Brand

Tipy na foto příslušenství pod vánoční stromeček

Vánoce se blíží nezadržitelným tempem, a tak vám dnes přinášíme velkou vánoční inspiraci. Tipy na zajímavé příslušenství, které potěší každého fotografa. Pokud si tedy marně lámete hlavu s vánočním dárkem pro někoho, koho baví fotografování, je tento výběr právě pro vás.

foto_prislusenstvi_vanoce.jpg

Mini stativ Joby Gorillapod

Joby vyrábí celou řadu mini stativů, které jsou velmi oblíbené a v praxi opravdu užitečné. Stativy Joby Gorillapod se vyrábí ve verzích pro malé kompakty, větší fotoaparáty i zrcadlovky. Liší se velikostí, nosností a také samozřejmě cenou. Jejich největší výhodou jsou malé rozměry a hmotnost. Můžete je přidělat například na strom, zábradlí, kolo... téměř kamkoliv. Takže do značné míry zastanou funkci velkého těžkého stativu.

Mini stativy Joby Gorillapod se pohybují cenově od 400kč až do 3000Kč dle velikosti a funkčnosti. Konkrétní nabídku stativů Joby Gorillapod naleznete na cenovém srovnávači heureka.cz.

01gorillapod.jpg

Mezikroužky pro makro

Se zrcadlovkami a systémovými kompakty (= všemi fotoaparáty, u kterých lze měnit objektivy) nelze běžně fotit makro. Je potřeba mít makro objektiv nebo mezikroužky (či makro předsádky). Cenově dostupné a v praxi osvědčené jsou právě makro mezikroužky. Nasadí se mezi tělo a fotoaparát a umožní fotit detaily. Více jsem o nich psal v tomto článku.

Cenově se mezikroužky dají pořídit od 200kč až do několika tisíc korun. Pro větší komfort doporučuji vybrat ten typ, který umožňuje automatické ostření a přenos clony. Takový mezikroužek poznáte tak, že má na sobě několik pinů (stejně jako na objektivu nebo těle fotoaparátu). Konkrétní nabídku mezikroužků můžete prozkoumat na cenovém srovnávači heureka.cz.

02mezikrouzky.jpg

Polarizační filtr

Polarizační filtr je nutností pro každého nadšeného fotografa. Umožňuje ztmavit modrou oblohu, odstranit odlesky, prozářit barvy. Více o použití polarizačních filtrů naleznete v tomto článku. Při výběru budete potřebovat znát průměr objektivu, na kterém bude filtr použitý. To se dá dohledat třeba v našem katalogu objektivů. Na drtivou většinu objektivů lze filtr nasadit a vás bude zajímat průměr závitu na filtry. Ohledně značky doporučujeme vybírat z osvědčených výrobců, jako například B+W, VFFOTO nebo Hoya.

Konkrétní nabídku polarizačních filtrů naleznete na cenovém srovnávači heureka.cz.

03filtr.jpg

Dálková spoušť

Zejména pro krajináře a fotografy noční oblohy se hodí dálková spoušť. Ta umožňuje nejen fotit "na dálku", ale třeba i nastavit fotoaparát pro časosběrné snímání. Takže taková dálková spoušť může být v praxi velmi užitečná. Bude se hodit i pro fotografy architektury, interiérů a všude tam, kde se fotí ze stativu. Třeba o použití dálkové spouště vyšel před pár dny na Fotorádci tento zajímavý článek. Dálkové spouště jsou drátové i bezdrátové a cenově se pohybují od 200kč až po několik tisíc kč.

Aktuální nabídku dálkových spouští včetně srovnání cen naleznete na webu heureka.cz.

04_spoust.jpg

 

Čistota především

O fotoaparáty je potřeba pečovat, a tak se všem bude hodit ofukovací balonek na čištění snímače i optiky (odfoukne se prach), utěrka na optiku, speciální nástroje pro čištění snímače zrcadlovek nebo celé sady pro čištění fotoaparátů. Cenově se tyto nástroje pro čištění fotoaparátů pohybují řádově ve stovkách korun.

Široký výběr čisticích produktů včetně nejlepších cen naleznete na webu heureka.cz

05_lenspen.jpg

 

Popruh na fotoaparát

V dnešní době se vyrábí a prodávají nejen klasické popruhy za krk, ale i daleko více sofistikované popruhy přes rameno. Obrovskou výhodou takových popruhů je nesrovnatelně větší pohodlí při nošení fotoaparátu - zejména u těžší výbavy nebolí fotografa za krkem, protože hmotnost se rozloží do větší plochy přes rameno. Samozřejmě se vyrábí i polstrované klasické popruhy za krk nebo úchopové popruhy jen přes zápěstí. Srovnávací test popruhů přes rameno již na Fotorádci také vyšel. Osobně používám Joby Ultrafit Sling již dva roky k maximální spokojenosti.

Nabídku popruhů včetně cenového srovnání naleznete na webu heureka.cz.

06_popruh.jpg

 

Grafický tablet

V tomto případě mám na mysli tablet jako polohovací zařízení, tedy náhradu myši. Grafický tablet ocení každý fotograf, který se více zabývá úpravou fotek a často například retušuje a dělá jemné pohyby myší. Třeba jen pro Adobe Lightroom není tablet potřeba, zatímco pro jemné retuše je takřka nutností. Umožňuje totiž mnohem jemnější ovládání a práce při kreslení a retuších je s ním mnohem snazší.Tablety se dají pořídit už od 2 tisíc korun. Pro nadšeného fotografa obvykle postačí levný model ve střední nebo té nejmenší velikosti. Velké drahé tablety jsou specialitou pro velmi náročné profesionály. Takže pro fotografa, který má focení jako hobby, bohatě postačí malý tablet v nižší cenové kategorii. Osvědčeným výrobcem je Wacom.

Aktuální nabídku tabletů včetně cen i recenzí naleznete na webu heureka.cz.

07tablet.jpg

 

Vyrobte pláštěnku na foťák dle našeho návodu

Chcete-li někomu udělat radost a máte omezený rozpočet nebo do dárku chcete vložit vlastní práci? Zkuste vyrobit pláštěnku na fotoaparát. Je to velmi snadné, rychlé a ultra levné. Mrkněte na tento náš návod.

Pokud chcete raději něco koupit, pak mrkněte co vše se dá za kolik koupit na webu heureka.cz.

08plastenka.jpg

 

USB3 čtečka karet

Kopírování fotek do počítače může někdy trvat velmi dlouho. Zvláště tehdy, pokud se data kopírují přes (na dnešní poměry již pomalé) USB2 rozhraní. Pokud má fotograf počítač s USB3 konektorem, pak je volba jasná. USB3 čtečka karet umožní výrazně rychlejší stahování fotek do počítače, a to opravdu dost znatelně. USB3 čtečky se dají pořídit od pár set korun a to se už opravdu vyplatí. Jen dejte pozor, abyste koupili čtečku se slotem na správný typ karty (ale většinou se dnes používají už jen SD a CF karty). No a když koupíte univerzální s více sloty, nic tím nepokazíte.

Nabídku USB3 čteček karet si můžete prohlédnout na webu heureka.cz.

09ctecka.jpg

 

Externí disk pro zálohování

Není nic horšího, než ztratit všechny své fotky. Nikdy totiž nevíte, kdy se vám počítač rozbije, respektive disk s fotkami vypoví službu. Proto je vcelku důležité své fotky zálohovat. V dnešní době se nejčastěji pro zálohu fotek používají externí disky. Ty můžete kdykoliv připojit, odpojit, vzít s sebou... Ceny se samozřejmě liší dle kapacity a rychlosti připojení (USB3 je rychlejší než USB2, ale opět je ideální aby i v počítači byl USB3 konektor). Nejnovějším trendem jsou SSD disky, které jsou velmi rychlé, ale i drahé.

Nabídku externích disků včetně srovnání cen a recenzí naleznete na webu heureka.cz. No a pokud máte radši rychlost a nevadí vyšší cena, pak se můžete mrknout i na nabídku SSD disků.

10_disky.jpg

 

Klasický stativ

Další možností jak potěšit své fotograficky nadšené blízké, je klasický stativ, tedy trojnožka. Stativy se vyrábí v mnoha velikostech, hmotnostech i parametrech a samozřejmě tomu všemu odpovídají i ceny. V praxi platí, že stativ je potřeba vybírat podle toho, co na něj bude nasazeno (jak bude fotoaparát těžký a jaký případný objektiv bude nasazen). Tedy dle hmotnosti použité sestavy. Také je dobré zohlednit přenosnost a hmotnost samotného stativu (např. pro celodenní pěší výlety není zrovna vhodné tahat těžký stativ). A výška stativu při rozloženém stavu také není nezanedbatelná (nechcete přeci aby se dvoumetrový fotograf hrbil k metrovému stativu).

Aktuální nabídku stativů včetně parametrů pro výběr i srovnání cen naleznete na heureka.cz.

Stativová hlava

V případě, že fotograf již stativ má a ten umožňuje výměnu hlavy, pak by mohl být tím pravým dárkem právě stativová hlava. Samozřejmě předpokládáme případ, kdy nová hlava je lepší než ta předchozí. Pro správný výběr je ideální poradit se třeba v našem diskusním fóru nebo se zeptat jiného fotografa. Cenově se hlavy velmi liší, a to od pár set korun až po několik tisíc korun.

Jaké hlavy se prodávají za jaké ceny najdete na webu heureka.cz.

11hlava.jpg

 

Externí blesk

Pro fotografa, který má zrcadlovku nebo systémový kompakt s možností nasazení externího blesku, může být právě externí blesk velmi příjemným dárkem. Ve většině případů se vyplatí vybírat z nabídky výrobce daného fotoaparátu aby byla jistota, že vše bude fungovat tak, jak má. Blesky se cenově liší zejména podle výkonu a možností. V praxi platí, že pro hobby fotografy postačí levnější blesky (u Canonu 430 EX II a u Nikonu SB 700).Cenově se externí blesky pohybují řádově v tisících korun.

Nabídku blesků v obchodech včetně srovnání cen naleznete na webu heureka.cz.

12_blesky.jpg

 

Odpalovač na externí blesk

Pokud již někdo externí blesk má a rád jej používá, tak je ideálním doplňkem dálkový odpalovač na tento blesk. Ono totiž v praxi platí, že blesk umístěný mimo fotoaparát (takzvaně odpálený na dálku) dovede zázraky. Takže bezdrátový odpalovač na externí blesk ocení každý fotograf, který rád blesk(y) používá. Dají se koupit infra odpalovače, ale ty nejsou vždy stoprocentně spolehlivé (zejména při focení venku). Zcela ideální jsou odpalovače fungující na základě rádiového signálu. Pro větší pohodlí při focení lze doporučit, aby odpalovač podporoval funkce TTL a vysokorychlostní synchronizace. Budou sice trošku dražší, ale vyplatí se to. Není to ovšem nutností, i bez těchto funkcí lze odpalovače bez problémů použít. Počítejte s investicí dva tisíce korun a víc.

Nabídku dálkových odpalovačů k bleskům včetně srovnání cen naleznete na webu heureka.cz.

13odpalovace.jpg

 

V tomto nákupním průvodci jsme vynechali objektivy, protože jak vybrat správný objektiv je již napsáno v tomto článku. Je sice staršího data, ale stále aktuální.

Štítky:

Diskuse

MartyM

13.12.2014 01:00

moje nadílka

já si nadělil základní LEE systém, :-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Vybíráme

Všechny články kategorie

Jak velkou vybrat odraznou desku?

Mezi fotografy se často řeší výběr odrazné desky. Pomineme nyní otázku zda-li odraznou desku pořídit a vrhneme se rovnou na téma:…

17.5.2016

Tomáš

Makro objektiv nebo mezikroužky?

Zvažujete nákup makro objektivu, protože potřebujete fotit malé detaily? Pak před nákupem popřemýšlejte o takzvaných…

24.9.2015

Tomáš

(Ne)výhody full frame fotoaparátů

Když se řekne "full frame" fotoaparát, tak se leckterému fotografovi rozšíří zorničky. Není se čemu divit, protože tato kategorie…

8.5.2015

Tomáš

Tipy na foto příslušenství pod vánoční stromeček

Vánoce se blíží nezadržitelným tempem, a tak vám dnes přinášíme velkou vánoční inspiraci. Tipy na zajímavé příslušenství, které…

12.12.2014

Tomáš

Vyplatí se extra rychlé paměťové karty?

Jak rychlou paměťovou kartu si do fotoaparátu koupit? Je potřeba investovat do těch nejrychlejších? To jsou otázky, které trápí…

9.10.2014

Tomáš

Jak vybrat ideální pevný objektiv

Výběr pevného objektivu trápí mnoho nadšených fotografů. Je lepší vybrat 35mm, 50mm nebo 85mm? Nebo snad raději úplně jiný?…

3.10.2014

Tomáš