Brand

Ricoh Caplio GX100 - širokoúhlá novinka s neobvyklým hledáčkem

Ricoh Caplio GX100

Společnost Ricoh PMMC Europe včera představila nový digitální fotoaparát Ricoh Caplio GX100. Jak už je v případě fotoaparátů Ricoh tradicí, nejedná se o obyčejný kompakt. Zaujme především širokoúhlým objektivem (24mm), nasazovacím hledáčkem, ale i velkým CCD snímačem a dalším vybavením.

Jaký je Ricoh Caplio GX100, jak vypadá a jaké vybavení nabídne?

Ricoh Caplio GX100 - hlavní přednosti

Ricoh Caplio GX100 patří do řady kompaktních digitálních fotoaparátů, které nabízí možnost komponovat velmi širokoúhlé snímky. Ohnisková vzdálenost jeho objektivu je totiž (po přepočtu na ekvivalent 35mm) 24mm a končí na 72mm. To znamená možnost velmi širokoúhlých fotografií a 3x optický zoom.

Efektivní rozlišení činí rovných 10MPix, což je pro normální použití víc než dost. S takovým rozlišením můžete bez obav tisknout i větší plakáty.

Velmi potěšující je velikost CCD snímače - ten má úhlopříčku 1/1.75", což vzhledem ke konkurenci můžeme považovat za příjemně velký snímač. Zatím těžko hodnotit, ale mohli bychom se díky tomu dočkat malé úrovně šumu i při vyšších citlivostech ISO a celkově kvalitních fotografií (samozřejmě ještě záleží na objektivu a mnoha dalších parametrech).

Ricoh Caplio GX100

Netradiční (a zcela jistě zajímavou) vlastností je možnost nasadit na Ricoh GX100 elektronický hledáček. Na první "pohled" to zní trochu zvláštně, ale je to možné - hledáček vypadá trochu jako periskop a nasune se do speciální patice. Tato možnost má dvě výhody: 1) elektronický hledáček má menší spotřebu energie, 2) ne vždy musí být LCD displej dobře čitelný (například pod slunečním svitem).

Ricoh Caplio GX100 u Vás získá jistě další plus, protože je vybaven optickou stabilizací obrazu. Konkrétně používá variantu posunu CCD snímače vůči objektivu. Optická stabilizace velmi pomáhá eliminovat rozmazání fotografií při pohybu rukou fotografa.

LCD displej sám o sobě je dostatečně velký (6.25cm), zároveň disponuje 235000 zobrazovacími body. Navíc je čitelný i z úhlu - výrobce udává že i při pohledu ze 170°.

Ricoh Caplio GX100

Pro rychlejší fotografování je Ricoh Caplio GX100 vybaven voličem funkcí (kolečkem, kterým při otáčení měníte právě nastavované hodnoty - nemusí se mačkat tlačítka).

Za zmínku jistě stojí možnost pořizovat fotografie v režimu Super Makro již od 1cm. Ricoh Caplio GX100 zvládá fotografovat i do formátu RAW, a to patří spíše do "high-top" funkcí.

K dispozici bude také příslušenství - zde bych chtěl vyzdvihnout možnost doplnit Ricoh Caplio GX100 o širokoúhlou konverzní předsádku (DW-6), se kterou bude výsledná ohnisková vzdálenost 19mm (po přepočtu na ekvivalent 35mm). A to už je lidově řečeno "mazec"!

Výdrž akumulátoru je dle standardu CIPA velmi dobrých 380 fotografií na jedno nabití (standard CIPA znamená, že při testování je neustále zapnutý LCD displej a každá druhá fotografie je pořízena s bleskem).

A jako třešničku na dort jsem si ponechal to, že jeho hloubka (rozměrově) činí pouhých 25mm.

Pokud Vás zajímá více, podívejte se na jeho detailní specifikace fotoaparátu Ricoh Caplio GX100.

Ricoh Caplio GX100 Ricoh Caplio GX100 Ricoh Caplio GX100 Ricoh Caplio GX100

Závěrem

Ricoh Caplio GX100 je velmi zajímavá novinka. Velmi lákavý je širokoúhlý objektiv začínající na 24mm, možnost fotografovat i do RAWu a připojit elektronický hledáček. Optická stabilizace obrazu, makro od 1cm, velký CCD snímač, to vše (a nejen to) z Caplia GX100 dělá neobyčejný fotoaparát pro neobyčejné fotografování. Sám jsem velmi zvědav na kvalitu optiky a zpracování snímků, na to si ale budeme muset počkat - až bude Ricoh Caplio GX100 k dispozici na recenzi.

Podle oficiálních informací společnosti Ricoh by měl být model Caplio GX100 v prodeji od konce dubna 2007. Pokud někoho zajímá cena, Ricoh zatím uvádí cenu 399 liber.


Štítky: fotoaparát

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Novinky

Všechny články kategorie

Nová edice presetů a profilů pro Lightroom a Camera RAW

Po půl roku intenzivního vývoje mám pro všechny fotografy dobrou zprávu. Podařilo se mi vyvinout zcela novou edici profilů, které…

17.3.2020

Tomáš

Novinky Manfrotto: zajímavé batohy řady Advanced2, RedBee a stativy GT XPRO

Pokukujete po novém batohu či brašně? Pak by vás mohla zaujmout nová řada profesionální batohů a brašen Manfrotto Advanced, ve…

1.10.2019

Tomáš

Nikon představuje nové fotoaparáty Nikon Z6, Z7 a nové objektivy

Společnost Nikon představuje nový systém fotoaparátů s bajonetem Nikon Z a uvádí dva fotoaparáty mirrorless s obrazovým polem ve…

23.8.2018

Tomáš

Novinky Tamron: 70-210mm f4 Di VC USD a TAMRON 28-75mm Di III RXD

Společnost Tamron představila dva zcela nové objektivy. Prvním z nich je zoomový teleobjektiv 70-210mm f/4, který nabídne…

22.2.2018

Tomáš

FUJIFILM X-H1: představení

FUJIFILM představil nový systémový kompakt s APSC snímačem.

17.2.2018

Michal Kroupa

Aktualizace: Lightroom Classic CC v7.2 / CC v1.2

Společnost Adobe dnes vydala novou aktualizaci pro obě současné verze Lightroomu. Nový Lightroom Classic CC v7.2 přinese…

13.2.2018

Tomáš