Brand

Rozhovor s Honzou Březinou o focení a fripitu

Dnes jsme si pro vás připravili rozhovor s Janem Březinou. Honza je nejen vášnivý fotograf, ale i neuvěřitelně aktivní člověk, který má za sebou spoustu fotografických i ostatních projektů. Pojďte se společně se mnou podívat takzvaně pod pokličku a dozvíte, se jak se například "vaří" mobilní aplikace Fripito pro fotografy.

brezina-jan.jpg

Tom: Honzo, nějaký rok už se známe a já o Tobě vím, že jsi velmi aktivní člověk a nedovedu si představit, že by ses chvíli nudil. Taky o Tobě vím, že jsi fotograf a pro veřejnost pořádáš fotografické kurzy Lightroom, Aperture nebo Photos... Ale zajímalo by mě, jestli fotografie byla Tvoje jasná volba už od dětství? (aneb představme Tě trošku více těm, kdo tě ještě neznají)

Honza: V dětství jsem chtěl být samozřejmě popelář (pozn. redaktora: já taky :), ale na to jsem se bohužel příliš dobře učil (smích). Fotografie se ke mně dostala až mnohem později během studia programování na Univerzitě Karlově, kdy jsem při vytváření grafického editoru jako semestrální práce potřeboval testovací data. Shodou okolností se v té době objevily první digitální fotoaparáty. A tehdy se zrodila moje fotografická vášeň. Spojení fotografie a počítačové grafiky mě baví pořád, proto i zmíněné kurzy.

Tom: Jaké fotografii se věnuješ. Co je Tvoje oblíbené téma?

Honza: Profesně se věnuji zejména svatební a portrétní fotografii. A ve volné tvorbě pak hlavně krajinářské a cestovatelské fotografii. Díky fotografickým expedicím jsem už měl možnost navštívit přes stovku zemí, takže se mi podařilo spojit povinnosti s něčím, co mě opravdu baví.

Tom: Jak je to s těmi expedicemi? Je to jen pro zkušené fotografy?

Honza: Ne, to vůbec ne. Většina z účastníků má samozřejmě už nějaké focení za sebou, ale i úplný začátečník si přijde na své. Každoročně kromě zmíněných delších expedic pořádáme i týdenní foto školu, kde se věnujeme i absolutním základům fotografie. Vloni jsme byli na Madeiře a letos se vydáme na Azory.

Tom: Fotografické expedice jsou určitě krásné, ale cenově nejsou dostupné pro každého. To prostě musí stát dost peněz...

Honza:Tohle omezení mě trápilo dlouho. Když se člověk vydá na 2-3 týdny fotit do Afriky, tak to něco stojí. Proto mi v hlavě uzrál nápad na mobilní aplikaci, která fotografům pomáhá stejně jako já na expedici. Vybere zajímavé místo, řekne, kdy je tam nejlepší světlo a poradí s nastavením fotoaparátu. Upozorní také na chyby nebo naučí v praxi používání různých fotografických pravidel. Vlastní kompozice a kreativita je pak už na fotografovi.

IMG_0541.PNGIMG_0543.PNG

Tom: To zní zajímavě. Jak se aplikace jmenuje a najdeme v ní jen tvoje fotografie?

Honza: Aplikaci jsme nazvali Fripito a existuje ve verzi pro iOS a Android (verzi pro Windows zvažujeme). Obsah jednotlivých fotografických průvodců vytváří zkušení fotografové, kteří buď v dané lokalitě žijí, a nebo tam jezdí tak často, že ji dobře znají a mohou dát zajímavé tipy. Ode mě je ve Fripitu teď hotový Island, protože je to pro mě hodně srdeční záležitost, ale většinu obsahu tvoří zahraniční fotografové.

Tom: A může se třeba některý z našich čtenářů stát autorem a zveřejnit své fotky ve Fripitu?

Honza: Určitě může. Máme již nyní několik českých autorů, třeba Ondra Prosický udělal nádherného průvodce Českým Švýcarskem, Michal Vitásek Prahu a nedávno jsme začali hledat autora pro Český Krumlov. Osobně jsem rád, když se objeví i průvodce pro méně známou lokalitu, ale jeho obchodní potenciál je bohužel adekvátně menší. Pokud se někdo chce stát autorem, stačí se prostřednictvím aplikace ozvat a má-li ucelený set krásných fotografií, může si u nás něco vydělat.

Tom: A máš i nějaké úsměvné "historky z natáčení"? :)

Honza: Pár jich bude... například jednou se nám ozval fotograf, který chtěl vydat průvodce. Zcela nadšený jsem se mu hned ozval (protože danou lokalitu jsme ještě neměli). Jenže jsem nakonec zjistil, že nejen že ještě nemá fotky z dané lokality, ale zatím ani nemá fotoaparát :) Nicméně i tak jsem ocenil jeho pracovní nasazení.

IMG_0589.PNGIMG_0603.PNG

Tom: Co všechno takový foto-průvodce obsahuje?

Honza: Každý průvodce nabízí 50 - 100 fotek s přesnou GPS polohou, takže každý člověk to místo snadno najde. U všech fotek jsou informace o technickém nastavení foťáku a osobní tip od fotografa. Jednotlivé průvodce jsme pojali jako komplexní, takže obsahují i obecné informace o dopravě, ubytování, stravování a zajímavost dané oblasti. A protože veškerý obsah, včetně map, lze stáhnout offline, tak na místě už nepotřebuješ žádné internetové připojení. Prostě si naláduješ svůj telefon nebo tablet, sbalíš foťák a můžeš vyrazit.

Tom: teda pokud tě nevyšplouchne baterka... :))
Honza: přesně tak :)

Tom: Kolik máte zhruba v aplikaci průvodců?

Honza: Namátkou nabízíme Island, Paříž, Londýn, New York, Bolívii, České Švýcarsko, Arizonu nebo Madeiru a další. Právě jsme vydali Dubaj a v nejbližší době vyjde dvojice průvodců pro Itálii, pracuje se třeba na Brooklynu a já doufám, že letos doděláme minimálně tři další průvodce pro Českou republiku. Rozpracovanou máme skoro stovku průvodců, ale jejich zpracování i kvůli překladům nějakou dobu trvá. Chceme vytvořit širokou komunitu fotografů, kteří budou do aplikace přispívat. Všichni, kdo mají zkušenosti s fotografováním a cestováním, mají šanci s námi spolupracovat.

IMG_0604.PNG

Tom: Takže když budu chtít být autorem - kolik dostanu za průvodce? Jestli to není tajné.

Honza: Autor dostává polovinu čistého přijmu z prodejů jeho průvodce, takže konkrétní částka záleží jednak na atraktivitě lokality a druhak na celkovém počtu uživatelů Fripita. Aplikace je nová, zatím máme kolem 20 000 aktivních průvodců, takže od jedné destinace se jedná většinou o nižší stovky prodejů, ale věříme, že počet uživatelů dál poroste stejným tempem. Pak to bude znamenat pro autory trvalý příjem z nových prodejů.

Tom: Prozradíš nám kolik lidí na Fripitu pracuje a kolik stál vývoj?

Honza: Fripito je formálně "americký startup" :), ale v tomto okamžiku máme jednoho kolegu v USA a zbývající tým je tady v ČR. Teď na Fripitu pracuje trojice programátorů a další 4 lidé pomáhají autorům, dělají na překladech a marketingu. Tím, že si vývoj děláme sami, tak se nám podařilo náklady udržet relativně nízko, ale je za tím víc jak rok života party lidí.

IMG_0605.PNG

Tom: Jak vlastně Fripito získám a kolik stojí?

Honza: Aplikace Fripito je dostupná zdarma v AppStore nebo GooglePlay. Uvnitř aplikace si v přehledu průvodců nebo ve vyhledávání najdeš destinaci, kam se chceš vydat a po kliknutí se otevře informační stránka daného průvodce. Tam jsou informace o autorovi i o tom, co průvodce obsahuje. A pokud se Ti průvodce líbí, kliknutím na cenu si ho prostřednictvím zmíněných obchodů koupíš a stáhneš do svého telefonu. Ceny se pohybují od 3,99 do 9,99 € za průvodce. Při uvedení každého nového průvodce jej můžeš získat první týden se slevou za polovic.

Tom: A jaké jsou Tvoje plány do budoucna?

Honza: Určitě se i nadále týkají vývoje Fripita a hlavně jeho rozšíření v zahraničí. Na podzim budeme mít verzi 2, která přinese například propojení s chytrými hodinkami, předplatné, možnost pohodlněji plánovat foto cestu a ještě víc informací. Chceme Fripito představit na několika fotografických akcích v zahraničí a hlavně pracovat na nabídce průvodců.

 

Štítky: fripito, rozhovor, březina

Diskuse

Stanislav Lepič

14.7.2015 08:13

Díky za článek. Odkaz na Dubaj otevře Island.

ryger

14.7.2015 09:18

Před cca 30 lety  jsme se smáli Američanům, že v národních parcích mají pro turisty vybudované vyhlídky, kde byly přesné instrukce kam zamířit fotoaparát a jak ho nastavit.

Stanislav Lepič

14.7.2015 10:11

ryger: Toto je tedy posun vpřed - netřeba hyzdit krajinu vyhlídkami a cedulemi, stačí mobil/tablet s sebou. Dalším krokem nejspíš bude přesun těchto funkcí přímo do foťáku. Později by mohlo přijít vyhodnocování prostředí samotným foťákem a interaktivní vedení uživatele ke "skvělé fotce". Nebo tak něco. ; )

Martin

14.7.2015 12:19

jo a skončí to tak, že vypustíme drona se zrcadlovkou a půjdeme na pivo

Jan Březina

14.7.2015 12:32

Myslím, že fotografové hledají inspiraci odjakživa. Nejdřív se chodilo do galerií, pak se hledalo po internetu a teď můžete mít inspiraci v kapse v telefonu. Pokud má člověk při cestování limitovaný čas, tak musí nějak vybrat kam se podívá a kam ne. Pak už je jen na něm, jaké fotky udělá. Moje zkušenost je taková, že každý fotograf vidí a fotí trochu jinak, takže i kdybyste na stejné místo postavili dva lidi, udělají každý jinou fotku. Tedy pokud půjde o fotografy :)

Tomáš

14.7.2015 15:26

Musim souhlasit s Honzou... jednou se mi podařilo udělat za určitých podmínek zajímavou fotku a chtěl jsem to pak za týden (v identických podmínkách) zkusit znovu. A i kdybych se rozkrájel, tak to už nešlo. Takže si nemyslim, že by to bylo o robotickém focení, ale spíš o navedení tím správným směrem.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Rozhovory

Všechny články kategorie

Rozhovor: Erik Johansson a jeho (ne)reálné fotografie

Hrátky s realitou, vzrušující perspektivu i mysl provokující motivy. To vše a ještě mnohem víc naleznete ve "fotografiích"…

8.4.2016

Tomáš

Rozhovor: netradiční pohled na svět Martina Mouchy

Martin je tak trochu jiný fotograf. Nefotí brouky, klasické krajinky ani krásné modelky. Na jeho fotkách místo toho uvidíte život…

11.3.2016

Tomáš

Rozhovor s Honzou Březinou o focení a fripitu

Dnes jsme si pro vás připravili rozhovor s Janem Březinou. Honza je nejen vášnivý fotograf, ale i neuvěřitelně aktivní člověk,…

14.7.2015

Tomáš

Rozhovor s... Michalem Hykelem

Michal Hykel je mladý fotograf a student ochrany přírody na Univerzitě Palackého v Olomouci. Zaměřuje se na fotografii zvířat,…

16.7.2013

Jan Bainar

Rozhovor s... Michalem Šoferem

Rozhovor s Michalem Šoferem (29) se od dříve publikovaných rozhovorů liší v tom, že jsme se sešli osobně v jeho kanceláři na půdě…

19.3.2013

Jan Bainar

Rozhovor s... Pavlem Szabo

V sérii rozhovorů s fotografy vám nyní přinášíme povídání s mladým fotografem hor, který je zároveň tvůrcem webových prezentací…

25.10.2012

Jan Bainar