Brand

Stará odrazná deska jako nová, za dvě stovky

odrazka_stara_nova.jpgOdrazná deska, která se používá pro odrážení světla například při portrétu, nevydrží věčně. Postupem času se ošoupe a dřív nebo později je potřeba koupit novou.

V tomto návodu bych vám chtěl ale ukázat, že nemusíte nutně utrácet tisíce korun za novou odrazku. Tu současnou si můžete velmi snadno a rychle opravit. Nebude vás to stát ani dvě stovky a navíc ještě přidáte své odrazce na nové funkčnosti. Takže pokud nemáte potřebu utrácet zbytečně peníze, čtěte dále.

Osobně používám odraznou desku vcelku dost často při fotografování svateb i na našich svatebních foto kurzech. Samozřejmě se ale odrazná deska, neboli "odrazka", používá i při portrétním, produktovém nebo i jiném focení. V podstatě všude tam, kde je potřeba trochu usměrnit světlo.

Starou odrazku nevyhazujeme

Fotografové obvykle v praxi používají nejvíc bílou, stříbrnou a zlatou odraznou plochu. Bohužel se ale stříbrná i zlatá plocha dříve nebo později ošoupe a přestane odrážet takové množství světla, které bychom si přáli. A v ten moment začneme přemýšlet o koupi nové odrazky.

I to byl můj případ - stříbrná plocha již neodrážela takové množství světla, jako původně. Nicméně stále odrážela o trochu víc, než obyčejná bílá plocha. A proto mi tato ošoupaná stříbrná perfektně vyhovovala v situacích, kdy hodně svítilo slunce a já nechtěl fotografované lidi oslepit. Ovšem už ale výrazně nestačila v situaci, kdy bylo už jen trochu pod mrakem. A proto jsem začal přemýšlet, jak zkombinovat dohromady starou ošoupanou stříbrnou s novou lesklou plochou. Chtěl jsem totiž v praxi začít používat obojí.

Klíčem k úspěchu je tkanina "lamé"

Koupit novou odraznou desku za cenu převyšující tisíc korun, mi přišlo jen kvůli nové stříbrné látce zbytečné. A tak se mi podařilo vypátrat, že na internetu lze zakoupit přesně takovou stříbrnou látku, ze které je vyrobena stříbrná plocha odrazné desky. Dokonce se dá koupit i zlaté provedení (to ale v praxi příliš nepoužívám). A světe div se, běžný metr této super lesklé látky stojí 180kč. Šířka pruhu látky je 1,5m, takže 1 běžný metr mi na opravu odrazky naprosto postačil.

odrazna_deska_latka.jpgodrazna_deska_detail.jpgVlevo: látka "lamé", vpravo: detailní pohled na strukturu vláken látky "lamé".

Postup pro opravu odrazné desky

  1. Změřte si svou odraznou desku ať víte, kolik látky budete potřebovat (já potřeboval 90x120cm).
  2. Vyhledejte si (na internetu nebo kamenný) obchod, kde prodávají "lamé látku". Osvědčila se mi: lamé pletenina stříbrná, s gramáží 180g/m2. Samozřejmě si můžete koupit zlatou, pokud opravujete zlatou.***
  3. Látky se prodávají obvykle v určité šířce a na běžné metry. Podle změřené odrazky si tedy nakupte požadované množství látky (a raději si nechte pár cm rezervu). Mně stačil 1 běžný metr (1,5m šířka x 1m délka).
  4. Až budete mít látku k dispozici, našijte ji na svou stávající odraznou desku (toto zvládne hravě přítelkyně, manželka, kamarádka,...). Stačí jehla a nit nebo šicí stroj a trocha trpělivosti.

*** Nechci zde dělat reklamu či odkazovat na konkrétní obchody. Stačí, když si do vyhledávače (např. google) zadáte "lamé látka" nebo "lamé tkanina".

odrazna_deska_siti.jpgodrazna_deska_nova_detail.jpgVlevo: Lamé látka našitá na černé ploše odrazky. Vpravo: výsledek.

Tip: Odraznou desku kompletně svlékněte a až poté našívejte novou látku. Půjde to mnohem lépe, než kdybyste našívali látku na odrazku s navlečeným rámem. Navíc se snažte našít látku tak, aby po vložení rámu byla pěkně vypnutá a bez záhybů. Nesmíte to ale s vypínáním extra přehnat, aby vám nová látka nepnula příliš, pak by mohla pokroutit rám do "osmičky".

Samozřejmě můžete ošoupanou stranu odrazky vypárat a místo ní našít novou látku. Nicméně pokud se vám ta ošoupaná plocha v praxi stále občas hodí, je tu mnohem elegantnější řešení:

Našijte novou stříbrnou plochu z druhé strany. V mém případě jsem novou stříbrnou látku našil (manželka našila :) na černou, kterou stejně nikdy v praxi pro stínění nepoužívám. Ve výsledku tak mám odrazku, na které je z obou stran stříbrná plocha a nemusím ji v praxi nikdy "převlíkat". Z jedné strany je stará ošoupaná stříbrná a z druhé nová stříbrná. Stačí jen odrazku otočit a mohu si vybírat, jakou stříbrnou plochu chci použít, bez nutnosti převlíkání (zlatá je uvnitř odrazky, v praxi ji nepoužívám).

odrazna_deska_stara.jpgodrazna_deska_nova.jpgSrovnání staré (vlevo) a nové (vpravo) plochy, každá je umístěna na jedné straně odrazky.

Mně osobně tato oprava vyšla zhruba na dvě stovky, jelikož jeden běžný metr lamé látky stojí asi 180kč. To je oproti ceně nové odrazky zhruba šestina ceny a navíc mám nyní k dispozici dvě verze stříbrné plochy. Ona ošoupaná plocha s patinou se nedá ničím nahradit a opravdu je v praxi za slunečných dnů k nezaplacení. Neoslňuje a přitom odráží víc, než obyčejná bílá.

Shrnutí a závěr

Pokud máte doma starou ošoupanou odraznou desku, nemusíte ji nutně vyhazovat do kontejneru. Místo koupě nové drahé odrazky můžete zvážit její opravu. Nebude vás to stát ani pětinu ceny nové odrazky a přitom si ji můžete ještě uzpůsobit odrazu obrazu svému, jako já :)

A nebo pokud již novou nepotřebujete, prodejte tu ošoupanou odrazku s patinou za těžké peníze někomu, kdo po ní bude po přečtení dnešního návodu velmi toužit ;) Stačí k tomu napsat "hand mate" patina a kupce budete mít raz dva.

 

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Ostatní

Všechny články kategorie

Urychlí pandemie likvidaci full-time fotografů?

Jestli se někteří fotografové dostali poslední dva roky do problémů kvůli saturaci trhu, co provede s jejich podnikáním současná…

16.3.2020

Tomáš

Jak se vyhnout napadení žralokem nejen při focení?

Řada z vás se mě po fatálním napadení turisty v Marsa Alam ptala, co dělat, když pod vodou při focení, šnorchlování nebo potápění…

16.8.2018

Václav

Jak odevzdáváte své fotografie?

Fotografie se stala nejen zábavou, ale i (vedlejší) prací pro mnoho fotografů. A tak se vcelku často diskutuje otázka - jakým…

4.5.2017

Tomáš

Jak na ostré fotky: 5 tipů pro začínající fotografy

Nezáleží na tom, jestli jste si koupili svoji první zrcadlovku značky Nikon, Canon či Pentax – i tyto skvělé aparáty dokážou…

17.3.2017

Redakce Fotorádce.cz

Otázka pro fotografy: nová výbava nebo vzdělávání?

Krásné fotky - to je něco, co by chtěl asi každý amatér i profesionální fotograf. Otázkou do pranice je - jak něčeho takového…

7.3.2017

Tomáš

Nestaňte se otrokem svého fotoaparátu

Poslední dobou jsem až příliš často svědkem zarážejícího jevu. Všichni všechno fotí, natáčí, ale málokdo se opravdu dívá kolem…

8.6.2016

Tomáš