Brand

Skvěle stabilizovaný čip: Olympus OM-D E-M5 Mark II (první zkušenosti)

Olympus táhne do další bitvy s výrobci velkých zrcadlovek Canon a Nikon. A i když vyhraná bitva ještě neznamená vyhranou válku, představením nového fotoaparátu OM-D E-M5 Mark II jednu bitvu vyhrál. Jestli je můj pocit správný, to rozhodnout zákazníci. Přístroj se začne prodávat v následujících dnech. Asi dvě hodiny jsem měl možnost s ním fotit a tady je pár mých postřehů. Na důkladnější recenzi, věřím, ještě dojde. A doufám, že to bude brzy. Zatím ale musím říci, že nový EM5 Mark II zapůsobil profesionálně.

Neupravený záběr focený z ruky na ISO 1600 1/30 sec.Spoustu fotografů rozčílila vloni na podzim kampaň společnosti Olympus, která se na práci profesionálů dívala s nadhledem a chtěla upozornit na skutečnost, že profesionálním přístrojům, zrcadlovkám, roste velká konkurence v podobě menších, avšak stejně výkoných přístrojů. Za sebe musím říci, že mě ta kampaň spíše pobavila. Představa, že někdo si nandá hlavu helmu s majákem a nápisem fotograf, jen proto, aby všichni věděli, že je profesionál, i když nemá obří objektiv na zrcadlovkovém tělě, nebo že si někdo připevní malý výkonný fotoaparát na “fotocihlu” aby dosáhl původní hmotnosti profi zrcadlovky, mě dodnes rozesmívá.


Je fér říct, že o “odlehčení” výbavy při zachování co největšího množství vlastností zrcadlovky po více než deseti letech zpravodajské práce s profesionálními obektivy a zrcadlovkami mi tou dobou už vrtalo hlavou. fotoradce_recenzeem5_mkii_1.jpgA proto jsem přivítal, že se mi s předstihem dostala do ruky novinka právě od Olympusu - fotoaparát OM-D E-M5 mark II.

Její cena začíná na 31 tisících za tělo, což vzhledem k necelých 40 tisícům za full-frame Canon EOS 6D, je dost. Ale nechtěl jsem dělat závěry na základě ceny, protože si myslím, že cena nemusí být vždy to, co rozhodne. Jaký fotoaparát opravdu je, se dá po dvou hodinách focení, byť ve světelných podmínkách spíše horších, jen těžko vyřknout. Ale jsou věci, které vám buď padnout nebo nepadnou do ruky po pár minutách. Tady je mé shrnutí prvních pocitů.

Jak se to ovládá a jak to vypadá


fotoradce_recenzeem5_mkii_9.jpgJako dosavadní majitel zrcadlovek i objektivů od Nikonu i Canonu mám samozřejmě zažité některé pohyby po těle foťáku, které vedou k jednoduchému ovládání. Zvykl jsem si například na kruhový volič na zadní straně aparátu. Olympus je má nastaveny malinko jinak, ale docela vkusně se tomu dá čelit použitím sady programovatelných tlačítek přímo na těle. Navíc můžete přepínat mezi dvěma takovými sadami, za pomoci páčky umístěné vedle hledáčku vpravo.
Dvě “kolečka” ke změně clony/času a expozice fungujíe a jsou praktické.

Přímo na těle je umístěno také talčítko pro nahrávání videa. K tomu se ještě dostaneme. Pokud jde o vzhled, myslím, že ten se Olympusu povedl už u první E-M5. Retrostyl dělá tohohle foťáku pěkný kousek techniky, který se žádný fotograf nemusí stydět nosit na krku. A z toho, co jsem vyzkoušel, i funkčnost přístroje si s jinými fotoaparáty nezadá.

Nač stabilizované obejktivy?


fotoradce_recenzeem5_mkii_6.jpgS vylepšeními ať drobnými nebo zásadními, s těmi Olympus nešetřil. Mám obvykle výhrady k nejrůznějším vylepšením fotky přímo ve foťáku. Nenašel jsem však nic, co bych navzdory mé vrozené lenosti, nechtěl vyzkoušet.


Jako nepřevratnější mi přišel systém pětiosé stabilizace obrazu, který velmi dobře kompenzuje otřesy, takže je možné prodloužit čas expozice o několik EV kroků. Výrobce mluví až o pěti EV. A nutno říci, že i dvacetinou jsem udělal ve špatných světelných podmínkách velmi slušné fotky. Myslím, že každý, kdo někdy fotil s objektivy se stabilizací i bez stabilizace ocení, že tohle v případně OM-D E-M5 mark II nemusí řešit.

Olympus používá stabilizaci čipu a tím jsou stabilizovány vlastně všechny objektivy. Já, který stativ používám jen v největší nouzi, jsem tuhle novou vlastnost velmi ocenil. Stabilizace obrazu se samozřejmě pozitivně projevila i při natáčení videa, kde třeba při scházení po schodišti nemůže být o nějakém třepání obrazu vůbec řeč.

Mulitshot poskládá čtyřicetimegové fotky

Zajímavá mi přijde i funkce multishot, která umožní z fotoaparátu s 16 Mpx snímačem “vytlačit” fotku s rozlišením 40 megapixelů. Snímač se posouvá do stran a nasnímá 8 záběrů, které pak složí do jedné fotky. I ten jsem si zkusil a opravdu jsem byl překvapený, jaké detaily můžete na takové fotce vidět! Jen nebuďte překvapení, když vás ISO nepustí přes hodnotu 1600, čas 8 sekund a clonu do f/8.

Jako problém vidím skutečnost, že takto vzniklý RAW půjde, alespoň pro začátek otevřít jen v Photoshopu s vyžadovaným plug-inem. A ani obyčejný RAW se mi nepodařilo otevřít třeba v Adobe Lightroomu 5, takže jsem musel použít freeware RawTherapee. Další novinkou, kterou ocení zejména ti, kteří chtějí natáčet video, je výklopný dipslej s 1 milionem bodů, který se dá u M5 mark II obrátit do všech směrů.

Užitečné nebo nadbytečné vychytávky


Vyzkoušet si, zda tělo z hořčíkové slitiny fotoaparátu OM-D E-M5 mark II je odolné vůči vodě, prachu a mrazu jsem sice nemohl. Ale asi před týdnem jsem s jiným fotoaparátem Olympus, tedy řekněme “slabším” typem OM-D E-M10 fotil v pekelném fičáku a teplotě hrubě pod -10 stuňů pod vrcholem Velkého Rozsutce na Malé Fatře východ slunce nad západními tatrami a foťák nejen, že vydržel, ale fotky, které jsem zněj dostal byly naprosto skvělé. Proto předpokládám, že stejnými, či spíše lepšími vlastnostmi pokud jde o odolnost proti přírodním vlivům bude vládnout i E-M5 mark II.
Jednou z věcí, která pro mne byla vždy velmi důležitá, je hledáček. Přijmout digitální mi trvalo velmi dlouho, ale tady mne velmi překvapil a vlastně jsem si dlouho ani neuvědomil, že je tam nějaký rozdíl od klasického průhledového.

Malý versus velký čip


fotoradce_recenzeem5_mkii_2.jpgOtázka kterou většina mých kolegů řeší je velikost čipu. Olympus OM-D E-M5 mark II má 4/3" Live MOS snímač s rozměry 17,3×13 mm a efektivně využitým rozlišením 16,1 MPx. Výsledky mě zatím přesvěčily o tom, že najít rozdíly od hobby zrcadlovek s APS-C čipem nebude jednoduché a to ani při focení v horších podmínkách. Ale upřímně si myslím, že hledání takovýchto “minirozdílů” je ve většině případů ztrátou času, který se dá věnovat opravdovému focení. Druhým dechem však dodávám, že samozřejmě existují situace, kdy se malé bezzrcadlo full-frame zrcadlovce nevyrovná a nenahradí ji, ale kolik takových situací při běžném focení nastane? A kolik takových situací řeší nadšený amatér či poloprofesionál? Minimum.

Závěrem je potřeba říct, že času na vyzkoušení nové E-M5 mark II nebylo moc a upřímně se moc těším až si ji budu moci vyzkoušet v delším čase, v různých situacích a podat tak komplexnější zprávu o jejích kvalitách či nedostatcích. Zatím na mne udělal velký dojem.

Článek byl pulikován na webu autora www.mylosthat.com.

Tomáš Hájek

Tomáš Hájek - fotograf, novinář, cestovatel. Provozuje stránky o cestování www.mylosthat.com. Od roku 1997 pracoval v médiích nejprve jako redaktor Deníku, později sedm let jako fotoreportér v LIdových novinách. Nyní je na volné noze. Se svojí společností SKYSHOT fotí letecké fotografie s použitím dronu.

Diskuse

Stanislav Lepič

26.2.2015 18:09

Díky a rád si v budoucnu přečtu další postřehy/zkušenosti. Přiznám se, že mne tento přístroj velice zaujal, byť nákup rozhodně neplánuju. Ale může ukázat možný směr do dalších let, který zohledním až to bude aktuální. Zaujala mne samozřejmě stabilizace na čipu, protože až na výjimky žádný stabilizovaný objektiv nemám, takže to vidím jako univerzální/ideální řešení. Zejména mě však zaujaly speciální režimy - High Res, LiveTime a LiveComp. Takže mne budou zajímat především zkušenosti s těmito čtyřmi prvky.

Tomáš Hájek

27.2.2015 14:54

Skvěle stabilizovaný čip! To je nový fotoaparát Olympus OM-D E-M5 Mark II

Díky za komentář. Pokud jde o zmíněné funkce, rád se na ně podívám, hend, jak se mi fotoaparát dostane do ruky.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa