Brand

Stopem kolem Bajkalu 2. část - výlet do Mongolska

Když už jsme byli nedaleko Mongolska, rozhodli jsme se zajet se podívat i tam. Neriskovali jsme stopování, protože přechod hranic by byl asi hodně náročný, a raději jsme si zaplatili lístky na autobus z Ulan-Ude do Ulan-Bataru, který jsme pak málem nestihli. U hranic s Mongolskem jsme viděli přejíždět množství tanků, jen škoda, že se přes tmavé sklo autobusu nedalo fotit.

Ulan-BatarUlan-Batar

Ulan-Batar

Na hranicích jsme povinně všichni vystoupili se vší bagáží a prošli jsme kontrolou. Úřednice u okénka po mně chtěla nějaký papír, čemuž jsem nerozuměl, tak jsem jen pokrčil rameny a bylo. Pravděpodobně se jednalo o papír k registraci, která je v Rusku povinná, pokud člověk někde stráví více jak tři dny na jednom místě. Jenže je to pěkná byrokratická otrava, a tak jsme to riskli a spali jsme ve stanu bez jakékoli registrace.

Jurta - klasické mongolské obydlíJurta - klasické mongolské obydlí

Jurta - klasické mongolské obydlí

Protože jsme neměli v Ulan-Bataru nic zamluvené, trochu jsme se báli, kde co budeme shánět na spaní. Navíc mongolsky nikdo z nás nic neumí, a ještě ke všemu mate to, že píšou azbukou, ale nedává to smysl.

Národní park TerejlNárodní park Terejl

Národní park Terejl

Ale měli jsme štěstí, u autobusu postával paní a hledala hosty do svého bytového hotelu, kde nám pronajala pokoj, za drobnou úplatu vyprala a odvezla nás i na výlet, který se ukázal jako to nejkrásnější, co nás na naší třítýdenní dovolené potkalo. Dojeli jsme na začátek národního parku Terejl, po kterém jsme se pohybovali pěšky, cesty tam nebyly, lidé, koně a jaci však ano.

UAZ brodící řekuPovoz brodící řeku

UAZ a povoz brodící řeku

Několikrát jsme přebrodili řeku, ze které jsme pak pili, užívali si neuvěřitelného klidu a byl to takový prvotrek po místních kopcích. Lze to jen každému doporučit.

Kadibudka - Národní park TerejlNárodní park Terejl

Kadibudka - Národní park Terejl

Také jsme si samozřejmě prohlédli Ulan-Batar, který má několik zajímavých buddhistických památek a také úžasná socialistické sídliště, mezi kterými občas člověk spatří klasickou jurtu nebo také pohybová nářadí, aby místní senioři byli stále fit. Byli jsme se projít do místního parku oddechu, který sliboval příjemná zákoutí a fontány, ale bylo z toho jen staveniště – asi měli v mapě teprve budoucnost.

Národní park TerejlNárodní park Terejl

Národní park Terejl

Oblíbili jsme si mongolské jídlo, hlavně takové nudle se zeleninou. O výběr jídla se staral většinou Martin, který podle socialistického mongolsko-českého slovníku, který jsme si tam na ulici koupili, a podle jazykové přílohy z průvodce vybíral, co by tak asi mohlo být dobré a poživatelné. Naštěstí se vždycky trefil.

Zimní palác - Ulan-Batar

Zimní palác - Ulan-Batar

Zimní palác - Ulan-Batar

I měnu mají v Mongolsku vtipnou – je to tugrik, který jsme okamžitě přejmenovali na tygříka, aby měl náš maskot radost. A směnný kurz je také dobrý, za levnější jídlo pro čtyři jsme platili kolem 18 000 tygříků, a když Eva vybírala z bankomatu asi 220 000 tygříků, tak byla prostě nadšená.

Budhhistický chrám Gandan - Ulan-BatarBudhhistický chrám Gandan - Ulan-BatarBudhhistický chrám Gandan - Ulan-Batar

Buddhistický chrám Gandan - Ulan-Batar/modlitební mlýnky

Fotografie byly pořízeny pomocí DSLR Sony a700 a objektivů Sigma 10-20/4-5.6; Tamron 17-50/2.8 a Sigma 100-300/4.

Štítky: krajina, dokument, cestopis

Martin Valent

Martin Valent si oblíbil převážně makrofotografii a cestovatelskou fotografii. Je velkým příznivcem infračervené fotografie.

Více na jeho webových stránkách www.lifephoto.info.

Diskuse

Nikdo zatím nenapsal žádný komentář. Buďte první!
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Cestopisy

Všechny články kategorie

Do podsvětí Mayů

Jeskyňářská linka vede pod námi přes kameny do tmy. Jsme v mayském podsvětí, v mexických cenotách. Potápěčské svítilny osvětlují…

31.1.2018

Petr Peterka

Na konec světa a zpět

24. díl cyklu Sám na cestách aneb fotografie mého života

4.1.2018

Miroslav

Altipláno – fotoexpedice do krajiny na dosah nebe II.

Náhorní plošina altipláno mezi chilskými městy Iquique a Arica patří k těm úplně minimálně navštěvovaným částem tohoto už tak…

27.12.2017

Jan Miklín

Altipláno – fotoexpedice do krajiny na dosah nebe I.

Jihoamerické altipláno, to je náhorní plošina s průměrnou výškou 4 000 m n. m. Krajina, která působí jako z jiné planety, drsná,…

18.12.2017

Jan Miklín

Mont Blanc od Courmayeuru

Zima se letos hlásí o slovo oproti těm předchozím nezvykle brzo, tak přidávám článek o tom, jak jsme trávili Vánoce před rokem.…

7.12.2017

Michal Balada

Jak se fotí v Norsku

Od písečných pláží na břehu Norského moře, po nejvyšší partie národního parku Jotunheimen. V Norsku jsem strávil 7 měsíců…

24.10.2017

Miroslav