Brand

Srovnávací test ND přechodových filtrů B+W a VFFOTO

V redakci jsme pro vás udělali takový mini test - porovnali jsme v praxi dva přechodové ND filtry. Prvním byl Hoya B+W F-Pro a druhým byl VFFOTO Premium series. Jak si oba filtry vedly v praxi?

vf_prechodovy.jpg

V praxi jsme otestovali a porovnali dva přechodové ND filtry:

Oba filtry jsme testovali na Canonu 5D III s pevným kvalitním objektivem. Na níže uvedených srovnávacích ukázkách můžete posoudit celkovou ostrost, přenos kontrastu, případný barevný posun a také chování v přímém protisvětle.

Fotky jsou vždy uvedeny v tomto pořadí zleva: bez filtru, filtr VFFOTO, filtr B+W. Na každý snímek si můžete kliknout a tím si jej zobrazit v plném rozlišení.

001_bez.jpg002_vf.jpg003_bw.jpg

004_bez.jpg005_vf.jpg006_bw.jpg

007_bez.jpg008_vf.jpg009_bw.jpg

010_bez.jpg011_vf.jpg012_bw.jpg

013_bez.jpg014_vf.jpg015_bw.jpg

Celkové hodnocení

Oba filtry jsou klasické kruhové, z čeho vyplývá jisté omezení v nastavení horizontu. Prakticky řečeno si u žádného kulatého filtru nemůžete nastavit, jak vysoko nebo nízko přechod chcete mít - ten máte od výroby daný. Samozřejmě si ale můžete natočit filtr doleva či doprava. Ale výhodu hranatých přechodových filtrů, které můžete posouvat nahoru či dolů a tím měnit polohu přechodu ve fotce, u kulatých filtrů nelze. Na druhou stranu je ale použití kruhových filtrů v praxi snazší a navíc nemusíte mít žádné držáky filtrů. Prostě filtr našroubujete na objektiv a fotíte.

Oba filtry jsou svými parametry velmi podobné. B+W je znatelně těžší, jelikož má mohutnější a těžší obroučku. VFFOTO je o trochu lehčí, ale i tak působí materiálově dobrým domem. Na oba filtry jsem si dovolil udělat solidně mastný otisk palcem a v obou případech jsem tento otisk velmi snadno hadříkem na optiku otřel. Neřekl bych, že z jednoho filtru šel otisk smazat lépe, než z druhého.

Z hlediska obrazové kvality jsou oba filtry zcela srovnatelné. Obrazová ostrost je stejná v případě obou filtrů tak, jako bez filtru. Přenos kontrastu taktéž. Ovšem na poslední trojici fotek si můžete všimnout, že stromy na pozadí nejsou u B+W filtru tak ostré, jako na fotce bez filtru nebo s filtrem VF Foto. Takže v některých případech bych řekl, že VFFOTO je možná lehounce lepší.

Focení v protisvětle není problém, ale pár odlesků navíc asi můžete čekat, viz testovací trojice fotek výše. U VFFOTO je zřetelný lehký odlesk uprostřed filtru, ale opravdu jen spíš takový závoj. U B+W filtru si můžete všimnout zřetelnějšího odlesku dole v kmenu stromu, a navíc mi přijde, že v protisvětle trochu hůře přenáší kontrast, ale opravdu jen zlehka.

 

Takže pokud bych měl vynést nějaké celkové hodnocení, tak asi následovně. Oba testované filtry jsou kvalitativně zcela srovnatelné a poskytují velmi dobrou kvalitu. Ve výsledku ale VFFOTO poskytne lepší poměr cena / výkon, jelikož jeho cena je zhruba o tisíc korun nižší, než v případě B+W.

Štítky: filtry

Diskuse

Mr_Polariser

9.3.2015 19:18

Ne/filtr

Polovinu času trávím nad úpravou fotek v kompu. Kdo ne, tak to dělá buď ... dobře anebo blbě. Je úplně zbytečné fotit s filtrem a to ještě kruhovým a navíc přechodovým - viz. nevýhody z toho plynoucí. Chápu, že filtr je vybavení na kterém se dá ještě trochu vydělat, navíc když to má luxusní promo od firem, jako je B+W. Na rádci je mnoho zajímavějších a přínosnějších článků, nežli je tento. Kdo jede analog, tak omluva, kupujte filtry.

Underground

10.3.2015 10:27

Pouze hranate filtry

Je to sice mala otrava ale za me jedine hranate filtry. Nejen pro jejich posouvani ale teke pouziti na ruzne zavity. Ja mam 67,77 a 82mm Redukce na kruhove filtry pokud chci pouzit na jiny zavit neprichazi v uvahu. I s tenkou redukci to zacina pekne vinetovat. Osobne pouzivam prechodove filtry Cookin + na dlouhy cas LEE Big Stopper 10 Stop a ten si nemuzu vynachvalit.

RMI

10.3.2015 13:32

?????

Co mi nejde do hlavy je "srovnani" dvou ruznych filtru, 12.5% a 25%, pricemz ten prvni je lepsi. Nejlepsi je pak 0% ...

Krasnesvetlo

10.3.2015 23:44

souhlas s Mr_Polariser

Sám ke spokojenosti používám VFFoto filtry (ND a CPL), přechodový dodnes mám B+W, ze zkušenosti tak mohu jen podepsat komentář níže od Mr-Polariser: dnes jsou přechodový filtry v době focení do RAW a velkému dynamickému rozsahu snímačů na straně jedné, a velkým možnostem grafických editorů na straně druhé, úplně zbytečné. Díky "gradient filtr" mám vždy vše v Lightroomu pod kontrolou, zatím nenastala sitauci, kdy bych měl pocit, že by to filtr udělal lépe...

Stanislav Souček

11.3.2015 20:02

Já s Mr_Polariser nesouhlasím.

Můj názor je ten, že zásahy v editorech se mají omezovat jen na nejnutnější míru! Přesněji řečeno, dělat v editorech to, co nejde udělat před a při expozici. Podle mě je rozumnější ovlivňovat obraz před dopadem na čip, než upravovat výstup. Opakuji, týká se to toho, co LZE dopředu ovlivnit!

Mr_Polariser

12.3.2015 18:31

PS rulez...

...ano a přesně proto přechody v PS, protože kruhový, přechodový filtr je tak úžasně zbytečná a neohrabaná věc, že se s ním prostě "nedá" dělat ani před a ani při expozici:-))...a to je téma o kterém se bavíme...doufám. Odpor ke změně patří k lidem, jako kruhový, přechodový filtr do Národního technického muzea, takže je potřeba si připustit, že některé věci, které dávali smysl ještě možná před třiceti lety, prostě už svůj smysl ztratily... i když o smyslu, kruhového, přechodového filtru bych polemizoval asi kdykoli:-)))

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Představení: Fujifilm X-E3

Dnes se v Czech Photo Centre v Praze konalo tiskové setkání u příležitosti uvedení nového fotoaparátu Fujifilm X-E3 na český trh…

10.10.2017

Michal Kroupa

Jaký monitor pro fotografy?

Mnoho z vás se mě ptá, jaký monitor pro úpravu fotografií používám, jaký mohu doporučit, který barevný prostor používat, zda je…

21.8.2017

Václav

Recenze: Fujifilm X-T20 + Fujinon 50mm f2 WR

Už to budou dva roky, co jsme měli možnost otestovat výborný Fuji X-T10. V dnešní recenzi se podíváme na nový Fuji X-T20, shrneme…

1.8.2017

Michal Kroupa

Dokonalá panoramatická hlava?

Panoramatických hlav už mi za ty roky, co fotím, jezdím na foto-expedice a pořádám workshopy prošlo pod rukama mnoho. Některé…

4.4.2017

Václav

Recenze: Fujifilm X-T2

A je to tu Recenze nejlepšího foťáku roku 2016. FujiFilm X-T2 je foťák, který se konečně vyrovná středním zrcadlovkám. Liší se…

5.12.2016

Michal Kroupa

Nikon D500 - nová vlajková loď formátu DX

Nový Nikon D500 sa stáva mocnou zbraňou nielen v rukách profesionálneho fotografa, ale aj amatérskeho fotografa. K tomuto záveru…

29.9.2016

Zdenko