Brand

Urychlí pandemie likvidaci full-time fotografů?

Jestli se někteří fotografové dostali poslední dva roky do problémů kvůli saturaci trhu, co provede s jejich podnikáním současná pandemie? To je velmi palčivá otázka, na kterou nejspíš neexistuje pozitivní odpověď. Prognóza je stejně nepříjemná, jako vyhlídky na řešení aktuální epidemiologické situace.

R1-14_edit.jpg

I. Fáze: saturace trhu

Není tajemstvím, že vývoj posledních několika let velmi zamíchal kartami a hra se přiostřila. Pokud bylo před deseti lety na trhu řekněme 50 svatebních fotografů, tak nyní jsou to tisíce (a možná i o řád víc). Trh se nasytil do takové míry, že vstupují do hry tvrdé zákony mikroekonomiky - nabídka převažuje poptávku, což tlačí cenu služby dolů.  To samozřejmě vyhovuje poptávce (nicméně to není dlouhodobě udržitelný stav). Při zachování srovnatelných fixních i provozních nákladů na straně nabídky (fotografů) je verdikt zřejmý - nižší zisk. A začínají se dít velké změny.

Jedná se o vcelku běžný modelový příklad trhu, který se nasytil - v našem případě velmi rychle díky:

  • snadné dostupnosti foto techniky (ceny spadly po nasycení trhu foto techniky na minimum),
  • dostupnosti všech možných informačních a vzdělávacích zdrojů (kurzy, youtube, webináře,...),
  • nedostatečné míře edukace poptávajících, kteří tak nemohou ohodnotit kvalitu dodávaných služeb (což představuje opravdu problém).

Potíž je ovšem v tom, že kvalita poskytovaných služeb se ve srovnání s novými technologickými možnostmi marginálně nezvýšila tolik, jak by si poptávka zasloužila. Jinak řečeno, foto technika se posunula kupředu výrazným způsobem, ovšem brzdou vývoje jsou již zcela zřejmě pouze dodavatelé - sami fotografové. Kumulativně se kvalita poskytovaných služeb jistě posunula kupředu, nicméně průměrně byl přírůstek bohužel minimální. Lidově řečeno dnes fotí za peníze každý druhý majitel fotoaparátu a dle toho to tak vypadá. Záruky nulové, profesionalita se stává luxusem, hledí se jen na cenu ve stylu cenových srovnávačů. Fotografové na plný úvazek ustupují fotografům víkendovým. Flexibilita a pružné myšlení se stává jediným nástrojem k přežití.

To je velmi stručný popis situace fotografického trhu za poslední dva až tři roky. A nyní, v době kdy mnoho full-time fotografů, kteří nezareagovali včas na tlak trhu, nemá práci, přichází do hry velmi nečekaný faktor - virová pandemie a stav nouze.

The Secret Owl Workshop (Rhodos) 1-297.jpg

II. Fáze: epidemiologická krize

Osobně považuji současný vývoj za poslední hřebík do rakve těm full-time fotografům, kteří nejsou schopni zareagovat velmi pružně na současný vývoj. Pokud je nepoložila míra saturace trhu a případná "podpora" podnikání ze strany vlády, bude to nebuněčný organismus, který možná ukončí jejich profesní dráhu. Trh se neúprosně vyčistí a své služby budou ještě více než kdy jindy nabízet "víkendoví" fotografové. Proč?

Je to snadné. Ti budou finančně kryti díky svému zaměstnání a až se vše vrátí do starých kolejí, budou nadále saturovat trh svou nabídkou (která bude cenově velmi příznivá). Z fotografů na plný úvazek tu zůstane jenom část, přičemž ti budou pokrývat poptávku po komplexnějších službách, profesionálních dodávkách a dlouhodobějších projektech. Pokud jde o jednorázové zakázky typu portrét či svatba, je jasné že do hry ještě více než kdy jindy vstoupí cenová srovnávání "víkendových" fotografů. Že bude míra fluktuace dodavatelů v tomto tržním segmentu dlouhodobě velmi vysoká, a tím pádem lze čekat jen časově omezené záruky, je zřejmé.

Velmi zajímavé bude sledovat vývoj v obou tržních segmentech a třeba si i v čase srovnat realizované obraty.

The Secret Owl Workshop (Rhodos) 1-155.jpg

III. Fáze: tlak na ceny foto techniky

Dalším logickým vývojem bude tlak na ještě větší snižování cen fotografické techniky, a to jak nové, tak zejména použité. Použité zboží bude ještě více ztrácet na ceně ve chvíli, kdy trh bude opouštět nemálo dodavatelů. Pokud tedy zvažujete prodeje použité foto techniky, možná bude dobré s tím půl roku neotálet.

IV. Fáze: vyčištění a ustálení trhu

Velmi zajímavá je ovšem myšlenka "vyčištění trhu". Poté, co krize odezní, by se mohlo vše vrátit zpět "do normálu". Tj. do situace, kdy bude trh do jisté míry v rovnováze, ceny se ustálí, přírůstky nabídky se sníží na minimum a bude docházet spíše jen k její fluktuaci. Za jak dlouho taková situace nastane, lze nyní těžko odhadovat. Můj skromný názor je průběh roku 2021. V té době by na trhu zase mohla zavládnout jistota ze strany poptávky, což s sebou přinese ochotu investovat, měna snad i lehce posílí a ekonomika se na trhu fotografických služeb opět stane stálým prostředím pro podnikání bez výrazných rizik. Ovšem do té doby, než přijde další změna. Protože změna je naší jedinou jistotou. A na to není radno zapomínat...

Výše uvedené zamyšlení není založeno na konkrétních číslech nebo matematické analýze. Vycházím pouze z informací od dodavatelů z oboru a dlouholetých zkušeností na trhu. Vnímejte prosím proto tento text pouze jako můj osobní odhad vývoje bez jakéhokoliv pravděpodobnostního parametru.

 

 

Diskuse

Jindřich

2.4.2020 20:37

To je bohužel realita i v mnoha jiných oborech podnikání, které jsou zbytné, jako například cestovní kanceláře (lidé mohou cestovat i sami), restaurace a kavárny (lidé si mohou uvařit sami), veškeré zkrášlovací služby, atd...

Jasně - profesionál to vždycky udělá lépe, ale když není nazbyt, potřeba se může uskutečnit i svépomocí. Osobně bych si tedy jako fotograf - amatér nikomu netroufl nabízet své služby, které patří profesionálů, ale někdo se na to asi cítí... Na druhou stranu, když jsem měl svatbu před 30 léty, měli jsme hluboko do kapsy na to, abychom si mohli dovolit svatebního fotografa. Fotky pořídila moje sestra vypůjčeným fotoaparátem a podle toho to dopadlo - většina fotek byla neostrých. Tehdy mě to samozřejmě mrzelo, ale dnes vím, že podstatné je, že to manželství vydrželo dodnes. Takže bych to nebral zase jako nějakou tragédii (narozdíl od mnoha úmrtí, které s sebou tato epidemie přináší). Vždyť fotografování může být i pěkným koníčkem a živit se člověk může v danou chvíli potřebnějším způsobem, třeba sázením stromů v lese. Každá práce je krásná, jen to její kouzlo objevit a nebát se změny.

Jindřich

2.4.2020 21:04

A ještě názor mojí manželky:

 

Vážený pane Brouku Pytlíku,

s velkým sebezapřením jsem přečetla Vaše nářky až do konce a žasnu, čím se  dospělý muž zabývá.

Zmůžu se pouze na jedinou radu. Běžtě dělat něco pořádného  ve prospěch našich lidí a této země.

Dagmar.

 

  

Tomáš

6.4.2020 09:53

Jindřichu, děkuji vám za zajímavý pohled na danou tématiku. Máte pravdu v tom, že sposuta lidských oborů je zcela zbytných a když dojde na lámání chleba, musí se tyto obory upozadit. Zcela i rozumím Vašemu pohledu na věc, že jako amatér fotograf byte své služby nenabízel z úplatu. Bohužel ne všichni mají stejnou dávku skromnosti a sebekázně.

Tomáš

6.4.2020 10:03

A ještě vzkaz pro Vaší manželku: Vážená paní Dagmar Normalizační, máme 30 let po revoluci, takže Vás (a naštěstí ani mě) již nikdo nenutí číst stranické deníky a vybírat si své povolání tak, aby odpovídalo státem naplánované ekonomice. Dnes tu máme svobodu (mimo jiné i projevu), a tak stejně jako já zde můžu publikovat svůj názor (aniž bych za to šel topit do kotelny), Vás nikdo nenutí to číst. Proto prosím "běžte dělat něco pořádného" a nečtěte to,  co Vás očividně nezajímá, navíc když dané tématice očividně nerozumíte. Děkuji.

Martin

10.4.2020 01:16

Ty snímky jsou u tohoto článku proč? Proč se ptám? Poněvadž jsou mizerné, hrozné a naprosto mimo téma... 

Tomáš

10.4.2020 07:57

Ty snímky jsou u článku proto, aby to nebyl jen holý text. Jsou tam jen jako vizuální doplněk. A jsou tam proto, že se mi opravdu líbí. A jestli Vám ne, tak je to v pořádku, ale neimplikujte svůj subjektivní názor jako všeobecnou pravdu. To je chybný myšlenkový postup. Tedy souhrnně řečeno... říct, že jsou hrozné, JE v kontextu článku řečeno opravdu MIZERNĚ a navíc NAPROSTO MIMO TÉMA.

Josef polášek

28.6.2021 19:04

No je to mazec... Jaký je aktuální stav ? Možná by to chtělo napsat pokračování a krátké shrnutí, co se za rok všechno na segmentu fotografických služeb odehrálo...

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Další články z kategorie Ostatní

Všechny články kategorie

Urychlí pandemie likvidaci full-time fotografů?

Jestli se někteří fotografové dostali poslední dva roky do problémů kvůli saturaci trhu, co provede s jejich podnikáním současná…

16.3.2020

Tomáš

Jak se vyhnout napadení žralokem nejen při focení?

Řada z vás se mě po fatálním napadení turisty v Marsa Alam ptala, co dělat, když pod vodou při focení, šnorchlování nebo potápění…

16.8.2018

Václav

Jak odevzdáváte své fotografie?

Fotografie se stala nejen zábavou, ale i (vedlejší) prací pro mnoho fotografů. A tak se vcelku často diskutuje otázka - jakým…

4.5.2017

Tomáš

Jak na ostré fotky: 5 tipů pro začínající fotografy

Nezáleží na tom, jestli jste si koupili svoji první zrcadlovku značky Nikon, Canon či Pentax – i tyto skvělé aparáty dokážou…

17.3.2017

Redakce Fotorádce.cz

Otázka pro fotografy: nová výbava nebo vzdělávání?

Krásné fotky - to je něco, co by chtěl asi každý amatér i profesionální fotograf. Otázkou do pranice je - jak něčeho takového…

7.3.2017

Tomáš

Nestaňte se otrokem svého fotoaparátu

Poslední dobou jsem až příliš často svědkem zarážejícího jevu. Všichni všechno fotí, natáčí, ale málokdo se opravdu dívá kolem…

8.6.2016

Tomáš