Brand

Tvrdá realita a marketing při koupi fotoaparátu

Na každého začátečníka číhá při koupi nového fotoaparátu spousta líbivých reklamních sloganů. 30x zoom pro maximální přiblížení, 15MPix rozlišení pro super ostré fotky, citlivost ISO 6400! Někdo takzvaně sedne prodejci na lep, jiný ne.

Cílem tohoto článku je, aby se co nejvíce kupujících zařadilo do té druhé skupiny. Tedy aby lidé věděli, jaké reklamní upoutávky nelze brát vážně a na co si naopak dát při koupi fotoaparátu pozor.

Jedna moudrá věta praví, že žádný učený z nebe nespadl. Platí to i pro oblast fotografie jako takové a taktéž samozřejmě i pro fotografickou techniku. Lidé kupují v dnešní době nové fotoaparáty pomalu tak rychle, jako nové boty. Je velká škoda, že spousta lidí je s novým přístrojem zklamaná, protože nedělá tak super nádherné snímky, jako na letáku a že s ním nelze fotit sport ve tmě, jak bylo napsáno na krabici. Pojďme se tedy podívat na nejčastější reklamní slogany, které nelze vůbec brát vážně. V příštím pokračování si povíme, na co je potřeba se při koupi fotoaparátu naopak pozorně zaměřit.

Vždy super ostré snímkynakup_fotoaparatu_ostrost.jpg

Často se lze setkat s reklamním sloganem typu "velké rozlišení pro řezavě ostré snímky". Výrobce by byl sice asi rád, kdyby spotřebitele z těch snímků ostrých jako břitva až bolely oči, ovšem to se v realitě nestává. Ani doslova, ani přeneseně.

I ten nejkvalitnější fotoaparát, ať už kompakt nebo zrcadlovka, má svá omezení a nelze očekávat vždy super ostré snímky. Důvodů je hned několik:

  • Autofokus občas špatně zaostří (je to normální, zvláště pak v šeru, ve tmě,...).
  • Fotka se rozmaže vlivem pohybu (obvykle opět při focení v horším světle).
  • Existuje pojem "hloubka ostrosti" se kterým je spojena takzvaná "hyperfokální vzdálenost" - laicky řečeno, ne vždy může být vše na fotce ostré, to jsou zákony fyziky.
  • Objektivy mají své neduhy a nedovedou vše vykreslit krásně ostře - to platí zejména u kompaktů s velkým zoomem.

I profesionální zrcadlovka prostě občas "ujede" a vyprodukuje neostrý snímek. To je běžné a normální a zkušeným fotografům to nevadí. Vědí, že stoprocentní ostrost není fotografickou modlou, za kterou je potřeba se hnát. To nám spotřebitelům pouze podsouvají výrobci fotoaparátů. Takže souhrnně řečeno, nelze chtít vždy skvěle ostré fotky - o tom ani fotografování není.

Rozlišení 15MPix pro úžasné detaily

Rozlišení snímače je kapitola sama pro sebe. Když se prodávaly fotoaparáty s rozlišením 2MPix (ano, opravdu se takové prodávaly a není to až tak moc dlouho :), bylo za čím "se hnát". Větší rozlišení přineslo lepší vykreslení detailů a možnost tisknout větší papírové fotky.

nakup_fotoaparatu_rozliseni.jpgOvšem dnes to výrobci nuceni marketingem dotáhli tak daleko, že na malinkaté snímače dávají tak vysoká rozlišení, že je to až na škodu. Víc detailů to rozhodně nepřinese, protože to by musel být před snímačem lepší objektiv. Navíc zbytečně vysoké rozlišení s sebou zpravidla přináší zvýšenou hladinu šumu, větší datové objemy, delší časy stahování.

U běžného kompaktního fotoaparátu bohatě postačí rozlišení 7MPix. Kdo tiskne fotky větší než A3? Právě pro tisk A3 fotek stačí 7MPix tak akorát. V dnešní době tudíž není potřeba hledět na rozlišení, ba naopak čím menší, tím lepší.

Rozostřené pozadí u kompaktů

nakup_fotoaparatu_bokeh.jpgV reklamách na kompaktní fotoaparát se často vyskytují portréty a jiné snímky, na kterých je krásně rozostřené pozadí. Hlavní objekt je skvěle odpíchnutý od pozadí a vypadá to celé nádherně.

Tak tohoto se s dnešním kompaktním fotoaparátem bohužel nikdo nedočká. Je potřeba to říct upřímně a jasně - fotky s rozostřeným pozadím jsou dělány na zrcadlovkách se světelnými objektivy. Ukázkové snímky na letácích a jiných reklamních materiálech jsou pořizovány často zcela jinými fotoaparáty.

Nikde není psáno, že snímek na displeji fotoaparátu byl pořízen právě tímto přístrojem. Ovšem běžný spotřebitel tak nějak uvažuje (a zcela logicky), že tomu tak je. Realita je bohužel jiná. Brankáře letícího brankou s míčem v rukách vyfoceného z 50 metrů (to vše perfektně ostré s rozostřeným pozadím) opravdu ultrazoomem nikdy nevyfotíte. Taktéž portrét, na kterém je pozadí zcela rozostřeno kompaktem, nelze pořídit. Vše se to týká tématiky hloubky ostrosti, na kterou doporučuji přečíst tento článek. Proč nelze u kompaktů rozostřovat pozadí jako u zrcadlovek, je pěkně popsáno v článku Hloubka ostrosti u kompaktů a zrcadlovek.

Rychlý kompakt, se kterým stihnete vše

Zejména u kompaktních fotoaparátů se často v letácích a reklamách uvádí, že s nimi vyfotíte kdejakou rychlou akci a že má zcela minimální zpoždění. Pokud nyní vynechám to, že je potřeba fotoaparát nejprve vyndat z kapsy/brašny a že je potřeba s ním zamířit na požadované místo, stejně zbývá pár sekund na start a zmáčknutí spouště. A to ani neuvažuji případ ultrazoomu, u kterého může trvat přezoomování z jednoho konce zoomu na druhý až několik sekund.

Majitelé psů a rodiče dětí moc dobře vědí, že nelze stihnout vyfotit běžícího psa nebo dítě. Chce to dávku zkušenosti a hlavně štěstí. Žádný fotoaparát není tak rychlý, aby se to povedlo vždy. Prohlášení o rychlosti tedy prosím berte v úvahu s rezervou - nejlepší je si to hned v prodejně vyzkoušet.

40x zoom pro úžasné přiblížení

nakup_fotoaparatu_zoom.jpgS focením na velké přiblížení je to jako se střelbou na velkou vzdálenost - vždy je lepší mít podnožku, stativ. Dnešní ultrazoomové fotoaparáty se pyšní čím dál větším rozsahem zoomu a nejhorší na tom je, že je to vnímáno jako známka kvality nebo výkonnosti.

Kdo opravdu někdy použije ohniskovou vzdálenost 600mm, když při takovém přiblížení z ruky fotit nelze (stativ je nutností) a pokud je málo světla, tak se fotka zákonitě rozmaže? Pro běžné focení bohatě stačí 10x až 12x zoom. Větší hodnoty jsou na pomezí použitelnosti, navíc čím větší má objektiv rozsah, tím horší má obvykle optické vlastnosti. Barevné vady, ostrost i podání kontrastu jsou u ultrazoomů s velkým rozsahem (20x a vyšší zooom) obvykle na daleko horší úrovni, než u kompaktů s menším zoomem.

Citlivost ISO až 6400

Citlivost snímače digitálního fotoaparátu se fyzikálně nemění, je pořád stejná. S každým zvýšením citlivosti se pouze jinak přepočítá získaný signál (včetně šumu) a zvýší se tím na oko citlivost snímače. Logicky z toho vyplývá, že zvýšená citlivost ISO přináší i zvyšující se hladinu šumu. Fotografie, které lezou z kompaktních fotoaparátů pak při vysokých citlivostech ISO vypadají spíše jak omalovánky, než jako fotky.

U kompaktů jsou obvykle použitelné citlivosti ISO maximálně ISO 800. Tím pádem vůbec nemá smysl brát v úvahu citlivosti ISO 3200, 6400 nebo dokonce vyšší. Je to pouhý marketingový trik. U zrcadlovek je to trochu jiné - ty profesionální jsou schopny podat kvalitní obraz i při vysokých citlivostech (záleží na velikosti snímače).

Stabilizátor obrazu pro opět super ostré snímky

nakup_fotoaparatu_stabilizace.jpgStabilizátor obrazu je velmi užitečné zařízení, ovšem nelze od něj očekávat zázraky. Pokud se fotí statická krajina nebo architektura, stabilizátor může v horší světle hodně pomoci. Ovšem při focení sportu, dětí, reportáže nebo jakéhokoliv náhodného pohybu je stabilizátor takřka bezmocný. Velmi dobře je tato tématika rozebrána v článku Stabilizátor obrazu - marketingový klam nebo užitečné zařízení?

Sedmero systémů pro snížení rizika rozmazaných snímků

Když už je řeč o stabilizaci obrazu, tak je potřeba si nalít čistého vína - jediný systém stabilizace, který v dnešní době opravdu funguje, je ten mechanický. Buďto se pohybuje snímač nebo čočka v objektivu, čímž opravdu lze snížit riziko rozmazaných fotek. Vše ostatní jsou v dnešní době pouhé klamy. Typickým příkladem je sedmero stabilizací, které je uvedeno na webu jednoho nejmenovaného fotoaparátu:

  • Redukce vibrací na snímači - ano, to bude fungovat.
  • Vysoká citlivost ke světlu (až 3200) snižuje riziko rozmazání snímků - ano, to opravdu snižuje, ale výsledkem bude fotka s takovým množstvím šumu, že bude stejně nepoužitelná, jako ta rozmazaná fotka.
  • Detekce pohybu kompenzuje účinky pohybu fotoaparátu - to, že fotoaparát detekuje pohyb a zvýší citlivost ISO, povede opět k vysoké úrovni šumu na fotce.
  • Funkce výběru nejlepšího snímku  automaticky vybírá nejostřejší snímek ze série až 10 pořízených snímků - ano, toto by mohlo fungovat. Pokud se vám ovšem podaří pořídit alespoň nějaký ostrý snímek.
  • Speciální režimy pro nízkou hladinu osvětlení bez ohledu na světlo i bez použití stativu - tak toto je opravdu hodně přitažené za vlasy. Fotoaparát buďto použije vysokou citlivost ISO (hodně šumu) nebo prodlouží expozici, kde to bez stativu opravdu nejde.
  • Motivový program Noční portrét a Noční krajina - totéž, jako výše uvedené.

Takže sečteno a podtrženo, fungovat bude v praxi jenom ta mechanická stabilizace a možná výběr nejlepšího snímku. Tam je ale předpoklad, že se nějaký ostrý snímek vůbec podaří. Vše ostatní pouze operuje se zvýšenou citlivostí ISO (šum) nebo dlouhou expozicí (nutnost stativu).

Drahé DLSR tělo s levným objektivem

Digitální zrcadlovky jsou dnes cenově velmi dostupné, což je paráda. Velká škoda je ale v tom, že jsou lidem podsouvány kvalitní DSLR těla v setech s nic moc objektivy. Kdo trochu fotí, tak ví, že dobrou fotku nedělá tělo, ale objektiv. Bohužel výrobci z důvodu zachování cenové konkurenceschopnosti nabízí takové sety, kde objektiv nemá žádnou šanci využít potenciál těla. Tato tématika je velmi zajímavě a srozumitelně rozepsána v článku DSLR tělo nebo objektiv - co je důležitější?

Souhrnně řečeno vřele doporučuji se při koupi zrcadlovky zaměřit i na objektiv(y) a nekupovat bez rozmyslu kvalitní tělo s objektivem, o kterém nevíme, jestli vyhovuje tomu, co budeme fotit.

Krásné fotky za jakéhokoliv světla

Tak takovéto prohlášení je už opravdu velmi přitažené za vlasy. A věřte nebo ne, je zkopírované z webových stránek jednoho významného výrobce fotoaparátů. O co hůř, je to u vedeno u kompaktního fotoaparátu. Jaká je realita?

nakup_fotoaparatu_svetlo.jpgZaprvé, světlo hraje při focení tu nejdůležitější roli. Každý zkušený fotograf ví, že dobré světlo je předpokladem pro dobrou fotku. Světlo v dostatečné kvantitě a kvalitě je nutný základ. Bez toho bude fotka k ničemu.

Zadruhé pokud bude šero nebo skoro tma, tak automatika bude logicky aktivovat interní blesk. A fotky pořízené s interním bleskem opravdu nelze zařadit mezi ty "krásné". Pokud interní blesk vypnete, tak budou fotky zase pravděpodobně rozmazané vlivem dlouhé expozice. A nebo budou obsahovat tolik šumu (vlivem vysoké citlivosti ISO), že už to nebude fotka, ale olejomalba.

Jaká je tedy realita? Pokud bereme v úvahu vliv světla a technické možnosti fotoaparátu, tak nelze nikdy říct, že fotoaparát bude pořizovat krásné fotky bez ohledu na světlo, za kterého se fotí. To může říct jenom někdo, kdo focení vůbec nerozumí nebo kdo se vás snaží oklamat. Ve tmě nebo šeru moc rozumě fotit nelze a při nekvalitním světle jakbysmet.

Závěrem

Cílem tohoto článku není se navážet do neznalosti spotřebitelů. Naopak jako autor budu moc vděčný za každého člověka, který díky těmto pár odstavcům nenaletí výrobci na jeho klamavá prohlášení. Cílem tedy je, aby si spotřebitelé uvědomili, že každý fotoaparát má svá omezení a že nelze věřit všemu, co výrobce napíše na reklamní leták. Konkrétní příklady jsou uvedeny výše.

V dnešní době se naštěstí dá najít foto obchod, ve kterém pracují zaškolení prodejci, kteří se v ideálním případě fotografováním sami zabývají. Ti jsou pak schopni dobře poradit.

V příštím pokračování tohoto článku si ukážeme, jakým vlastnostem fotoaparátu je potřeba se při koupi věnovat a na co se zaměřit.

Diskuse

daniels

1.6.2011 20:01

svatá pravda

jj je to pravda pravdoucí od začátku až do konce :-)

Martin

2.6.2011 14:30

Ano, pravda...

... ale 95% cílových uživatelů kompaktů neřeší žádnou kompozici, expozici, natož clonu nebo světelnost objektivu. Bez rozmyslu jen namíří a cvaknou. Toť vše. Pro takové platí, že čím vyšší číslo, tím přece lepší foťák, ať už zoom nebo mega. Takže to výrobcům nezazlívejme, kdyby po tom nebyla poptávka, tak to nědělají a jakmile by se náhodou nějaký nějaký výrobce dobrodinec, který by vyšel s pravdou ven, tak takový by akorát brzo zkrachoval.

Dana Langrová

2.6.2011 20:06

Moc pěkně napsáno.....

Moc pěkně napsáno.....ano , ano Tomáši.... moc pěkně napsáno a svatá pravda...od začátku do konce...já fotím s Pentaxem K100 s rozlišením 6MPix a zatím jsem spokojená....raději koupím kvalitní objektiv....:o))Děkuji za pěkný článek....

malej miki

5.6.2011 14:28

Pravda pravdoucí!

miki naprosto souhlasit s ten článek!!!

Zuzka

6.6.2011 17:47

?

Ahoj. Pěkný článek. Mě spíš překvapuje, že se nevyrábí alespoň pár kompaktů pro ty, co to už vědí. Když si někdo chce koupit kompakt a ví, tak smutně pátrá a pátrá a stále nachází ty mnohapixelové, pidisnímačové, rozmazaně-odšumněné a podobné přístroje. Manželovi se dodnes stýská po služebním Canon Ixus z před osmi lety, jeho o několik řad a let pozdější Ixus mu nesahá ani po kotníky co se týče výsledných fotek. Docela škoda.

Lucie

6.6.2011 17:59

Jo jo

Zuzi, přesně tak. Když třeba zadávám foťák, který má dvacetinásobný zoom, 16 MPix a přitom to je automat bez jakýchkoli možností manuálního nastavení, tak opravdu nechápu. Hlavně že je v popisu spousta balastu o ostrých záběrech za všech světelných podmínek :-/

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Vybíráme

Všechny články kategorie

Jak velkou vybrat odraznou desku?

Mezi fotografy se často řeší výběr odrazné desky. Pomineme nyní otázku zda-li odraznou desku pořídit a vrhneme se rovnou na téma:…

17.5.2016

Tomáš

Makro objektiv nebo mezikroužky?

Zvažujete nákup makro objektivu, protože potřebujete fotit malé detaily? Pak před nákupem popřemýšlejte o takzvaných…

24.9.2015

Tomáš

(Ne)výhody full frame fotoaparátů

Když se řekne "full frame" fotoaparát, tak se leckterému fotografovi rozšíří zorničky. Není se čemu divit, protože tato kategorie…

8.5.2015

Tomáš

Tipy na foto příslušenství pod vánoční stromeček

Vánoce se blíží nezadržitelným tempem, a tak vám dnes přinášíme velkou vánoční inspiraci. Tipy na zajímavé příslušenství, které…

12.12.2014

Tomáš

Vyplatí se extra rychlé paměťové karty?

Jak rychlou paměťovou kartu si do fotoaparátu koupit? Je potřeba investovat do těch nejrychlejších? To jsou otázky, které trápí…

9.10.2014

Tomáš

Jak vybrat ideální pevný objektiv

Výběr pevného objektivu trápí mnoho nadšených fotografů. Je lepší vybrat 35mm, 50mm nebo 85mm? Nebo snad raději úplně jiný?…

3.10.2014

Tomáš