Brand

Recenze Panasonic GX8

Uvažujete o výkonném systémovém kompaktu s dobrou ergonomií a 4K videem? Pak by ve vašem hledáčku měl být Panasonic GX8, který toho nabídne opravdu mnoho. Včetně značného počtu ovládacích prvků, dobré ergonomie, hledáčku a 4K videa.

Autory této recenze jsou Michal Kroupa a Tomáš Dolejší.

panasonic-gx8-uvod.jpg

Po dlouhých dvou letech čekání se firma Panasonic rozhodla o update GX7. Tento maličký sympaťák patřil mezi první foťáky se stabilizací snímače. Dva roky na poli fototechniky jsou však nezanedbatelně dlouhá doba. Výrobci se předhánějí se 4K videem a bleskovým autofokusem, se kterým neproostříte ani běžícího leoparda. Pojďme se podívat, jaké novinky si pro nás firma Panasonic připravila a jak model GX8 prošel naším redakčním testem. Tento poněkud netradiční článek zahrnuje názor na focení s Panasonicem GX8 od dvou fotografů nezávisle na sobě.

Panasonic GX8: hlavní vlastnosti:

  • 20,3 MPX M4/3 stabilizovaný snímač
  • elektronický hledáček OLED s poměrem stran 4:3 a možností vyklopení o 90 stupňů.
  • utěsnení proti vodě
  • mechanická závěrka s rychlostí 1/8000s, elektronická závěrka s maximální rychlostí 1/16000s.
  • hmotnost 470g včetně baterie

panasonic-gx8-4.JPG


Tělo GX8 a ovládání

Nový Panasonic GX8 je jako jeho předchůdce po podání steroidů. Tělo je vyrobeno ze slitiny hořčíku, ale působí poměrně nedotaženě. Ve srovnání s Fuji X-T1 nebo např. Sony A7 II nevyvolává nový Panasonic GX8 tak dobrý pocit ze zpracování jako jeho konkurence. Tlačítka nemají jistý stisk a hrany otočných voličů jsou relativně ostré a fotograf tak nemá dobrý pocit např. při nastavení expozice.

Rozměrné tělo dále nesedí k maličkým objektivům na systém M4/3. Svou velikostí nemá GX8 daleko do Fuji X-Pro1, který je ovšem osazen APSC snímačem a optickým hledáčkem. Jako jediný důvod, proč výrobce takto výrazně zvětšil tělo ve srovnání se starším modelem, vidíme v redakci taktiku poskytnout zákazníkům "pořádné dělo". Někteří fotografové prostě preferují větší a těžší fotoaparát, před malým kapesním. Grip GX8 je sice větší, ale neoznačil bych ho za ergonomicky ideální. Váha téměř půl kila bez objektivu vcelku překvapí. Opět to jsou dvě strany mince - někdo preferuje malý lehký kompakt, jiný těžší model.

panasonic-gx8.JPG

Hlavní předností systému M4/3 má podle nás být kompaktnost. Starší fotografové často přecházejí na systémové kompakty, protože mají focení jako koníček a nechtějí se při cestování zatěžovat rozměrnou zrcadlovkou. Proto je celý koncept zvětšování původně malých foťáků tak trochu zvláštní (pamatujete na letošní satirickou marketingovou kampaň Olympusu na příslušenství "fotocihla"?).

Pojďme se ale na tělo GX8 podívat více podrobněji.

panasonic-gx8-2.JPG

Elektronický hledáček

Hledáček GX8 patří mezi absolutní špičku na poli systémových kompaktů. Ve srovnání s GX7 došlo ke změně poměru stran EVF z původních 16:9 na 4:3 a modernizaci technologie LCD na organický LED. Hledáček je znatelně větší a zároveň zachovává možnost vyklopení. Zvětšení optiky hledáčku nabízí hodnotu 0,77x, což je přesně na úrovní Fuji X-T1. Každý, kdo někdy fotil s X-T1 si dokáže představit, o jaký luxus se jedná.

panasonic-gx8-hledacek.jpg

Oceňuji výrobce, že nahradil poměr stran 16:9 a přešel k formátu 4:3, který je pro snímač M4/3 přeci jen vhodnější. EVF hledáček má minimální opoždění a nezaznamenal jsem ani žádné artefakty při používání. EVF nemusí však sedět každému a někdo může být více citlivý na obnovovací frekvenci elektronických hledáčků. Nezbývá tak nic jiného, než si foťák osahat někde na prodejně.

Obecně se dá říci, že každý nejvyšší model systémových kompaktů má v současné době výborný hledáček (Fuji X-T1, Sony A7RII a Olympus OMD E-M5 II). GX8 patří mezi zmíněné top modely.

Displej

Zadní strana GX8 je tvořena z větší části výklopným displejem. Nově byla použita technologie OLED a na kvalitě panelu je to znát. Při prohlížení fotek jsou barvy syté a především černá je opravdu černá. Rozměry OLED displeje jsou tři palce a rozlišení přes milion pixelů je více než dostatečné.

panasonic-gx8-8.JPG

panasonic-gx8-5.JPG

Konstrukce fotoaparátu a ovládání

Jaké jsou další klady větší konstrukce foťáku? Především se Panasonicu podařilo do těla vtěsnat celou řadu ovládacích prvků. Zadní a horní strana je doslova pokryta všemožnými tlačítky. Při testování jsme byli nejprve poněkud zmateni tak širokou škálou možností ovládání. Při focení rychlých scén jsme si nemohli často vybavit, jak vlastně nastavit konkrétní funkci. Jak rychle změnit režim jednoho snímku na sérii nebo jak přepnout celoplošné ostření na střed. Samozřejmě každý fotograf je zvyklý na ovládání od jiné značky a je otázkou času si zvyknout. GX8 ale nabízí přes deset nastavitelných funkcí tlačítek včetně vlastního nastavení dotykového displeje. Fotograf si tak přizpůsobí ovládání přesně sobě na míru.

panasonic-gx8-7.JPG

Základní utěsnění proti vodě patří mezi velmi vítané vlastnosti. Je potřeba však mít na paměti, že pro využití této možnosti jsou potřeba i utěsněné objektivy.

Snímač

Doslova nadšeni jsme byli z výsledků, které podával relativně maličký snímač GX8. Podle našeho názoru se jedná o nejlepší výstup, který lze z M4/3 snímače v současné době vyždímat. Úroveň šumu je na pozoruhodné úrovni a zároveň nás mile překvapila barevná hloubka RAW souborů. Dynamický rozsah je dostatečně široký.

Stabilizace

Stabilizace není bohužel tak efektivní jako u Olympusu OMD E-M5 II. Panasonic v současné době pracuje na vydávání firmware pro celou řadu svých stabilizovaných objektivů, aby GX8 mohl využít tzv. duální stabilizaci obrazu. Pokud bude foťák díky novému software vědět, jaký objektiv je na něm nasazen, dojde k aktivaci pokročilé stabilizace, která v sobě kombinuje optickou stabilizaci objektivu a mechanickou stabilizaci snímače.
Stabilizace snímače bohužel nefunguje při natáčení videa, stejně jako u staršího GX7. Na druhou stranu nabízí GX8 elektronickou stabilizaci při natáčení full HD videa, kterou lze kombinovat s optickou stabilizací objektivu. Při natáčení 4K videa nefunguje stabilizace snímače, což je zklamání. Pravděpodobně je tomu tak z důvodu možného přehřívání. Více o této funkci dále v článku.

panasonic-gx8-10.jpg

Kvalita videa

GX8 sice není primárně určený model pro natáčení videa, nicméně však nabízí natáčení do rozlišení 4K při 100 MBit/s. Maximální snímková frekvence při tomto rozlišení je 30fps. Jak již bylo zmíněno v odstavci popisujícím stabilizaci, GX8 nenabízí stabilizaci snímače při natáčení do 4K (každý snímek odpovídá svým rozlišením osmi megapixelům). Další možnosti rozlišení jsou full HD při 25 fps a 20Mbit/s nebo 50/ 60 fps a 28Mbit/s, což není na takto datově náročné soubory žádný zázrak. Full HD video podporuje alespoň elektronickou stabilizaci, což je vzhledem k vestavěné stabilizaci snímače opravdu škoda. Snímačem stabilizované full HD video má např. Sony A7 II, který stojí jen o pár tisíc více a má full frame snímač!

Ukázková videa ve 4K rozlišení z Panasonciu GX8 si můžete stáhnout zde z tohoto úložiště.

Ořez při natáčení videa

Jelikož má snímač GX8 přes dvacet milionů pixelů a výsledné full HD video má jen dva (resp. 4K má osm) megapixelů, procesor foťáku musí každý snímek zmenšit na tuto velikost. Děje se tak při natáčení do full HD, kdy je sice využit celý snímač bez nějakého výřezu, ale dochází tak ke vzniku aliasingu a moire. Oba dva problémy jsou u GX8 patrné, ale pro nenáročné uživatele bohatě stačí. Bohužel při natáčení do 4K využívá foťak jen střed snímače, aby nemusel každý snímek zmenšovat. Díky tomu je video prakticky bezchybné a perfektně ostré. Na druhou stranu je ořez v poměru 1,25X. Pkraticky to znamená, že pokud použijete pro natáčení na GX8 objektiv Panasonic 25mm f1,4, je jeho využitelné ohnisko na těle GX8 50mm, které ještě musíte vynásobit 1,25x pro video :). Může to znít jako složitá matematika, ale důležité je, že podobně se při natáčení do 4K chová i výborný Panasonic GH4, který má ořez 1,2X.

Kvalita videa z GX8 je jednoduše perfektní. Absence stabilizace pro 4K však zamrzí. Stejně tak značný ořez videa, který je však pochopitelný. Zároveň je škoda, že při natáčení v manuálním režimu nemá foťák automatické ISO. Na druhou stranu GX8 nabízí celou řadu profilů pro pozdější gradaci při střihu videa.

panasonic-gx8-6.JPG

Objektivy

Systém M4/3 nabízí nejširší škálu objektivů ze všech systémových kompaktů. Pro ty, kteří mají v oblibě zoomy se širokým rozsahem je systém M4/3 mnohem vhodnější než foťáky s větším snímačem. Panasonic např. nabízí kitový zoom s rozsahem 14- 140mm, který je po přepočtu crop faktoru 28- 280mm a má navíc optickou stabilizaci. V kombinaci se stabilizací snímače GX8 je takto široký rozsah relativně dobře využitelný i přes nižší světelnost zoomu.

panasonic-gx8-3.JPG

Celkové shrnutí

Závěrem lze říci, že Panasonic GX8 nabízí nejkvalitnější výstup ze všech M4/3 snímačů. Pravděpodobně také nejlepší elektronický hledáček s možností vyklopení, dále pak povedenou stabilizaci snímače, kterou lze kombinovat s optickou stabilizací konkrétného objektivu, nejrychlejší ostření ze všech ostatních M4/3 foťáků, kvalitní displej s možností vyklopení do boku a otočením o 180 stupňů, základní utěsnění pro focení v dešti. Pokud ovšem natáčíte především video, Panasonic GH4 je stále jasná volba.

Mezi hlavní zápory patří absence vestavěného blesku a poměrně nevzhledné a rozměrné tělo s rozporuplným zpracováním.

Pokud vám jde primárně o fotky a ne o video, tak bych doporučil zvážit raději Olympus E-M5 II, který sice nabízí mírně pomalejší ostření a nenatáčí 4K video. Na druhou stranu se jedná o krásný foťák, který svými rozměry přeci jen více zapadá do celého systému M4/3.

Panasonicu GX8 se však nedají upřít nesporné výhody, kterými ostatní konkurenci lehce zahanbí. Patří mezi ně kvalita fotek, což je jeden z hlavních argumentů při koupi prakticky každého nového foťáku. Dále pak oceňujeme výklopný hledáček, který se příliš často u jiných foťáků nevidí (vyjma GX7 a několika málo dalších systémových kompaktů s externím EVF).

Celkově GX8 doporučujeme zájemcům o velký bytelný fotoaparát s mnoha ovládacími prvky a 4K videem. Jedná se o poměrně vyladěný přístroj, který nabízí tak nějak vše, co lze od moderního foťáku očekávat. Konkurence je však dle našeho názoru velmi silná a cenová politika Panasonicu není přívětivá pro naše pěněženky. A tak je potřeba zvážit priority a zamyslet se nad tím, pro jaké účely zejména fotoaparát pořizujete a co od něj nejvíc požadujete (viz srovnání s konkurencí v recenzi).

Ukázkové fotografie v plném rozlišení

Níže si můžete prohlédnout ukázkové fotografie v plném rozlišení, pořízené fotoaparátem Panasonic GX8. Pořízeny byly základním setovým objektivem 14-42mm, 35-100mm a pevným 14mm f/2 objektivem.

 panasonic-gx8-01.JPGpanasonic-gx8-02.JPG

panasonic-gx8-03.JPG panasonic-gx8-04.JPG

panasonic-gx8-05.JPG panasonic-gx8-06.JPG

panasonic-gx8-07.JPG panasonic-gx8-08.JPG

panasonic-gx8-09.JPG panasonic-gx8-10.JPG

panasonic-gx8-11.JPG panasonic-gx8-12.JPG

panasonic-gx8-13.JPG panasonic-gx8-14.JPG

panasonic-gx8-15.JPG panasonic-gx8-16.JPG

panasonic-gx8-17.JPG

Štítky: recenze

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa