Brand

Srovnávací test: Sigma 50/1.4 EX DG HSM a Canon 50/1.4 USM

Před několika dny jsme zveřejnili recenze dvou velmi zajímavých objektivů: Sigma 50mm f/1:4 EX DG HSM a Canon 50mm f/1.4 USM. Nyní pro Vás máme exkluzivní srovnávací test obou těchto objektivů. V našem testu se například dozvíte, že ve skutečnosti mají odlišná ohniska. Dále si oba objektivy zhodnotíme z hlediska obrazové kvality a bytelnosti.

Pokud sháníte pevný 50mm objektiv, pak je tento srovnávací test právě pro vás. Čtěte dále.

Srovnání vlastností

Porovnejme si nejprve oba objektivy z hlediska jejich technických vlastností. Nemá smysl zde rozepisovat dlouhé věty, když se můžete podívat na stručné a přehledné porovnání obou objektivů zde.

Ze srovnávací tabulky jen zdůrazněme to nejdůležitější:

  • Canon 50/1.4 USM umožňuje použít vyšší clonová čísla (až f/22 oproti f/16 u Sigmy).
  • Sigma je celkově větší, takže má i větší průměr na filtry.
  • Sigma je téměř dvakrát tak těžší, než padesátka od Canonu.
  • Sigma je celkově delší a širší (od okrajů).

Pokud jste si již prohlédli porovnání parametrů objektivů Canon 50/1.4 a Sigma 50/1.4, můžeme nyní přejít k porovnání ergonomie a ovladatelnosti obou objektivů.

Srovnání ohnisek

Ve výše uvedeném souhrnu vlastností, ve kterých se oba objektivy odlišují, chybí ještě jedna základní vlastnost. A tou je poměr zvětšení. Možná jste si toho ve srovnávací tabulce již všimli a vrtá vám hlavou, jak je možné, že objektivy se stejným ohniskem a stejnou minimální zaostřovací vzdáleností (od roviny snímače) mohou poskytovat odlišné poměry zvětšení (0.15x u Canonu a 0.135x u Sigmy).

Nejedná se o chybu v parametrech, nýbrž o vlastnost, která vychází z odlišných ohnisek obou objektivů.

Ano, čtete správně - ačkoliv jsou oba objektivy označeny ohniskem 50mm, poskytují v praxi odlišná ohniska, tj. úhly záběru a tudíž i poměry zvětšení. Ve skutečnosti je totiž Sigma 50mm f/1.4 EX DG HSM o trochu širší, než Canon. Respektive Canon 50mm f/1.4 USM trochu víc přibližuje (poskytuje menší úhel záběru), než Sigma.

Níže si můžete prohlédnout viditelný rozdíl v úhlu záběru obou objektivů. A pro nevěřící povahy doplňuji, že to není ovlivněné ostřením na blízké vzdálenosti.

Rozdíl v reálných ohniskových vzdálenostech není nijak extrémní, ale může to mnoho lidí překvapit. Je tedy dobré vědět, že Sigma je o trochu širší.

Srovnání ergonomie a bytelnosti

Z hlediska ergonomie a příjemnosti při ovládání jsou na tom oba objektivy velmi podobně. Kroužky pro ostření jsou prakticky totožné, jen Sigma jej má asi dva milimetry širší. To ale v praxi není nijak znát.

Pokud ale oba objektivy porovnáme z hlediska bytelnosti materiálů, je už nějaký ten rozdíl znát. Na první ohmat dává Sigma 50/1.4 EX DG HSM trochu odolnější a bytelnější dojem, než Canon 50/1.4 USM.

Provedení Canonu je na dotek spíše plastové - to je Sigma také, ale použitý vnější matný materiál (tolik typický pro objektivy Sigma) poskytuje uživateli lepší materiálový dojem.

Celkový pocit větší odolnosti objektivu Sigma 50/1.4 EX DG HSM navíc podporuje její větší hmotnost a také rozměry.

Srovnání obrazové kvality: Sigma 50/1.4 EX DG HSM a Canon 50/1.4 USM

Nyní si můžete prohlédnout to, co vás možná zajímá nejvíce - porovnání obrazové kvality obou objektivů.

Rohová částStřed



Rohová částStřed

Na výše uvedených ukázkách ostrosti obrazu při různých clonách je vidět, že při malých clonových číslech je Sigma 50/1.4 EX DG HSM o trošku lepší, než Canon 50/1.4 USM. Není to nijaký závratný rozdíl, ale je vcelku zřetelně pozorovatelný. Po zaclonění na vyšší clonová čísle se rozdíl stírá a obrazová kvalita obou objektivů je srovnatelná.

Barevná vada

Nyní se můžete podívat, jak jsou na tom objektivy z hlediska barevných vad. Následující testovací fotografie obsahují tmavé větve stromů s velmi světlou oblohou na pozadí.

Canon EF 50mm f/1.4 USM:

První fotografie se 100% výřezem byla pořízena při cloně f/1.8 a barevná vada je tam docela dost znát.

Tato další fotografie níže se 100% výřezem byla pořízena při cloně f/2.2 a barevná vada je prakticky nulová. To je názornou ukázkou toho, jak se barevná vada se zacloněním zmírní.

Sigma 50mm f/1.4 EX DG HSM

Jak je vidět na výše uvedeném výřezu z fotografie pořízené přímo v protisvětle, barevná vada se mimo hloubku ostrosti (při otevřené cloně) trochu vyskytuje.

Pokud se ale přicloní (viz výše), barevná vada (stejně jako u Canonu) zmizí.

Srovnání Canonu se Sigmou - dle výše uvedených ukázkových snímků je dobře vidět, že při nízkých clonových číslech Canon tíhne trochu víc k barevným vadám. Sigma se zdá být z hlediska barevných vad o trochu lepší.

Vinětace

První v pořadí je ukázka vinětace z objektivu Sigma 50mm f/1.4 EX DG HSM:

A nyní ukázka vinětace z objektivu Canon 50mm f/1.4 USM:

Z hlediska vinětace jsou oba objektivy prakticky stejné. Při plně otevřené cloně f/1.4 je určitá míra vinětace pozorovatelná a zdá se, že trochu víc u Canonu. Ale je to rozdíl opravdu minimální.

Konečné zhodnocení

Výše uvedené testy vcelku jednoznačně poukázaly na to, že z hlediska obrazové kvality jsou objektivy Sigma 50mm f/1.4 EX DG HSM a Canon EF 50mm f/1.4 USM velmi podobné (ne-li stejné). Pokud bychom měli vymezit určité obrazové odlišnosti mezi těmito objektivy, pak bychom měli shrnout následující výsledky:

  • Při malých clonových číslech je Sigma 50/1.4 o chlup lepší.
  • Sigma 50/1.4 je z hlediska ohniska o trochu širší, než Canon 50/1.4 (i Canon 50/1.8).
  • Vinětace je při f/1.4 u obou objektivů prakticky stejná (i Canonu možná o chlup větší).
  • Při malých clonách Canon více tíhne k barevné vadě v kontrastních scénách mimo hloubku ostrosti.

Z hlediska ovládání, ergonomie a bytelnosti jsou na tom oba objektivy také velmi podobně. Canon je oproti Sigmě daleko kompaktnější a lehčí, takže v praxi i nenápadnější. Na druhou stranu Sigma poskytuje pocit větší bytelnosti a odolnosti.

Rychlost ostření je u obou objektivů prakticky stejná - Sigma se zdá být trochu živější (rychleji reaguje na namáčknutí spouště), ale to je rozdíl takřka nepostřehnutelný.

Takto světelné objektivy pracují s tak malou hloubkou ostrosti, že často bývá problém s přesností ostření. U obou objektivů jsme v praxi nafotili celou řadu fotek, které nebyly správně zaostřené - a naopak řadu fotek, které byly zaostřené přesně. Z toho tedy vyplývá, že z hlediska přesnosti autofokusu jsou na tom oba objektivy stejně.

V neposlední řadě je potřeba ještě dodat, že Sigma se prodává za větší cenu, než Canon. Ale dodává se se sluneční clonou, brašnou a zárukou 4 roky (v ČR).

Doporučení Fotorádce: pokud hledáte prvotřídní 50mm objektiv, jste ochotni si připlatit a nevadí vám větší hmotnost a rozměr, potom si vyberte Sigmu 50mm f/1.4 EX DG HSM. Dostanete k ní i sluneční clonu a brašnu. Jestli ale chcete ušetřit nějakou tu tisícovku a oceníte kompaktní rozměry i hmotnost, potom berte Canon EF 50mm f/1.4 USM, protože vám poskytne srovnatelný perfektní výkon za menší peníz.


Štítky: recenze

Diskuse

FlashBoy

2.1.2013 14:47

Problem zaostrovania Sigma 50/1.4 EX DG HSM

Cital som o prebleme s zaostrovanim Sigma 50/1.4 EX DG HSM, ma niekto zle skusenosti ? Rozhodujem za medzi Sigma 50/1.4 EX DG HSM a Canon 50/1.4 USM na moj fotak CANON EOS 650D, co mi odporucite ?

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Recenze a testy

Všechny články kategorie

Recenze Fujifilm GFX 50s: postřehy z praxe

Fujifilm GFX 50s je digitální středoformát od Fujifilmu, který na trhu už nějaký ten pátek je. I přesto si ale zachovává výrazné…

8.9.2020

Tomáš

Fujifilm 35mm f/1.4 R - recenze

Téměř před rokem jsem od své milované rodiny dostal darem k dokončení doktorského studia snad nejklasičtější objektiv od…

11.1.2020

Michal Kroupa

Rode Stereo VideoMic X - recenze

Rode Stereo VideoMic X představuje pár kondenzorových mikrofonů v konfiguraci XY. Jedná se o profesionální řadu od australské…

4.1.2020

Michal Kroupa

Lucerna - nejlepší přítel fotografa hor

Chtěli jste večerní nebo dokonce noční fotografie hor oživit o lidský element, ale lidská postava nebyla v noční scenérii téměř…

13.5.2019

Václav

Recenze ND filtrů VFFOTO

Cestou na Faerské ostrovy jsem si do batohu sbalil několik šedých filtrů od VFFOTO. Konkrétně se jednalo o  ND64x Gold series,…

10.12.2018

Michal Kroupa

Recenze fotobatohu MANFROTTO Windsor

V následujícím krátkém článku vám shrnu dojmy z aktivního používání batohu na Faerských ostrovech.

25.8.2018

Michal Kroupa