tough 8000 je nový odolný fotoaparát, který byl představen veřejnosti před necelým měsícem. Dnes vám přinášíme jeho podrobnou recenzi. Jak se s odolným fotoaparátem Olympus mju: Tough 8000 fotí v praxi? Jak kvalitní fotky produkuje, jak se ovládá a jaké funkce a možnosti nabízí? Stojí za to do něj investovat?

V následující recenzi pro vás máme výsledky našeho redakčního zatěžkávacího testu. Přečtěte si naší recenzi nového Olympus mju: Tough 8000.

Olympus mju: Tough 8000: základní vlastnosti

Jak již bylo naznačeno v úvodu, Olympus mju: Tough 8000 je odolný digitální fotoaparát, který lze používat i ve velmi drsných podmínkách. Je totiž odolný hned z několika hledisek:

  • Nárazuvzdorný - vydrží pád z výšky 2 metrů.
  • Voděodolný - lze se s ním potápět do hloubky 10 metrů.
  • Tlakuvzdorný - můžete si na něj třeba i stoupnout, protože vydrží tlak až 100kg.
  • Mrazuvzdorný - bezpečně s ním lze fotit i v -10°C mrazu.

Tyto všechny výše uvedené vlastnosti posouvají Olympus mju: Tough 8000 do skupiny odolných digitálních fotoaparátů.

Snímač a fotografie

Olympus mju: Tough 8000 je vybaven CCD snímacím čipem o velikosti 1/2.33 " s efektivním rozlišením 12 Mpix. To je rozlišení postačující i na opravdu velké výtisky.

Olympus mju: Tough 8000

Na výběr je z několika možných rozlišení, které je možné kdykoliv při fotografování měnit: 3968x2976, 2560x1920, 2048x1536, 1600x1200, 1280x960, 640x480, 1920x1080 (16:9).

V rámci každého tohoto rozlišení si lze zvolit míru kvality (komprese). K dispozici jsou dvě možnosti: Fine (lepší kvalita), Normal (menší kvalita - vyšší komprese).

Poměr stran snímače je klasický 4:3, takže širokoúhlý formát 16:9 je ořezem z původní fotografie. Při fotografování je to i vidět na displeji, kde se nahoře a dole zobrazí částečně průhledné šedivé pruhy naznačující budoucí ořez.

Objektiv

Olympus mju: Tough 8000 je vybaven vestavěným objektivem, který poskytuje rozsah ohniskových vzdáleností 28 - 102 mm (po přepočtu). Tomu odpovídá rozsah 3.6 optický zoom. Díky širokoúhlému záběru je možné fotit dobře například krajinu. Stejně jako u ostatních odolných fotoaparátů, má i mju: Tough 8000 objektiv vestavěný v těle (nevyjíždí a má vlastní automatickou kovovou krytku).

Olympus mju: Tough 8000

Světelnost objektivu je v rozsahu ohnisek f/3.5 - 5.1, což lze v této kategorii fotoaparátů označit za běžnou hodnotu. Olympus mju: Tough 8000 je navíc vybaven užitečným stabilizátorem obrazu, který v praxi velmi dobře funguje a umožňuje fotit z ruky při delších časech než normálně. Stabilizaci lze nastavit na trvale zapnutou nebo vypnutou (v menu fotoaparátu).

Velmi zajímavou a užitečnou funkcí je systém ovládání Tap Control, pomocí kterého lze fotoaparát ovládat poklepáním na jeho různé strany. Více o této funkci se dozvíte v následující části recenze, která se věnuje ergonomii a ovládání.

LCD displej

Olympus mju: Tough 8000 nemá žádný hledáček, je vybaven LCD displejem o rozlišení 230000 zobrazovacích bodů. LCD displej o velikosti 6.75 cm má při běžném osvětlení jen velmi malé zpoždění a je dobře čitelný i pod slunečním svitem. V průměrném a špatném osvětlení přestává být displej zcela plynulý, ale zhruba tak stejně, jako každý druhý fotoaparát. Úroveň jasu displeje lze uživatelsky měnit v menu.

Olympus mju: Tough 8000

Pomocí tlačítka DISP si lze zobrazit na LCD displeji pomocnou mřížku nebo živý histogram, což považuji u takového fotoaparátu za velké plus. Případně lze nechat zmizet veškeré údaje zobrazované na displeji.

Olympus mju: Tough 8000

Ostření, měření expozice, režimy

Olympus mju: Tough 8000 je svou podstatou automatický fotoaparát - nenabízí tedy nějaké extra pokročilé funkce a režimy. Autofokus pracuje prakticky pouze v klasické automatice - je ale možné vybrat si mezi třemi režimy ostření: běžný, bodový, Face Detection (Detekce tváře).

V režimu super makro lze zaostřovat při pevně daném zoomu již od 2cm. V praxi se ukázalo, že je možné ostřit i na menší vzdálenosti pohybující se zhruba kolem 1.5cm.

K dispozici je i režim Super makro se svítící LED diodou, která má pomoci autofokusu lépe ostřit. V praxi se ale tento režim vůbec neosvědčil, protože z nějakých záhadných důvodů fotoaparát přestal ostřit na tak blízké vzdálenosti, jako v klasickém režimu super makro. Navíc dioda je umístěna vedle blesku, takže když fotíte na menší vzdálenost (pár cm), tak dioda svítí zcela jinam, než míří objektiv.

Olympus mju: Tough 8000

Měření expozice lze pomocí menu nastavit buď na celoplošné nebo bodové. Bodové měření funguje velmi dobře, jen bych uvítal, pokud by se mi v bodovém měření zobrazil na displeji zaměřovací obrazec natrvalo a ne pouze při namáčknutí spouště (takhle totiž bez namáčknutí spouště není zcela jasně vidět, kde fotoaparát nabírá expozici).

Další podstatné vlastnosti a funkce Olympusu mju: Tough 8000:

  • Ukládání fotografií na paměťové karty xD-Picture Card, Micro SD (s adaptérem).
  • Zobrazení živého histogramu při fotografování.
  • Funkce Face Detection, Inteligentní Auto režim.
  • Rozsah závěrky v rozmezí 1/2000 - 4 sec.
  • Kompenzace expozice samostatným tlačítkem v rozmezí +/- 2EV v 1/3EV krocích.
  • Sekvenční snímání při plném rozlišení rychlostí 1 snímků za sekundu.
  • Citlivost ISO automatická / manuálně nastavitelná v rozmezí 64 - 1600.
  • Vyvážení bílé: auto, přednastavené režimy.
  • Ozvučené videosekvence v rozlišení 640 x 480 při 30 snímcích za sekundu.
  • Menu v češtině.
  • Tělo z kovových slitin, rozměry 95 x 62 x 22 mm, hmotnost 182 g.
Štítky: fotoaparát, recenze

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa