Brand

Recenze polarizačního filtru VF Foto

Nedávno jsme publikovali recenzi zajímavého UV filtru, který jsme měli možnost v redakci otestovat. Dnes vám přinášíme recenzi filtru polarizačního, a to od stejného výrobce (VF Foto). Po úspěchu ochranného UV filtru jsme byli zvědaví, jak si kvalitativně bude stát filtr polarizační. A tak jsme jej pro vás otestovali. V této recenzi se můžete podívat, jak celý test dopadl.

Co se vlastně testuje u polarizačního filtru? Je toho poměrně dost. Kromě materiálového zpracování obroučky a vůle při jeho otáčení, je to i samozřejmě obrazová kvalita samotného filtru. Tedy přenos kontrastu, zda-li nekazí ostrost obrazu a jak ovlivňuje barevné podání. Zapomenout nelze ani na to, jak se filtr chová v protisvětle. A v neposlední roli je tu i údržba samotného filtru, tedy jak snadno se polarizační filtr čistí. To vše jsme otestovali a níže si můžete přečíst výsledky. Ve většině případů jsme filtr srovnávali s polarizačním filtrem Hoya HMC, který posloužil ke srovnání kvality.

K testování jsme měli zapůjčený konkrétně polarizační cirkulární filtr značky VF Foto průměru 67mm. Filtr má 12 antireflexních vrstev, výška obroučky je zhruba 5mm, použito je sklo výrobce Schott, které se používá například do objektivů Carl Zeiss. Filtr má přední závit, záruka na filtr je úctyhodných 10 let. Tento typ polarizačních filtrů je dle výrobce určený na objektivy s ohniskem mezi 20 až 105mm (už po přepočtu případným crop faktorem). Dle dostupných informací by měly být dostupné filtry bez omezení ohniska v průběhu dubna.

Materiálové zpracování

Polarizační filtr VF Foto se zdá být z hlediska materiálového zpracování zcela srovnatelný s ostatními výrobci. Obroučka je kovová, ale zdaleka ne tak masivní - je široká jen 5.3mm, což je velmi výhodné při použití na širokoúhlých objektivech. Filtr totiž nezvyšuje riziko vinětace, což je velká výhoda.

Filtr se otáčí dobře, jde akorát tak ztuha a budí dojem zcela srovnatelného materiálového zpracování, které nalezneme například u výrobce Hoya.

vedle_sebe.jpg

Čištění filtru

V rámci testování filtru jsem na něj opakovaně nastříkal vodu a sledoval jsem, jestli zanechají nějaké viditelné stopy. Výsledek mě příjemně překvapil, vodní kapky po filtru stékají ze strany na stranu a filtr VF Foto zůstává suchý, stejně jako Hoya. Vyčištění je snadné, stačí hadřík na optiku.

Obrazová kvalita

Při testování obrazové kvality byla použita kombinace Canon 5D II a Sigma 35mm f/1.4 DG HSM (kterou jsme nedávno také testovali).

Ostrost a kontrast

I sebelepší filtr do jisté míry mění obrazovou kvalitu, a to k horšímu. Už z principu, že jakékoliv další sklo před objektivem zhoršuje obrazovou kvalitu, vyplývá, že zlepšení ostrosti není možné. Pojďme se tedy podívat, jestli testovaný polarizační filtr VF Foto obrazovou ostrost viditelně ovlivňuje.

První srovnávací test obsahuje tři snímky. První je zcela bez filtru, druhý (uprostřed) s filtrem na nejvyšší účinnost a třetí s filtrem při nejmenším účinku. Kliknutím na níže uvedené náhledy si zobrazíte snímky v původním rozlišení.

001_bez_filtru.jpg002_s_filtrem.jpg003_s_filtrem.jpg

Pokud nechcete stahovat snímky v originální velikosti, můžete si prohlédnout 100% výřezy níže:

001a_bez_filtru.jpg002a_s_filtrem.jpg003a_s_filtrem.jpg

Na výše uvedeném 100% výřezu lze dobře vidět, že při maximálním efektu filtru je snížen kontrast celé scény (což je ale u polarizačního filtru normální). Výřez zcela vpravo pak ukazuje, že filtr jako takový obrazovou kvalitu příliš neovlivňuje, je to spíše samotný polarizační efekt.

Nyní srovnání polarizačního filtru VF Foto a Hoya HMC:

srovnani1.jpgsrovnani2.jpg

A opět 100% výřezy z výše uvedených snímků:

srovnani1a.jpgsrovnani2a.jpg

Jak lze vidět z výše uvedených 100% výřezů, tak Hoya je o chlup lepší v přenosu kontrastu, ale opravdu jen o trochu. VF Foto dává přirozeně teplejší barvy, lehce otepluje. Což může být pro ty, kdo nechtějí své fotky v editoru následně upravovat, výhodou.

Protisvětlo

Nyní ukázka, jak se filtr chová v protisvětle. V níže uvedených ukázkách lze zřetelně vidět, že filtr nepřidává do snímku žádné odlesky navíc.

odlesk1.jpgodlesk2.jpgVlevo: bez filtru. Vpravo: s filtrem.

odlesk3.jpg

odlesk4.jpg

Celkové hodnocení

Polarizační filtr VF Foto nabízí velmi solidní kvalitu za nízkou cenu. Je výrazně levnější oproti konkurenčním filtrům od Hoya nebo B+W a přitom poskytuje srovnatelnou obrazovou kvalitu. Hoya HMC je o chlup lepší v přenosu kontrastu, naopak VF Foto poskytuje příjemnější barevné podání (Hoya táhne spíše do chladnějších tónu, VF Foto naopak do teplejších). Otázkou tedy je, co zvolit? Pokud neplánujete tisknout obrovské plakáty na výstavy, pak vám přinese lepší poměr cena/výkon určitě VF Foto. Prodejní cena průměru 67mm se pohybuje kolem 1500Kč, což je velmi sympatická částka. Cílem této recenze není hlásat, že se jedná o nejlepší polarizační filtr na světě, ale ukázat, že za rozumné peníze lze koupit něco, co lze kvalitativně srovnávat s tím nejlepším, co na trhu pro běžného smrtelníka je. Jen pro jistotu dodávám, že testovaný filtr (a další v této edici) se doporučují pro ohniska v rozmezí 20-105mm.

Štítky: recenze, filtry

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Představení: Fujifilm X-E3

Dnes se v Czech Photo Centre v Praze konalo tiskové setkání u příležitosti uvedení nového fotoaparátu Fujifilm X-E3 na český trh…

10.10.2017

Michal Kroupa

Jaký monitor pro fotografy?

Mnoho z vás se mě ptá, jaký monitor pro úpravu fotografií používám, jaký mohu doporučit, který barevný prostor používat, zda je…

21.8.2017

Václav

Recenze: Fujifilm X-T20 + Fujinon 50mm f2 WR

Už to budou dva roky, co jsme měli možnost otestovat výborný Fuji X-T10. V dnešní recenzi se podíváme na nový Fuji X-T20, shrneme…

1.8.2017

Michal Kroupa

Dokonalá panoramatická hlava?

Panoramatických hlav už mi za ty roky, co fotím, jezdím na foto-expedice a pořádám workshopy prošlo pod rukama mnoho. Některé…

4.4.2017

Václav

Recenze: Fujifilm X-T2

A je to tu Recenze nejlepšího foťáku roku 2016. FujiFilm X-T2 je foťák, který se konečně vyrovná středním zrcadlovkám. Liší se…

5.12.2016

Michal Kroupa

Nikon D500 - nová vlajková loď formátu DX

Nový Nikon D500 sa stáva mocnou zbraňou nielen v rukách profesionálneho fotografa, ale aj amatérskeho fotografa. K tomuto záveru…

29.9.2016

Zdenko