Brand

Srovnávací test ND filtrů B+W a VF Foto

Dnes jsme si pro vás připravili bleskové srovnání ND ztmavujících filtrů od výrobce B+W a VF Foto. Konkrétně se jedná o ND 64x filtry, které výrazně prodlužují expozici a umožňují tak fotit i za jasného dne s delšími časy závěrky. Podíváme se na to, jak se filtry chovají v protisvětle, jaký vykazují barevný posun a jak ovlivňují obrazovou ostrost.

V redakci jsme pro vás porovnali dva ND ztmavující filtry, a to konkrétně B+W 77mm ND 1.8-6 BL 64x a VF Foto ND 64x 77mm Premium Series. Oba filtry prodlužují expozici o 6 EV kroků a jsou tak vhodné pro výrazné prodloužení expozice i za jasného dne. Filtry byly nasazeny na objektivu Canon EF 24mm f/1.4 L II v kombinaci s tělem Canon EOS 5D II. Jak dopadlo srovnání?

Protisvětlo

V protisvětle si oba filtry vedou skvěle. V podstatě nepřidávají žádné další odlesky navíc. U filtru B+W jsou možná odlesky o chlup větší, ale sotva znatelně. V praxi jsou z tohoto pohledu tedy oba filtry zcela srovnatelné a vedou si skvěle, viz ukázky z praxe níže.

1.jpg2.jpg3.jpg

Barevný posun

U ND filtrů se obvykle požaduje, aby neměnily barvy a zachovaly barevnou neutralitu. Oba testované filtry vykazují jistý barevný posun, a to do teplejších tónů. Konkrétně filtr B+W posouvá barvy do teplejších tónů o 900K a filtr VF Foto o 700K. Nejedná se tedy o nic dramatického, ale i pouhým okem lze tyto rozdíly vidět. Viz srovnání níže.

4.jpg Přejíždějte myší po obrázku vpravo a sledujte rozdíl mezi filtrem B+W a VF Foto.

Vinětace

Na 24mm objektivu se ukázalo, že tenká obroučka filtru VF Foto má své přednosti, protože nevinětuje. Oproti tomu filtr B+W s klasickou bytelnou obroučkou do obrazu přidává znatelnou vinětaci. Samozřejmě výhodou je, že obroučka je celkově větší a tužší, druhá strana mince je ale viditelná vinětace. Na delším ohnisku by to asi nebylo tolik znát, ale na širokém ano.

7.jpg

Přejíždějte myší po obrázku nahoře a sledujte rozdíl mezi filtrem B+W a VF Foto.

 

Obrazová ostrost

Z hlediska obrazové ostrosti jsou na tom oba filtry velmi dobře. Obrazovou kvalitu ovlivňují vcelku minimálně (na to, o jaké filtry se jedná). Rozdíl vypozorovat lze, ale ten se týká spíše přenosu kontrastu, který je logicky při použití ND filtru nižší. Z hlediska ostrosti je na tom filtr VF Foto snad i o chlup lepší, než B+W. Níže jsou srovnávací fotografie, které si lze kliknutím zobrazit v původním 21MPix rozlišení.

10.jpg11.jpg12.jpg

Níže jsou uvedeny 100% výřezy z uvedených testovacích snímků (výřez obsahuje levou spodní část snímku).

13.jpg14.jpg14.jpg

Shrnutí

B+W filtr má výhodu v mohutnější a tím pádem i bytelnější obroučce, jenže to má i druhou stranu mince, a to znatelně viditelnou vinětaci. Testovaný filtr VF Foto vykazuje viditelně menší barevný posun, na širokém ohnisku nevinětuje a je zhruba o polovinu levnější, než srovnatelný filtr B+W (zhruba 1200kč oproti 2500kč za B+W). Z hlediska obrazové ostrosti jsou na tom oba filtry zcela srovnatelně, dokonce bych řekl, že VF Foto je o chlup lepší.

Pokud tedy hledáte silně ztmavující ND filtr a nechcete bezhlavě utrácet peníze, pak je ND Filtr VF Foto řešením, které poskytne vynikající výkon za ještě lepší cenu.

Štítky:

Diskuse

JancakV

18.6.2013 11:17

PR článek?

Nemají být PR články jasně označené? Mimochodem nasadit slim verzi oproti klasické a do testu zahrnout pouze objektiv,který jasně ukáže nevýhodu klasické obroučky fitru vs slim verze je manipulace a to zcela záměrná. Mimochodem samotný objektiv slušně vinětuje :-). A odlesk je od objektivu. Filtry evidentně (i podle textu) žádné odlesky nepřidaly, tak jak může být B+W o chlup horší? Ve všem :D. Tedy jasné PR bez jakékoliv metodiky testování (ne popsaný postup nemá vlastně žádnou vypovýdající hodnotu, krom faktu, že ND filtr ztmavuje a klasická obroučka může na širokém skle vinětovat (což dnes není žádný problém, to je odstraněno na jedno kliknutí).

Tomáš

18.6.2013 15:11

Bezhlavá kritika bez metodiky a vypovídací hodnoty.

Jak vidno, tak některým lidem vadí, když se poukáže na něco, co je dobré a levné... ale nikdo vám to nenutí, klidně si kupujte co chcete a číst to také nemustíe. To co píšete jsou bohužel bludy. Až bude B+W vyrábět slim verzi tak silného ND filtru, tak to srovnání udělám. 24mm není žádný širokáč a když už někdo použije ND filtr, tak asi nejspíše na krajinu kde asi teleobjektivem fotit nebude, že? Dle Vás příště nasadíme filtr na padesátku kde se nic neprojeví a čtenáři zatajíme, že to na širším objektivu vinětuje - ti budou pak nadšeni. To že odlesk je od objektivu, pochopí myslím i člověk se základním vzděláním. Na fotce s B+W je odlesk trochu větší, stačí se pořádně podívat a ne jen bezhlavě kritizovat. Mimochode mi kritika má své postupy a metody a bohužel ta Vaše nemá ani hlavu ani patu. Když to máte všechno tak v malíku, uveďte odkazy na své recenze a své vědecké postupy a metodiky. Rádi se poučíme, jak při testování stanovujete metodiku, jak vytyčujete cíle a jak potom pomocí parametrů hodnotíte dosažený svých cílů. Už se nemohu dočkat ;)

Petr Tykvart

18.6.2013 22:03

VF FOTO

Musim s JancakV souhlasit. A to v jednom, ze clanek opravdu vypada jako PR clanek, kdyz VF FOTO porazi ve vsem legendarniho luxusniho vyrobce filru B+W. Bohuzel je to ale fakt. Sam po odzkouseni nekolika filtru VF FOTO kompletne prechazim od B+W k VF FOTO (zbavim se tak redukci na filtry, coz bylo velmi otravne). Za nekrestanskou cenu jednoho filtru 77mm od B+W mam 67 a 77mm od VF FOTO. Pana Fucika si vazim, ze nasel diru na trhu a nabidl nam kvalitu srovnatelou s B+W a Hoya za polovicni cenu. No a ted to vypada, ze tu delam reklamu i ja:D Ale co mam delat, kdyz jsem opravdu spokojenej zakaznik? ;)

Tomek

19.6.2013 07:56

Re: PR článek?

Můžeš se podívat, že prodává i B+W, takže já bych spíš tlačil vyšší obrat, možná i zisk. Snadno si vybereš to svoje, okamžitá kvalita je jen jedna věc, jak na tom budou filtry za pět let při častém používání, třeba stejně, možná B+W vydrží 15 a fotograf si bude muset za tu dobu pořídit tři levné. Ale kdo použije silný ND jednou do roka si stejně B+W nekoupí a ocení práve tyhle, které mu fotku přímo nezkazí.

zdenda77

21.6.2013 13:00

84,5mm

Tomi připomíná...už to bude nějaký ten měsíc možná i rok, přišel na trh slovenský výrobce filtrů který tvrdil že se budou rovnat těm nejlepším,ale s lidovou cenou. Jak na tom tedy opravdu jsou? Něco psal Vašek Krpelík, že dostane k testu (mě se zdá, že pak tu psal, že není čas) Má někdo zkušenost?

rehak

22.6.2013 19:10

Re: 84,5mm

Nejsem si stopro jisty, ale myslim, ze maji v nabidce pouze prechodove filtry. Psal jsem jim e-mail s dotazem na ND ztmavovaci filtry, ale zadna odpoved. Jinak mam od nich prechodak medium (snad by to mohlo korespondovat s 0.9, ale to jsem se od nich taky nedozvedel). Bohuzel nejsem ten, ktery by mohl posoudit kvalitu. Snad tam vidim lehky posun do teplejsich tonu, ale nic drastickeho. Jinak velka spokojenost; zejmena s prihlednutim k cene. Mam rozmer 84.5x150, ktery nabizi i vetsi variablilitu. Ten jejich drzak jsem seriznul na jeden slot, takze takrka nevinetuje ani na Tokine 11-17. Viz jejich stranky http://www.84dot5mm.com/photofilters.html Nejake recenze uzivatelu lze vyguglit na zahranicnich serverech.

JancakV

4.7.2013 10:07

Naučte se úcty a sebereflexe

Když se autor začne obouvat do čtenáře (čtenářů) vypovídá to o mnohém. Autore nemáte žádnou metodiku testu filtrů. V článku píšete bludy sám. V komentáři tvrdíte, že 24 mm není širokáč, to je opravdu úsměvné, širokáč je i 30 nebo 35 mm sklo. Nejspíše si to pletete s ultraširokými ohnisky třeba 12 či 17 mm. To přidává k představě o vašich znalostech další cenné informace. Kdybyste se chitil za nos a přečetl si znova mů příspěvek, zjistíte že jsem neprosazoval žádnou značku, ale kritizoval to co píšete a záměrně snižujete dražší filtr, (o PR formě článku nemluvě). To je zcela evidentní jak ve Vašem článku, tak i v následném komentáři. Lidově se říká "potefená husa nejvíce kejhá" a to se u Vás splnilo zcela. Mimochodem k Vašemu zcela hloupému chování na konci Vašeho komentáře se nechci vyjadřovat (asi byste se měl věnovat něčemu jinému než novinařině ideálně bez komunikace s lidmi), ovšem pokud chcete inspiraci jak se testy opravdu dělají, koukněte se po odborných zahraničních webech. Snad Vám to pomůže.

Tomáš

4.7.2013 11:35

Aha, takže já podle Vás reagovat nemohu, ale Vy můžete pomlouvat dle libosti, to mi bohužel nesedí. Nemá smysl to nadále řešit, protože Vy jste předpojatý vůči článku i mé osobě a já si zase udělal obrázek o Vás. Chcete soudit, kdo má jaké znalosti přes internetovou diskuzi? :)) Asi je zbytečné zde cokoliv dalšího psát. Přeji hezký den.

Jiří Kolena

4.7.2013 11:47

ach jo

Možná něco blbě chápu, ale měl jsem zato, že autoři na tomto webu jsou v první řadě fotografové, ne novináři, a tento web není předmětem jejich obživy. Odpověď autora na vaše obvinění opravdu nevypadá jako od tiskového mluvčího, ale chápu, že když autor věnuje čas a energii nějakému testu, a někdo ho velmi neomaleným tónem takto obviní, že to autora (a teď ošklivý výraz, ale lepší mě nenapadá) nasere...

Milan Jurek

20.8.2013 19:37

Přesně, ach jo.

Jsem velmi rád, že si Tomáš udělal čas a udělal tuhle recenzi. Je pro mě velmi cenná. Nechce se mi utrácet za drahe, byť kvalitní B+W filtry, ale zase nechci utrácet zbytečně za filtry, levné, které neznám, proto tento článek je pro mne velkým přínosem. Takže děkuji Tome!!

Miroslav Matusinsky

21.12.2013 10:30

Tomasi, clanek je pecka ... Ciste podava pouze uzitecne informace vcetne predpokladu situace ktera u fotografa nastane, obvykle zurnalisticke recenze totiz obsahuji srovnani filtru od situaci od A az do Z, u techto recenzi pak zjistujete urcity zmatek a ctenar si pak musi recenzi hodne tridit... Z pohledu fotografa a prakticnosti recenze nemuze byt lepsi ... A ztotoznuji se se slovy co napsal Milan... Jen doufam ze te to neodradi od dalsich recenzi filtru ... Nemohu napriklad dohledat zadnou rozumnou praktickou recenzi CPL Hama ... Jancak? ... Potrebuje si lecit nejaky komplex na tomto webu :)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Představení: Fujifilm X-E3

Dnes se v Czech Photo Centre v Praze konalo tiskové setkání u příležitosti uvedení nového fotoaparátu Fujifilm X-E3 na český trh…

10.10.2017

Michal Kroupa

Jaký monitor pro fotografy?

Mnoho z vás se mě ptá, jaký monitor pro úpravu fotografií používám, jaký mohu doporučit, který barevný prostor používat, zda je…

21.8.2017

Václav

Recenze: Fujifilm X-T20 + Fujinon 50mm f2 WR

Už to budou dva roky, co jsme měli možnost otestovat výborný Fuji X-T10. V dnešní recenzi se podíváme na nový Fuji X-T20, shrneme…

1.8.2017

Michal Kroupa

Dokonalá panoramatická hlava?

Panoramatických hlav už mi za ty roky, co fotím, jezdím na foto-expedice a pořádám workshopy prošlo pod rukama mnoho. Některé…

4.4.2017

Václav

Recenze: Fujifilm X-T2

A je to tu Recenze nejlepšího foťáku roku 2016. FujiFilm X-T2 je foťák, který se konečně vyrovná středním zrcadlovkám. Liší se…

5.12.2016

Michal Kroupa

Nikon D500 - nová vlajková loď formátu DX

Nový Nikon D500 sa stáva mocnou zbraňou nielen v rukách profesionálneho fotografa, ale aj amatérskeho fotografa. K tomuto záveru…

29.9.2016

Zdenko