Brand

Recenze: Pentax K3 II - evoluce vlajkové lodi Pentaxu

A jsme v cíli, zbývá nám jenom závěr. Nejdřív bodové shrnutí kladů a záporů…

klady:

+ velký hledáček
+ 27 AF bodů, z toho 25 křížových.
+ výdrž baterie
+ možnost seřízení autofokusu pro jednotlivé typy objektivů
+ spolehlivé ostření
+ GPS jednotka s možností dlouhých expozic hvězdné oblohy
+ sloty na dvě SD karty.

zápory:

- cvakání ve videu
- při používání starých objektivů je aktivní pouze prostřední AF bod

 

Ohlídejte si:
* absenci interního blesku
* ergonomii – komplikovanější přepínání režimů měření expozice.
* rozmístění AF bodů a jejich počet

Je to Pentax a s tím souvisí nabídka objektivů a příslušenství; zlí jazykové tvrdí, že Pentaxy mají omezenou nabídku objektivů. S tím si dovolím nesouhlasit, na Pentax bez problémů nasadíte jakýkoliv objektiv pro bajonet K, ať je to stařeček z roku 1975 (čili mimo jiné spousta těch nádherných legendárních padesátek Asahi Pentax) nebo moderní kus. Přes redukci nasadíte i objektivy M42, se kterými vám bude fungovat spolehlivě měření expozice i „trap focus“, což značně usnadní ruční ostření – to vše bez drahých redukcí s čipem pro Canon, které při zaostření pípají, nebo nikoních redukcí s optickým členem, který zhoršuje kresbu objektivů. Ano, Canon nebo Nikon mají výrazně větší portfolio objektivů, ale vzhledem k absenci stabilizace v těle obou značek je nutno brát v potaz, že objektivy pro Canon / Nikon musí být stabilizované a tudíž musí výrobce přijít se dvěma mutacemi. Tím se nám nabídka C/N ihned zredukuje na polovinu :). A nebojte se; nejen Canon má svoje „elkové“ objektivy, Pentax má taky prémiovou řadu skel označených jako Limited – tyto objektivy nabízí nekompromisní obrazovou kvalitu a ostrost. Nabídka objektivů výrobců třetí strany je taky široká – Tamrony, Sigmy, Samyangy… čeká jich na vás spousta. Gurmány potěší existence pevných objektivů Sigma ART s bajonetem K. Pentax navíc s výrobci třetích stran sdílí know-how týkající se komunikace objektivu a těla včetně MFT tabulek, takže výrobci nemusí komunikaci zjišťovat složitě reverzním inženýrstvím a to se pozitivně projevuje na výsledných produktech (s výjimkou Tamronu 17-50 / 2,8, kde Tamron nezvládl chování autofokusu na širokých ohniscích, ale to je jiná pohádka).

Koupit či nekoupit? To je oč tu běží…
V dnešní době jsou senzory srovnatelných těl různých výrobců stejně kvalitní. Tím spíš je nutné pořádně si na vlastní ruce osahat těla, o kterých uvažujete, abyste nekupovali zajíce v pytli a dostali do rukou parťáka, se kterým se vám bude dobře pracovat.

Vyplatí se přechod z K-5/K-5 II? Záleží, co očekáváte. Sám jsem byl zvědavý, jak mě K-3 zaujme, ale z mého pohledu nenabízí žádné killer-features, které by mi chyběly. Víc AF bodů je fajn, ale vystačím si s devíti, případná rekompozice a ořez mi nedělá problémy. Sloty na dvě karty jsou taky fajn, ale obejdu se bez nich. Rychlejší rozhraní SD karet by mě mohlo zviklat, K-5 II je přece jenom pomalejší. Víc megapixelů mě nevzrušuje, stejně tak jako Pixel Shift. Karta se ale obrací v okamžiku, kdy jste např. sportovní fotografové, potom vám větší počet AF bodů usnadní lov pohybů a umožní přesnější ostření. Produktoví fotografové zase ocení Pixel Shift (je otázka, jestli Ricoh tuto možnost přidá i do firmwarů starších fotoaparátů; zaprvé jestli to je vůbec možné a zadruhé, jestli budou chtít). Svatební fotografové určitě uvítají možnost simultánního zápisu na dvě karty a tím snížení rizika plynoucího ze selhání jedné z nich.

A na úplný závěr už jenom dobré světlo.

Štítky: pentax, recenze

Diskuse

sladas

22.1.2016 12:42

Ahoj Martine, mám dotaz? Jak je to s vypínáním displeje, je to automatické po přiložení oka k hledáčku, nebo po namáčknutí spouště? Měj se fajn Slaďas!

Aleš

22.1.2016 13:16

 Zdravím Vás Martine,

v prvé řadě pochvala za recenzi(jako obvykle,všeříkající,čtivá a přitom střízlivá,neunaví nadbytkem informací).

A za druhé,je o Pentaxu,což je moje srdeční záležitost, ľúbim Pentax :-).

Za třetí,žil jsem více než 26 let v Olmiku a narodily se tam dvě,z mých tří dětí :-) a tak mě potěšily videika u 

jezírka na Floře i testovací snímky z centra Olomouce.

Myslím si,že takovéto recenze opravdu můžou pomoci s výběrem vhodného přístroje někomu,kdo chce s

focením začít a neví si rady.Viz neustálé dotazy na zdejším diskuzním fóru to dokazují.

Díky,ať sa daří a dobré světlo.

Aleš Holiš

Martin

22.1.2016 19:32

Slaďásku, vypínání displeje jsem nezaregistroval a myslím, že automatika tam není. Ale já hlavní displej moc nepoužívám.

 

Aleši, díky :)

Stanislav Lepič

23.1.2016 17:36

Díky za podrobnou recenzi.

Vladimír

25.1.2016 20:35

Zdravím Vás Martine,

pěkná recenze, jsem také Pentaxista, který přešel od Canonu, tak mě recenze opravdu zaujala. Asi přechod od Canonu na Pentax není až tak obvyklý, ale mě tehdy oměslovily zejména tyto věci. Stabilizace v čipu, velmi dobrá ergonomie a přívětivé ovládání, vytěsněné tělo. To jak vidím či čtu zůstává zústalo. Mám stále ještě K7 a zajímalo by mě srovnání focení na vyšší ISO. To u K7 slabší stránka. Ale od té doby uteklo už hodně vody a tak by mě zajímalo jestli je posun natolik významný, aby to stálo za úvahu. Podle přiložených fotek v recenzi to do ISO1600 vč. nevypadá špatně.

Přeji dobré světlo a ať se Vám daří.

Vladimír Koukal   

Vladimír

25.1.2016 20:36

Zdravím Vás Martine,

pěkná recenze, jsem také Pentaxista, který přešel od Canonu, tak mě recenze opravdu zaujala. Asi přechod od Canonu na Pentax není až tak obvyklý, ale mě tehdy oslovily zejména tyto věci. Stabilizace v čipu, velmi dobrá ergonomie a přívětivé ovládání, vytěsněné tělo. To jak vidím či čtu  zústalo. Mám stále ještě K7 a zajímalo by mě srovnání focení na vyšší ISO. To je u K7 slabší stránka. Ale od té doby uteklo už hodně vody a tak by mě zajímalo jestli je posun natolik významný, aby to stálo za úvahu. Podle přiložených fotek v recenzi to do ISO1600 vč. nevypadá špatně.

Přeji dobré světlo a ať se Vám daří.

Vladimír Koukal   

František

29.1.2016 22:35

Ahoj Martine

Moc hezky jsem si početl, je to dobře napsané a v článku je vše podstatné řečeno a popsáno. Po přečtení mám chuť to někde alespoň na zkoušku osahat a zkusit. Je vidět, že si s Pentaxem rozumíš a máš je probádané důkladně. Myslím, že takové hodnocení pomůže k objektivnímu povědomí co tyto fotoaparáty umí. Mne osobně překvapil ten konstrukční krok Blesk/GPS..netuším, jak je elektronika GPS velká, hádám, že určitou plochu bylo potřeba obětovat pro anténu... je mi jasné k čemu to na aparátu slouží a kam směřuje tento krok. Mně by interní blesk ale na aparátu chyběl. Naopak ocenil bych jistě "namačkané" AF body pro jistější práci v scénách s rychlým pohybem. Díky za recenzi a Dobré světlo Ti i všem, kdo se zde zastaví.

František

Martin

1.2.2016 20:17

Františku, mrkni na velikost modulu O-GPS 1 http://jpeg.cz/obrazek/eKzs - je to pěkný macek. respekt, že to inženýři dokázali narvat do prostoru pro blesk nad mirrorboxem :)

samozřejmě nemuseli řešit napájení (O-GPS 1 se krmí mikrotužkou)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa