Brand

Recenze Sony DSC-W170

Sony DSC-W170

Sony DSC-W170 je velmi zajímavý stylový kompakt. Nabízí totiž širokoúhlý objektiv kombinovaný s 5x optickým zoomem, optický stabilizátor, kovové tělo a další velmi zajímavé funkce (např. smile shutter).

Jaký je ale Sony DSC-W170 v praxi a jak se s ním fotí? Jak funguje takzvaný Smile Shutter a jak kvalitní fotografie Sony W-170 poskytuje? Stojí za to jej koupit? Více se dozvíte v následujícím testu.

Sony DSC-W170: základní vlastnosti

Sony DSC-W170 na první pohled zaujme především stylovým provedením a kovovým malým tělem. Ještě zajímavější je ale jeho objektiv. Ten totiž poskytuje ohniskovou vzdálenost v rozmezí 28 - 140mm (ekvivalentně ke kinofilmu). To znamená nejen to, že s ním lze pořizovat pěkně širokoúhlé záběry (od 28mm), ale lze s ním i dost zoomovat, protože zoom dosahuje hodnoty 5x.

Výhodou Sony W-170, který jsme měli půjčený z obchodu Digihit.cz, je i optická stabilizace obrazu - ta v praxi funguje velmi dobře a osvědčila se. Světelnost objektivu není nijak oslňující, dosahuje hodnot f/3.3 - F5.2.

To znamená, že širokoúhlý objektiv s 5x optickým zoomem kombinovaný s optickou stabilizací představuje první velké plus.

Sony DSC-W170

Obraz se z objektivu promítá na Super CCD snímač o velikosti 1/2.3 palce a rozlišení 10.1MPix. To je rozlišení dost velké i na výtisky A3 fotografií a možná i větší. Fotografie ve formátu JPEG se poté ukládají na Memory Stick paměťové karty, které jsou typické pro fotoaparáty Sony.

Další výhodou fotoaparátu Sony W-170 je přítomnost optického hledáčku. Ten může být v určitých situacích nezastupitelný a navíc jeho použití spoří energii. Na druhou stranu je potřeba dodat, že optický hledáček je opravdu miniaturní a vzhledem k většímu rozsahu objektivu také nepřesný. Takže ve výsledku jej lze použít spíš jako vedlejší řešení, než pro běžné fotografování.

LCD displej má 230 000 zobrazovacích bodů a velikost 6.75cm. To je dostatečné rozlišení i velikost pro pohodlné prohlížení fotografií. LCD displej je vcelku rychlý - má střední zpoždění, takže je možné s ním dobře fotit i rychlejší akce.

Pokud jste četli poslední recenzi Canonu Ixusu 970 IS, tak LCD displej Sony W-170 je sice větší, ale mírně pomalejší.

Fotografie lze ukládat v různých velikostech a kompresích. Na výběr je z těchto rozlišení: 3648x2736, 2592x1944, 2048x1536, 640x480, 3648x2432 (3:2).

Další podstatné vlastnosti a funkce fotoaparátu Sony DSC-W170:

  • Zobrazení histogramu.
  • Bodové ostření a Bodové měření expozice.
  • Scénické režimy Soumrak, Portrét za soumraku, Měkký záběr, Krajina, Pláž, Sníh, Ohňostroj, Vysoká rychlost závěrky, Vysoká citlivost, Smile shutter, Pod vodou.
  • Rozsah závěrky 1/1600 - 1/4 sec.
  • Sekvenční snímání rychlostí 2.1 snímku za sekundu.
  • Citlivost ISO v rozsahu 80 - 3200.
  • Nastavitelné vyvážení bílé (Denní světlo, Zataženo, Zářivka1, Zářivka2, Zářivka3, Žárovka, Blesk).
  • Video v rozlišení 640 x 480 při 30 sn./sec.
  • Funkce Smile Shutter (viz níže).
  • Kovové tělo.

Právě velmi zajímavou a tak trochu i zábavnou funkcí je takzvaný Smile Shutter. V tomto režimu (na kolečku režimů označeném "smajlíkem") fotografuje Sony DSC-W170 automaticky úsměvy. Zní to možná bláznivě a neuvěřitelně, ale je tomu tak.

Stačí nastavit tento režim, zmáčknout spoušť (tím se režim plně aktivuje) a poté se na displeji zobrazí obdélníček, který sleduje obličej. Vlevo se pohybuje ukazatel míry úsměvu - když dosáhne určité úrovně, Sony W170 automaticky (bez jakéhokoliv zásahu) pořídí fotografii. A takto fotí dokud opět nezmáčknete spoušť a tím režim nedeaktivujete.

To znamená, že namíříte-li v režimu Smile Shutter fotoaparát na scénu s člověkem, tak fotoaparát vyčkává, až se ten člověk usměje a pak jej sám vyfotí - a třeba i víckrát po sobě (to když fotíte někoho hodně se smějícího :).

Pro zjištění dalších údajů doporučuji podívat se na specifikační tabulku fotoaparátu Sony DSC-W170.

Štítky: fotoaparát, recenze

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa