Rode Stereo VideoMic X - recenze
Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské společnosti Rode, která umožňuje nahrávat prostorový zvuk v profesionální kvalitě.
Už podle samotného balení je jasné, že se jedná o prémiový výrobek, který je, mimochodem, vyroben v Austrálii. V naprosto nádherně provedeném boxu je uložen samotný mikrofon, vyvedený téměř kompletně v hliníkovém šasi.
Na zadní straně mikrofonu se nacházejí pouze čtyři ovládací prvky. Pro zapnutí je potřeba podržet hlavní tlačítko po dobu přibližně jedné až dvou sekund. Tím se minimalizuje nechtěné zapnutí mikrofonu při přenášení v brašně. Mezi další ovládací prvky patří nastavení dB s možností -10, 0 a +20 dB. Dále na zadní straně najdeme filtr pro frekvence 75 a 150 Hz např. pro zřetelnější nahrávání hlasu v rušném prostředí. Poslední ovladač (0/ +6 dB) je určen pro použití dodávaného návleku DeadCat pro potlačení vlivu větru.
Při nastavení +6 dB se tak minimalizuje negativní dopad návleku na výslednou kvalitu zvuku. Musím podotknout, že návlek je velmi kvalitní. Kromě DeadCat je součástí balení také pěnový Windshield, který zároveň mikrofon chrání.
Hlavní předností mikrofonu jsou mini XLR konektory, které umožňují jeho napájení přes phantom power a zároveň přenos zvuku z každého snímače mikrofonu samostatně. Výsledný zvuk je tak diametrálně odlišný od připojení přes klasický 3.5mm jack konektor.
V případě připojení mikrofonu k foťáku přes dodávaný 3.5mm jack je nutné napájet zařízení pomocí 9V baterie. Tím však není využit potenciál mikrofonu a kvalita zvuku nebude výrazně kvalitnější než v případě nižší a mnohem levnější řady mikrofonů Rode (Stereo VideoMic Pro).
Nepřímo se tak dostáváme k cílové skupině, pro kterou je mikrofon určen. Pokud vlastníte např. foťák z řady Sony A7 a neplánujete dokupovat poměrně dost drahý XLR adaptér Sony XLR-K2M, sáhněte raději po levnější verzi Rode Stereo VideoMic Pro.
Poměrně levnou možností jak využít XLR je však připojení k rekordéru ZOOM H4n, který stojí pár tísíc. Můžete tak Rode Stereo VideoMic X použít i pro nahrávání např. vlastní hudební tvorby.
Celkově shrnuto - pokud využijete XLR konektory, je Rode Stereo VideoMic X výbornou volbou pro nahrávání zvuku v profesionální kvalitě a mikrofon nemá snad jediný zápor.
Nemá však příliš význam pořizovat si tak kvalitní mikrofon a připojovat jej k foťáku/ kameře přes 3.5mm jack.
Michal Kroupa
Michal Kroupa je milovník fototechniky, buněčný fyziolog, optimista a nejmladší z trojice členů KK FOTO www.facebook.com/fotokaka. Věnuje se převážně portrétní, svatební a glamour fotografii. Má slabost pro Leicu, Carl Zeiss, plnoformátové zrcadlovky, mirrorless fotoaparáty a světelné objektivy. Ve volném čase rád testuje vše, co slouží k zachycení okamžiku.
Diskuse
Další články z kategorie Recenze a testy
Všechny články kategorieRecenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe
Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…
8.9.2020
Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze
Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…
11.1.2020
Rode Stereo VideoMic X - recenze
Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…
4.1.2020
Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor
Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…
13.5.2019
Recenze ND filtrů VFFOTO
Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o ND64x Gold series,…
10.12.2018
Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor
V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.
25.8.2018
Oblíbené články
Kategorie článků
Pište vlastní články
Vyznáte se ve fotografii? Máte ostatním co říci? Pomáhejte nám vytvářet zajímavý obsah Fotorádce.