Brand
Blog

Úprava fotografie nástrojem Křivky - 1. díl

Křivky (Curves) jsou asi nejmocnějším nástrojem, který je k dispozici při úpravě fotografií. Najdete ho v programech Photoshop, GIMP, Zoner i jiných. Práce s Křivkami zahrnuje úpravu jasu, kontrastu i jednotlivých barevných kanálů RGB, a to velmi detailně.

Nejdříve trochu nezbytné teorie. V jednom předchozím tutoriálu jsem psal o nástroji Úrovně. Jestli si vzpomínáte, úrovně mají tři kontrolní body-posuvníky (jasy, stíny a střední tóny), se kterými lze operovat. U křivek je to jinak. Tonální křivku lze přizpůsobit tolika kontrolními body, kolik jich potřebujete. Maximum je tedy 16, ale to si snad ani neumím představit.

Podívejte se na následující obrázek:

Krivky obr.01

Podobné okno (bez popisků :-) ) se vám ve Photoshopu objeví po stisknutí kláves Ctrl+M (pokud máte otevřený obrázek). Pruh dole zobrazuje vstupní intenzitu vybraného bodu, pruh vlevo ukazuje výstupní intenzitu vybraného bodu. Z toho logicky plyne, že rovná křivka vedoucí úhlopříčně grafem zachovává obrázek beze změny - vstupní i výstupní hodnoty jsou po celé délce stejné. Jakmile přidám nějaký kontrolní bod (kliknutím na křivku) a pohnu s ním, jeho vstupní a výstupní hodnoty se začnou měnit a na obrázku je to okamžitě poznat. Hodnoty můžeme sledovat i číselně zobrazené v textových políčkách Vstup a Výstup. Je dobré vědět, že čím je křivka strmější (jako na tomto obrázku) - jakoby do tvaru písmene S, tím se zvyšuje kontrast ve fotografii. A naopak, čím bude křivka plošší - jakoby obrácené S, tím bude menší kontrast. Vidíme to na těchto ukázkách:

Krivky obr.02

Krivky obr.02a

Na pozadí grafu je vidět i histogram. Také podle něho se můžeme ve vstupních hodnotách orientovat, chceme-li upravit jasy, stíny nebo střední tóny. Můžeme zde provést základní úpravu histogramu jako v úrovních (tyto dva koncové body jsou na křivce automaticky):

Krivky obr.03

Na dalším obrázku popisuji, jak zhruba je křivka rozložena - kam umístit kontrolní body, pomocí kterých můžeme přímo upravovat jasy, stíny a střední tóny:

Krivky obr.04

Když upravujete na fotografii např. jen stíny, je dobré nejdříve si tyto tři body vytvořit, protože jinak se prohne celá křivka a tím by se změnily i světlé oblasti. Stačí totiž jen malé prohnutí a obraz se mění. Body budou držet křivku v těchto místech nezměněnou. Síť bodů můžete mít i hustší, záleží na fotografii, kterou upravujete a jak detailně ji upravujete. Kontrolní bod odstraníte tak, že na něj kliknete a přetáhnete ho mimo graf.

Například na následujícím obrázku je fotografie, kde potřebuji prosvětlit tmavší a hodně tmavé oblasti, ale zároveň zachovat nezměněnou světlou část s oblohou:

Krivky obr.05

Dvěma body tedy zafixuji oblast křivky od středních tónů nahoru a tmavou oblast dole upravím. Je vidět, že světlá část nebe zůstala stejná jako na předchozím obrázku, zatímco tmavé oblasti se prosvětlily:

Krivky obr.05a

Myslím, že na úvod ke křivkám to stačí a do příštího dílu si připravím nějaké další praktické ukázky a barevné úpravy.

Štítky:

Diskuse

popi

6.8.2009 01:12

Díky, poctivě studuju a zkouším ;-)

Martina.U

6.8.2009 06:43

Super

Marty, ty to píšeš tak suprově, pěkně názorně, že člověk ví, proč, jak, kam a nač kliknout, jen tak dál. Pro ty, co méně chápu knižní návody :-) (jako já) je to úplně bomba. Už mám photoshop, tak šup šup pane další prosím ..... :-)))Možná, že kdybys vydal nějakou publikaci s takhle názornýma ukázkama, tak vyděláš majlant ;-)

marty

6.8.2009 08:42

Díky :-) Jsem rád, že vám moje návody pomáhají.

Werdanan

26.8.2009 12:31

Díky moc, přesně takovéhle jednoznačné vysvětlení jsem potřeboval dostat. Vážně moc děkuji, je supr že to pro nás píšeš

petr08

2.10.2009 12:57

perfektní informace,já osobně nemám žádný program navíc,ale myslím si,že než se naučím to co mám,tak ještě uběhne dost vody a myslím si,že budu spokojený.A nakonec ještě dotaz-jaký by jste mi poradili program na úpravu fotek-vrstvy,hdr atd-za přijatelnou cenu.Děkuji

marty

4.10.2009 00:27

Editor, který umí pracovat s vrstvami a je levný - rozhodně GIMP, ten je zdarma a vrstvy umí bezvadně. Má i dobře dostupnou nápovědu a tutoriály. Program na obrazy HDR - mám praktickou zkušenost jen s Photomatixem. Je výborný, jen se to nesmí přehánět u vytahování detailů. Ale není zdarma. Můžeš zkusit jiné - Picturenaut, PhotoSphere, Cinepaint - zdarma, nebo FDR Tools, Photogenics, Artizen - nejsou zdarma.

Marek_PD

13.1.2010 14:50

Konečne som to pochopil !

Dík za názorné vysvetlenie. Už som v obraze a neťahám krivkami hore-dole bez rozmyslu...

cletus

26.1.2010 00:36

Martyho návody na úpravy fotek jsou fakt super! Dneska jsem je objevil a doslova se od zkoušení všeho možnýho nemůžu odtrhnout :) Jen tak dál!

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Úpravy a tisk

Všechny články kategorie

Jak na tisk obrazů z vlastních fotek - 5 důležitých zásad

Obraz vyrobený z fotky je přitažlivou a stále populárnější formou zobrazování fotografií. I když je dnes většina uložena již…

7.4.2020

Redakce Fotorádce.cz

Zoner Photo studio X vs. Photoshop

Nový Zoner X se přibližuje Photoshopu (vrstvy, masky, způsob úprav). Proto jsem se rozhodl oba programy porovnat.

21.11.2017

Roman

Jak na hromadné úpravy v Photoshopu pomocí dávek

Photoshop bez akcí a dávek by byl asi jako raketoplán bez přídavných motorů. A právě v tomto článku mám pro vás spoustu…

21.11.2016

Tomáš

Jak neztratit hlavu při úpravách fotek

Pokud jste už někdy najednou upravovali větší množství fotek, tak víte, že je to vcelku ošemetná práce. Velmi snadno se vám…

3.6.2016

Tomáš

Editace fotografií - Čištění

Editace fotografií je pro mnoho amatérských fotografů noční můrou. Naučit se správně používat Photoshop, Lightroom nebo jiný…

28.3.2016

Václav

Google uvolnil sadu Nik Collection zdarma

Sada oblíbených nástrojů pro úpravy fotografií Google Nik Collection je od 24.3.2016 zdarma. V článku najdete i krátký návod, jak…

24.3.2016

Martin