Brand

Recenze Olympus OMD E-M1

V dnešní recenzi se dozvíte mnoho o nástupci přelomového modelu Olympus OMD EM5. Ano, bude řeč o Olympusu OMD EM1, který jsme měli v redakci na testování. Je novější, je lepší, lépe se drží... Je ale také výrazně dražší. Pro koho je vlastně určen a co dokáže nabídnout především? Pojďme se na něj podívat podrobněji v této recenzi.

img_0199.jpg

Úvodem

Vzhledem k tomu, že jsem sám vlastnil asi půl roku OMD EM5 a aktivně s ní fotil, tak jsem měl zhruba představu co bych od nástupce očekával...Co mi vadí, co bych chtěl u nástupce lépe vyřešné a naopak co je natolik dobré, že nevidím důvod ke změně (zachování utěsnění apod.)?

Výstup byl velmi dobrý, tělo se obstojně drželo, nabízelo množství užitečných, ale i zábavných funkcí (oblíbil jsem si například filtr "miniatura" z řad těch kreativních. Nic to nevážilo, bylo možné jej vzít kamkoliv a díky utěsnění, které nabízel i setový objektiv Olympus 12-50mm jsem o něj nemusel mít přehnanou péči. O to více jsem se těšil na poskytnutý Olympus E-M1 pro redakční test.

Olympus E-M1: Hlavní vlastnosti

  • Micro 4/3 čip Live MOS s rozlišením 16,3Mpx
  • EVF hledáček s rozlišením 2,36Mpx
  • Časy závěrky až do 1/8000 (EM5 má 1/4000)
  • Vyměnitelné objektivy (kromě micro 4/3 lze přes redukci použít i 4/3 objektivy Olympus)
  • Tělo z hořčíkové slitiny s utěsněním proti prachu a vlhkosti
  • Kapesní rozměry a hmotnost  497g (bez objektivu).
  • Jednoduchá obsluha, programovatelná tlačítka
  • Velmi kvalitní obrazový výstup (více níže).
  • Rozměrný hledáček a vyníkající dotykový displej

Materiály a ovládání

Tělo je špičkově zpracováno, to je zcela bez debat. Oproti OMD EM5 došlo ještě ke zlepšení v ovládacích prvcích - tlačítka jsou lépe rozmístěna i větší (přehrávání snímků  byl docela "bolák EM5") respektive v jejich provedení. Ty již nejsou tolik "gumové" a nestalo se mi, že bych cokoliv stlačil a nedošlo k přepnutí funkce apod., což se mi u mé EM5 občas stalo. Zkrátka zde slabiny příliš nelze hledat, posun k lepšímu oproti předchozímu modelu zde opravdu je. Navíc máte možnost využít až 7 programovatelných tlačítek, z toho 2 krásně na dosah u bajonetu pro objektiv.

Ovládací kolečka mají příjemně tuhý chod, jen mě zarazil fakt, že jsou továrně předdefinována a jejich funkce (ve zmíněném ohledu) nelze změnit. Přední ovládací kolečko u spouště pro kompenzaci expozice, zadní u hledáčku pro změnu clonového čísla a tím to hasne. Byl bych rád, aby mě někdo opravil, ale ať jsem zkoumal menu a možnosti sebevíc, nenašel jsem možnost toto otočit tak, jak jsem zvyklý. Tedy abych měl volbu clony jako u zrcadlovky = u spouště... Tělo je samozřejmě utěsněno a hořčíková slitina je již standardem.

img_0228.jpgCo je ovšem nejvýraznějším prvkem EM1 proti předchůdci je jeho poměrně velký grip.  A právě ten je obrovským přínosem pro každého, kdo si chce být jistý, že mu fotoaparát nevyklouzne z ruky. Ergonomicky se tímto prvkem Olympus posunul do světa zrcadlovek, byť na úkor rozměrů. Ono s takovým objektivem Olympus 75/1,8 už jde o docela "hmotnou" sestavičku a proto jsem byl za grip velmi vděčný.

Díky wi-fi připojení máte možnost přes aplikaci ovládat fotoaparát kompletně přes telefon :) Zajímavá možnost například v momentě kdy fotíte něco, co by nemělo vědět, že je foceno. Fotoaparát na stativu a v klidu číháte někde "za bukem", telefon v ruce a na jeho displeji vidíte naprosto totéž, co v živém náhledu fotoaparátu. Měníte ostřící body, clonu, čas... cokoliv. Výborná věc a vřele doporučuji alespoň vyzkoušení než půjdete do teréu.

Dotykový a výklopný displej je naprosto špičkový, rozlišení oproti EM5  barvy nádherné, obraz dokonale ostrý, zde není co vytknout. Navíc rozlišení je proti předchůdci téměř dvojnásobné a přesáhlo hranici milionu obrazových bodů (přesně 1 037 000).

Autofokus a ostatní funkce

Zde trochu váhám co napsat... Věřte mi, že popsat vše co EM1 umí od "blbinek" až po užitečné věci pro profesionála včetně přenastavení tlačítek a jejich duálních funkční by zde zabralo několik stran. Ostatně i menu fotoaparátu není zrovna strohé. Nejlépe je stejně přečíst si základ a zbytek už vyzkoušet na vlastní kůži, stojí to za to.

Jak podat skutečnost, že s img_0207.jpgjakoukoliv klasickou digitální zrcadlovkou ostřím proti Olympusu zdánlivě věky? Ve stínu Olympusu a jeho objektivů se mi doma ve skříni třesou USM motorky hrůzou, že poletí z okna :)

Vše je dáno ostřením přímo na čip, to je jasné. Zde se nic zásadním způsobem nemění. 37 ostřících bodů, které jsou dobře rozložené, volit lze jednotlivě i po sekcích (jako u jiných fotoaparátů), ostří to kamkoliv, kdykoliv a okamžitě bez váhání a hlavně do místa, kam jste opravdu chtěli a to i na plně odcloněném vysoce světelném objektivu (Olympus 45/1,8, 75/1,8 atd.)

Wifi jsem zmínil již výše, video klasicky full HD (1080p), 30 i 60fps. Tímto se chci omluvit za svou neerudovanost v tomto odvětví, ale jsem fotograf a ne kameraman a razím cestu, že fotoaparát má fotit a ne natáčet.

Vhodným vylepšením je nejkratší čas závěrky 1/8000, což EM5 nenabízela. Při focení s velmi světelnými objektivy jste se na tomto mohli v určitých situacích zkrátka "zaseknout", takže posun do 1/8000 rozhodně velmi vítám.

Obrazová kvalita

Obrazová kvalita EM1 je zřejmě jediná věc, kde nedošlo ke znatelnému vylepšení a má to jasný důvod. Snímač je totožný jako předchůdce. Zdánlivě to asi nedává logiku, ale bylo by nerozumné se domnívat, že je to tedy dost divný nástupce, když nemá nový snímač. Sám jsem se micor 4/3 víceméně posmíval co se týče výstupu, citlivosti a výsledků z toho vycházejících. No smích mne přešel poté, co jsem si zakoupil právě OMD EM5. Fotit na ISO 4000 není nic vyjímečného a rozhodně se nejedná o těžký úkol, kdy by se stávala fotografie stěží použitelnou. Musíme si všichni zvyknout, že doba pokročila a i snímač o velikosti "fazole" (jak s oblibou říkám) umí vyprodukovat kvalitní fotografii i do tiskových rozměrů A3.

img_0225.jpg

Dle srovnání se zdá, že maličko ubylo šumu na velmi vysoké citlivosti a při zvětšení 1:1 jsou fotografie z EM1 o chloupek ostřejší (samozřejmě při porovnání s totožnými objektivy a nastavením), ale nemyslím si, že by si toho kdo mohl běžně všimnout. Rozdíl je nepatrný.

Šum ve fotografii

Níže jsou testovací snímky (100% výřezy) pořízené při různých citlivostech ISO.

iso.jpg

iso200.jpg

iso400.jpg

iso800.jpg

iso1600.jpg

iso3200.jpg

iso6400.jpg

iso12800.jpg

Ukázkové snímky

Níže si můžete zobrazit ukázkové fotografie v plném rozlišení.

p3180018.jpgp3200059.jpg

p3200061.jpgp3200065.jpg

p3210004.jpgp3300331.jpg

Závěr

Výše popsané, a to zejména u funkcí, je zlomek toho co EM1 umí. Bracketing, time lapse, Live BULB (výborná věc při dlouhých expozicích), kreativní filtry atd... Výstup je na poměry velikosti snímače špičkový a snese bez potíží srovnání s většími APS-C snímači (z hlediska šumu bez potíží i se staršími full-frame snímači). Co je velmi důležité, tak nabízených objektivů je zhruba 40 (pro micro 4/3, tedy nejen Olympus) a kupříkladu ty od Olympusu jsou až na pár výjimek naprosto špičkové a pevná skla jsou neskutečně ostrá již na nejmenší clonové číslo. S pomocí redukcí (klasický 4/3 formát i m42) nasadíte již stovky objektivů.

Pokud po EM1 pošilháváte a zvažujete jeho zakoupení, litovat rozhodně nebudete. Pokud vás nezastaví finance. To je totiž u tohoto modelu tak trošku problém. Cena těla je v dnešní době zrhuba 40 000Kč a to není málo. Nechci zde srovnávat nesrovnatelné, ale za tyto peníze se dá pořídit nová full-frame zrcadlovka.

img_0203.jpgPrimárně vidím tento fotoaparát pro nadšence jako druhý systém (obrovskou výhodu vidím opravdu ve špičkových objektivech prvotřídních kvalit), případně pro zapálené neprofesionální (myšleno tak, že se tím neživí) fotografy, které u APS-C a FF systémů obtěžuje hmotnost výbavy. Na své si přijde každý milovník technologického pokroku a retra v jednom. A také každý, kdo žije fotografováním, očekává výjimečný fotoaparát s kvalitním výstupem a přitom nemá hluboko do kapsy.

Za investované peníze dostanete nesmírně kvalitní fotoaparát vhodný i do nepohody s možností nákupu rozsáhlého příslušenství (zvláště toto mne fascinuje :) - http://www.fotocihla.cz/ - Olympus ji již bohužel nenabízí), skvělé objektivy a hlavně nesmírnou radost a potěšení.

Více na: http://digiarena.e15.cz/olympus-om-d-e-m1-kral-je-mrtev-at-zije-kral#utm_medium=selfpromo&utm_source=digiarena&utm_campaign=copylink

Štítky: fotoaparát, recenze

Diskuse

František Zemek ASČF

2.5.2014 08:47

nee

za ty peníze už můžu přemýšlet o FF zejména když vemu v potaz hl.ostrosti při f2,8 u 4/3 a FF v tomto pohledu už těch pár tisíc navíc, nedělá takový problém A práce se clonou, hl.ostrostí je opravdu potřebná kdepak, tudy cesta nevede

Tomáš

2.5.2014 09:32

Neviděl bych to tak černobíle... na spoustu fotografických odvětví není potřeba malá hloubka ostrosti. Netvrdím že bych si to koupil (taky se mi ta cena jeví dost vysoká a mám ff dslr), ale myslím si, že to cesta je a že za deset let budou klasické dslr dnešního typu (pokud neprojdou nějakou výraznou inovací) konstrukčně zastaralé. Každá inovace je v tomto ohledu krok kupředu a u Olympusu se snaží, což se o některých jiných výrobců říct nedá :D

Michal Kroupa

2.5.2014 10:06

souhlasim s Tomasem. E-M1 je podle me super fotak. celkove ma M43 celou radu perfektnich objektivu a nemyslim si, ze by nekomu nestacila mala hloubka ostrosti, kterou na E-M1 zvladne napr voigtlander nokton 25mm f0,95 nebo 50mm f0,95. navic ff dslr neni zadna vyhra. spousta lidi si full frame az moc idealizuje. u 90% fotek nepotrebuju a nechci, aby byla rovina ostrosti siroka pul cm.. napr. zaostrene oci, ale spicka nosu uz mimo rozostrena. navic hlavni vyrobci ff dslr spi uz nejaky ten rok.. nikam se neposouvaji. kazdopane cena E-M1 je hodne prestrelena

zdenda77

2.5.2014 17:26

Já si myslím, že výrobce necílí na malou hloubku ostrosti , ale na cestovatele. Je to skladnější. Váha těla je oproti Dslr poloviční a to samé u objektivů. Je to utěsněné do povětrnostních vlivů... Pokud se to bude zlepšovat,a ne jen cenou, tak to určitě příznivce najde. Když ne u nás , tak ve světě určitě, tady i 25 let po revoluci není taková kupní síla a ráj jak nám slibovali. Ceny ty jo ty jsou vyšší než kde jinde :)

Jiří Bureš

5.5.2014 11:25

FF vs 4/3 a jak to vlastně s OMD je

Já bych zde k recenzi dodal toto - aktivně jsem fotil s OMD EM5, což v zásadě schopností a výstupu oproti EM1 nečiní žádný rozdíl. Je pravda, že už proti APS-C je zjevně hloubka ostrosti zcela jinde a to větší. Oproti FF jste již v jiném světě. Nicméně i tak se dá s objektivy 45 a 75/1,8 vykouzlit příjemný portrét. Co se týče financí - OMD je drahý systém. Ne že ne. Jestliže ale vezmu v potaz jakého výstupu jsem schopen do řekněme ISO 2000 dosáhnout a jak nesmírně kvalitní je téměř jakýkoliv objektiv od Olympusu, tak je to na pováženou. Je pravda, že Canon 85/1,8 stojí půlku toho, co Olympus 75/1,8, jenže zdaleka není tak ostrý a je zde pořád problém s tím vybrat dobrý kus (to je téměř u každého světelného skla), ale u Olympusu jsem měl v ruce 5 pevných skel a každé z nich naprosto výborné a ostré jak břitva i ZCELA ODCLONĚNÉ (a to i kusy mnou vlastněné-mimo recenzi). Takže za mě - pokud na to peníze máte, litovat nebudete..

petrkos

5.5.2014 14:17

olympus omd em-1

Stručná ale výstižná recenze, fotil jsem dlouho s omd em5 a přešel jsem na omd em1, nelituji toho, hledáček je někde jinde a celková koncepce držení, tlačítek, velikosti mi více vyhovuje než omd em5, proto že mi nevyhovalo nastavení ovládacích tlačítek tak jak p. redaktorovi změnil jsem si to v nastavení přišel jsem na to hned první den co by čerstvým majitelem takže v předu clona-čas a pod. vzadu korekce exp./ u spouště / Nechci dělat reklamu olympusu ale s kresbou objektivů jsem moc spokojen hned na plnou díru u všech co mám nebo jsem měl v ruce na vyzkoušení, celkově mi systém moc vyhovuje a zjistil jsem že na většinu akcí za poslední dobu tahám jen omdéčko / do práce, na procházky, na výlety a pod./ a nikon d7100 nechávám stále častěji doma to neznamená že jsem nikon zavrhl ! Každý má něco do sebe. To je vše... a hezký den diskuatujícím přeje Petr Kos.

Jiří Bureš

5.5.2014 14:41

Re : petrkos

Je to tak, jak píšete. Zvláště zmínka o objektivech je 100% pravda. Já už sice EM5 prodal a nákup EM1 neplánuji, ale velice obdivuji co se dá z tak malého snímače vymáčknout. A už to opravdu není jen vycházková záležitost. Dá se s tím fotit klidně komerční zakázka.Schopnosti na to to tělo i celý systém má. Ergonomie je velmi dobrá. Co se recenze týče - je to asi hloupé, ale dost špatně se píše recenze na něco, na čem nemůžete shledat vadu. Jediné co mi pořád vadí a vadit bude je EVF hledáček (ne proto, že by se sekal,ale zkrátka jen proto, že OVF považuji stále za nenahraditelný) ale to vzhledem k tomu, že se bavíme o mirrorless koncepci nelze vyřešit jinak.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa