Brand

Recenze UV filtru VFFoto Premium Series

Do redakce jsme dostali na testování tentokrát příslušenství, a to UV filtr VFFoto PS (Premium Series). Jedná se o filtr, který se dle technické specifikace vyrovná velmi kvalitním filtrům Hoya či B+W. A přitom je jeho cenovka výrazně nižší. Jak tento filtr ovlivňuje obrazovou kvalitu a jak se v praxi osvědčil? Více se dozvíte v naší recenzi.

UV filtry se v dnešní době používají prakticky pouze k jednomu účelu - ochraně přední čočky objektivu. A to proti prachu, vlhkosti, ale i mechanickému poškrábání, nárazům a podobně. Vždy je menší zlo, pokud se poškrábe nebo zničí vyměnitelný UV filtr za pár stovek, než když se znehodnotí samotná přední čočka objektivu. Osobně mám i takovou zkušenost, že objektiv upadl na zem s nasazeným filtrem, který náraz pohltil, roztříštil se, ale objektivu se nic nestalo. Vcelku malá cena za stále funkční objektiv...

UV filtr nikterak neovlivňuje vzhled fotky -  v době digitální fotografie je použití UV filtru omezeno pouze a jenom na mechanickou ochranu objektivu. A co tedy testovat na takovém filtru? Jednoduše fakt, jak moc zhoršuje obrazovou kvalitu. Každý kus skla, který umístíme před objektiv do jisté míry zhoršuje obrazovou kvalitu výsledné fotografie. Některé filtry méně, jiné více. A účelem této recenze je ukázat, jak ovlivní obrazovou kvalitu právě tento testovaný UV filtr VFFoto PS.

krabice0.jpgkrabice.jpg

Technické údaje, manipulace, cena

Pro zvědavé typy fotografů bych nejprve chtěl uvést technické parametry testovaného filtru:

 • Průměr testovaného filtru 77mm.
 • Tloušťka obroučky jen 2mm,  hmotnost 10,4g.
 • Na filtr lze použít krytku nebo další filtr (má závit).
 • 6+6 antireflexních vrstev.
 • optické sklo výrobce Schott, který mimo jiné dodává sklo například do objektivů Carl Zeiss.
 • Záruka 10 let.
 • Velmi sympatická cena něco málo přes 800kč (což je za průměr 77mm velmi atraktivní cenovka).

v_ruce1.jpgv_ruce2.jpg

v_ruce3.jpgvkrabici.jpg

Velmi příjemná je výška obroučky, která dosahuje pouhých 2mm. Na první pohled je to trochu nezvyk, protože díky tomu je filtr velmi lehký a může působit křehkým dojmem. Ovšem obroučka se i přes své minimální rozměry zdá být dostatečně bytelná a kvalitní. Samozřejmě nedovedu říci, co se s filtrem stane za pět let, ale na druhou stranu prodejce dává záruku 10 let...

Velkou výhodou tohoto řešení je, že filtr je tak tenký, že zaručeně nebude vinětovat ani na velmi širokoúhlých objektivech. A přitom na něj lze nasadit krytku objektivu nebo další filtr. Takže se jedná o velmi zajímavou kombinaci tzv. "slim" (tenkého) typu filtru s možností použití krytky a dalšího filtru (to všechny tenké filtry neumožňují).

srovnani1.jpg

srovnani2.jpgVýše je srovnání tloušťky obroučky u klasického filtru vlevo (Hoya UV) a testovaného VF Foto UV filtru vpravo.

Obrazová kvalita

V této části recenze se podíváme, jak filtr ovlivní obrazovou kvalitu. Vždy se jedná o srovnání fotografie pořízené bez filtru a s filtrem. Na takovém srovnání je pak velmi dobře vidět, jak je filtr kvalitní či nikoliv.

Barevná neutralita

UV filtry mají být samozřejmě barevně neutrální, aby neovlivňovaly vzhled fotografie. V praxi tomu tak ale bohužel někdy nebývá. Proto jsem nejprve otestoval filtr právě na jeho barevnou neutralitu. Výsledkem jsem velmi příjemně překvapen, filtr je opravdu 100% barevně neutrální, vůbec neovlivňuje barevnou tonalitu fotografií. Níže jsou výsledky testů - nástroj pro vzorkování barev zcela objektivně ukazuje na rozdíl mezi barevným podáním oblasti ovlivněné a neovlivněné filtrem. Rozdíl je prakticky nulový, takže z hlediska barevné neutrality je tento filtr naprosto vynikající.

test1.jpgtest2.jpgVlevo: printscreen obrazovky při měření nástrojem vzorkování barev. Vpravo: samotná fotografie.

test3.jpgNahoře: Printscreen obrazovky při měření nástrojem vzorkování barev.

Venkovní testy

Níže jsou uvedeny výsledky venkovního testování. Vlevo je vždy snímek s filtrem a vpravo bez filtru. Všechny fotografie je možné stáhnout v plném rozlišení, stačí kliknout na příslušný snímek.

img_0064s.jpgimg_0065.jpg

img_0068s.jpgimg_0070.jpg

img_0075s.jpgimg_0076.jpg

Níže jsou 100% výřezy z výše uvedených 2 snímku. Lze vidět o trošku víc odlesků na fotce s filtrem.

v1.jpgv2.jpg

img_0081.jpgimg_0082.jpgPoznámka: tečky na obloze na výše dvou uvedených snímcích jsou výsledkem zaprášeného snímače fotoaparátu, s testovaným filtrem nemají nic společného.

Níže ještě přikládám srovnání tří snímků. Zleva: bez filtru, uprostřed s filtrem Hoya Skylight HMC, vpravo UV VF Foto PS.

img_0083.jpgimg_0084.jpgimg_0085.jpg

Z výše uvedeného testování v exteriéru vyplývá několik zásadních závěrů:

 • Filtr neovlivňuje obrazovou ostrost ani přenos kontrastu (a pokud ano tak to není měřitelné v normálních podmínkách).
 • Filtr neovlivňuje barevné podání (je barevně neutrální).
 • Filtr přidává trochu více odlesků při focení v přímém protisvětle.

Celkové hodnocení

Když mi byl nabídnut UV filtr VF Foto Premium Series k testování, tak jsem si upřímně řečeno vůbec nebyl jistý, jestli mám nabídku přijmout. Proč testovat nějaký nový neznámý UV filtr, když je tu osvědčená Hoya a B+W? Zvědavost mi nedala a slíbil jsem filtr otestovat. Pro mě osobně byl testovaný filtr neskutečné překvapení - že v testu dopadne tak dobře, jsem vůbec nečekal. Pojďme si shrnout výsledky mého testování:

 1. Filtr má tenkou obroučku, takže nevytváří vinětaci.
 2. Zároveň má závit pro další filtry a lze na něj uchytit krytku.
 3. Filtr je barevně neutrální, a to v podstatě 100%.
 4. Nekazí obrazovou ostrost nebo přenos kontrastu.
 5. Lehce přidává odlesky do fotografií při focení v přímém protisvětle.
 6. K tomu všemu záruka 10 let.

Pokud si výše uvedené shrnu a zvážím prodejní cenu (něco přes 800kč u 77mm průměru), musím zákonitě dojít k závěru, že na trhu je něco výrazně levnějšího (a často i lepšího) než Hoya a B+W. A to při zachování opravdu vysoké kvality. Osobně jsem tento závěr původně nepředpokládal, ale výsledky testů hovoří zcela jasně. Pro podezřívavé čtenáře bych chtěl uvést, že jsem na své drahé objektivy (také jako vy) nasazoval vždy jen Hoya nebo B+W. Ale jak vidno, na trhu se objevily velmi zajímavé UV filtry se skvělou cenovkou, které mohou směle výše uvedeným zavedeným výrobcům konkurovat a v některých ohledech je převálcovat. Takže pokud o UV filtr uvažujete, mohu testovaný filtr VF Foto PS s klidným svědomím doporučit na prvním místě.

Takže abych to celé povídání nějak shrnul. UV filtry VF Foto Premium Series mohu jako ochranu objektivu doporučit všem fotografům, kteří shání cenově dostupný a přitom vysoce kvalitní UV filtr. Poměr cena / výkon je naprosto vynikající.

Štítky: recenze, filtry

Diskuse

Michal Kačmařík

21.2.2013 10:41

Srovnání

Ahoj Tome, díky moc za užitečnou zprávu = moc rád bych viděl srovnávací fotografie ještě s některým z filtrů klasických výrobců (Hoya, B+W) = tři foto vedle sebe (filtr VF Foto, klasický výrobek, bez filtru). Nebylo by prosím možno? Ideálně v protisvětle. Díky moc, Michal.

Tomáš

21.2.2013 11:23

Je to tam, udělal jsem ještě tři srovnávací snímky a přidal jsem je do recenze. Měl jsem zrovna po ruce Skylight místo klasického UV ale přijde mi to skoro jedno.

Jan Xaver Boštík

22.2.2013 15:38

uv filtr vffoto

dobrý den, nová značka vffoto? zvláštní, ale vaše recenze a fotky vypadají lépe než třeba Hoya. Zkusím to, cena je fakt zajímavá.

Alda64

23.2.2013 17:01

UV filtry VFFOTO PS

firmu VFFOTO znám několik let, vím, že všechno zboží, které jsem objednal, dorazilo vždy na 100%, a to mluvím nejen o ceně zboží a rychloszi odeslání. Takže tahle recenze na filtry dělané firmě VFFOTO přímo "na míru" mě zaujala... a nebudu dlouho otálet a jdu do toho. 2 mm obroučka - to jsem jinde nepotkal!

Jirka_M

24.2.2013 09:15

UV filtr VFFOTO

Před nedávnem jsem si koupil filtr VFFOTO CPL PS 67mm a jsem s ním naprosto spokojen. Po mojí zkušenosti a této recenzi, vyzkouším i VFFOTO UV PS.

M_K

26.2.2013 17:14

UV filtr VFFoto Premium Series

Zakoupil jsem si nedávno tento UV filtr VFFoto PS a recenze zcela potvrzuje moje zkušenosti s ním. Jedním slovem vynikající - za málo peněz hodně muziky - rozhodně doporučuji ke koupi .

Michal Šofer

26.2.2013 18:58

UV filtr VFFOTO

Dnes rovněž dorazil, zpracování je fajn, krytka na rozdíl od slim B+Wček drží:) a cenově to paráda, jsem zvědavý na první testy.

deevee

30.4.2013 23:03

UV filtr zkušenost

Dobrý den, mám UV i CPL filtr, resp. měl jsem i UV filtr. K otické kvalitě nemám připomínek. UV byl nasazen na objektivu jako ochrana. Dnes jsem zjistil, při vyndávání z fotobatohu, že filtr je na střepy a obroučka u filtru zkřivená a nejde sundat. Nejsem si vědom, že bych někde s batohem křápnul, ale materiál filtru nevydržel běžné zacházení. Tedy nový UV filtr nebude rozhodně VF Foto.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa

Krajinářská fotografie: Jak "nevyrobit" foto-batoh do hor

Před několika lety jsem publikoval článek "Jak „vyrobit“ foto-batoh do hor". Nápad funguje za předpokladu, že vám foto-komora,…

15.3.2018

Václav